Pořizování nové střechy není levnou záležitostí. I proto je nutné při výběru myslet nejenom na životnost a cenu střešní krytiny. Vzhledem k vysoké nabídce je nutné se orientovat daleko více. S námi se v tom neztratíte. Právě čtete průvodce tím, jak vybrat střešní krytinu.

Na co myslet při výběru střešní krytiny? Existuje hned několik parametrů

Základem je promyslet sklon a složitost střechy. Opatření výrobce od určitého sklonu střechy nedovolují některé typy střešní krytiny použít. Pro složitě tvarované střechy je zase praktičtější využít menší střešní krytiny.

Důležitým faktorem je i konstrukce, která má střešní krytinu unést. Kromě toho, že konstrukce zajišťuje bezpečnost, je důležitá i pro vysokou životnost střechy. V potaz je pak nutné brát také oblast, ve které se stavba nachází. A to kvůli počasí. Časté poryvy větru nebo sníh v zimním období jsou další zátěží, na kterou se nesmí zapomínat.

Každá z krytin má své klíčové vlastnosti

Při snaze vybrat tu nejlepší střešní krytinu hlavu lidem zamotává velké množství produktů. Cena střešní krytiny  je velmi individuální. Záleží nejen na vybraném materiálu, ale i firmě a velikosti pokládané plochy. Charakteristická je pak u střešní krytiny také:

  • odolnost
  • tvarovost
  • tvrdost
  • stálost
  • pevnost 

To všechno má vliv nejen na životnost střešní krytiny, ale i její bezpečnost, mrazuvzdornost či nasákavost.

TIP: Přečtěte si, co ovlivňuje pevnost střechy.

Nabídka střešních krytin je opravdu široká. Existují ale stálice, které mají dlouhou životnost i snadnou pokládku.

Pálené tašky jsou klasikou s dlouhou životností

Mezi nejpoužívanější střešní krytiny patří keramické, nebo chcete-li pálené, tašky. Přírodní materiál, ze kterého jsou vyrobené je extrémně odolný, a tak je záruka, že tašky při správném zacházení vydrží více než 50 let. Keramické tašky mají navíc snadnou montáž. Ideální jsou pro památkové zóny či šikmé střechy. Zpravidla se však jedná o nejdražší možnost střešní krytiny, která navíc dosahuje i vysoké hmotnosti.

Mrazuvzdorné tašky se snadnou pokládkou

Další variantou je betonová střešní krytina. Její životnost bývá vyšší než 50 let. To, jak dlouho vydrží, je ale samozřejmě ovlivněno i povrchovými úpravami. Jedná se o tašky mrazuvzdorné a snadné na pokládání. Nevýhodou může být jejich vyšší hmotnost a náchylnost k tvorbě lišejníků či mechu.

Střešní krytiny, kde hlavní roli hraje hliník

Velkoformátové plechové střešní krytiny jsou vyráběny přímo na míru. Jedná se o krytinu s velmi snadnou montáží. Navíc mají i nízkou hmotnost a velkou škálu barevných variací. Hliníkový plech dosahuje životnosti více než 50 let. Příliš se však nehodí pro složitě členěné střechy. Jejich použití je ale možné již při sklonu střechy od 5°.

Hliníkovou krytinou je i trapézový plech. Jeho nevýhodou je to, že se jedná o dynamickou konstrukci, která reaguje na počasí. Pokud je ale správně položen, dokáže těsnit i provětrávat a hodí se skvěle i na střechy domů. Nesmí se ale zapomínat na izolaci proti vlhkosti. Obrovskou výhodou je pak jeho cena, která je sice poměrně nízká, i tak ale zajišťuje dlouhou životnost.

Lehká střešní krytina je určitě plusem zejména díky nízké zátěži. Pokud je o ni vhodně pečováno, neztrácí barvu a vydrží poměrně dlouhou dobu. Nejčastěji je právě z hliníku. Existují i varianty hliníkové vlnovky imitující střešní taškyTato varianta je stále více oblíbená. A to především díky své lehkosti a dlouhé životnosti. Tu zajišťuje oxidační vrstva.

jaka-stresni-krytina

Střešní vlnovky mohou být i z plastu

Střešní vlnovky neboli lehké plastové krytiny se příliš nehodí na větší stavby. Jejich využití je daleko lepší na zastřešení přístřešků a zahradních staveb. 

Dalším, z plastu vyrobeným materiálem jsou pochozí krytiny. Ty jsou méně odolné vůči větru, ale mají poměrně dlouhou životnost. V dnešní době je lze pořídit i jako imitaci břidlice, tašek či došek. Pochozí střešní krytina je skvělou variantou v místech, kde chcete střechu aktivně využívat.

Každá střešní krytina má i svou vlastní nabídku barev

Není to sice nejdůležitější, ale určitě je vhodné zaměřit se i na to, jakou barvu střešní krytiny vybrat. Opět platí, že každý materiál nabízí jiné barevné varianty. Barva střechy by měla ladit s fasádou. Pak již záleží čistě na majiteli nemovitosti. Někomu se líbí jasný kontrast světlé fasády a tmavé střechy. Někdo raději vsadí na podobně laděné tóny barev.

Co ovlivňuje životnost střešních tašek?

To, jak dlouho střešní krytina vydrží je pouze orientační. Pravdou ale je, že se může v dobré kondici udržet i sto let. Záleží však nejenom na kvalitě střešní krytiny, ale i na střešní izolaci, zatížení krovu sněhem či na odvětrání střechy. Je spousta parametrů, které je třeba hlídat. Zkušení pokrývači by vám s tím ale měli pomoct.

Výběr střešní krytiny zvládnete s pomocí i sami

Výběr střešní krytiny je sám o sobě velmi náročný. Když už mu ale věnujete čas, nezapomínejte zohlednit ani systém pokládky, dopravu střešní krytiny a doplňkový sortiment, který je k vámi vybranému zboží dostupný.

Každá z variant střešní krytiny má své plusy i mínusy. To, jaká střešní krytina je nejlepší, je tak pouze na vašem výběru. V poslední době je však díky nižším nákladům a stále velmi vysoké životnosti populární plechová střešní krytina. Širokou nabídku spolu s příslušenstvím i poradenstvím nabízí například firma Blachotrapez.