Pokud máte dům se zahradou, rozhodně by vám na ní neměl chybět zahradní nábytek. Na zahradě totiž nemusíte pořád jen pracovat, ale je to také skvělé místo k odpočinku. A právě třeba posezení s knihou nebo grilování s přáteli se díky vhodně zvolené zahradní sestavě či zahradní houpačce promění v dokonalé chvíle klidu či zábavy. V článku se proto zaměříme na to, jak vybrat zahradní nábytek, aby co nejlépe splnil vaše požadavky. Zahradní nábytek navíc nemusí být nutně jen na zahradě, využití může najít například i na balkoně.

Nejdříve se v článku zaměříme na výběr zahradního nábytku, zejména si představíme často používané materiály. Poté na vás čekají ty nejlepší zahradní sestavy pro dvě, čtyři nebo šest osob. Dále následuje několik tipů, na které se při výběru sestavy zahradního nábytku vyplatí vzpomenout, a na konci článku najdete pár bodů o tom, jak udržovat zahradní nábytek ve skvělém stavu.

Před samotným výběrem

Než se pustíte do výběru konkrétního kusu zahradního nábytku či celé zahradní sestavy, musíte si ujasnit, jaký typ nábytku chcete podle toho, na co ho plánujete využívat a kolik lidí budete potřebovat usadit. Do úvahy je přitom třeba vzít také prostor, který máte k dispozici.

Typ nábytku

Jak už bylo zmíněno, hned na začátku se musíte rozhodnout, jaké kusy zahradního nábytku využijete. Základem bývá set zahradního nábytku sestávající ze stolu a zahradních židlí nebo křesel, který má univerzální využití. Zahradní sestava je zárukou toho, že se k sobě budou jednotlivé kusy nábytku hodit. Vybírat jednotlivé kusy ale samozřejmě lze nejen v setu, ale i zvlášť. V úvahu například připadá nahradit židle či křesla lavicí, pokud to bude více odpovídat dostupnému prostoru. Lavice se pak může hodit i jinde, může samostatně stát uprostřed zahrady tak, abyste z ní mohli obdivovat květinové záhony.

Často se na terasách rodinných domů objevuje zahradní houpačka. Houpačka je ideální pro bezmyšlenkovitou relaxaci, čtení knih a zabaví se na ní i děti.

multifunkcni-zahradni-houpacka

Počet míst

Hlavně při výběru stolu a židlí si musíte dobře rozmyslet, kolik míst budete potřebovat. Velikost stolu a počet židlí by měl minimálně odpovídat počtu osob v domácnosti. Pokud však plánujete alespoň občas pozvat na odpolední kávu či večerní grilování své přátele nebo rodinu, je ideální vybrat větší stůl s tím, že židlí může být méně, ale ke stolu by se měly vejít ještě další židle. K tomu účelu můžete pořídit několik levnějších plastových židlí, které lze stohovat, a v případě potřeby jimi jednoduše zvětšíte kapacitu posezení.

Prostor

Nakonec se nezapomeňte v rámci přípravy na výběr zaměřit na to, zda se vám všechny kusy nábytku v požadované velikosti vejdou na terasu, případně na balkon. Pořídit si na malou terasu ten největší stůl, který v obchodě najdete, a ještě vedle něj postavit houpačku nemusí být ten nejlepší nápad.

Venku se přece nechcete tísnit, ale naopak si užívat pořádnou porci prostoru. Navíc v případě, že máte na terase pergolu, je velmi žádoucí, aby se pod ni stůl se židlemi pohodlně vešel. Díky tomu vám dlouho plánovanou návštěvu přátel nezkazí nečekaný déšť.

Jestli tušíte, že byste s dostatkem prostoru mohli mít problém, vezměte do ruky metr a pro jistotu terasu či pergolu pořádně změřte. Podle naměřených hodnot budete moci snáze zvolit vhodnou velikost stolu a také zjistíte, co dalšího se vám případně na terasu vejde. Třeba velký betonový květináč nebo zmíněná houpačka.

Materiál zahradního nábytku

Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – výběru materiálu. Zde velmi záleží na tom, jaké máte představy o vzhledu zahradního nábytku, protože se vám samozřejmě musí líbit. Kromě toho musíte brát v úvahu také vlastnosti používaných materiálů. Například to, že některé materiály jsou náchylnější na okolní podmínky než jiné.

Třeba dřevěný nábytek opravdu není dobré nechávat venku na dešti, jinak by vám dlouho nevydržel. V ideálním případě byste ho měli mít schovaný pod pergolou, jinak je nutné ho svědomitě zakrývat plachtou na zahradní nábytek před každým deštěm.

Dalším důležitým parametrem je hmotnost nábytku, zejména židlí či křesel. Pro děti a seniory může být náročné posouvat těžký nábytek z masivu, což je pochopitelně zásadní nedostatek z hlediska uživatelského komfortu. Také pokud plánujete nábytek často přenášet, je lepší volit lehčí provedení.

Plastový zahradní nábytek

U zahradního nábytku z plastu existují obrovské rozdíly v kvalitě a odolnosti. Snad všichni známe bílé zahradní plastové židle nevalného vzhledu, které jsou sice laciné, ale po nějakém čase používání dokážou náhle prasknout i při pouhém sednutí průměrně těžkého člověka.

Ovšem není plast jako plast. Dostupný je naštěstí i zahradní nábytek z kvalitního plastu, který se naopak pyšní velmi dobrou odolností a životností. Navíc i znatelně lépe vypadá. Můžete se setkat s imitací dřevěného či ratanového nábytku, nebo sáhnout po nábytku s moderním designem.

Výhodou plastového nábytku pak obecně je jeho nízká hmotnost, díky které se s ním snadno manipuluje při běžném používání i při jeho odnášení do kůlny před zimou. Další jeho výhodou je, že nevyžaduje pravidelnou údržbu, pouze v případě znečištění ho stačí snadno umýt.

zaharadni-set-umely-ratan-svetle-hnedy

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevěný zahradní nábytek je osvědčenou klasikou, která je v případě, že je nábytek z kvalitního dřeva, vždy považována za správnou volbu a která nikoho neurazí ani nezklame. Samozřejmě i zde platí, že nejlevnější kousky nebudou působit tak solidním dojmem, ale se zahradním nábytkem z kvalitního masivu chybu neuděláte.

Výhodou dřevěného nábytku je, že se hodí prakticky kamkoliv. Snese i hrubší zacházení, akorát někdy může být problémem kvalita spojovacího materiálu, když jsou použité šrouby vyrobeny z měkkého materiálu.

Vlastnit dřevěný nábytek s sebou ovšem přináší i negativa. Zaprvé by měl být umístěn pod přístřeškem nebo pergolou, při dlouhodobém stání na dešti by vám totiž dlouho nevydržel. Můžete si sice dát práci s tím, že ho budete překrývat plachtou před každým deštěm, ale i přesto časem začne nábytek odspodu uhnívat. Další věcí je to, že i při umístění pod střechou je třeba stále počítat s vyššími nároky na údržbu, protože ideálně potřebuje alespoň jednou ročně ošetřit, například olejem nebo lazurou. Na zimu byste ho pak měli schovat na suché místo.

Jestli vás zajímá, jaký konkrétní druh dřeva vybrat, chybu neuděláte s tvrdými tropickými dřevinami, jako je teak, akácie nebo eukalyptus. Pokud dáváte přednost domácím dřevinám, dobrou alternativou je dubový nábytek, ze kterého se často vyrábí nábytek v klasickém přírodním designu. 

zahradni-set-ze-dreva

Tip: Jste velkými fanoušky dřeva? Možná byste na zahradě ocenili dřevěnou sochu vyřezávanou motorovou pilou!

Hliníkový zahradní nábytek

Dobrou volbou je zahradní nábytek s hliníkovou konstrukcí. Hliníkový nábytek je totiž lehký, stabilní a odolný. Netýká se ho koroze a nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu, takže vyniká dlouhou životností. Ovšem záleží na tom, s čím je hliníková konstrukce kombinována. Pokud jsou sedák a opěradlo z dřevěných příček, pak je samozřejmě pravidelná údržba dřevěných částí na místě. Za bezúdržbovou lze považovat třeba kombinaci hliníkového rámu a sedáku a opěradla ze síťované textilie.

Zahradní nábytek z umělého ratanu

Umělý ratan je u zahradního nábytku velmi oblíbený pro svůj specifický vzhled a slušnou odolnost – dobře snáší déšť, mráz nebo změny teploty. Každopádně si musíte dát pozor, o jak kvalitní materiál se jedná, protože především u levnějších kusů nábytku umělý ratan často nedosahuje dostatečně vysoké kvality, a tudíž nenabízí zmíněné vlastnosti v očekávané míře.

Rozhodující není pouze cena, kvalitu může prozradit konstrukce nábytku. Dřevěná konstrukce má nižší nosnost, je těžká a špatně snáší vlhkost. Životnost takového kusu, především když na něj bude pršet, není příliš dlouhá, třeba jen dva roky. Lepší volbou je lakovaná ocelová konstrukce, která vydrží o poznání déle. Při dlouhodobém vystavení vlhkosti ale může časem začít rezivět. Nejodolnější je konstrukce z hliníku a navíc se u nábytku s touto konstrukcí obvykle setkáte s kvalitním umělým ratanem s životností kolem 10 let.

zahradni-set-umely-ratan

Ocelový zahradní nábytek

Ocelový nábytek bývá těžší a hůře se tak s ním manipuluje. Ocelové židle a stoly jsou však velmi stabilní a bytelné, takže se na ně můžete spolehnout i při méně šetrném zacházení. Vzhledem k tomu, že se jedná o na dotek studený materiál, jsou ocelové rámy často doplněny například o polstrovaný sedák a síťované textilní opěradlo.

Nejlepší zahradní sestavy

Nyní si představíme několik typů zahradních sestav, které by vám mohli padnout do oka. Při jejich výběru jsme brali v úvahu kromě použitých materiálů, praktičnosti či designu také cenu. Hledali jsme takový nábytek, jehož cena odpovídá kvalitě, takže nábytek s velmi dobrým poměrem cena/výkon.

Zahradní sestavy pro 2

První set pro dvě osoby, který se objevuje v našem výběru, se hodí na menší terasu nebo na balkon, jak ostatně napovídá jeho název. Vyroben je z akáciového dřeva, které zaručuje dobrou odolnost a dlouhou životnost nábytku. Stůl i židle lze složit, takže pokud ho zrovna nebudete potřebovat, nezabere příliš místa.

Zahradní set Ronan zaujme svým jednoduchým funkčním designem. Konstrukce židlí a stolu je vyrobena z černě lakované oceli a tvoří příjemný kontrast s šedými příčkami z odolného plastu. Stejně jako předchozí sestava je vhodný na menší terasu nebo balkon, kdy si díky němu můžete užít například ranní kávu nebo večer při západu slunce hezky v pohodlí.

Zahradní sestavy pro 4

Zahradní set Le Bonom Diamond je určen pro maximálně komfortní odpočinek. Nízký stolek se skleněnou deskou doplňují dvě křesla a pohovka pro dva, taktéž s nízkou stavbou. Ocelová konstrukce, výplň z umělého ratanu a voděodolné polstrování zaručují dlouhou životnost a vysoký komfort. Praktickým detailem je to, že lze křesla zasunout z boků do sedačky, díky čemuž při uskladnění ušetříte trochu cenného místa.

Pro klasické stolování je vhodnější set Akacja z masivního akátového dřeva v přírodním světlém odstínu. Sestava se skládá z hranatého stolu a čtyř židlí. Stůl i židle lze složit a v případě, že plánujete mít set pod širým nebem, jistě oceníte možnost umístění slunečníku do středu stolu díky otvoru o průměru 4 cm, takže se v létě schováte před horkými slunečními paprsky.

Zahradní sestavy pro 6

Nejprodávanější zahradní set v sobě snoubí funkčnost i estetiku. Kombinuje  klasický design se spolehlivými materiály. Díky tomu je set zahradního nábytku Sevilla velmi univerzální, a budese hodit na každou zahradu či terasu.

Nejprodávanější zahradní set v sobě snoubí funkčnost i estetiku. Kombinuje  klasický design se spolehlivými materiály. Díky tomu je set zahradního nábytku Sevilla velmi univerzální, a budese hodit na každou zahradu či terasu.

Tipy pro výběr sestavy zahradního nábytku

Už předchozí kapitoly obsahovaly řadu užitečných tipů pro výběr zahradního nábytku. Nyní nastal čas na zopakování nejdůležitějších poznatků a také na představení dalších, na které se vyplatí při výběru vzpomenout, abyste brzy nezjistili, že vám právě pořízený zahradní nábytek nevyhovuje.

  • Například velký dřevěný nábytek z masivu sice dobře vypadá a působí velmi solidním dojmem, ale vzhledem k vyšší hmotnosti není ideální volbou pro děti a seniory. Posouvání těžkého křesla pro ně totiž může být poměrně náročné. Někdy se proto vyplatí zvážit pořízení lehčí verze nábytku, byť třeba stále z masivu.
  • Při nákupu zkontrolujte udávanou nosnost židlí či křesel. Hlavně v případě levných plastových židlí můžete v tomto ohledu narazit na problém v podobě nedostatečné nosnosti.
  • Pokud chcete sedět opravdu pohodlně, často si můžete sezení zpříjemnit dodatečným polstrováním na křeslech nebo židlích. Polstry na zahradní nábytek jsou navíc dostupné ve velkém množství designů, takže si výsledný vzhled nábytku přizpůsobíte přesně podle svého vkusu.
  • Budete muset řešit uschování nábytku přes zimu, protože nemáte přístřešek nebo pergolu? Zaměřte se na to, zda jsou židle stohovatelné. Zahradní křesla jsou obvykle skládací, takže v tomto případě by neměl nastat problém s jejich uložením.
  • Jestli plánujete nábytek postavit na trávu či na jiný měkký povrch, měli byste volit nějaký se silnějšími nohami, aby se nebořil do země.

Jak udržovat zahradní nábytek

Údržba zahradního nábytku nebývá příliš složitá. Pro úplnost si ale uvedeme základní body, jak na to.

  • Nejpraktičtější volbou je hlediska údržby plastový nábytek, který stačí občas umýt hadrem a vodou, případně jarovou vodou při silnějším znečištění. Některé druhy plastu mohou při dlouhodobém umístění na přímém slunci blednout a křehnout, takové proto raději buď mějte pod přístřeškem, nebo je při plánovaném delším nevyužití schovejte do stínu. Podobně je na tom nábytek z umělého ratanu, u kterého pak dále záleží na materiálu jeho nosné konstrukce.
  • Ocelový nábytek je velmi trvanlivý, takže ho také stačí čas od času pouze omýt. Ovšem pokud je lakovaný, po několika letech se může začít barva z kovu loupat nebo ztratí svůj odstín. Poté je vhodné kov znovu natřít.
  • Tvrdé dřevo je ideální každý rok napouštět olejem. Díky tomu bude chráněné a přitom si zachová přírodní vzhled.
  • Měkké dřevo, tedy například borovice nebo smrk, se natírají lazurou. Opět nejlépe každý rok. U dřeva obecně však záleží i na tom, zda je nábytek umístěn pod střechou, nebo pod širým nebem.

Chcete se podívat na pořádný výběr? Objevte zahradní nábytek na On-interier.cz vyhledávači nábytku.

A co by to bylo zahradní posezení bez pořádného grilu. Poradíme, jak vybrat plynový gril na zahradu i balkon.