Zátěžová deka je pomůcka, která přispívá zejména ke zklidnění, snížení stresu a zmírnění úzkostných pocitů. Zátěžová přikrývka, jíž se přezdívá také antistresová, senzorická nebo gravitační deka, byla původně vytvořena jako terapeutická pomůcka pro osoby s poruchami nervového systému, ale díky jejím účinkům si ji oblíbili i lidé toužící po kvalitnějším spánku. Láká vás si tuto speciální deku vyzkoušet na vlastní kůži? Podívejte se, jak vybrat zátěžovou deku, a poznejte princip její funkce a správný způsob použití.
Výběr zátěžové deky
Velikost a hmotnost
Zátěžovou deku musíte vybírat především podle toho, pro koho je určena. Pokud ji pořizujete pro dítě, měla by mít pochopitelně menší rozměry a nižší hmotnost odpovídající výšce a hmotnosti dítěte.
Hmotnostní antistresové přikrývky jsou dostupné v podobných rozměrech jako ty běžné. Deky pro dospělé tak naleznete například s rozměry 135 × 200 cm a někdy nechybí ani prodloužená varianta s rozměry 135 × 220 cm. U dětských přikrývek jsou obvyklé rozměry kolem 135 × 100 cm. Co se týká hmotnosti, seženete přikrývky s hmotností v rozmezí od 3 do 12 kg.
Nevíte, jaký rozměr a zejména jakou hmotnost uklidňující deky zvolit? Přístupů k tomu je více. Setkat se můžete s doporučením, které říká, že hmotnost zátěžové přikrývky by měla odpovídat přibližně 10–15 % hmotnosti uživatele. Jedná se však o velmi orientační výpočet a nemusí být vždy vhodné ho následovat. S výběrem deky může dále pomoci doporučení výrobce – někteří výrobci u svých dek uvádějí tabulku s doporučenou hmotností a rozměry přikrývky v závislosti na hmotnosti uživatele. Příkladem budiž následující tabulka.
Hmotnost uživatele |
Doporučená hmotnost deky | Doporučený rozměry deky |
10–16 kg | 3,5 kg | 135 × 100 cm |
16–21 kg | 4,5 kg | 135 × 100 cm |
21–35 kg | 5,5 kg | 135 × 100 cm |
32–64 kg | 8 kg | 135 × 200 cm |
64 kg a více | 11 kg | 135 × 200 cm, 135 × 220 cm |
Ohledně volby hmotnosti deky ve vztahu k závažnosti potíží a případně i nějakým zdravotním omezením se může vyplatit porada s odborníkem. Každopádně hlavní roli nakonec vždy hrají osobní preference – někomu bude více vyhovovat lehčí deka a u někoho požadovaný vliv přinese zase těžší deka.
Výplň
Do zátěžových dek se většinou vkládá zátěžový materiál v podobě skleněných nebo polypropylenových kuliček. Trvale rovnoměrné rozmístění kuliček v přikrývce je zajištěno jejím prošitím, celá plocha přikrývky je tak nepřetržitým zdrojem neměnného tlaku nehledě na to, jak s ní budete manipulovat. Alternativou k dece s kuličkovou výplní je deka upletená ze silnějších „provazů“ z jemné bavlněné příze. I v tomto případě je rovnoměrné rozložení zátěže samozřejmostí, a navíc má tento typ dek zajímavý design.
Materiál
Materiál deky by měl nabízet požadovanou úroveň komfortu z hlediska jemnosti a prodyšnosti při zachování dostatečné odolnosti. U kuličkových přikrývek by jinak hrozilo uvolnění výplně. Nejčastěji bývají přikrývky vyrobeny z bavlny, protože je dobře prodyšná, dostatečně jemná a má dlouhou výdrž, ale při troše hledání můžete sehnat třeba i mikroplyšové provedení, které je zvlášť příjemné na dotek. Zejména alergici by si měli ověřit, zda je zátěžová přikrývka vyrobena z kvalitních antialergenních materiálů.
Jak zátěžová deka funguje a pro koho je vhodná?
Funkce zátěžové deky je založena na dotykové stimulaci – tlak na tělo stimuluje kožní receptory, díky čemuž dochází ke snižování hladiny kortizolu (stresového hormonu) a zvyšování hladiny dopaminu a serotoninu, jež ovlivňují náladu a motivaci. Zátěžová přikrývka tak dokáže pomoci se snížením stresu, zmírněním pocitů úzkosti či lepším soustředěním. Zkrátka celkově zklidní mysl a tělo.
Terapeutický účinek antistresové těžké deky spočívá v navození pocitu bezpečí, a proto je vhodná pro děti i dospělé s poruchou autistického spektra, u nichž zmírňuje dílčí problémy a potlačuje projevy spojené s tímto onemocněním. Přikrývka má dále mít pozitivní vliv na osoby s hyperaktivitou a ADHD a osoby trpící chronickými bolestmi a nespavostí. V oblibě ji hojně mají právě lidé, které trápí potíže s usínáním nebo nekvalitním spánkem. Zátěžová deka má totiž také schopnost podporovat vyplavování spánkového hormonu melatoninu.
Jak se používá zátěžová deka?
Je třeba si dát pozor na to, že někomu nemusí být příjemné přikrytí až po krk kvůli ztížení dýchání nebo pocitu stísněnosti. Ideální je se dekou přikrývat od nohou do úrovně srdce, ovšem jedná se o individuální záležitost. Terapeutická deka je vhodná pro použití po celý rok. K přehřátí těla by tak nemělo dojít ani za horkých letních dnů, i když pochopitelně existují jisté limity.
Pro zmírnění akutní psychické nerovnováhy může stačit přikrýt se zátěžovou dekou pouze na několik minut kdykoliv během dne, u někoho však bude lépe fungovat při delším přikrytí. Podle odborníků není vhodné dlouhodobé působení zátěžové deky, tedy třeba po celou noc, protože si na ni tělo prý zvykne a její účinek se utlumí. Pokud ji tedy chcete využívat pro zlepšení spánku, může být řešením se jí přikrýt během večerního odpočinku před spaním, aby vám pomohla s uklidněním, a v posteli spát pod klasickou přikrývkou. Řada lidí si zátěžovou deku ovšem pochvaluje i při celonočním přikrytí, takže se vyplatí vyzkoušet, jak na vás bude působit při různých způsobech použití.
Kde koupit zátěžovou deku?
Největší výběr zátěžových přikrývek najdete na Allegro.cz.
Přečtěte si i další články o vybevení do ložnice, které přispěje ke kvalitnímu a zdravému spánku. Napsali jsme:
- Pro koho je vhodná paměťová matrace
- Jak vybrat manželskou postel
- Jak vybrat boxspring postel
- Jak vybrat rošt na postel
- Jak vybrat čističku vzduchu