Nezáleží na tom, zda vařením trávíte několik hodin denně, nebo si jen čas od času ohřejete polévku. Digestoř neboli odsavač par je nutným vybavením jakékoliv profesionální i amatérské kuchyně. Abyste neměli obytný prostor zanesený nepříjemným pachem a na zdech nebyla usazená mastnota, je potřeba zvolit kvalitní kus. A my vám v tomto článku poradíme, jak vybrat digestoř i pokud zatím nemáte nejmenší tušení, na co byste se měli zaměřit.

Při výběru digestoře byste se zpočátku měli zaměřit zejména na její typ, způsob odsávání a výkon. Dále by vás měla zajímat hlučnost, případně osvětlení či rozměry. V následujících řádcích vám vysvětlíme, proč jsou tyto věci důležité, rozebereme si jednotlivé druhy digestoří, a nakonec vám představíme nějaké další speciální funkce, kterými může váš nový odsavač par disponovat.

Způsob odsávání

Způsob, kterým digestoř odsává páry z vašeho obytného prostoru je jednou z nejdůležitějších vlastností odsavače par. V zásadě se dělí na 3 typy, které si přiblížíme níže.

1. Odtahová digestoř

Odtahová digestoř funguje na jednoduchém principu – odsává páry a mastnotu z kuchyně ven do okolí. Pro tento typ digestoře je však nutné mít nějaký otvor či komín, kterým nečistotu z vašeho domova dostanete. To může být problém zejména v bytech, proto se tento typ hodí spíše do rodinných domků. Díky tomu, že digestoř páry a mastnotu pouze vypustí do okolí, není potřeba se o ni nějak zvlášť starat.

2. Recirkulační digestoř

V případě, že nemáte možnost napojení digestoře na nějaký otvor, kterým by odsávala zaneřáděný vzduch z vaší kuchyně ven, je potřeba zvolit recirkulační digestoř. Ta vzduch z kuchyně nasává a znovu ho vypouští zpět do místnosti. Během tohoto procesu však projde speciálním filtrem, který zachytí veškeré nečistoty, takže zpátky jde vzduch opět hezky čistý. Filtr je však potřeba zhruba jednou za 6 měsíců měnit, jde tedy o něco složitější typ, co se údržby týče. Ani výměna filtru však není nic náročného či nákladného. Nespornou výhodou tohoto typu je však lehčí instalace, protože ji není potřeba propojovat s komínem či jiným vnějším odvodem.

3. Kombinovaná digestoř

Jak již název napovídá, kombinované digestoře v sobě spojují oba výše zmíněné typy, mezi kterými můžete přepínat dle momentální potřeby.

jak-spravne-vybrat-digestor

INFO: Mnoho lidí se strachuje, že jim nová digestoř nenaruší vzhled jejich krásné kuchyně. Nemusíte se však ničeho bát. Digestoří je dnes na trhu spousta. Některé z nich se dají zabudovat do kuchyňských linek tak, že jsou plně skryté, a některé se naopak mohou stát výrazným designovým prvkem zkrášlující vaše kuchyňské prostředí.

Druhy digestoří

Dalším důležitým milníkem při výběru nové digestoře je určení si toho, jaký druh si vlastně přejete. Ten má vliv na to, jak bude odsavač par vypadat, i na to, jak se bude přichycovat ke zdi či stropu. Pojďme si v krátkosti představit ty nejznámější.

1. Vestavná digestoř

Vestavné digestoře se zabudují přímo do kuchyňských skříní s odsavačem zespoda, tudíž nijak zvlášť nevyčnívají a dokonale splynou s okolím. Je však potřeba dbát na to, aby měl odsavač správné rozměry a vešel se do skříně.

2. Podvěsná digestoř

Pokud nemáte největší kuchyni a zároveň nechcete, aby váš odsavač par moc vyčníval, je podvěsná digestoř ideálním řešením. Dá se přichytit pod kuchyňskou skříňku nebo volně ke zdi nad sporák. Vývody může mít z boku i z vrchu. Jde o menší a levnou variantu vhodnou pro menší kuchyně.

3. Výsuvná digestoř

Výsuvné digestoře se také hodí spíše do menších kuchyní. Instalují se do kuchyňských skříněk a odsávací plochu mají zespoda. Při nečinnosti je však zasunutá, tudíž nijak nezasahuje do vzhledu kuchyně. V případě potřeby jí pak jednoduše vysunete.

4. Komínová digestoř

Pokud pořizujete odsavač par do větší kuchyně, pak je komínová digestoř vhodnou volbou právě pro vás. Jde o digestoře s vysokým výkonem, které se zavěšují na stěnu mezi kuchyňské skříňky. Vývod mají do komína a mohou mít jak nenápadný, tak stylový a výrazný design. Možností je spousta.

5. Ostrůvková digestoř

Ostrůvková digestoř se pro svůj výkon, stejně jako komínová, hodí do větších kuchyní. Stejně tak má vývod do komína. Rozdíl mezi těmito dvěma typy však spočívá v tom, že ostrůvkové digestoře se zavěšují na strop kamkoliv do prostoru.

6. Nástěnná digestoř

Jestliže chcete své kuchyni dodat jedinečný šmrnc a nebojíte se stylového designu, pak je nástěnná digestoř právě pro vás. Hodí se spíše do menších domácích kuchyní a instaluje se na zeď.

Výkon a energetická náročnost

Jestli už máte jasno o tom, jaký druh digestoře zvolíte, je na čase podívat se konkrétněji na parametry jednotlivých modelů. Tím nejdůležitějším je bezpochyby výkon. Ten se udává v m³/h a prozrazuje nám, kolik vzduchu je digestoř schopna odsát za jednu hodinu. Ideálně by měla být schopná pročistit vzduch z celé kuchyně alespoň desetkrát za hodinu.

INFO: Vypočítejte si tedy objem své kuchyně (výška x šířka x délka) a ten vynásobte 10krát. Takový by měla mít vaše nová digestoř minimální výkon. V případě, že ve své kuchyni vaříte intenzivněji, měl by být výkon ještě vyšší.

S tím, jaký výkon bude vaše nová digestoř mít, se ale pojí ještě náklady na její provoz. Nejlepším měřítkem pro tento problém je energetická účinnost. Ta uvádí, kolik výkonu daný spotřebič vyprodukuje vzhledem k použité energii. Udává se v písmenech podle abecedy s tím, že A či A+ je nejvyšší/nejlepší účinnost a G je nejnižší/nejhorší.

Hlučnost

Dalším důležitým parametrem, na který byste měli při výběru nového odsavače par myslet, je hlučnost. Nikdo přeci nechce, aby při vaření neslyšel vedle stojícího člověka, protože celou místnost ohlušuje zvuk digestoře. Dbejte proto na to, aby byla hlučnost digestoře co nejnižší. Udává se v dB (decibelech). Ideálně by neměla být vyšší než zhruba 65 dB. Nejtišší digestoře mohou vydávat méně jak 40 dB hluku. Digestoře, které vydávají více jak 70 dB, patří k hlasitějším modelům.

Další speciální funkce

Doufáme, že teď již máte jasnější představu o tom, jak by měla vaše nová digestoř vypadat a jaká by měla být. Nakonec bychom vám ještě rádi představili některé speciální funkce, kterými mohou některé modely disponovat a které byste třeba rádi užili.

Osvětlení

Světlo u digestoře dnes již nic moc speciálního není, protože jím je vybaven téměř každý model na trhu. Jestliže byste jej rádi užili (zejména pokud budete mít digestoř přímo nad kuchyňskou linkou), doporučujeme se ale o jeho přítomnosti raději přesvědčit.

Dálkové ovládání

Chcete-li si při vaření dopřát nejlepší možný komfort, může vám k němu dopomoci třeba dálkové ovládání. Díky tomu budete svou digestoř moci ovládat z jakéhokoliv koutu v kuchyni, nebo třeba dokonce i z jiné místnosti.

Automatické odsávání

Šikovným pomocníkem v kuchyni může být i digestoř s automatickým odsáváním. Ta sama rozpozná, když je ve vzduchu velké množství přebytečných par a začne čistit vzduch automaticky.

Regulátor síly odsávání

Některé modely jsou pak dokonce vybaveny čidlem, které samo rozpozná, jak moc je vzduch znečištěný, a podle toho vydá adekvátní výkon, aby nespotřebovával zbytečně moc energie, čímž majitelovi šetří peníze na provoz.

Vybavujete nově kuchyň? V ní by neměly chybět ani některé spotřebuče i zde poradíme s výběrem. Přečtěte si, jak vybrat odšťavňovač, zjistěte, jak vybrat sušičku potravin nebo si do kuchyně pořiďte televizi či tablet, které zpříjemní chvíle vaření.