jak-vybrat-zastreseni-bazenu

Léto je v plném proudu. Venkovní teploty dosahují třicetistupňových veder a slunce praží o sto šest. Je ideální čas skočit do bazénu. Celé dny i noci do něj ale dopadá velké množství nepořádku, jehož čištění před každým koupáním může být pěkná otrava. Pokud si chcete lovení hmyzu a ostatních nečistot pomocí síťky ušetřit, pořiďte si něco na zykrytí bazénu. My vám poradíme, jak vybrat zastřešení bazénu tak, abyste si při jeho výběru ušetřili nervy a přesně jste věděli, pro co si jdete.

Zakrytí bazénu je poměrně levnou investicí, která však kombinuje hned dvě velké výhody. Za prvé přirozeně ohřívá vodu tím, že zadržuje teplo, čímž značně prodlužuje koupací sezónu bez nutnosti externího ohřevu. Druhou, pro většinu lidí podstatnější, funkcí je ochrana proti nečistotám. V létě venku poletuje množství hmyzu, pylu a dalších věcí, které lehce dopadnou do vašeho bazénu. A ne všechno je přitom filtrace schopna odsát. V následujících řádcích vám poradíme, jak vybrat to nejlepší zastřešení bazénu podle všech možných kritérií.

Plachta na bazén

Plachta na bazén neboli bublinková fólie je tím nejzákladnějším, jak můžete svému bazénu k čistější a teplejší vodě dopomoct. Většinou se používá jako zastřešení kulatého bazénu, zejména pak nadzemního či polozapuštěného. Jde sice o nejlevnější, avšak zároveň úplně tu nejzákladnější investici.

Její natahování rozhodně není tím nejkomfortnějším způsobem zakrývání bazénu. Zároveň jej ohřeje zejména na povrchu, na teplotu vody na dně nemá téměř žádný vliv. Jde o plachtu, která se může větrem nadzvednout, takže nezachytí zdaleka všechen nepořádek a lehce se poničí. Pokud ale nemáte jinou možnost, je alespoň základní fólie nutnou investicí.

Víceúčelové zastřešení bazénu

Vztyčné víceúčelové přenosné zakrytí se nejčastěji využívá jako zastřešení nadzemního bazénu, ke kterému nelze namontovat pojízdné zastřešení. Jde v podstatě o vysoký stan bez podlahy, který nad svůj bazén vztyčíte, a pak vám zadržováním tepla vodu ohřívá i ochraňuje před nečistotami.

Jeho největšími výhodami jsou poměrně nízká pořizovací cena a, jak už název vypovídá, víceúčelovost a mobilita. Byť je takové zastřešení určeno zejména pro bazén, můžete jej libovolně využít i k jiným činnostem – fantazii se meze nekladou. Negativa pak spočívají v tom, že ne každý kus musí být opravdu bytelný, takže se při zhoršeném počasí může i odtrhnout od země a bohužel vám ani většinou bazén nepohlídá přes zimu. Je proto potřeba jej mimo sezónu vypustit a příští rok znovu naplnit.

Lamelové zastřešení bazénu

Lamelové zakrytí bazénu nabírá v poslední době na čím dál tím větší popularitě. Jde o luxusně vypadající a zároveň vysoce efektivní ploché zastřešení bazénu, které vodu chrání a ohřívá velmi kvalitně. Používá se zejména jako zastřešení větších zapuštěných obdélníkových či oválných bazénu.

Funguje na principu PVC nebo polykarbonátové rolety, která je navinuta na speciální zařízení, jež může být umístěno jak pod, tak nad hladinou. To pak roletu automaticky sbalí nebo rozbalí přes vodní hladinu. Výsledkem je přepychově vypadající rovné zastřešení bazénu v libovolné barvě. Díky těsné blízkosti mezi roletou a vodou se přes něj jen těžce dostane nějaký nepořádek. Jde však o nákladnější typ cenově srovnatelný s naším posledním zástupcem bazénových krytů.

jake-zastreseni-bazenu

Posuvné zastřešení bazénu

Posuvné průhledné zastřešení bazénu je pravděpodobně tím nejznámějším druhem zakrytí. Jde o konstrukci několika vypoulených kusů, které jezdí po kolejničkách umístěných podél bazénu. Vy si svou střechu pak můžete otevírat, zavírat nebo rozdělovat dle potřeby.

Mezi hladinou bazénu a krytem pak vzniká skleníkový efekt, díky čemuž dochází k intenzivnímu ohřívání vody. Kromě toho jde o účinnou ochranu před nečistotami a většina krytů lehce ochrání vodu i v zimě, takže ji nemusíte každou sezonu měnit. Jde však o dražší variantu bazénového zastřešení.

zastreseni-bazenu

Parametry pro výběr zastřešení bazénu

Snad jste si tedy ujasnili, jaký druh zastřešení se hodí právě pro váš bazén. Nyní je na čase se podívat blíže na jednotlivé parametry, podle kterých byste měli vybírat konkrétní model.

Rozměry bazénu

Tím nejzákladnějším, na co byste měli při výběru bazénového zastřešení hledět, je rozměr a tvar vašeho bazénu. Těžko by se vám zakrytí pro kulatý bazén pokládalo na nějaký obdélníkový tvar a obráceně. Dejte proto pozor na to, aby se pod zvolené zastřešení váš bazén vešel. Z každé strany bazénu byste vždy měli mít alespoň 15 cm místa navíc. Fólie na bazén by pak měla být stejně velká jako bazén.

Tloušťka a materiál zastřešení

Co se týče materiálu fólie či stanu na bazén, moc toho bohužel nevymyslíte. Většina modelů se stavbou dost podobá. Větší pozornost však věnujte pevnosti a tloušťce stěny, případně výšce bublinek u fólie. Obecně platí, že čím větší tloušťka, tím lepší. Ne vždy ale výrobci a prodejci tento údaj uvádějí, zkuste se proto raději podívat na uživatelské recenze, které vám často prozradí nejvíc.

Větší rozdíl v materiálu, nebo přesněji řečeno ve výplni, najdeme u posuvných zastřešení. Ty se u polykarbonátových zakrytí dělí na dva druhy – plné a dutinkové. Plné výplně posuvných střech k bazénu jsou průhlednější, tudíž působí luxusněji, ale jsou dražší a náročnější na údržbu. Levnější dutinkové výplně jsou naopak odolnější a zároveň tvoří silnější skleníkový efekt potřebný k ohřevu vody. Jestliže tedy hledáte nejlepší poměr cena/výkon, určitě sáhněte po druhé variantě. Tloušťka stěny posuvného krytu by zase měla být ideálně alespoň 1 cm.

Kolejnice – pochozí vs. nepochozí

A u posuvných zastřešení můžete lehce narazit ještě na jeden problém – kolejničky. Ty totiž mohou být buď pochozí, nebo nepochozí. Rozdíl mezi nimi je ten, že pochozí jsou zabudované v úrovni dlaždic či jiného chodníčku, takže se přes ně dá lehce chodit bez rizika zakopnutí nebo jiného úrazu. Nepochozí vykukují ven a šlápnutí na ně může nepříjemně zabolet.

Další možnosti

  • Zakrytí bazénu na zimu – Některými modely různých krytů lze bazén chránit i přes zimu, ne však všemi. Pokud byste rádi, aby vaše zastřešení tuto možnost poskytovalo, je dobré se předem ujistit ve specifikacích konkrétního produktu.
  • Zastřešení pro vířivku – Chcete-li zastřešit vířivku, je též dobré zjistit si, zda je k tomu konkrétní model zakrytí určený. Vířivky totiž přirozeně vykazují větší teplotu, k čemuž nemusí být všechny druhy krytů určené.
  • Výška zastřešení – Nejenže na trhu najdete kryty různých druhů, materiálů či tloušťky, podstatným parametrem je i výška. Jestli se například chystáte kupovat posuvné zastřešení bazénu, zjistěte si, zda je jeho střecha dostatečně vysoko na to, abyste se do bazénu vešli, i když bude kryt zavřený.

Shrnutí

Snažili jsme se prolétnout všechno. Pověděli jsme si, jaké různé druhy zastřešení bazénů existují, proč je důležité klást pozor na kvalitu kolejniček, jak jsou na tom jednotlivé typy finančně, a upozornili jsme vás na věci, na které je třeba dát při výběru speciální pozor. Ať už vyberete zastřešení na bazén jakkoliv, doufáme, že vám k tomu dopomůže tento návod a budete s výběrem spokojeni. Přejeme vám příjemné a pohodové koupání!