Boxspring postele jsou odpovědí na otázku, jak si zajistit maximálně pohodlný odpočinek a kvalitní spánek. U nás možná ještě nejsou tak rozšířené jako v západní Evropě nebo v USA, ale je jen otázkou času, než se budou objevovat ve stále větší míře i v českých ložnicích. Setkat se kromě pojmu Boxspring postel můžete také s označením kontinentální postel, nebo se jim říká americké postele podle toho, že jsou velmi oblíbené právě ve Spojených státech amerických. Pokud vás tento typ postelí zajímá, v článku najdete všechny podstatné informace včetně toho, jak vybrat Boxspring postel, aby odpovídala všem vašim požadavkům.

V článku se nejprve dozvíte, co vůbec jsou Boxspring postele, z jakých hlavních částí se skládá konstrukce těchto postelí a jaké jsou jejich výhody. Následují naše tipy na cenově dostupné kvalitní Boxspring postele, s jejichž pořízením neuděláte chybu, protože splňují přesně to, co mají, a navíc zaujmou svým designem. V závěrečné části článku pak na vás čeká průvodce výběrem Boxspring postele.

Co je Boxspring postel?

Že jste pojem Boxspring postel ještě neslyšeli? Nevadí, nyní se dozvíte, o co se vlastně jedná. Pro Boxspring postele je typická speciální vícevrstvá konstrukce, která je zaměřená na to, aby jako celek poskytovala maximální komfort. Nyní si jednotlivé části konstrukce podrobně představíme.

Konstrukce Boxspring postele

Konstrukce postele se skládá ze tří či častěji čtyř hlavních částí. Na pevném rámu vespod je umístěna spodní pružinová matrace, která má za úkol rovnoměrně rozložit zatížení do co největší plochy. Na pružinové matraci se nachází horní nosná matrace, která přirozeně podpírá jednotlivé části těla, ať už spíte v jakékoliv poloze. Úplně navrchu pak obvykle leží vrchní pěnová matrace zvaná topper.

Nosný rám

Základ celé postele tvoří nosný rám, což je tuhá konstrukce, díky které jsou Boxspring postele velmi stabilní a odolné. Pokud byste náhodou narazili na nějaký kus, který by již na první pohled nepůsobil příliš solidně a postel by se kývala či vrzala, poohlédněte se raději po jiném modelu.

Spodní matrace

Spodní matrace je klasická pružinová matrace, tzv. bonell. Pružiny jsou v tomto typu matrace spojeny dráty do jednoho celku. Zatížení se tak rozloží mezi více na sobě závislých pružin. Na systému pružin se stále jako součást této matrace nachází pěnová vrstva, která může být měkčí či tvrdší v závislosti na požadované charakteristice matrace.

Horní nosná matrace

Horní nosná matrace je důležitou součástí postele, která její výsledné vlastnosti velmi výrazně ovlivňuje. Jedná se o taštičkovou matraci – to je typ pružinové matrace, kde nejsou pružiny spojeny pomocí drátů jako u pružinové matrace typu bonell, ale jsou samostatně uloženy v textilních taštičkách a až ty jsou mezi sebou propojeny. Pružiny jsou díky tomu na sobě nezávislé a každá se stlačuje samostatně, takže se matrace lépe přizpůsobí tvaru těla dle zatížení. Výhodou taštičkové matrace je to, že je díky taštičkám prodyšná a velmi dobře větrá. To snižuje zadržování vlhkosti a zabraňuje tvorbě plísní a roztočů.

Topper

Poslední vrstvou konstrukce, která se nachází navrchu, je tenká horní matrace s tloušťkou 4–6 cm zvaná topper. Topper má sendvičovou konstrukci s vysokou vzdušností a jeho úkolem je zvýšit nabízený komfort. Při volbě dvou matrací vedle sebe místo jedné velké zakryje mezeru mezi matracemi. Potah topperu je pratelný.

Výhody Boxspring postele

L

Jedná se o vysoký typ postele, obvykle vysoké přibližně 60–70 centimetrů, takže se z nich snadno vstává.

L

Konstrukce postele zajišťuje velmi vysoký komfort při odpočinku i při spaní.

L

Systém matrací se stará o co nejlepší rozložení hmotnosti člověka, díky čemuž se matrace tolik nedeformují, což zaručuje jejich dlouhou životnost.

Nejlepší Boxspring postel – naše tipy

Man?elsk� postel SANTOLA 180 x 200 cm,Man?elsk� postel SANTOLA 180 x 200 cm

Postel je čalouněná příjemnou látkou v barevném provedení: šedá. Stojí na stabilních dřevěných nohách v dekoru: wenge. Postel disponuje vysokým dekorativně prošívaným čelem a úložným prostorem v podobě výsuvného šuplíku. Je dodávána s rolovanými rošty. Matrace není součástí.  Postel je dostupná také v rozměrech 160 × 200 cm, ve více barvách a dekorech.

Zlatá střední cesta: Postel Boxspring Bea 200 × 200 cm

Postel Boxspring Bea, 200x200, antracit, vcetne matrace a topperu
Postel Boxspring Bea v rozměru 200 × 200 cm poskytuje opravdu velkou porci prostoru, takže na nedostatek místa si už nebudete moct stěžovat. Jednoduchý design postele se zavděčí snad každému oku a postel díky němu zapadne do každé ložnice tak, jako by tam byla odjakživa.
Linea Natura POSTEL BOXSPRING, 180/200 cm, drevo, textil, hneda, barvy dubu

Postel Boxspring od značky Linea Natura v klasickém rozměru 180 × 200 cm ocení jak vaše oči, tak i vaše tělo. Rám z masivního dubového dřeva totiž vypadá zkrátka skvěle a navíc posteli dodává nadstandardní stabilitu. Kompletní systém kvalitních matrací zaručuje maximální komfort při spánku i odpočinku.

Výběr Boxspring postele

Konstrukce

Boxspring postele se nabízí ve dvou provedeních – 2C a 3C. U provedení 2C je v rámu uložena spodní pružinová matrace a na ní taštičková matrace. V případě častějšího provedení 3C je navrchu ještě topper. Jednotlivé vrstvy již byly popsány výše.

Úložný prostor

Vysoký komfort je u Boxspring postelí základním specifikem, ale mohou nabídnout i něco víc. Když si vyberete postel boxspring s úložným prostorem, stane se z nich také praktické úložiště všeho možného.

Ideální je dostupný prostor využít například na ložní prádlo nebo sezónní oblečení, tedy obecně na věci, které potřebujete jednou za čas vyndat a pak zase na nějakou dobu uložit. Přístup do úložných prostor je však obvykle snadný, takže zde můžete mít klidně třeba i oblečení na denní nošení, což se hodí zejména v menších bytech, kde není místo na velkou šatní skříň.

Čalounění

Čalounění postele zásadním způsobem ovlivňuje její celkový vzhled. Nabízené jsou postele v mnoha různých barvách a odstínech. Materiál a barva postele může být buď pevně daná, nebo si u některých prodejců můžete materiál potahu, případně alespoň jeho barvu, vybrat.

Základní přehled používaných materiálů na čalounění Boxspring postelí

Typ čalounění

Vlastnosti

Látkové

příjemný materiál; široká nabídka barev; zdobí se prošíváním

Ekologická kůže

synteticky vyráběná kůže; levnější než pravá kůže; o něco méně odolná než pravá kůže

Kožené

působí luxusním dojmem; vyšší cena

Nohy postele

Volitelné mohou být u Boxspring postelí také nohy postele. Vybrat si můžete jejich design, ať už se jedná o barvu nebo tvar, a někdy si můžete zvolit i jejich výšku, čímž si přizpůsobíte výšku postele podle svých preferencí.

Vzhled čela

Postele typu Boxspring standardně mají poměrně vysoké čelo, abyste byli bezpečně odděleni do zdi. Pokud to bude u vámi vybraného modelu možné, můžete si vybrat z více rozměrů čela a také z více designů tak, aby se vám vzhled postele co nejvíce zamlouval. Design čela bývá ozvláštněn prošíváním.

Polohování

Postel může být buď pevná, nebo je u některých modelů dostupná možnost polohování. Velmi komfortní je elektrické polohování, kdy zvedání části postele ovládáte jednoduše pomocí dálkového ovladače. Možnost polohování využijete například v případě, že se v posteli rádi díváte na televizi nebo si v ní čtěte. Se zvednutou horní částí těla je provozování těchto činností v posteli určitě příjemnější.

Matrace

Co se týká velikosti horní matrace u manželské postele, můžete si vybrat buď jeden kus přes celou postel, nebo zvolit dvě matrace vedle sebe. Matrace v jednom kusu mají tu výhodu, že se za žádných okolností nemají tendenci rozjíždět, ovšem výhody mají i dvě oddělené matrace. Každý z páru si může vybrat tuhost podle svých preferencí a potřeb. Je na vás zda zvolíte spíše měkčí nebo tužší verzi, tužší matrace však jsou ze zdravotního hlediska lepší volbou. V případě oddělených matrací se navíc méně přenáší pohyb mezi partnery při spaní, než když jde o jednu velkou matraci vcelku, takže se nebudete navzájem tolik rušit.

U postelí s úložným prostorem jsou běžné právě dvě jednotlivé matrace, kdy se vzhledem k otevírání úložných prostorů zvedá vždy polovina postele z jedné či druhé strany.

Chcete se o matracích dozvědět více? Ať už vybíráte matraci pro Boxspring postel nebo klasickou postel, rozhodně nepřehlédněte článek o tom, jak vybrat matraci. Není Boxspring postel to, co hledáte? Pak by vás mohl zaujmout i článek na téma, jak vybrat manželskou postel