jak-vybrat-filtraci-do-bazenu

Pořídit si bazén bez filtrace je jako rozeběhnout se proti zdi. Můžete to udělat, ale co nevidět narazíte. Bez filtrace se vám totiž bazén zanese všemožnou špínou rychlostí světla, a vám pak nezbyde nic jiného, než jej znovu celý čistit. Proto se vyplatí investovat pár tisíc korun a dopřát si klidné, pohodové a ničím nerušené koupací léto. Ať už stavíte nový bazén, nebo byste jen rádi popřáli obnovu tomu staršímu, poradíme vám, jak vybrat bazénovou filtraci tak, aby odpovídala všem vašim nárokům. Rozdělíme si filtrace na základní druhy a povíme si, na co si dát při výběru pozor.

Filtrace je zařízení, které je k vašemu bazénu připojené po celou sezónu. Když ji zapnete, začne postupně nasávat vodu, kterou poté přenese přes svůj filtr a vrátí ji zpět do bazénu čistou a zbavenou téměř všeho špatného. Filtrací je však na trhu nepřeberné množství a my bychom vám proto rádi pomohli se v té široké nabídce vyznat. Nejprve si proto představíme jednotlivé druhy filtrací, porovnáme si je, a poté se podíváme na parametry a údaje, kterým byste při výběru měli věnovat pozor. Na konci článku už tak snad budete přesně vědět, jakou filtraci do bazénu vybrat.

Bazénová filtrace kartušová

Kartušová filtrace je tím nejzákladnějším a zároveň nejlevnějším, čím můžete k čistotě vody ve svém bazénu přispět. Dnes už ji kvůli nižšímu výkonu a složitější údržbě oproti pískovým filtracím najdete jen zřídka.

Kartušová filtrace má v sobě kartušový papír, na kterém se zachycují nečistoty z filtrované vody. Tento papír se však musí poměrně často vyměňovat. Při častém koupání i několikrát za týden, při běžném provozu zhruba 3–4krát za sezónu. To může být nejen nákladné, ale i poměrně otravné. Vzhledem k levné pořizovací ceně a nižší hmotnosti se ale hodí k menším bazénům (do cca 10 m³) s menší frekvencí využití.

Levná bazénová filtrace kartušová

bazenpva-filtrace-kartusova

Absolutně nejzákladnější i nejlevnější filtrace, kterou můžete vaší vodě dopřát. Je vhodná pro bazény do objemu okolo 14 m³. Rychlost průtoku je zhruba 2 m³/hod.

Kvalitní kartušová filtrace za rozumnou cenu

kvalitni-kartusova-filtrace-bazenova

Kavlitní filtrace za dobrou cenu, která postačuje pro příležitostné koupání v malých bazénech do velikosti cca 20 m³. Rychlost průtoku vody je 3,78 m³/hod.

Nejlepší bazénová filtrace kartušová

nejlepsi-kartusova-filtrace-bazenova

Jedna z nejlepších kartušových filtrací, kterou v současné době pořídíte. Ani ta se nemůže rovnat s moderními pískovými filtry, hodí se však pro nepříliš vytížené bazény s objemem do 25 m³. Rychlost čištění vody je asi 5,68 m³/hod.

Bazénová filtrace písková

Pískové filtrace do bazénu jsou v současné době díky svému vysokému výkonu a lehké údržbě nejčastěji používaným typem filtrací. Uvnitř každého modelu se nachází speciální křemičitý písek, který odchytí většinu nečistot a zpět do bazénu pak vypustí jen průzračně čistou vodu. Písek stačí pouze párkrát za sezónu proprat a jednou za 1–2 roky vyměnit.

Tip: Písková bazénová filtrace je zapotřebí třeba k zapojení poloautomatických nebo ručních mechanických vysavačů. Vysávání bazénu přes pískovou filtraci je další jednoduchou metodou, jak své vodě dopřát co nejlepší péči. Zjistěte, jak správně vybrat vysavač do bazénu.

Levná bazénová filtrace písková

levna-piskova-filtrace-bazenova
Základní levná filtrace pro bazény s objemem do 19 m³. Za jednu hodinu přefiltruje okolo 4 m³ vody.

Kvalitní písková filtrace za rozumnou cenu

kvalitni-piskova-filtrace-bazenova

Kvalitní, avšak ne příliš drahá filtrace pro bazény s objemem až 45 m³. Za jednu hodinu vyčistí přes 9 m³ vody. Jako náplň jí poslouží 55 kg filtračního písku.

Nejlepší bazénová filtrace písková

nejlepsi-piskova-filtrace-bazenova

Vysoce kvalitní a vysoce výkonná písková filtrace pro velké bazény s objemem i 60 m³. Průtok vody je 12 m³/hod. Dovnitř se vejde více jak 140 kg filtračního písku. Hravě si poradí i se slanou vodou. S 6cestným ventilem.

Jak vybrat bazénovou filtraci: důležité parametry

Výkon bazénové filtrace

Výkon filtrace k bazénu se zančí v přefiltrovaných litrech, nebo m³ za hodinu. Jde tedy o parametr, který udává, jakou rychlostí je zařízení schopné vodu čistit. Jednoduše platí, že čím více vody za hodinu přefiltruje, tím je lepší. Základní filtrace vyčistí zhruba okolo 3 tisíc litrů (3 m³) vody za hodinu, ty nejvýkonnější pak zvládají za stejnou dobu přefiltrovat i více jak 10 tisíc litrů.

Velikost bazénu

S výše zmíněným souvisí i velikost vašeho bazénu. Bazénová filtrace by totiž měla být pro optimální výkon schopna přefiltrovat obsah celého bazénu za zhruba 57 hodin, aby se ve vodě neusazovaly nečistoty. Zkuste tedy vydělit objem vašeho bazénu s výkonem vámi vybrané filtrace a číslo, které vám vyjde, by mělo spadat do zmíněného rozmezí.

Ostatní funkce bazénových filtrací

Filtrace však nemusíme rozlišovat pouze podle druhu a výkonu. Některé modely nabízejí i jiné speciální funkce, které jistě řada vášnivých i rekreačních plavců ocení. Zároveň bychom vás rádi upozornili na další parametry bazénových filtrací, které je třeba před jejich koupí zvážit.

  • Ventil – Každá filtrace potřebuje ventil. Těch ale existuje celá řada. Nejčastější jsou 4cestné, 6cestné a 7cestné ventily. Každá cesta pak nabízí možnost nastavovat různou cirkulaci vody do, nebo z filtrace. Vícecestné ventily umožňují speciální polohy, například ke zpětnému proplachu, vyprazdňování nebo zazimování.

Info: Polohu ventilu byste měli měnit pouze tehdy, pokud je filtrace vypnutá. Manipulace s ventilem nebo jeho špatné nastavení (např. poloha „zavřeno“) při zapnuté filtraci může vyústit v nenávratné poškození filtračního zařízení.

  •  Slaná voda – To může být pro některé filtrace problém, se kterým si prostě neporadí. Trh nám však nabízí skvělé možnosti. Kvalitní bazénová filtrace na slanou vodu tak již dnes může být záležitostí pár tisíc korun. Pokud ve svém bazénu vodu s vyšší salinitou máte, je potřeba se ujistit, že si s ní vámi vybraný model poradí.
  • Integrovaný časovač – Pokud si přejete, aby vaše filtrace běžela jen v určitý denní či noční čas, není nic lehčího než se podívat po modelu s integrovaným časovačem, který bude filtraci zapínat a vypínat podle toho, jak jej nastavíte. Nebudete se tak muset starat o to, zda jste filtraci nezapomněli zapnout, nebo naopak vypnout.
  • Maximální teplota vody – Každý bazénový filtr je určen pro jiné účely. Většina modelů sice nemá problém ani s téměř 40 °C teplou vodou, pokud ale hodláte připojit filtraci k vířivce, je potřeba si zjistit, zda je k tomu určena.
  • Průměr hadice pro připojení – Další věcí, na kterou je potřeba myslet, je to, aby byly otvor v bazénu, průměr hadice i otvor ve filtraci stejně velké. V opačném případě byste se snažili zapojit jedno k druhému jen marně.

Zapojení bazénové filtrace

Pokud nevíte, jak zapojit filtraci k bazénu, pak vám v krátkosti pomůžeme i s tím. Zapojení bazénové filtrace je hračka. Celé zařízení nejprve sestavíte do kupy podle návodu v balení. Zkompletovanou filtraci umístíte na kamennou či dřevěnou podložku (aby v dešti nestála ve vodě) poblíž skimmeru bazénu. V případě pískové filtrace ji nyní naplníme. Nakonec stačí propojit samotnou filtraci s čerpadlem (v balení) a následně s bazénem, ve kterém již máte namontované průchody stěnou bazénu. Teď už stačí filtraci pustit a užívat si čisté vody.

Závěr

Doufáme, že teď už budete při výběru filtrace moudřejší a věříme, že jistě zvolíte správně. Prozradili jsme vám, jaké dva druhy filtrací existují a navzájem jsme je porovnali. Přiblížili jsme vám, co udává výkon filtrace a co byste při nákupu rozhodně měli zohlednit. Nakonec jsme vám ukázali i nejrůznější speciální funkce, kterými mohou být jednotlivé modely vybaveny, a ve stručnosti jsme vám popsali i postup zapojení filtračního zařízení. Snad je vám již nyní vše jasné a můžete se bez obav vrhnout na výběr toho správného čistidla pro váš bazén. Přejeme klidný a úspěšný nákup!