Existují dva základní druhy sušiček:  kondenzační a ventilační. Liší se v rychlosti a technologii sušení, a také ve spotřebě energie. Dnes už se však ty ventilační téměř neprodávají, navíc nejsou pro domácí účely moc vhodné, proto se zaměříme hlavně na sušičky kondenzační. Volit můžete i pračku, která je se sušičkou kombinovaná. Ta vám ušetří peníze i místo. Její nevýhoda však spočívá v tom, že má obvykle vyšší spotřebu energie, a navíc obvykle neusuší tolik prádla, kolik zvláde vyprat. V tomto článku se proto zaměříme na samotné kondenzační sušičky. Jaké se vyrábějí?

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

Sušičky s tepelným čerpadlem vám oproti těm s topným tělesem výrazně šetří energii. Navíc jsou šetrné, a tak je můžete využít i pro sušení oblečení z jemných materiálů. Za nevýhodu můžeme považovat potřebu pravidelně čistit filtry, pokud sušička nedisponuje funkcí samočištění. Hodí se do domácností, kde se pere a suší často.

Kondenzační sušičky s topným tělesem

U sušiček s topným tělesem musíte počítat s vyšší spotřebou energie, než je tomu u předchozího typu. Avšak pořizovací náklady jsou nižší. Rozdíl je také v tom, že u tohoto typu je sušení prádla zpravidla rychlejší. Snadno také vyjmete výparník, což je důležité pro čištění sušičky. Vhodná do domácností, kde se pere a suší jen občas.

Kondenzační sušičky s parní funkcí

Většina sušiček vám prádlo hodně zmačká. Proto patříte-li k něm, kteří znají lepší věci na práci, než je žehlení, doporučujeme sušičku s parní funkcí. Horká pára vám prádlo usuší a narovná zmačkané záhyby oblečení.

Hybridní kondenzační sušičky

V nabídce obchodů můžeme také najít hybridní sušičky. Ty mají jak tepelné čerpadlo, tak topné těleso. Podle zvoleného režimu sušení, pak používají jedno, nebo druhé. 

Jaké funkce sušičky nabízejí?

  • Elektronická sonda: Ta sušičku automaticky vypne, když bude prádlo suché. U levnějších modelů najdete místo sondy časovač.
  • Zvukový signál ukončení sušení
  • Displej s informací o délce sušícího procesu
  • Osvětlení bubnu
  • Systém proti mačkání prádla: Když sušička skončí sušení, ale prádlo v ní zůstane ještě nějakou dobu ležet, díky této funkci sušička bude prádlo otáčet, aby se tolik nepomačkalo
  • Snížení teploty sušení: Vhodné pro jemné prádlo
  • Odložený start
  • Parní funkce: Skvělé, když vás nebaví žehlit
  • Smart funkce: Sušičku snadno připojíte k telefonu nebo tabletu, pomocí kterého ji můžete ovládat
  • Další specifické funkce

Jak vybrat sušičku podle parametrů?

Hlučnost 

Průměrná hlučnost sušiček je 64 dB. To je asi jako hlasitý hovor. Zvažte, kde budete mít sušičku umístěnou a v jakou denní, nebo noční, dobu budete sušit. 

Kapacita sušičky 

Jak vybrat sušičku podle kapacity? Záleží na počtu členů v domácností. Kolik jich má vaše domácnost? Máte malé děti? Pro dva vystačí sušičky s kapacitou do 7 kg. U vícečlenných rodin, obzvláště s malými dětmi, je lepší jako minimum volit 8 kg. Vezměte také v potaz, jakou kapacitu má vaše pračka. Na sušení je potřeba více prostoru, než tomu je na praní. Proto by sušička měla mít větší kapacitu než vaše pračka. 

Účinnost kondenzace

Sušičky mají označení A-G, kde A je nejlepší. Jde o únik vlhkosti. A propustí ven nejméně vlhkosti, máte tak jistotu, že nebudete mít vlhké zdi, kde se snadno vytvoří plíseň. 

Sušičky pro velkou rodinu

TOP Sušička 🔝

Skvělý poměr kvalita/cena 👍🏻

levna-susicka

Sušičky pro dva

TOP Sušička 🔝

kvalitni-susicka

Skvělý poměr kvalita/cena 👍🏻

kvalitni-susicka

Levná sušička ↘️

levna-susicka

Vybavujete domácnost elektronickým zařízením? A už máte čím luxovat? Poradíme vám, jak vybrat vysavač.

Bez nábytku to taky nepůjde, obuvlášť mít kde spát je základ. Přečtěte si, jak vybrat manželskou postel

Nezapoeňte ani na exteriér – zjistěte, jak správně vybrat zahradní nábytek