Řešíte výběr stínící techniky do bytu či do rodinného domu? Rozhodujete se, jestli si pořídit rolety, žaluzie nebo markýzy? V tomto článku se podíváme, proč lidé stále častěji volí venkovní stínící techniku, jaké máte vlastně možnosti venkovního stínění, kam se jednotlivé typy stínící techniky hodí a kde nejlépe rolety, žaluzie či markýzy koupit.

Je venkovní stínění lepší než vnitřní?

Dříve bylo vnitřní stínění mnohem populárnější než dnes. Důvodů, proč se to změnilo, je hned několik. Vybíráme tři nejdůležitější.

  1. Udrží horko za oknem. Venkovní rolety či žaluzie v létě nepustí dovnitř ani světlo, ale hlavně také ani teplo. Fungují jako tepelný izolant, což se hodí i v zimě, kdy naopak pomáhají okno izolovat před zimou.
  2. Ochrana před zloději i povětrnostními podmínkami. Venkovní stínění funguje i jako další překážka pro případné zloděje. Navíc venkovní rolety i žaluzie chrání okno před povětrnostními vlivy včetně písku, kamínků či větviček, které mohou kolem domu za bouřky létat.
  3. Elegantní vzhled. Venkovní stínící technika může být elegantním doplňkem a zajímavým architektonickým prvkem domu.

Mezi další výhody venkovního stínění patří částečná zvuková izolace, dlouhá životnost a v neposlední řadě samozřejmě kvalitní zastínění (hlavně u venkovních rolet).

žaluzie jak stínící technika - kam se hodí

Druhy venkovního stínění a jejich výhody a nevýhody

Venkovní stínění zajišťují nejčastěji venkovní žaluzie, venkovní rolety a případně i různé typy markýz. Pojďme se na jednotlivé typy podívat:

  • Venkovní rolety. Rolety jsou pevné, odolné a hlavně pokoj perfektně zastíní. Když je máte úplně zatažené, tak ve dne nepoznáte, jestli je venku noc či den. Lamely jsou oproti žaluziím pevně spojené a můžeme tak regulovat přístup světla pouze povytažením nebo spuštěním lamel. Nevýhodou může být vyšší cena, než u vnitřní stínící techniky.
  • Venkovní žaluzie. Žaluzie mají oproti veškeré další stínící technice jasnou výhodu v tom, že mají naklápěcí lamely, čímž můžeme jednoduše regulovat intenzitu vpuštěného světla do místnosti. Venkovní žaluzie jsou méně pevné než rolety, což je hlavně v místech s nepříznivými povětrnostními podmínkami oproti roletám lehká nevýhoda.
  • Markýzy. Markýzy se hodí nejlépe ke stínění teras, balkónů apod. Na klasické stínění oken se zase tak často nepoužívají, ale existuje spousta situací, kdy se markýzy jako venkovní stínění vyloženě hodí. Markýza může být kazetová, kdy si ji v zataženém stavu ani nevšimnete, případně pak má markýza viditelnou konstrukci. Vždy záleží na tom, kam markýzu potřebujete umístit.
rolety venkovní stínění do domu

Kam se jaká venkovní stínící technika hodí

Venkovní rolety se hodí všude tam, kde chcete místnost perfektně zastínit. To znamená ložnice, pracovna, dětské pokoje aj. Venkovní žaluzie se zase hodí všude tam, kde je pro nás důležitá jejich hlavní vlastnost, tedy pohodlná regulace prosvětlení interiéru (obývací pokoj, kuchyň aj.). No a markýzy jsou už úplně specifické. Zastíníte s nimi pergolu, terasu, balkón, lodžii apod. Důležité je také sladit venkovní stínící techniku nejen mezi sebou, ale také s fasádou, se střechou, s okny, parapety, vchodovými dveřmi a dalšími prvky.

Když už budete stínící techniku nakupovat, určitě se vyplatí vybrat ostřílenou firmu, která má tradici a provozuje kromě internetového obchodu i kamenné prodejny, kde se můžete osobně poradit. Ideálně ať vám zajistí i odbornou montáž stínící techniky.