jak-vybrat-tepelne-cerpadlo

Koupete se rádi a nejraději byste ve svém bazénu strávili celé dny, týdny i měsíce? Chcete mít možnost skočit si do něj kdykoliv se vám zachce nehledě na to, jak moc zrovna svítí či nesvítí sluníčko? Studená voda není váš šálek čaje? Pak je ideálním řešením tepelné čerpadlo, které vám připraví vodu takovou, jakou si ji přejete, téměř kdykoliv. Nevíte si rady s tím, jak vybrat tepelné čerpadlo pro bazén nebo vás zajímá, jak takové zařízení funguje? Se vším vám rádi poradíme.

Čerpadla pro malý bazén

Základní čerpadlo

bazenove-cerpadlo-pro-maly-bazen
Levné tepelné čerpadlo s COP mezi 3,8−5 pro bazény do 12,5 m³, bez chlazení, vhodné i pro slanou vodu.

Středně výkonné čerpadlo

tepelne-cerpadlo-pro-maly-bazen-vykonne

Malé a skladné, avšak výkonné tepelné čerpadlo s COP okolo 4,2 pro bazény do 16 m³, bez chlazení.

Nejlepší čerpadlo

nejlepsi-tepelne-cerpadlo-pro-maly-bazen

Vysoce výkonné invertorové čerpadlo pro bazény do 34 m³ s COP 16 – 4,7 v závislosti na teplotě. Je vhodné i pro slanou vodu a součástí je i ochlazovací systém.

Čerpadla pro středně velký bazén

Základní čerpadlo

levne-cerpadlo-pro-stredne-velky-bazen

Ve své kategorii levné tepelné čerpadlo s COP 5,2 pro bazény do 30 m³, s chlazením, vhodné i pro slanou vodu.

Středně výkonné čerpadlo

kvalitni-cerpadlo-pro-stredne-velky-bazen

Tepelné čerpadlo s COP 6,25 pro bazény s objemem až 40 m³, s chlazením, vhodné i pro slanou vodu.

Nejlepší čerpadlo

nejlepsi-cerpadlo-pro-stredne-velky-bazen

Velmi výkonné invertorové tepelné čerpadlo s COP až 16 pro bazény do 65 m³, s chlazením, vhodné i pro slanou vodu.

Čerpadla pro velký bazén

Základní čerpadlo pro velký bazén

nejlepsi-cerpadlo-pro-stredne-velky-bazen
Tepelné čerpadlo s COP až 5,3 pro bazény do 58 m³, s chlazením, vhodné i pro slanou vodu.

Středně výkonné čerpadlo

kvalitni-cerpadlo-pro-velky-bazen
Invertorové tepelné čerpadlo určené pro bazény do 65 m³ s možností ohřevu i chlazení bazénové vody. COP až 14,5. Vhodné i pro slanou vodu. 

Nejlepší čerpadlo

nejlepsi-cerpadlo-pro-velky-bazen

Extrémně výkonné invertorové tepelné čerpadlo s COP až 15 pro obří bazény až do 95, s vysoce účinným chlazením, vhodné i pro slanou vodu. 

Jak tepelné čerpadlo funguje?

Tepelné čerpadlo je zařízení, které pomocí ventilátoru odsává teplo z okolního vzduchu, a to pak používá k ohřívání nějaké místnosti nebo třeba bazénu. Pro vzduch i vodu se však používají jiné druhy tepelných čerpadel. Pokud tedy již máte nějaké tepelné čerpadlo pro vytápění domova, raději jej nechte tam, kde je.

Tepelné čerpadlo k bazénu je skvělou volbou pro ty, kteří si chtějí dopřát teplotu vodu dle svých představ bez toho, aniž by se museli strachovat o aktuální počasí. Oproti ostatním ohřívačům bazénu představují tepelná čerpadla skvělou ekologickou i ekonomickou alternativu. Díky použití okolního tepla mají až o 80 % nižší spotřebu energie, spolehlivě fungují již při teplotách okolo 10 °C a bez problému je lze namontovat k již sestavenému bazénu (je však potřeba mít od bazénového technika připravené otvory pro zavedení čerpadla). Některá čerpadla navíc fungují i obráceně, takže v horkých dnech mohou vodu i ochladit. Na to se podrobněji podíváme níže.

Jak vybrat tepelné čerpadlo: důležité parametry

Když ale uvidíte pestrý výběr všech těch zařízení, může se vám lehce zatočit hlava. Jak se v tom má jeden vyznat? My jsme tu naštěstí od toho, abychom vám s výběrem co nejlépe poradili a veškeré starosti při nakupování vám ušetřili. Pojďme se proto podívat na nejdůležitější údaje, kterým byste při výběru tepelného čerpadla měli věnovat pozornost.

Velikost bazénu

Nejzákladnějším prvkem, na který byste se měli při výběru tepelného bazénového čerpadla podívat, je objem vašeho bazénu. Různá čerpadla disponují různými výkony. Pokud byste vybrali bazénové tepelné čerpadlo určené pro menší bazény než je ten váš, voda by se neohřívala dostatečně. U většiny čerpadel se udává objem bazénů, pro které je čerpadlo vhodné, v rozmezí velikostí, př. 20–30 m³. Hledejte proto čerpadlo s rozmezím, ve kterém se nachází i objem vašeho bazénu.

Info: Rozmezí velikostí bazénů, pro které je dané čerpadlo vhodné, najdete vždy ve specifikacích každého modelu v případě e-shopu, nebo na obale v případě kamenných prodejen.

tepelne-cerpadlo-velikost-bazenu

Topný faktor / Poměř příkonu a výkonu (COP)

Dalším důležitým parametrem, který vypovídá o výkonu bazénového tepelného čerpadla, je poměr příkonu a výkonu (COP) neboli topný faktor. Jde o to, kolik energie čerpadlo spotřebuje a kolik energie je schopno získat ze vzduchu. Dejme tomu, že čerpadlo spotřebuje na svůj provoz 1 kW, ale vodu ohřeje celkovou energií 5 kW. V tom případě je COP 5. Znamená to tedy, že čím vyšší COP, tím lepší bazénové čerpadlo.

Tip: COP se většinou mění v závislosti na venkovní teplotě. Čím nižší bude teplota, tím méně energie bude čerpadlo schopné ze vzduchu získat. Zkuste se proto na popis daného modelu podívat pozorněji. Můžete zde totiž najít i různé hodnoty COP pro různé teploty, takže budete mít lepší obrázek o výsledném chování čerpadla.

Možnost chlazení

Pokud vás netrápí pouze studená voda při nepříznivém počasí, ale naopak vás nebaví ani to, když máte uprostřed parných letních dnů v bazénu místo příjemného osvěžení vařící lázeň, pak je čas na zvážení chlazení vody. Některá bazénová čerpadla jím přímo disponují. Pokud byste rádi svůj bazén také lehce zchladili, rozhodně se podívejte, zda to vámi vybraný model zvládne.

Klasické vs. invertorové čerpadlo

Invertorové tepelné čerpadlo pro bazén je důležitým pojmem, který byste při výběru nového ohřevu neměli minout. U klasických a většinou levnějších čerpadel si totiž nemůžete zvolit rychlost ohřívání. Můžete je buď zapnout, nebo vypnout. U invertorových čerpadel si naopak libovolnou rychlost ohřívání nastavit můžete. Lehce tak zareagujete na náhlé změny počasí nebo když má přijít návštěva.

Další parametry

  • Hluk – Tepelné čerpadlo je elektrické zařízení s ventilátorem, který vydává zvuk. Pokud jej tedy budete mít někde poblíž bazénu nebo nějakého posezení, zkontrolujte si jeho hlučnost (v dB).
  • Slaná voda – Ne každým čerpadlem je vhodné ohřívat slanou vodu. Pokud váš bazén připomíná svou salinitou opravdové moře, podívejte se, zda jej vybraný model čerpadla zvládne.
  • Provozní teplota – U některých čerpadel se dokonce v jejich popisu dozvíte, při jaké teplotě mohou fungovat. Čím větší rozmezí nabízí, tím déle v roce vám mohou vodu aktivně ohřívat.
velky-bazen-tepelne-cerpadlo

Kdy můžete tepelné čerpadlo používat?

Nakousli jsme to již výše. Tepelné čerpadlo vám ohřeje vodu, když venku není nejtepleji nebo se oteplilo náhle a voda se sama od sebe nestihla ohřát. Vzhledem k tomu, že pracují na bázi získávání tepla z okolního vzduchu, mají tepelná čerpadla své limity. Většina z nich nejlépe funguje při venkovních teplotách mezi 1530 °C. Při vyšších teplotách se může čerpadlo začít přehřívat a při nižších zase nevyvíjí takový výkon, protože nemá odkud teplo brát. Valná většina čerpadel je ale schopna fungovat i při teplotách okolo 8 °C, a některá dokonce i při nižších. To se dozvíte, jak jsem již zmínili, v popisu každého modelu.

Umístění tepelného čerpadla k bazénu

Teď, když jsme vás provedli výběrem bazénového tepelného čerpadla, hodí se uvést, kam ho můžete dát. Nejlepší umístění tepelného čerpadla je co nejblíže k bazénu. Obecně totiž platí, že čím delší vedení, tím menší tepelný výkon dostanete.

Tepelné čerpadlo okolo sebe zároveň potřebuje nějaké to místo. Sací otvor (zezadu nebo z boku) by měl mít okolo sebe alespoň 20 cm prostoru, výdechový ventilátor alespoň 3 metry a před sebou by neměl mít žádné překážky. Nezapomínejte na to, že čerpadlo může dělat mírný hluk a vyfukuje studený vzduch, takže je lepší ho dát někam, kde se okolo něj nebude pohybovat mnoho lidí, aby vám ještě zbytečně neobtěžovalo život.