V článku se podíváme na jeden typ počítačového příslušenství, který by neměl chybět žádnému hráči závodních her. Nejedná se o nic jiného než o volanty k PC, které jsou navíc obvykle dodávány s pedály, a dokonce si k nim můžete pro maximálně autentický zážitek pořídit také řadicí páku. Díky těmto ovládacím prvkům se vám dostane naprosto jiný herní zážitek ve srovnání s řízením vozu ve hře pomocí klávesnice. Herní volant k PC je pro každého nadšeného hráče téměř nezbytná nutnost.

Nejdříve se zaměříme na několik typů herních volantů, které se dle nás řadí k těm nejlepším na trhu v daných kategoriích. Dále v článku najdete tipy na hlavní parametry vlastnosti volantů k PC, které je dobré při jejich výběru brát v úvahu.

Volant k PC pro začátečníky – Hori RWA: Racing Wheel Apex

nejlepsi-pc-volanty

Herní volant Hori RWA je určen zejména pro hráče, kteří si tento typ příslušenství vybírají poprvé, nebo do něj jednoduše nechtějí příliš investovat. Není však na místě si dělat obavy, protože i přes velice rozumnou cenu dokáže velmi dobře napodobit pocit reálné jízdy. Věnec volantu má pogumovaný povrch zamezující klouzání rukou a v jeho středu jsou umístěná programovatelná tlačítka. Dodáván je se dvěma pedály, které slouží jako plyn a brzda. Ke stolu ho můžete připevnit pomocí šroubovacích svorek nebo přísavek.

Podporované platformy

PC, PS3, PS4

Úhel otáčení

270°

Počet tlačítek

10

Počet pedálů

2

Zpětná vazba

ano (vibrace)

Volant k PC pro každého – Logitech G29 Driving Force

volant k pc 900°

Jedním z nejoblíbenějších volantů na trhu je bezesporu Logitech G29 Driving Force. Tento herní volant Logitech spadající do střední cenové kategorie má v podstatě vše, co potřebujete, a splní tak nároky i zkušených hráčů. Disponuje velkým úhlem otáčení, věnec volantu je pak ručně obšitý kůží. Nastavitelné pedály vyhoví takřka každému nehledě na jeho výšku.

Podporované platformy

PC, PS3, PS4, PS5

Úhel otáčení

900°

Počet tlačítek

14

Počet pedálů

3

Zpětná vazba

ano (vibrace), dvoumotorová

Volant k PC pro náročné – Thrustmaster T300 RS GT Edition

top-pc-volant-1080

Herní volant Thrustmaster T300 RS GT Edition bezpochyby patří mezi ty absolutně nejlepší herní volanty na trhu. Díky velmi rychlé odezvě zpětné vazby navozuje maximálně reálné pocity při přejezdu nerovností či při nárazu. K dokonalému hernímu dojmu přispívá také technologie Force Feedback simulující odpor volantu jako ve skutečném závodním voze, jenž lze navíc regulovat. Věnec volantu je pogumovaný, takže vám nevyklouzne ani v to nejkritičtějším okamžiku závodu a přitom je velmi příjemný na dotek. Pedály jsou kovové, díky čemuž je zaručena vysoká stabilita a odolnost. Plynový a spojkový pedál mají nastavitelnou výšku a rozteč, u brzdového pedálu lze nastavit jeho odpor. Úhel otáčení lze nastavit v širokém rozsahu.

Podporované platformy

PC, PS3, PS4, PS5

Úhel otáčení

270°–1080°

Počet tlačítek

13

Počet pedálů

3

Zpětná vazba

ano (vibrace), technologie Force Feedback

 

Jak vybrat volant k PC

Provedení

Obecně platí, že levnější modely jsou rozměrově menší, než jsou v reálných vozech, zatímco se stoupající cenou se rozměry volantů zvětšují, aby věrněji napodobily skutečnost.

Se zvyšující se cenou se mění také použité materiály. Levnější herní volanty mají plastovou konstrukci, u dražších se ve větší míře využívá kovových částí a věnec volantu je pogumovaný nebo obšitý kůží.

Úhel otáčení

Také v případě úhlu otáčení lze snadno zpozorovat souvislost mezi cenou a jeho velikostí. Úhel otáčení se pohybuje od 180° do 1080°. 180° úhel otáčení je typický pro základní modely herních volantů, úhel otáčení až 1080° nabízí dražší modely, což opět napomáhá věrnějšímu navození dojmu reálné jízdy.

Zpětná odezva

Zpětnou odezvou se rozumí především vibrace volantu, který výrazně přispívá k navození realistického dojmu při hraní závodních her. Volant zavibruje v případě, že narazíte do překážky či jiného vozu, přejedete nerovnost, začnou prokluzovat kola nebo třeba při dopadu, pokud se vám podaří vozem ve hře skočit.

Důležité je, aby zpětná odezva byla rychlá a přirozená. Co nejrychlejší a nejpřesnější reakce v návaznosti na hru totiž opravdu znatelně ovlivňuje herní zážitek. Například u výše vybraného volantu Logitech k tomu nejrealističtějčímu pocitu při řízení pomáhá dvoumotorový vibrační strojek.

Na zpětné vazbě se u některých volantů může podílet také technologie Force Feedback, která má za úkol simulovat odpor při otáčení volantem, stejně jako ve skutečném závodním voze. Force Feedback posune dojmy z řízení ještě o úroveň výše.

nejlepsi-volanty-k-PC

Tlačítka

Tlačítka na volantu umožňují ovládat různé funkce ve hře. V některých hrách oceníte větší počet nastavitelných tlačítek. Obvykle jsou herní volanty vybaveny D-Padem, známým z ovladačů herních konzolí, který umožňuje základní navigaci ve hře.

Příslušenství

Příslušenství může být buď v setu s volantem, nebo ho musíte dokoupit samostatně. Při výběru si tak dobře rozmyslete, jaké příslušenství potřebujete, aby vám při hraní nic nechybělo.

Takřka neodmyslitelným příslušenstvím k hernímu volantu jsou pedály. Někdy jsou pouze dva – plyn a brzda – rozhodně však není těžké najít ani volant k PC s kompletní pedálovou řadou, tedy včetně spojkového pedálu.

Zapomenout nesmíme ani na řazení. Řazení je nejčastěji řešeno buď pomocí klasické samostatné řadicí páky, nebo pomocí pádel pod volantem, jako je tomu u skutečných závodních a sportovních vozů.

Tip: Existuje také sekvenční řadicí páka, která je vhodná zejména pro hráče vyznávající herní tituly zaměřené na rallye.

Možnosti upevnění

Aby volant držel na svém místě i v náročných situacích, je třeba ho připevnit ke stolu. K tomu účelu jsou volanty vybaveny jedním či oběma z běžně používaných řešení – svorkami nebo přísavkami.

  • Připevnění pomocí svorek – spolehlivý způsob uchycení
  • Uchycení přísavkami – vhodné zejména na velmi hladké (např. skleněné) plochy

Nejen herní příslušenství, ale i kvalitní počítač je nezbytný pro pořádný zážitek ze hry. Poradíme, jak vybrat notebook nebo základní desku.