bazeny-prislusenstvi

Chystáte se na pohodovou letní sezónu? Už se nemůžete dočkat, až si lehnete do osvěžující vody a necháte se oplývat sluníčkem? My také. Ale proto, abychom si mohli vychutnat takové léto v plné parádě, budeme potřebovat vhodný bazén. A že už možná nějaký máte? Nevadí, i tak vám možná mám s lecčím poradit. Je potřeba se o něj totiž ještě správně starat. V tomto článku vás seznámíme se vším, co vás při výběru bazénu a jeho příslušenství může potkat a podle vašich potřeb vás odkážeme na vhodná místa.

Než se pustíme do údržby bazénu, je potřeba si nějaký pořídit. Pokud již nějaký máte a jste s ním spokojeni, můžete se v našem článku posunout níže. Pokud byste však rádi starý kus obměnili, nebo snad nedisponujete žádným, poradíme vám, jak při výběru neudělat chybu.

Pojďme si tedy jednotlivé druhy bazénů rozdělit. Vy si pak můžete detailně prohlédnout ten, který vám bude vyhovovat nejvíce.

Zapuštěné bazény

Prvním typem bazénů, které si představíme jsou zapuštěné bazény. Těch je mnoho druhů. Můžete si vybrat mezi betonovými, plastovými, nerezovými či třeba laminátovými bazény. Jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi, pro ty, co využívají koupací sezónu opravdu naplno a pro všechny, kteří mají rádi to nejlepší a nejobjemnější. Zpočátku jde sice o dražší variantu, ale oproti ostatním většinou vydrží déle. Pokud se vám takový nápad zalíbil, přečtěte si náš článek, jak vybrat zapuštěný bazén. Předtím si ještě v krátkosti ukážeme nějaká negativa i pozitiva.

L

estetický vzhled

L

jednoduchý přístup

L

lze je snadno zastřešit

L

možnost protiproudu

L

dlouhá životnost

K

vyšší cena

K

náročné na konstrukci

zapusteny-bazen

Nadzemní bazény

Nadzemní bazény jsou skvělou volbou pro ty, kteří koupání až zas takovou část svého života nevěnují nebo rádi kočují z místa na místo. Vhodné jsou také pro rodiny s malými dětmi, pro které by mohl být zapuštěný nebo polozapuštěný bazén příliš velkým soustem. Vzhledem k nízké pořizovací ceně a lehké konstrukci, ke které budete potřebovat pouze podložku pod bazén a rovný povrch, je tou ideální volbou pro rekreační plavce. Přečtěte si, jak vybrat nadzemní bazén konkrétně a uvidíte, že to není žádná věda.

L

nízká pořizovací cena

L

možnost měnit umístění

L

snadná konstrukce

L

mimo léto snadno uskladníte

K

kratší životnost

K

menší rozměry

nadzemni-bazen

Polozapuštěné bazény

Polozapuštěné bazény jsou určeny především pro ty, kteří mají zájem o něco bytelnějšího, než je nafukovací samonosný bazén, ale zároveň nemají zájem kopat obří jámu. Většina zapuštěných bazénu je určena i k částečnému zapuštění. 

L

skvělá volba pro stavbu v nerovném terénu

L

oproti plně zapuštěnému bazénu nižší pořizovací cena

K

náročnější zazimování

Teď když máme samotný bazén, je na řadě jeho údržba. Pokud chcete mít průzračně čistou vodu, není radno tuto část podcenit. V opačném případě se váš bazén lehce změní v zeleňoučké jezírko. Co budeme k opečovávání našeho bazénu potřebovat?

Filtrace

Bez filtrace se holt už jen těžko obejdete, přejete-li si mít vaši vodu jako křišťál. Nebojte se ale ničeho, dnes už je na trhu tolik různých typů filtrací, že se ani nebudete stačit divit. No jo, jenže kdo se má v takovém množství vyznat? Neděste se. Od toho, abychom vám poradili, jak vybrat bazénovou filtraci tak, aby splnila všechny vaše potřeby, jsme tu přeci my.

Vysavač

Jde o základní pomůcku, kterou budete potřebovat, chcete-li mít svůj bazén v suchu. Tedy spíše v čistotě. Neunáhlete se ale s výběrem. Pro každý typ bazénu i osobnosti se přeci jen může hodit jiný přístroj. Poradíme i s tím, jak vybrat bazénový vysavač.

vysavac-do-bazenu

Chemie

Je nám jasné, že slovo chemie ve spojení se svým bazénem může nejednoho člověka vyděsit. Ještě, že žijeme ve 21. století, a bazénová chemie už neznamená jen modrá skalice a SAVO, ale nabízí se mnoho dalších způsobů, jak dopomoci své vodě zachovat si formu, aniž by vám na těle vyskákaly pupínky. Nejčastějším způsobem udržování je chlorová tableta, kterou ve svém bazénu můžete nechat po celou sezónu. Před zahájením a po konci léta ještě můžete použít speciální přípravky, které bazén připraví buď na aktivní léto, nebo naopak na zimní spánek. Pokud by se vám náhodou ve vodě objevily nějaké nekalosti, můžete použít přípravky k šokovému čistění.

Jak udržet vodu teplou?

No a pokud vám snad přímý sluneční svit jako jediný zdroj ohřívání teploty vody ve vašem bazénu nestačí, máme řešení i pro vás.

Zakrytí a zastřešení

Nejjednodušší variantou, jak zvýšit teplotu své vody, je zakrytí nebo zastřešení bazénu. Začít můžete u klasické bublinkové fólie, kterou jen každou noc na hladinu vašeho bazénu položíte. To vás může ale po čase omrzet, a tak, pokud můžete, doporučujeme bazén rovnou zastřešit. Nejlépe se zastřešují ty zapuštěné a k tomu ještě obdélníkové, protože vedle nich můžete lehce vytvořit kolejnice, po kterých se bude zastřešení pohybovat a vy ho můžete odkrývat a zase zakrývat, jak jen libo. Podívejte se na stručný kompletní návod na to, jak vybrat zastřešení bazénu. Zastřešení je poměrně laciný, ale zato efektivní způsob, jak své vodě dopřát nějaký ten stupeň navíc.

Zejména průsvitná zastřešení pak poskytují nejen ochranu před chladnou nocí, ale přes den zároveň vytváří skleníkový efekt, což účinek ještě znásobí.

zakryti-bazenu

Vygenerujte si vlastní teplo

Chcete-li ale oteplování své vody povýšit na úplně novou úroveň, neváhejte sáhnout po něčem výkonnějším. Po něčem, čemu se říká tepelné čerpadlo. Dost možná nějaké už doma máte, to ale raději nechte tam, kde je. Není tepelné čerpadlo jako tepelné čerpadlo. My vám ukážeme, jak vybrat tepelné čerpadlo pro bazén – konkrétně a na míru vašim požadavkům.

Kromě tepelného čerpadla můžete zkusit vodu ohřát i pomocí solárního ohřevu pro bazén, což je též varianta, která čerpá obnovitelnou energii, je však poměrně nákladná.

Tip na závěr

Nezapomeňte na schůdky. Někdo možná řekne, že je to přežitek, ale buďme upřímní. Přelézat přes okraj není vždy ta nejlepší cesta. Schůdky do bazénu jsou malá investice, ale za to s vysokou návratností.