V každém domě nebo bytě by se měl nacházet nějaký koberec, protože koberec přinese do místnosti pocit tepla a dojem útulnosti. Výběr správného koberce je ovšem dobré nepodcenit, aby dobře vypadal nejen samotný, ale také přispěl k vytvoření požadovaného celkového dojmu dané místnosti a zároveň měl vhodné vlastnosti v závislosti na jeho umístění. Koberec můžete umístit prakticky kamkoliv – například do obývacího i dětského pokoje, ložnice, pracovny nebo chodby. V tomto článku si proto představíme, jak vybrat koberec, aby ve všech ohledech splnil vaše požadavky.

V článku nejdříve naleznete několik koberců, které nás zaujaly svým designem, kvalitou a cenou, a vás třeba zaujmou také a budete mít hned vybráno. Pokud se chcete o kobercích dozvědět více, poté už na vás čeká popis všech důležitých kritérií, na které je vhodné se při jejich výběru zaměřit. Díky tomu budete vědět, jak vybrat koberec do obýváku, chodby nebo jakékoliv jiné místnosti.

Koberec s vysokým vlasem, 80 × 150 cm

jak-vybrat-koberec
Dostupný v několika barevných variantách

Moderní koberec z polyesteru, 120 × 170 cm

jak-vybrat-koberec

Luxusní vlněný koberec, 120 × 170 cm

luxusni-vintage-koberec-bezovy-120x170
Dostupný v několika barevných variantách

Zámecký vlněný koberec, 150 × 240 cm

zamecky-koberec-bezovy-modry-cerveny-150x240

Hrací koberec pro děti, 130 × 200 cm

detsky-hraci-koberec-do-detskeho-pokoje

Jak vybrat koberec

V následujícím průvodci výběrem se dozvíte, jak vybrat barvu koberce, jeho materiál a hustotu a výšku vlasu. Díky tomu si budete schopni vybrat kvalitní koberec do každé místnosti, kde ho budete chtít mít, ať už se rozhodnete pro kusový, nebo celoplošný.

Materiál koberce

Na materiálu koberce závisí jeho vlastnosti a zásadně se od něj odvíjí pořizovací cena. Koberce lze z hlediska použitých materiálů rozdělit do dvou základních skupin – jsou buď z umělých, nebo přírodních vláken. Koberec však může být vyroben i v kombinaci obou druhů vláken. Základní charakteristiku umělých a přírodních vláken uvádí následující tabulka.

Typ vláken

Charakteristika

Umělá vlákna

●       nízká cena

●       odolná proti roztočům – vhodná pro alergiky

●       slušná odolnost (záleží na konkrétním materiálu)

●       nižší životnost oproti přírodním vláknům

●       široká nabídka barevných odstínů včetně výrazných barev

Přírodní vlákna

●       příjemné na dotek

●       odolné proti znečištění

●       výborná zvuková a tepelná izolace

●       pomáhají regulovat vlhkost v místnosti

●       exkluzivní vzhled

●       dlouhá životnost

●       schopnost regenerace po vysokém zatížení

●       vyšší cena

●       nejčastěji jsou koberce z vlny, bavlny nebo hedvábí

Koberce z umělých vláken, nazývaných také jako syntetická vlákna, jsou oblíbené zejména díky jejich dobré cenové dostupnosti, ale některé druhy umělých vláken i přesto dokážou nabídnout solidní vlastnosti. Mezi umělými vlákny pro výrobu koberců se nejčastěji objevuje polyamid, polypropylen a polyester. Vzhledem k rozdílným vlastnostem těchto umělých materiálů najdete v následujícím odstavci jejich podrobnější popis.

Polyamidové koberce jsou pružné, mají slušnou výdrž, dají se snadno udržovat a jsou poměrně příjemné na dotek. Zároveň mají podobně jako přírodní koberce dobré izolační vlastnosti. Koberce z polypropylenu patří k nejlevnějším – cena je odrazem horších vlastností, když mají nízkou stálost barev a odolnost proti tvarové deformaci a rovněž nižší pružnost. Polyesterové koberce problémy s blednutím barev nemají, naopak díky snadné údržbě si dlouho drží svůj původní vzhled. Jsou příjemné na dotek, i když pocit při doteku není tak hřejivý.

Hustota vlasu

Jak poznat kvalitní koberec? Kromě materiálu je důležitým ukazatelem kvality vlasových koberců hustota vlasu. Obecně lze říci, že se zvyšující se hustotou vlasu, tedy počtem vláken na metr čtvereční, se zvyšuje jejich životnost. Koberce s vysokou hustotou vlasu se proto hodí tam, kde na ně čeká zvýšená zátěž. Také platí, že čím vyšší je hustota vlasu, tím je koberec jemnější.

Výška vlasu

Co značí výška vlasu asi není potřeba dlouze vysvětlovat. Pokud jde o volbu výšky vlasu, tak namáhané koberce v místech, kde je zvýšené riziko znečištění, by měly mít nízký vlas. Nízký vlas zaručuje menší možnost znečištění, snazší údržbu a delší životnost. Koberce s vysokým vlasem působí stylovějším dojmem a měly by se objevovat v místech, kde se příliš nechodí, ale vyžadujete měkký došlap a příjemný pocit při chůzi naboso.

INFO: Na rubové straně koberce můžete nalézt štítek se symboly, které označují vlastnosti koberce, jeho odolnost proti různým vlivům (například proti vodě, světlu nebo pojíždění kolečkovou židlí), možnost použití spolu s podlahovým topením nebo pro jaké umístění je vhodný. Další symboly udávají, jakou koberec snese zátěž – od nízké bytové po extrémní komerční zátěž.

Barva koberce

Rovněž barva koberce patří k jeho základním parametrům. Jeho barva totiž ovlivňuje vaši náladu při pobytu v místnosti a také má výrazný vliv na její celkový vzhled a optickou prostornost.

Při výběru barvy koberce je třeba brát v úvahu jednak váš vkus a jednak praktičnost dané barvy. Samozřejmě se v barvě koberce musí odrážet vaše preference, které se pravděpodobně v místnosti projevují i jinde – na stěnách, nábytku nebo závěsech. Koberec by měl buď ladit s barvou stěn, nebo s nimi být v pohledném kontrastu, aby nepůsobil, že do místnosti nepatří.

Pokud jde o praktičnost, tak světlejší koberce lze poměrně snadno kombinovat s různými odstíny stěn a nábytku. Velmi dobře vypadají v kombinaci s tmavým dřevěným nábytkem. Budí dojem čistoty, ale pochopitelně jsou náchylnější na znečištění než tmavé koberce, a proto vyžadují častější údržbu. Pozor si dávejte ještě na to, že světlé koberce mohou působit chladným dojmem, takže to celkově se světlými prvky v interiéru raději nepřehánějte.

Koberce tmavých odstínů jsou vhodné pro vytvoření kontrastu, protože stěny jsou obvykle vymalovány bíle nebo světlým odstínem jiné barvy. Opět není ideální to s tmavými odstíny v místnosti přehánět, jinak by mohla působit ponuře a depresivně. Hlavně v případě velmi tmavých koberců je tak lepší pořídit spíše menší, kusový do středu místnosti, než ho položit přes celou podlahu v místnosti. Tmavší koberce se každopádně hodí na místa, kde se často chodí (například do chodby), když se na nich ušpinění neprojeví tak rychle jako na světlých kobercích.

Nakonec nezapomeňte na to, že barva koberce má vliv na optickou velikost prostoru. Světlé koberce odráží více světla, což má za následek, že se celá místnost rozjasní a zdá se opticky mírně větší. Naopak optické zmenšení mohou kromě tmavých koberců způsobit i výrazné vzory na koberci, takže v menších místnostech je vhodnější volit koberce jednobarevné, případně s jemným vzorem.

Kusové a celoplošné koberce

To, zda pořídit kusový nebo celoplošný koberec, velmi záleží na prostoru, kam ho chcete umístit, a opět zde hrají velkou roli vaše preference. Umístit ho lze dokonce i do kuchyně, pokud se vám tam bude líbit. V takovém případě vyberte kusový koberec s krátkým vlasem a musíte pak počítat s jeho častější údržbou a tím, že nevydrží tak dlouho jako v jiné místnosti.

Co se týká kusových koberců, tak největší prostor pro přemýšlení o jejich umístění obvykle nabízí obývací pokoj, kde podobně jako barva koberce mají vliv na optickou velikost pokoje. Větší počet menších koberců malou místnost opticky přeplní, takže vám bude připadat menší – proto do malé místnosti pořiďte spíše jeden velký kusový koberec. Tato skutečnost se však může hodit ve větším pokoji, který budete chtít zútulnit. Mezi možnými variantami pak pochopitelně zůstává do obývacího pokoje položit jeden celoplošný koberec, díky čemuž se vám usnadní rozhodování. Celoplošné koberce jsou díky hřejivému pocitu, který z nich vyzařuje, oblíbené také v ložnicích.

Vybavujete své bydlení? Pak by se vám mohly hodit i další články na téma, jak vybrat nábytek do ložnice či jak vybrat nábytek do dětského pokoje. Neopomněli jsme ani exteriér a poradíme vám, jak vybrat zahradní nábytek.