Chytré hodinky jsou již několik let velmi populárním doplňkem, který dokáže zpříjemnit každodenní život a práci s mobilním telefonem a sledovat náš pohyb. Chytrých hodinek a také náramků je dnes na trhu celá řada, každý si tak může vybrat přesně takový model hodinek, případně náramku, který mu bude nejvíce vyhovovat nabízenými funkcemi, vzhledem a cenou. Mezi populární značky, nabízející chytrou nositelnou elektroniku, tedy smart hodinky a fitness náramky, patří značka Xiaomi. Chytré hodinky Xiaomi zaujmou příznivou cenou a dlouhou výdrží baterie, přičemž mají poměrně bohatou výbavu.

V tomto článku se zaměříme pouze na chytré hodinky Xiaomi prodávané oficiálním distributorem značky pro český trh, nikoliv na náramky. V aktuální nabídce značky se nachází dva modely hodinek – Redmi Watch 2 Lite a Mi Watch. První ze zmíněných modelů je nástupcem hodinek Mi Watch Lite, které jsou v mnoha obchodech stále dostupné, a proto se jim ve srovnání budeme také věnovat.

Konstrukce a vzhled

Levnější z dvojice nabízených modelů jsou hodinky Mi Watch Lite. Smart hodinky XIaomi Mi Watch Lite hned na první pohled zaujmou hranatým dotykovým displejem s úhlopříčkou o velikosti 1,4”. Tento barevný TFT displej automaticky upravuje jas podle okolního světla a vždy tak na něm uvidíte údaje, které vás zajímají. Celkem je k dispozici více než 100 vzhledů ciferníku s možností jejich dalšího přizpůsobení. Vodotěsnost hodinek dosahuje 5 atm, takže se s nimi můžete ponořit do hloubky až 50 metrů.

Dostupné jsou ve třech barevných provedeních pouzdra, můžete si vybrat mezi černou, námořní modrou a slonovinovou. Hodinky jsou vždy dodávány s řemínkem v barvě odpovídající pouzdru.

Funkce

Chytré hodinky jsou oblíbené díky usnadnění práce s mobilním telefonem, a to tak, že nahradí některé jeho funkce, aniž byste museli telefon vyndat z kapsy, nebo ho můžete jen nechat ležet někde poblíž. Xiaomi Mi Watch Lite vás upozorní na příchozí hovory, zprávy a oznámení mobilních aplikací, umožňují ovládat hudbu ve sluchátkách, ukazují předpověď počasí nebo poslouží jako budík, stopky či časovač. 

Jak už je u nositelné elektroniky obvyklé, je jednoduchým a praktickým pomocníkem při monitorování běžné denní aktivity a sportovních aktivit. Hodinkám Mi Wach Lite tak nechybí například funkce nepřetržitého sledování srdeční frekvence v klidovém stavu, kdy se data z měření ukládají po dobu 30 dní a na jejich základě uvidíte, jaké děláte kondiční pokroky. Dále slouží jako krokoměr a pokud si je budete nechávat na zápěstí i přes noc, poskytnou vám také přehled o průběhu a kvalitě vašeho spánku.

Sportovci pak jistě ocení 11 režimů cvičení, které sledují důležité údaje o vybrané aktivitě. Zvolit můžete například režim pro běhání venku nebo na běžeckém pásu, chůzi, cyklistiku či plavání venku i uvnitř. Při venkovních aktivitách hodinky Mi Watch Lite používají pro určování polohy systémy GPS a GLONASS, díky čemuž mohou zaznamenávat trasu, rychlost, vzdálenost a další údaje. Polohové systémy doplňují vestavěný kompas a barometr sloužící jako výškoměr.

Výdrž

Chytré hodinky i náramky značky Xiaomi jsou známé svou dlouhou výdrží baterie na jedno nabití. V případě modelu Mi Watch Lite se konkrétně jedná o výdrž až 9 dní při standardním provozu, při nepřetržitém aktivním používání podle výrobce výdrží na nabití až 10 hodin. Dobití zcela vybité baterie je otázkou zhruba 2 hodin.

Kompatibilita

Hodinky Xiaomi Mi Watch Lite jsou kompatibilní s mobilními telefony s operačním systémem Android nebo iOS. Uživatelé telefonů se systémem Android si pro zobrazení zaznamenaných dat o pohybové aktivitě či spánku nebo pro nastavení hodinek musí nainstalovat aplikaci Xiaomi Wear, zatímco pro uživatele systému iOS je připravena obdobná aplikace s názvem Xiaomi Wear Lite.

Info: Zajímají vás také Xiaomi náramky? Pak se vám bude hodit recenze Xiaomi Mi Band 5. 

Konstrukce a vzhled

Nástupcem stále hojně prodávaného modelu Mi Watch Lite jsou chytré hodinky Redmi Watch 2 Lite. Pochlubit se mohou větším hranatým TFT displejem s úhlopříčkou 1,55″. Zhruba o 10 % větší displej umožňuje pohodlnější ovládání a informace jsou na něm lépe čitelné. Voděodolnost hodinek je shodně 5 atm, což odpovídá hloubce 50 metrů. Ke změně nedošlo ani v případě dostupných barevných provedení pouzdra, hodinky se tedy nabízí v černé, námořní modré a slonovinové barvě. Barva řemínku opět odpovídá barvě pouzdra.

Funkce

Samozřejmostí je schopnost oznamování hovorů, zpráv a jiných notifikací z telefonu. Dále hodinky rovněž usnadní ovládání hudebního přehrávače, letmým pohledem zjistíte, jaké bude počasí, a zastanou funkci budíku, stopek nebo minutky.

Redmi Watch 2 Lite díky integrovanému senzoru sledují srdeční frekvenci 24 hodin denně. Na rozdíl od Mi Watch Lite přibyl senzor pro měření saturace kyslíku v krvi (SpO2). Hladinu saturace krve kyslíkem si můžete kdykoliv změřit a hodinky navíc podporují její nepřetržité sledování během spánku.

Podle počtu nabízených sportovních režimu je znát větší zaměření na sportovce – celkem je na výběr ze 17 specializovaných režimů cvičení. Pro více možností při sledování sportovní činnosti lze pak využít jeden ze 100 rozšířených cvičebních režimů. Oproti předchůdci Mi Watch Lite, který nabízí mj. režimy pro běh venku a na běžeckém pásu, chůzi, cyklistiku a plavání, jsou navíc dostupné detailní režimy pro triatlon, eliptický a veslovací trenažér, HIIT, jógu nebo skákání přes švihadlo.

K určování polohy slouží hned čtyři hlavní globální systémy – GPS, GLONASS, Galileo a BDS –, díky nimž je měření přesnější než u předchůdce. Model Redmi Watch 2 Lite také disponuje elektronickým kompasem a barometrem.

Výdrž

Výdrž hodinek je dle údajů výrobce 10 dní při standardním způsobu používání, což je pro běžné uživatele zcela dostatečná hodnota. Chytré hodinky mají nové magnetické nabíjení pro maximálně jednoduchou obsluhu a vysokou rychlost dobíjení.

Kompatibilita

Aplikace pro chytré hodinky Xiaomi je shodně dostupná pro mobilní telefony s operačním systémem Android a iOS. Na Androidu si je tedy možné zobrazit zobrazit data o vašem pohybu, sportovních aktivitách nebo spánku v aplikaci Xiaomi Wear a pro systém iOS je určena aplikace Xiaomi Wear Lite. Obě aplikace zároveň slouží pro změnu nastavení hodinek.

Konstrukce a vzhled

Chytré hodinky Xiaomi Mi Watch se řadí o kategorii výše než verze Lite. Na rozdíl od ní mají kulatý 1,39” displej, který nabízí funkci Always On, díky níž dokážou nepřetržitě zobrazovat čas nehledě na natočení vaší ruky – displej nikdy zcela nezhasne (samozřejmě pokud není vybitá baterie). I tento displej automaticky upravuje jas podle světla v okolí a je možné volit mezi více než 100 různými vzhledy ciferníku. Stejná je také hodnota vodotěsnosti, tedy 5 atm (možnost ponoření do 50 metrů pod hladinu), což je pro všechny, snad kromě potápěčů, více než dostatečná hodnota.

Model Mi Watch je nabízen rovněž ve třech barvách těla hodinek, stejně jako u Mi Watch Lite je dostupný v černé a námořní modré, mírně odlišné je však světlé provedení – slonovinovou zastupuje béžová. Barva řemínku standardně opět odpovídá barvě pouzdra.

Funkce

Nyní se dostáváme k hlavním důvodům, proč smart hodinky Xiaomi Mi Watch stojí zhruba dvojnásobek ceny modelu Lite – můžou se pochlubit lepší výbavou a více funkcemi.

Také v tomto případě se pochopitelně jedná o druhou obrazovku vašeho telefonu a nepřijdete tak o oznámení hovorů nebo zpráv. Nechybí ani možnost ovládání hudby ve sluchátkách a funkce budíku, stopek nebo časovače.

Mnohem velkorysejší je pak také nabídka v rámci monitorování vašich pohybových aktivit a vašeho stavu. Hodinky podporují monitorování spánku, vitálních funkcí a stresu. Díky zpětné vazbě na základě získaných dat můžete lépe plánovat svůj sportovní i každodenní život, abyste předcházeli únavě, přílišnému stresu nebo zraněním při sportu. Počítání kroků je samozřejmostí. Nepřetržité sledování srdečního tepu ukazuje vaše kondiční pokroky na základě měření klidového tepu za posledních 30 dní, stejně jako u Mi Watch Lite. O vašem fyzickém stavu se dozvíte více také díky přidání senzoru pro měření hladiny kyslíku v krvi. 

Větší zaměření na sportovce je znát z nabízených sportovních režimů – celkem je na výběr ze 17 specializovaných režimů cvičení a navíc z dalších 100 rozšířených režimů pro méně obvyklá cvičení. Oproti modelu Lite, který nabízí mj. režimy pro běh venku a na běžeckém pásu, chůzi, cyklistiku nebo plavání, zde přibyly detailní režimy pro triatlon, eliptický a veslovací trenažér, HIIT, jógu a skákání přes švihadlo.

Přesnější určování polohy zaručuje synchronní určování polohy čtyřmi polohovými systémy – GPS, GLONASS, Galileo a BDS. Vestavěný kompas a barometr dále rozšiřují schopnosti hodinek.

Výdrž

Model Mi Watch se může pochlubit působivou výdrží baterie na jedno nabití, když v běžném režimu výrobce uvádí výdrž 16 dní a v úsporném režimu dokonce 22 dní. Při nepřetržitém zaznamenávání venkovních sportů při využití polohových služeb pak výdrž baterie dosahuje 50 hodin, což je hodnota, která bude málokoho omezovat.

Kompatibilita

Kompatibilita s mobilním telefonem je stejná jako u modelu Xiaomi Mi Lite. Pro uživatele operačního systému Android je tedy připravena přehledná mobilní aplikace Xiaomi Wear a pro uživatele zařízení se systémem iOS její obdoba s názvem Xiaomi Wear Lite. Aplikace nabízí komplexní přehled o vašem fyzickém stavu a data o zaznamenaných aktivitách.

Srovnání chytrých hodinek Xiaomi

Mi Watch Lite

Redmi Watch 2 Lite Mi Watch
Úhlopříčka displeje 1,4″ 1,55″ 1,39″
Tvar displeje hranatý hranatý kulatý
Rozlišení displeje 320 × 320 px 320 × 360 px 454 × 454 px
Jas displeje 350 nit 450 nit
Hustota pixelů 323 ppi 462 ppi
Typ displeje TFT-LCD TFT-LCD AMOLED
Kapacita baterie 230 mAh 262 mAh 420 mAh
Výdrž baterie 9 dní 10 dní 16 dní
Bluetooth 5.1 5.0 5.0
Rozměry těla 41 × 35 × 11,9 mm 41,2 × 35,3 × 10,7 mm 45,9 × 53,4 × 11,8 mm
Hmotnost (s řemínkem) 35 g 35 g 32 g
Šířka řemínku 20 mm 22 mm
Délka řemínku 140–210 mm 140–210 mm 130–220 mm
Materiál řemínku TPU TPU TPU
NFC ne ne ne
Voděodolnost 5 ATM (50 m) 5 ATM (50 m) 5 ATM (50 m)
Senzory Senzor srdeční frekvence, Akcelerometr, Gyroskop, Světelný senzor, Kompas, Barometr Senzor srdeční frekvence, GPS, Kompas, Akcelerometr, Výškoměr, Barometr, Galileo, Intenzita světla, Oxymet Senzor srdeční frekvence, GPS, Kompas, Akcelerometr, Výškoměr, Barometr, Galileo, Intenzita světla, Oxymetr
Podporované aktivity Venkovní běh, Běžecký pás, Venkovní cyklistika, Plavání na otevřené vodě, Volný styl, Plavání v bazénu, Kriket, Trekking, Terénní běh, Chůze, Vnitřní cyklistika Triatlon, Venkovní běh, Běžecký pás, Chůze, Venkovní cyklistika, Trekking, Plavání na otevřené vodě, Vnitřní cyklistika, Eliptický trenažér, Trailový běh, Turistika, Plavání, Veslovací trenažér, Švihadlo, Vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT), Jóga, Volný styl Triatlon, Venkovní běh, Běžecký pás, Chůze, Venkovní cyklistika, Trekking, Plavání na otevřené vodě, Vnitřní cyklistika, Eliptický trenažér, Trailový běh, Turistika, Plavání, Veslovací trenažér, Švihadlo, Vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT), Jóga, Volný styl
Kompatibilita Android 5.0 a vyšší, iOS 10.0 a vyšší Android 6.0 a vyšší, iOS 10.0 a vyšší Android 5.0 a vyšší, iOS 10.0 a vyšší

TIP: Zjistěte více o dalších chytrých hodinkách: