jak-vybrat-bazenovy-vysavac

Slunce, drink a bazén. Asi tak zní představa o ideálním létě většiny lidí. Aby ale bylo všechno dokonalé, je potřeba svému miláčkovi darovat řádnou péči – a věřte, že filtrací to nekončí. Jinak se totiž váš bazén může lehce změnit v zelený brčál, ve kterém byste ani ruku nesmočili. Základem čištění bazénu je správný vysavač. My vám dnes poradíme, jak vybrat bazénový vysavač a pomůžeme vám si tak udržet ničím nerušené koupání v křišťálově čisté vodě po celé léto.

Jaký vysavač do bazénu? Myslete při výběru na tyto parametry

Bazénový vysavač je jedním ze základních kusů vybavení, které byste si měli pořídit rovnou s bazénem. Nemusíte se ničeho bát, jeho vysávání není otravná domácí práce, ale je potřeba k tomu, abyste si udrželi čisté dno a celkově i hezkou vodu. Navíc žijeme ve 21. století, takže si můžete vybrat z nepřeberného množství vysavačů. Mnoho z nich dokonce udělá veškerou práci za vás, protože jsou zcela samostatné. Nejprve se pojďme v krátkosti podívat na některé obecné parametry, podle kterých se při vybírání bazénového vysavače rozhodovat.

  • Velikost bazénu – Nejdříve je třeba si určit, jak velký je bazén, který chcete čistit. Jestliže máte malý bazén o ploše okolo 15 m², postačí vám levnější volba vysavače. Máte-li ale opravdu velký bazén, asi se vám jej nebude chtít celý drhnout ručně, a vyplatí se tak investovat do výkonného a třeba i samostatného vysavače.
  • Výkon filtrace – Jestliže si nebudete pořizovat vysavač s vlastním filtračním vakem, je potřeba zjistit, jaký výkon má čerpadlo vaší filtrace (m³/hod) a zda je kompatibilní s vysavačem.
  • Doba nabití – V případě vysavačů s baterií se vyplatí zkontrolovat dobu nabíjení.
  • Výdrž baterie – Stejně tak vás nejspíš bude zajímat, jak dlouho vydrží takový vysavač brázdit po dně bazénu.
  • Průtok – Je jednotkou udávající výkon vysavače: kolik vody je schopen přefiltrovat za určitý čas, nejčastěji jednu hodinu. U vysavačů, které se připojují ke skimmeru závisí průtok na výkonu čerpadla filtrace.
  • Objem filtračního vaku – Některé vysavače jsou vybaveny vlastním vakem na nečistoty. Jeho objem vám poví, jak dlouho jej můžete používat před výměnou.

Nyní se pojďme podrobněji podívat na nejčastější druhy bazénových vysavačů – v čem se liší a jaké má ten či onen typ výhody, případně nevýhody.

Ruční bazénový vysavač

Ruční vysavač je tím nejzákladnějším, čím můžete čistotu svého bazénu podpořit. Jeho používání je založeno na jednoduchém principu: manipulujete s ním sami. Přiznejme si to, vysávání bazénu není zrovna tou nejzábavnější činností, ale je to pořád lepší než vysávat cokoliv jiného, protože si přitom alespoň můžete užívat letního sluníčka. Ruční bazénový vysavač je nejlevnější volbou, ale je vhodný spíše pro malé bazény. Ruční vysavače se pak dělí na dva základní typy:

Klasický ruční vysavač k bazénu

Klasický ruční vysavač je tou nejlevnější volbou bazénového vysavače. Připojíte jej ke skimmeru (sběrač nečistot napojený na filtraci) a následně s ním vysáváte podle svého gusta. Výhoda tohoto typu je, že nemusíte čistit zásobník nečistot ve vysavači, protože všechen nepořádek odteče do filtrace. Zároveň jej nemusíte nabíjet, takže můžete vysávat, kdy se vám zachce.

Akumulátorový vysavač k bazénu

Akumulátorový vysavač musíte bohužel také operovat sami, na rozdíl od výše zmíněné varianty však nemusí být napojený na skimmer. Je totiž vybaven baterií a zásobníkem nečistot, takže s ním můžete manipulovat kdekoliv bez ohledu na vzdálenost od skimmeru.

Tipy na top ruční vysavače

Levný ruční bazénový vysavač

levny-rucni-bazenovy-vysavac

Levný ruční vysavač s 6metrovou hadicí k připojení na skimmer a nastavitelnou 1,2−3,6metrovou tyčí. Hodí se pro malé, zejména nadzemní bazény. Čistící set pro bazény obsahuje vysavač, teleskopickou tyč, hadici, plovák na tablety, síťku, tester, kartáč a teploměr.

Kvalitní ruční bazénový vysavač za rozumnou cenu

kvalitni-bazenovy-vysavac

Kvalitní bazénový vysavač, jehož součástí je skimmer na listy, který výrazně usnadňuje čištění bazénu. S vysavačem snadno vyčistíte stěny i podlahu bazénu. Součástí je násada dlouhá 2,79 metrů. 

Nejlepší ruční bazénový vysavač

nejlepsi-bazenovy-vysavac

Velmi kvalitní vysavač s připojením na skimmer. Trubice je 9 metrů dlouhá (ale prodávají se i další délky), snadno se s ní pohybuje po celém bazénu. Je vybaven vysouvací až 4,8 metrů dlouhou tyčí. Není nutné jej nabíjet.

Poloautomatický bazénový vysavač

Poloautomatický vysavač do bazénu má oproti tomu ručnímu zásadní výhodu. Nastavíte ho a poté vysává sám. Nejde však stále o nejdokonalejší typ. Nemá zásobník nečistot, takže jej musíte připojit k pískové filtraci. Poté už si jezdí po dně a vysává vše, na co zrovna narazí. Některé poloautomatické vysavače umí vysávat i stěny bazénu, to je ale potřeba si u každého modelu předem ověřit.

Tipy na top poloautomatické vysavače

Levný poloautomatický bazénový vysavač

levny-ploautomaticky-bazenovy-vysavac

Levný poloautomatický bazénový vysavač s 10metrovou hadicí. Je vhodný pro čerpadla s výkonem okolo 5,5 m³/hod.

Kvalitní poloautomatický bazénový vysavač za rozumnou cenu

kvalitni-poloautomaticky-bazenovy-vysavac

Kvalitní poloautomatický bazénový vysavač s 8metrovou hadicí, který se nezadrhne ani při nasátí drobných kamínků či jiných nečistot. Je vhodný pro všechny tvary zapuštěných i nadzemních bazénů a hodí se k čerpadlům s výkonem 57 m³/hod.

Nejlepší poloautomatický vysavač

nejlepsi-poloautomaticky-vysavac-do-bazenu

Vysoce kvalitní poloautomatický bazénový vysavač s 12metrovou hadicí. Čistí rychlostí 8 metrů za minutu, je vhodný pro všechny druhy i tvary bazénů a lze jej napojit na čerpadlo o výkonu až 8 m³/hod.

Automatický bazénový vysavač

Automatický bazénový vysavač je konečně tím nejlepším řešením pro jakýkoliv bazén. Funguje úplně samostatně, takže se o jeho provoz nemusíte starat. Bude vysávat třeba i v noci, když zjistí, že to bazén potřebuje. Má vlastní filtr i filtrační vak, může inteligentně snímat dno a některé modely lze nastavit přes mobil. Většina druhů zároveň čistí i stěny bazénu. Rozhodně jde o nejpohodlnější, avšak většinou zároveň i nejdražší variantu. Některé modely mají vlastní baterii na nabíjení, některé lze připojit rovnou do elektřiny při provozu.

Tipy na top automatické vysavače

Levný automatický bazénový vysavač

levny-automaticky-vysavac-do-bazenu

V kategorii automatických vysavačů je to levný robotický bazénový vysavač s čistícím průtokem 10 m³/hod a objemem filtračního vaku 5 litrů. Je vybaven baterií s výdrží až 2 hodiny, která se nabije zhruba za 5 hodin.

Kvalitní automatický bazénový vysavač za rozumnou cenu

kvalitni-automaticky-bazenovy-vysavac

Velmi kvalitní robotický vysavač do bazénu s čisticím průtokem 20 m³/hod. Čistí nejen dna, ale i stěny bazénu. Je vybaven plovoucím kabelem o délce 18 metrů. Lze jej ovládat mobilní aplikací.

Nejlepší automatický bazénový vysavač

nejlepsi-bazenovy-vysavac-automaticky

Jeden z nejvýkonnějších plně automatických robotických vysavačů do bazénu s průtokem 17 m³/hod. Čistí jak stěny, tak dna a je vybaven extrémně jemným duálním filtračním košem, který zachycuje všechny nečistoty větší jak 20 μm. Váží pouze 8,2 kg, má 18 metrů dlouhý plovoucí kabel a lze jej plně ovládat mobilní aplikací.

Další příslušenství k čištění bazénu

Jak jsme již zmínili, vysavače jsou takovou alfou a omegou čištění bazénu, ani jimi to však nekončí. Pokud budete potřebovat odstranit pouze pár větších nečistot z hladiny bazénu, pravděpodobně kvůli tomu nebudete chtít vytahovat a zapojovat celý vysavač. Na takové případy skvěle postačí bazénové síťky. Pravidelně byste také ve svém bazénu měli udržovat správné pH pomocí bazénové chemie a zejména pak chlóruČištění bazénu není radno podcenit. Nikdo se totiž nechce koupat v zeleném brčále. Křišťálově průsvitná voda je přeci výrazně lákavější.

Shrnutí

Snad teď máte lepší obrázek o tom, jaký vysavač do bazénu zvolit. Představili jsme vám všechny známé druhy bazénových vysavačů a popsali rozdíly mezi nimi. Upozornili jsme vás, na co si dát před výběrem pozor, a nakonec jsme poradili další příslušenství, na které byste při čistění svého bazénu neměli zapomenout. Přejeme vám tedy, ať se vše vydaří, a budete si moct užívat průsvitnou vodu v bazénu po celé léto.