Nevíte si rady, jak vybrat matraci? Nedivím se. Na trhu je nepřeberné množství typů matrací, jejich velikostí a jsou vyrobeny z různých materiálů. I když na první pohled vypadají třeba stejně. Nebojte, teď jste na správném místě a my vám výběr matrace ulehčíme. Také rádi spíme na pohodlných a kvalitních matracích.

Jak vybrat kvalitní matraci?

Základem úplně všech matrací je pěna. Ta může být různá, může se jednat o tzv. PUR pěnu (molitan), latex, studenou pěnu nebo línou pěnu (inteligentní pěna). O pěnách budeme psát i dále v článku. Co je však důležité, když chcete vybrat kvalitní matraci, je objemová hustota pěny. Čím ji má matrace vyšší, tím je větší komfort, a také delší životnost matrace. Jestli chcete opravdu kvalitní matraci, měla by být hustota pěny minimálně 50 kg/m3. Taková matrace vám vydrží klidně 10 let, spíše déle. 

Kvalitní matrace jsou bezpochyby matrace Dormeo.

Na základě čeho vybrat matraci?

  • Spíte na zádech? Nebo na boku?
  • Dáváte přednost spánku na tužší nebo měkčí matraci?
  • Máte potíže se zády nebo krční páteří?
  • Máte alergie? Vadí vám prach nebo roztoči?

Jak vybrat matraci dle spací polohy

Co poloha, to tlak na jinou část těla. Proto poloha je důležitým hlediskem, podle kterého matraci vybrat.

Když spíte především na zádech, budete potřebovat tvrdší matraci, aby váha těla byla dobře na matraci rozložená a vy jste měli potřebnou oporu. Takové matrace jsou třeba Air+ Comfort, Aloe Vera Plus nebo Siena.

Je-li vaše spánková poloha na boku, vyhovovat vám bude měkčí matrace. Chrání ramena a boky a je pohodlná pro tuto polohu. Tvrdší matrace by vás mohla tlačit, a tak omezovat krevní oběh. Navíc pocit tlaku na některé části těla může způsobit probuzení a váš spánek by byl přerušovaný, a tak ne zrovna zdravý. Takové matrace jsou třeba Air Select nebo iMemory Silver.

Kolik hodin v noci spíte? A je váš spánek kvalitní? To, a jak jste na tom v porovnání s ostatními uživateli, vám zprostředkuje chytrý fitness náramek. Třeba právě Xiaomi Mi Band 5.

Patříte-li k těm, kteří se ve spánku hodně převalují, budou vám vyhovovat měkké až středně tvrdé matrace. Ohrání části vašeho těla, nebudou tlačit a tak se nebudete v noci budit. Takové matrace jsou třeba Ergo Comfort nebo iMemory Silver.

Pokud spíte hlavně na břiše, dobře vám poslouží středně tvrdá matrace, která spojuje měkčí a tvrdší části. Takové matrace jsou třeba Ergo Comfort nebo iMemory S Plus.

Jak vybrat matraci dle tuhosti

Řídit se můžete dle polohy, ve které spíte, jak jsme uváděli výše. Nicméně, pokud víte, že vám nejvíce vyhovují spíše tvrdší matrace, než ty měkké, rozhodně to není nic proti ničemu. Podíváme se tedy zblízka na různé tuhosti, a na co bychom při jejich výběru měli myslet.

Tvrdá matrace

U tvrdých matrací je vhodné vybírat z prodyšných materiálů, jako je třeba Ecocell®. Matrace tak dýchá a váš spánek není ničím rušený. Takové matrace jsou třeba Air+ Comfort, Aloe Vera nebo Siena.

Středně tvrdá matrace

Pro středně tvrdé matrace je vhodné také myslet na prodyšné materiály, zároveň skvělými matracemi se střední tvrdostí jsou matrace z paměťové pěny. Uleví od bolestí zad a máte pocit, že spíte na obláčku. Takové matrace jsou třeba Ergo Comfort nebo iMemory S Plus

Měkká matrace

Měkké matrace obvykle mají silnou horní vrstvu paměťové pěny nebo jsou vyrobeny z obzvláště měkkého a pružného přírodního latexu. Měkké matrace jsou třeba Air Select nebo iMemory Silver.

Aloe Vera Matrace

Jak vybrat matraci, když mám potíže se zády

V tomhle ohledu je určitě dobré poradit se se svým lékařem, nejlépe ortopedem. My pro vás máme několik obecně platných doporučení.

Pokud trpíte bolestmi v oblasti beder, bude pro vás vhodná spíše tvrdá matrace s vysokým ortopedickým stupněm. Takové matrace jsou třeba Aloe Vera nebo Siena.

Když trpíte bolestmi kloubů a kostí, bude pro vás vhodná matrace tvořená třemi díly, kdy první část podpoří lehčí části těla, proto je měkčí. Další část drží trup, kde je nejvyšší váha, proto je tvrdší a má vyšší ortopedický stupeň. Třetí část je podobná první, tedy je měkčí. Takové matrace jsou třeba Air Select nebo iMemory Silver.

Pro pohodlí a kvalitní spánek je důležitá vhodně zvolená matrace, ale také kvalitní anatomický polštář.

TR�UMELAND Matrace Engelchen 70x140 cm

Co je taštičková matrace?

Taštičková matrace je typem pružinové matrace. Pružiny jsou odděleny taštičkami, což zajišťuje lepší pružení. V taštičkové matraci je asi 400 pružin, což je více jak dvojnásobek oproti matraci pružinové.  

V současné době patří k nejoblíbenějším matracím, jelikož zajišťují opravdu pohodlný spánek. Navíc, stejně jako jiné pružinové matrace, jsou vzdušné a dobře odvětrávají.

Pěnová matrace

Pěnová matrace vám zajistí vhodné rozložení váhy vašeho těla v různých částech matrace. Skvěle podpoří páteř, netlačí a neblokuje krevní oběh. Matrace se vyrábějí v různých tvrdostech, vybere si tak opravdu každý. Dnes se navíc pěnové matrace vyrábějí spíše z tzv. studené pěny, než z polyuretanové pěny (PUR). Studená pěna se vyrábí vodní metodou bez formaldehydu a dalších škodlivin. Obzvláště populární je matrace s paměťovou pěnou

Matrace s paměťovou pěnou

Matrace s paměťovou pěnou, označovaná také jako líná nebo viscoelastická pěna, jsou vhodné především pro ty, kteří se v noci neustále převracejí. Paměťová matrace vás obejme a fixuje v jedné poloze a dopřeje vám tak klidný spánek. Navíc se na ní budete cítit jako na obláčku. Je totiž příjemně měkká. Svoji tvrdost mění podle teploty – při kontaktu s tělesným teplem změkne a poddá se tvarem. A až se vrátíte domů třeba z projížďky na kole, poskytne vám příjemný odpočinek.

Latexová matrace

Latexové matrace se vyrábějí z přírodních materiálů a syntetického latexu metodou odlévání latexu do forem. Dobře pruží a po stlačení se rychle vrátí do původního tvaru . Latexové matrace jsou doporučovány odborníky pro své výborné ortopedické vlastnosti. Ideální jsou pro alergiky, protože nechytají tolik prachu jako jiné materiály. Současně je latex velmi vzdušný, čímž snadno odvětrává vlhkost, stejně jako studená pěna. Díky své měkkosti jsou vhodné na polohovací rošty. Výhodou je také dlouhá životnost, dobrý odvod vlhkosti a snadná údržba.

 

Skládací matrace

Když přijede host, matrace navíc se vždycky hodí. O to víc, když se snadno skladuje. Od toho jsou na trhu skládací matrace. Využijete je třeba i do stanu nebo jen tak, pro děti na blbnutí. Skládací matrace mají nespočet využití.

 

Matrace do dětské postýlky

Může se to zdát neobvyklé, ale matrace do dětské postýlky by měly být tvrdší až středně tvrdé, a to vzhledem k zdravotním hlediskům jako je vývoj páteře děťátka. Matrace musí správně páteř podepřít, což měkké matrace nedokáží. Klasické rozměry matrací do dětských postýlek jsou matrace 60 x 120 cm a 70 x 140 cm. Matrace v dětské postýlce musí vyplňovat celý prostor, aby si batole neublížilo, že do prázdného prostoru strčí ruku nebo nohu. Přečtěte si kompletní návod, jak vybrat matraci do dětské postýlky. Čekáte miminko? Pak se vám můžou hodit i články na téma, jak vybrat kočárek a pro vlastníky kočárku thule i výběr vajíčka do auta

Oboustrann� d?tsk� matrace Dormeo Baby

Chránič matrace

Teď už víte, jak vybrat matraci. Je tu ale ještě jedna věc. Matrace mají obvykle pratelné potahy, ale pořídit si chránič matrace je jednoduše praktičtější. Snadno jej sundáte a hodíte do pračky. Vaši matraci tak zajistíte dobré hygienické podmínky a ušetříte si složitou manipulaci se sundaváním potahů, což může být obzvláště náročné u velkých matrací. 

Kde koupit matraci?

Matrace seženete u těchto prodejců: Dormeo.cz (doporučujeme), Dekorhome.cz, Jena-nabytek.cz nebo Asko-nabytek.cz.

Nyní už víte, jak vybrat matraci. Tím, ale naše rady nekončí. Poradíme také, jak vybrat manželskou postel nebo boxspring postel a nechybí ani návod, jak vybrat rošt na postel