Každý milovník grilování, který má vlastní zahradu s terasou, by na ní měl od jara až do podzimu mít gril, aby si mohl vychutnávat grilované maso, zeleninu a další pochoutky co nejčastěji. Existují grily plynové, na dřevěné uhlí nebo elektrické a každý má něco do sebe, v tomto článku se však blíže podíváme pouze plynové grily. Pro plynové grily je charakteristická jednoduchá obsluha a rychlé servírování jídla na stůl, díky čemuž se hodí pro časté grilování, a to klidně každý večer i během pracovních dní. Láká vás si jeden takový gril pořídit? Přečtěte si, jak vybrat plynový gril, a užívejte si chuť grilovaného masa a zeleniny po celou grilovací sezonu.

V článku nejdříve najdete výběr nejlepších plynových grilů. Nemusíte se trápit náročným srovnáním mnoha grilů a místo toho si můžete hned jednoduše objednat některý z uvedených modelů, které jsou dlouhodobě oblíbené. Následuje stručné srovnání plynových grilů s grily na dřevěné uhlí pro ujištění, zda je pro vás plynový gril ten pravý, a poté už narazíte na podrobného průvodce výběrem plynového grilu pro informovaný nákup.

Nejlepší plynové grily

Výběr grilu může vzhledem k jejich široké nabídce a zdánlivé podobnosti zabrat poměrně dost času. Pokud nechcete studovat všechny parametry grilů a poté se pouštět do dlouhého výběru toho nejvhodnějšího modelu pro váš způsob grilování, máme pro vás několik zajímavých tipů. Kvalitní plynové grily vybrané níže splní nároky většiny domácích grilovacích mistrů.

Pokud by vás žádný z našich tipů nezaujal a poohlédnete se raději po jiném modelu, pamatujete na to, že sice nemusíte kupovat ten nejdražší gril na trhu, ale velmi levný gril pravděpodobně vaše očekávání nenaplní ani z hlediska grilovacího zážitku, ani z hlediska životnosti a odolnosti.

Přenosný gril na cesty: Gril Weber Q 1200

plynovy-gril-cerny-maly-weber-na-balkon

Skvělý poměr cena/výkon: G21 California BBQ Premium line

plynovy-gril-nerezovy-zahradni-litinovy-rost

Dostupný gril pro každodenní grilování: Gril Outdoorchef Australia 415 G

Gril Outdoorchef Australia 415 G

Pro ty nejnáročnější kuchaře: Gril Broil King Baron 440

broil-king-baron-440-plynovy-gril-nejlepsi-profesionalni-profi-top

Výhody a nevýhody plynových grilů

Samozřejmě platí, že každý druh, a dokonce i konkrétní model grilu má nějaké výhody a nevýhody. Pokud váháte, zda je gril na plyn pro vás tou správnou volbou, ke konečnému rozhodnutí vám pomůže přehled největších kladů a záporů plynových grilů ve srovnání s grily na dřevěné uhlí.

L

snadné zapálení grilu

L

jednoduchá obsluha

L

levnější provoz

L

rychlost grilování

K

vyšší pořizovací cena

K

méně vhodné na uzení (byť existují dřevěné lupínky a špalíky k zauzování)

Jak vybrat plynový gril

Když si pořídíte ten správný gril pro váš způsob využití, bude grilování na plynovém grilu radost. Ten nejlepší plynový gril vám pomůže najít následující podrobný průvodce výběrem.

Systém ohřevu

Při výběru plynového grilu vás čeká rozhodnutí, jaký zvolit systém ohřevu. Podívejte se na charakteristiku dostupných druhů.

  • Flavorizéry (ocelové profily umístěné nad hořáky) – zajišťují rovnoměrné zahřívání grilovací plochy a během grilování se z nich odpařuje tuk a šťáva, čímž masu i zelenině dodávají silnější aroma; tuk se nemůže vznítit, protože stéká do misky umístěné mimo dosah hořáků
  • Lávové grily – také lávové kameny přispívají k lepšímu rozložení tepla, ale déle se rozehřívají a hlavně se na lávových kamenech zachycuje skapávající tuk, který se poté může vznítit a spálit grilované suroviny; kameny by se navíc měly měnit, ideálně každý rok
  • RBS (Radiant Burner System) technologie – moderní způsob grilování; keramické hořáky jsou umístěné po stranách grilovací vany, takže na ně nemůže stékat tuk a následně se vznítit; starají se velmi rovnoměrné rozložení tepla a umožňují přesnější regulaci teploty

Materiál grilovacího roštu

Na průběh a výsledek vaší snahy při grilování má výrazný vliv materiál, ze kterého je vyroben grilovací rošt. Velmi dobrou distribuci tepla po celé ploše roštu zajišťují litinové rošty, maso na nich získá o něco lepší chuť než na nerezových roštech. Nerezové rošty se ovšem snadněji čistí, což je u plynového grilu důležitý aspekt.

TIP: V případě litinových roštů můžete pro snazší čištění zvolit smaltovaný litinový rošt s podobnými, snad jen o trochu méně kvalitními grilovacími vlastnostmi, jako má litinový rošt bez povrchové úpravy.

Levné plynové grily mohou mít rošt z lakované oceli místo nerezové, které vzhledem k jejich vlastnostem a odolnosti nejsou nejlepší volbou. Existují ještě ocelové profilové rošty se smaltovaným povrchem – jsou lepší než lakovaná ocel, ale stejně si při jejich čištění musíte dávat pozor, abyste ocelovým kartáčem smalt nepoškodili.

Zajímavé vlastnosti nabízí grilovací kameny, díky kterým lze grilovat zdravěji, protože jídlo vůbec nepřichází do styku s přímým ohněm a nepřepaluje se tuk. Maso či zelenina se na nich navíc grilují velmi rovnoměrně. Grilovací kameny však nebývají standardní výbavou grilů, ale dokupují se samostatně.

Velikost grilu

Velikost grilu lze hodnotit ze dvou základních hledisek – celkové velikosti zařízení a velikosti grilovací plochy. Co se týká celkové velikosti, tak velké pojízdné zahradní grily nejsou vzhledem k jejich velikosti a hmotnosti vhodné k častému přenášení. Maximálně na zimu je můžete schovat do kůlny nebo garáže, jinak by měly tyto grily mít své pevné místo. Pokud chcete gril občas převážet a grilovat na různých místech nebo nemáte na terase místo pro stálé umístění velkého grilu, řešením je stolní plynový gril. Za mezistupeň mezi pojízdným a stolním grilem lze označit gril přenosný. Přenosný plynový gril stojí buď na skládacím podvozku, nebo nízkých nohách, aby se dal gril postavit na zem.

INFO: Pokud si stolní nebo přenosný plynový gril vezmete s sebou například na dovolenou, nesmíte zapomenout přibalit plynovou lahev.

V případě velikosti grilovací plochy vhodná volba pochopitelně záleží na tom, pro kolik osob budete ve většině případů grilovat. Kvůli jedné velké oslavě ročně nemá smysl pořizovat zbytečně velký gril. Pouze na grilování několika plátků masa stačí i menší grilovací plocha, budete-li chtít zároveň s masem grilovat i zeleninu nebo grilovat spoustu masa najednou, volte raději gril s větší grilovací plochou. Nejmenší grily mají grilovací plochu okolo 1500 centimetrů čtverečních, ty velké pak i výrazně přes 3000 centimetrů čtverečních.

jak-vybrat-plynovy-gril

Výkon

Množství jídla, které zvládnete na grilu připravit během pro vás i vaše hosty přijatelné doby, závisí kromě velikosti grilovací plochy také na výkonu grilu. Menší grily nabízí obvykle výkon přibližně od 3 do 8 kW, středně výkonné grily mají výkon zhruba 10 kW a velké grily určené pro nadšence do grilování se mohou pochlubit výkonem 15 kW a vyšším.

Hořáky

Levné grily často mají pouze dva hlavní hořáky. Větší počet hlavních hořáků však umožňuje rovnoměrnější rozložení tepla a lepší regulaci teploty uvnitř grilu. Proto je u větší grilovací plochy dobré, když je gril vybaven alespoň čtyřmi hlavními hořáky pod roštem.

Praktickým prvkem je klasický plynový hořák, známý z kuchyně, umístěný vedle grilovacího prostoru. Plynový gril s bočním hořákem se hodí například při přípravě příloh nebo omáček. Velká část pojízdných grilů tímto hořákem disponuje, ale není to pravidlo. Chcete si připravovat přílohy a omáčky přímo na grilu? Přesvědčte se, zda vámi vybraný model boční hořák má, zejména to platí u menších a levnějších grilů.

Odkládací a úložný prostor

Při výběru grilu berte v úvahu také velikost odkládacích ploch na stranách grilu, které jsou běžnou součástí všech pojízdných grilů. Alespoň v jedné z nich bývá umístěn boční hořák, obvykle schovaný pod krytem.

Úložný prostor pod grilovací vanou je u těchto velkých grilů rovněž standardem, u různých modelů se však liší svou velikostí a ne vždy je opatřen dvířky. Úložný prostor s dvířky je praktičtější, když do něj bezpečně schováte všechno grilovací náčiní a nehrozí jeho zašpinění, například deštěm nebo pylem.

Grilovací příslušenství

Některé grily neumožňují použití grilovacího příslušenství, jako je třeba grilovací jehla na kuře, a proto si možnost její instalace na gril, když ji budete chtít používat, ověřte. Na grilování drobných surovin, které by mohly propadnout roštem, je vhodné si pořídit grilovací tál, bud hladký, nebo vroubkovaný. U něj si musíte dát pozor na výběr správné velikost – moc velký tál by se do grilu nevešel a nešlo by zavřít víko grilu. Užitečným doplňkem je také integrovaný teploměr, díky němuž budete schopni lépe regulovat teplotu v grilu.

Grilování se také neobejde bez posezení pro rodinu a přátele. Už jste si pořídili pořádný zahradní set? Jestli ne, nebo stávající toužíte vyměnit, poradíme, jak vybrat zahradní nábytek.