Líbily by se vám nějaké chytré dámské hodinky, ale nevíte si příliš rady s jejich výběrem? Pokud už nad nimi delší dobu přemýšlíte, rozhodnutí už určitě nemusíte dále odkládat. Chytré hodinky jsou praktický doplněk pro každodenní nošení, který rozšíří schopnosti vašeho mobilního telefonu, a navíc vám pomůže s monitorováním běžné i sportovní fyzické aktivity.

V článku se nejdříve zaměříme na základní kritéria výběru, podle kterých se budete moci v internetových i kamenných obchodech řídit. Na konci článku pak najdete tipy na osvědčené chytré hodinky pro ženy v podobě oblíbených modelů v různých cenových kategoriích.

Na co je budete používat?

Naprosto zásadní je při výběru odpověď na otázku, proč si chytré hodinky chcete pořídit. Tato odpověď vás posune kupředu a zmenší okruh potenciálně vhodných modelů.

Pokud se více nevěnujete nějakému sportu a nemáte v plánu to změnit, můžete rovnou začít vybírat z modelů, které jsou primárně zaměřeny na každodenní nošení – tedy klasické chytré hodinky, neboli smartwatch. Takové hodinky slouží jako rozšíření vašeho telefonu, díky němuž ho budete moci využívat efektivněji a v řadě případů vám to přinese mnohem vyšší uživatelský komfort. Díky chytrým hodinkám nemusíte mít telefon pořád u sebe v kapse, stačí se nacházet v jeho blízkosti a hned víte například to, kdo vám co píše. Také spolehlivě zastane funkci elegantního módního doplňku.

Další rozšířenou kategorií jsou sportovní chytré hodinky. Zpravidla nabízí podobné funkce jako ty klasické, i když mnohdy bývají o něco hůře využitelné, ale pro změnu vynikají pokročilejšími funkcemi při měření sportovních aktivit. Kromě více možností měření pak poskytují i podrobnější analýzu vašich výkonů, která vám pomůže k rychlejšímu dosažení vašich cílů. Jednou z jejich velkých předností je také odolnější konstrukce.

chytre-hodinky-pro-zeny

Nakonec nesmíme zapomenout zmínit tzv. fitness náramky. Ty vzhledem k jejich vzhledu úplně nelze označit za plnohodnotnou alternativu k chytrým sportovním hodinkám: nabízí menší počet funkcí, bývají méně přesné. Ale za to se dají pořídit za velmi nízké ceny. Oblíbený fitness náramek je Xiaomi Mi Band 5, o kterém jsme napsali recenzi. Dnes se jimi však dále zabývat nebudeme.

Kompatibilita s mobilním telefonem

Stejně jako je tomu u telefonů, tak i chytré hodinky mají svůj vlastní operační systém. Různé operační systémy nabízí různé uživatelské prostředí, některé umožňují instalaci dalších aplikací a také na nich závisí to, zda je bezproblémově možné propojit telefon s hodinkami.

S kompatibilitou byste až na jednu podstatnou výjimku neměli mít problém. Operační systémy chytrých hodinek, které jsou instalovány na většině prodávaných modelů, totiž obvykle umožňují propojení s telefony s operačním systémem Android i systémem iOS společnosti Apple.

Mezi značky hodinek, u kterých není propojení s běžně prodávanými telefony problém, patří Garmin s operačním systémem Garmin OS, Samsung (Tizen), Huawei (Lite OS) nebo Xiaomi (Amazfit OS).

Zmíněnou výjimku představují populární hodinky značky Apple se systémem watchOS. Ty je možné spárovat výhradně s mobilními telefony iPhone od této americké značky s operačním systémem iOS.

sportovni-hodinky-pro-zeny

Funkce chytrých dámských hodinek

Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – co všechno chytré hodinky umí. Od počtu funkcí, které hodinky nabízí, a kvality jejich provedení se přibližně odvíjí jejich cena. Proto je dobré se zamyslet nad tím, jaké funkce skutečně potřebujete. 

Druhá obrazovka vašeho telefonu

Chytré hodinky sice můžete nosit i bez toho, abyste je měli propojené s vaším mobilním telefonem nacházejícím se poblíž, ale řada funkcí je závislá právě na tomto zatím nezbytném spojení.

Bez připojení k telefonu samozřejmě funguje zobrazování času, což je stále velmi užitečná funkce. V tomto režimu nepřijdete ani o měření vaší fyzické a sportovní aktivity a dále některé hodinky umožňují například i přehrávání hudby uložené v hodinkách. V seznamu níže uvidíte přehled vybraných funkcí dostupných po spárování hodinek s telefonem, které mohou hodinky nabízet.

Podporované základní funkce při připojení k telefonu:

 •  Zobrazování notifikací z telefonu (aplikace, zprávy, Messenger, WhatsApp, příchozí hovory)
 • Možnost odpovědět na zprávy předdefinovanými zprávami nebo hlasovým diktováním
 • Telefonování
 • Procházení e-mailu
 • Zobrazení kalendáře, připomínek
 • Přehrávání uložené i streamované hudby
 • Zobrazení předpovědi počasí
 • Procházení internetu
 • Ovládání podporovaných aplikací
chytre-hodinky-hudba

Možnost bezhotovostních plateb

Velmi populární se v posledních letech stalo placení na bezkontaktních platebních terminálech pomocí mobilního telefonu díky technologii NFC, která se stará o šifrovaný přenos dat na velmi krátké vzdálenosti. A tato technologie se nachází také v řadě chytrých hodinek, takže při placení už nebudete muset vyndavat z kapsy nejen peněženku, ale ani telefon.

 Jednotliví výrobci pak v hodinkách nabízí své vlastní služby pro placení. Problémem je, že i když jsou některé hodinky vybaveny potřebnou technologií, zatím není placení s nimi pro české uživatelé možné. To je případ například služeb Samsung Pay nebo Google Pay. Naopak bez problémů zaplatíte hodinkami značek Apple a Garmin se službami Apple Pay, respektive Garmin Pay.

Monitorování denní aktivity

Snad všechny chytré hodinky včetně těch nejlevnějších modelů jsou vybaveny základními senzory v podobě akcelerometru a gyroskopu. Díky těmto senzorům dokážou změřit počet kroků a vzdálenost, kterou za den ujdete či uběhnete. Z těchto informací a také dle nastavených parametrů dále vypočítají přibližné množství spálených kalorií. Hodnota spálených kalorií může být ještě upřesněna, pokud zapnete pravidelné nebo nepřetržité měření srdečního tepu, když je to možné. Hodinky také často mají funkci sledování a analýzy spánku.

 Denní informace si zpravidla můžete prohlédnout přímo na hodinkách, kompletní historii vašich záznamů, včetně spánkové analýzy, pak najdete v příslušné aplikaci v telefonu.

Funkce pro sportovní nadšence

Snad všechny chytré dámské hodinky umožňují měření sportovních aktivit a obvykle také nabízí několik definovaných možností měření, například pro běh, cyklistiku, chůzi nebo plavání, kdy se využívá zabudovaného gyroskopu, akcelerometru a senzoru pro měření tepu.

Právě senzor pro měření tepu patří k nezbytné výbavě hodinek každého sportovce. Umožňuje sledovat váš srdeční tep v reálném čase a vy díky tomu můžete přizpůsobovat své tempo dle požadovaného cíle v rámci prováděné sportovní aktivity. Tento senzor nabízí naprostá většina modelů hodinek, samozřejmě se však liší jejich přesnost.

V případě levnějších hodinek už však mezi výbavu nemusí patřit GPS modul, díky kterému hodinky mohou zaznamenávat venkovní sportovní aktivity, jako je běh, cyklistika nebo jízda na kolečkových bruslích, nezávisle na mobilním telefonu. Po sportovní aktivitě si na vašem telefonu, či dokonce i při ní na hodinkách, můžete zobrazit trasu a také spoustu užitečných číselných dat jako je tempo, doba trvání nebo průměrná rychlost.

chytre-hodinky-damske

Dále se u hodinek můžete setkat s následujícími vybranými funkcemi:

 • Stopky
 • Kompas
 • Oxymetr (měří hladinu kyslíku v krvi)
 • Výškoměr
 • Barometr (měří hodnotu atmosférického tlaku)
 • Senzor tělesné teploty
 • Počítání vystoupaných pater

Výdrž hodinek

Velmi důležitým údajem, na který při výběru chytrých hodinek nesmíte zapomenout, je výdrž baterie na jedno nabití. Ta se totiž v rámci nabídky velmi liší a nedostatečná výdrž baterie přitom může znamenat to, že pro někoho bude jinak vyhovující model naprosto nevhodný.

Výdrž chytrých hodinek se může pohybovat od jednoho dne až po měsíc. Nejčastěji se však jedná o hodnoty od několika dní do dvou týdnů. Zvlášť se pak udává výdrž baterie při sledování polohy pomocí GPS modulu v hodinkách – ta se většinou pohybuje od 5 hodin až po více než 24 hodin u hodinek s nejdelší výdrží.

Konstrukce a design

Chytré hodinky mohou být navrženy buď spíše jako elegantní doplněk pro každý den, nebo už svým vzhledem dávají jasně najevo, že jsou připraveny i na náročnou expedici.

Outdoorové chytré hodinky bývají velmi dobře vybaveny co se týče jejich funkcí a také vynikají výdrží baterie. Nabízí také vyšší hodnotu voděodolnosti, která dosahuje klidně 100 metrů. Některé běžné modely vydrží třeba poloviční hodnotu, což pořád není vůbec špatné, ale existují i takové, které jsou navrženy maximálně pro krátkodobé ponoření do hloubky 1 metru. Pokud ale nemáte v plánu klást na své budoucí hodinky extrémně velké nároky, nebojte se sáhnout po jakémkoliv běžném modelu. Ani ten se vám nerozbije při prvním klepnutí do stolu, to by musela být pořádná rána.

chytre-hodinky-pro-zeny-plavani

Asi většině z nás záleží kromě funkcí také na designu, na čemž není nic špatného. Naštěstí je v dnešní době opravdu velký výběr. Zvolit lze kulatý nebo hranatý displej a vybírat je možné i z mnoha barevných a materiálových variant pásků, které, když si je dokoupíte, můžete u mnoha modelů měnit klidně každý den.

Ještě stojí za to zmínit jednu stále populárnější funkci, která se do předchozích odstavců nevešla, a tou je always-on displej. Díky této funkci nemusí hodinky s energeticky náročným displejem zcela zhasínat obrazovku, pouze přejdou do úsporného módu, ve kterém stále zobrazují čas. To je nejen praktické, ale také to dobře vypadá.

Tipy na osvědčené chytré dámské hodinky

Na závěr se podíváme na výběr osvědčených chytrých hodinek, s jejichž koupí rozhodně neuděláte chybu. Takže pokud se stále nemůžete rozhodnout, zvolte si částku, kterou chcete do hodinek investovat, a máte vybráno.

Levné chytré hodinky pro ženy

Xiaomi Amazfit GTS

Chytré hodinky Xiaomi Amazfit GTS Pink zaujmou povedeným designem a ani přes velice příznivou cenu vám nebudou připadat lacině. Hliníkové tělo s hranatým displejem v kombinaci se silikonovým řemínkem vypadá skvěle a hodinky jsou příjemné na ruce. Ve výbavě nechybí GPS modul či barometr a samozřejmě ani akcelerometr s gyroskopem. Hodnota voděodolnosti dosahuje 50 metrů.

TIP: Zajímají vás další modely hodinek Xiaomi? Mrkněte na jejich porovnání

Dámské chytré hodinky střední třídy

Samsung Galaxy Watch

Samsung Galaxy Watch Rose-gold se 42mm displejem patří k těm vůbec nejelegantnějším chytrým hodinkám. Podívejte se, jak skvěle vypadá kulaté ocelové pouzdro ve zlaté barvě společně s drážkovaným silikonovým řemínkem v jemném růžovém odstínu. Kromě GPS modulu a barometru zde najdete například i výškoměr a kompas. Navíc umožňují i telefonování přes spárovaný telefon. Voděodolné jsou do 50 metrů.

Chytré hodinky pro náročné

Garmin Fenix 6S

Garmin Fenix 6S Silver/White jsou připraveny nejen na běžné sportovní aktivity, ale nebojí se ani náročné expedice. Robustní tělo zaručuje jejich odolnost a přitom nepřekáží ani při každodenním nošení. Téměř neuvěřitelná je výdrž baterie, která zajistí až 25 hodin plnohodnotného GPS záznamu. Jsou vybaveny spoustou funkcí, včetně G-senzoru nebo oxymetru. Ve výběru aktivit pak nechybí třeba ani seskok padákem a hodnota voděodolnosti dosahuje skvělých 100 metrů. Navíc s nimi můžete platit pomocí služby Garmin Pay. Pro ty, kteří rádi poslouchají u sportu hudbu a potřebují mapy pro orientaci pak skvěle poslouží ještě více vylepšená verze Garmin 6S Pro. Veškeré naměřené aktivity můžete sledovat jak přímo na hodinkách, tak v mobilní aplikaci Garmin Connect.

TIP: Zajímají vás další modely hodinek Garmin? Zjistěte, které sporttestery Garmin nabízí. 

Každodenní řešení od značky Apple

Apple Watch SE

Snad v žádném výběru chytrých hodinek nesmí chybět hodinky od americké značky Apple. Konkrétně jsme vybrali model Apple Watch SE se 40mm displejem (dostupný je také ve 44mm verzi) se zlatým pouzdrem a pískově růžovým řemínkem. Model SE hned po svém představení zaujal pro nabízený poměr cena/výkon, alespoň tedy na poměry značky.

Je ale nutno dodat, že hodinky od této značky nejsou pro každého, musíte totiž vlastnit iPhone, jinak je se svým telefonem nespojíte. Neohromí ani jednodenní výdrží baterie. Ovšem titul nejprodávanějších chytrých hodinek světa nezískaly náhodou. Umí všechno, co většina uživatelů potřebuje, od přesného měření sportovních aktivit, voděodolnosti do 50 metrů, přes přehrávání hudby a placení pomocí Apple Pay až po telefonování a k tomu mají displej s vysokým rozlišením, dobře viditelný i na přímém slunci. Také nabízí asi nejpropracovanější propojení mnoha funkcí a aplikací chytrého telefonu a chytrých hodinek.

Máte malé děti a chtěli byste mít přehled, kde se pohybují, když zrovna nejsou s vámi? I to dokáží chytré hodinky. Zjistěte, jaké chytré hodinky pro děti vybrat.

Přečtěte si také, jaké jsou důvody, proč si pořídit chytré hodinky, nebo se podívejte na některé další značky: