Dílenský vozík by neměl chybět v žádné dílně, ať už profesionálního řemeslníka, nebo amatérského nadšeného kutila. Pomůže vám zatočit s nepořádkem a zefektivní vaši práci. Jak vybrat ten nejlepší?

Dbejte na odolnost a stabilitu

Dílenský vozík je konstrukce se zásuvkami a organizérem. Jde tak o úložný prostor, který vám umožní uschovat veškeré nářadí, které tak můžete mít stále po ruce. Jaký dílenský vozík vybrat?

Při nákupu by vás měla primárně zajímat velikost a nosnost zásuvek či polic. Většina dostupných produktů nabízí tři až sedm přihrádek, existují ale vozíky, které jich mohou mít dokonce až dvanáct. Ty mohou být uzavřené i otevřené.

Uzavřené přihrádky bývají obvykle uzamykatelné. Otevřené přihrádky se spíše hodí na větší nářadí, jako je pila, frézka či vrtačka. Standardně se nosnost vozíku pohybuje v rozmezí 150 až 500 kg.

Zejména profesionálové se budou muset zaměřit i na celkovou kvalitu konstrukce. Platí, že čím více součástí bude plastových, tím méně bude vozík „stavěn“ na každodenní intenzivní používání, na místě je pak raději volit vozíky z kvalitního ocelového plechu. Naopak u hobby modelů plastové součásti příliš nevadí. Vozík by měl být vždy stabilní, ale na druhou stranu nepříliš těžký.

Pořídit vozík s vybavením, nebo bez něj?

Pořídit si můžete už vybavený dílenský vozík. Ten obsahuje veškeré nářadí. Jednoznačnou výhodou je to, že nemusíte nic shánět. Naopak problém může být to, že dostáváte kompletní vybavení, ale nevíte, zda skutečně vše v praxi využijete.

Kompletně vybavený dílenský vozík s nářadím rovněž představuje dražší investici. Těm levným je spíše na místě se vyhnout, neboť příliš nízká cena obvykle signalizuje i nízkou kvalitu dodávaného nářadí.

Dále pak máte možnost pořídit si pouze dílenský vozík prázdný, který plní roli úložného prostoru pro nářadí, které si koupíte následně zvlášť. Výhodou je, že si potřebné náčiní zajistíte dle svých požadavků. Hodí se také v okamžiku, kdy už kompletně vybavenou dílnu máte a vozík kupujete se záměrem vytvořit si v dílně pořádek.

Podstatná je i mobilita a bezpečnost

Může jít o stacionární provedení, častěji se ale setkáte s mobilní verzí, která disponuje kolečky, typicky vyráběnými z pevnostního PVC nebo tvrzeného plastu. U produktů renomovaných značek je již samozřejmostí vybavení kolečky, z nichž aspoň jedno je možno i zabrzdit. Dílensky vozík s pracovní plochou vám tak poslouží i jakožto mobilní pracoviště. Pohodlnou manipulaci vám zajistí i madlo, které by optimálně mělo být oplastované.

Náležitě kvalitně zpracovaný dílenský vozík by měl disponovat také praktickou pojistkou, která zamezuje samovolnému otevření zásuvek, které by mohlo vést k nepříjemnému zranění. Z bezpečnostních důvodů je dobré si zkontrolovat, zda se nikde neobjevují žádné ostré hrany.

Existují i jiné možnosti

Odlišný typ produktu pak představuje montážní vozík. Od toho dílenského se liší velikostí, úložnými prostory i funkčností. Tyto doplňky zpravidla nabídnou vysokou nosnost až 500 kg a díky tomu je lze využít v profesionálních podmínkách, například pro přepravu těžkých součástek v autoservisech a dalších provozech.

Praktickým řešením, které je zcela minimalistické a vhodné na přenos, je také box na nářadí. Vybaven je kolečky a z podstaty je díky menším rozměrům dobře přenositelný. Oproti klasickému vozíku se do něj ale vejde méně nářadí. Což ovšem nelze považovat za nevýhodu, neboť boxy jsou z podstaty přizpůsobeny odlišnému účelu než vozíky.