Snad každá domácnost dnes vlastní nějaký vysavač. Uklízet je zapotřebí neustále a tento pomocník usnadňuje práci. Původně se vysavače používaly především pro luxování koberců; teprve později vznikaly produkty multifunkční, které koberce i vyperou a umyjí ostatní typy podlah. Dnes se objevuje na trhu tolik druhů vysavačů, jenže jak vybrat vysavač, který bude vyhovovat mým požadavkům?

Ono není úplně snadné si mezi nimi vybrat ten nejvhodnější. No, posuďte sami: vysavače sáčkové i bezsáčkové, tyčové, s vodním filtrem, robotické, aku vysavače, multifunkční, centrální, průmyslové, bazénové, krbové, vysavače na okna, vysavače listí, vodní vysavač s rotačním separátorem, stacionární vysavače u čerpacích stanic, a možná že ještě i další.

Jak vybrat vysavač pro domácnost

Mnozí z vás mají doma staré vysavače, někteří dokonce téměř až „muzejní kousky“. Jejich funkce už není po desítkách let dokonalá, o čemž se přesvědčíte, jakmile sáhnete po vysavači novém, moderním. Není ovšem snadné zvolit si ten nejvhodnější druh. Nové modely, inovativní technologie, elektronické funkce. Jak tedy na to? Na jaké parametry se zaměřit především?

Ať je to jak chce, základem by měly být vaše finanční možnosti. A teprve potom přemýšlejte o dalších kritériích.

 • Jedním z nich jsou typy vašich podlah. Jestliže máte všude dlažbu, budete potřebovat jiný druh vysavače, než kdybyste měli po celém bytě položené koberce. Některý vysavač je určen právě jen pro ten který podlahový povrch.
 • Další o čem musíte před zakoupením vysavače přemýšlet, je plocha bytu či jiných prostor, pro něž je vysavač určen. Například robotické vysavače jsou rozděleny podle výměry, kterou dokáží na jedno dobití baterie vyčistit.
 • Při výběru byste měli zohlednit také běžnou míru znečištění vašich podlahových krytin, a jak často bude nutné luxovat – berte tedy zřetel na příkon přístroje. Důležitým hlediskem je i to, zda s vámi žijí v domácnosti zvířata – to bude zapotřebí vysavač výkonnější, ke každodennímu používání.
 • Jsou-li v rodině alergici, pak je nezbytné vybrat vysavač podle toho, zda je opatřen HEPA filtrem, který dokáže zbavit domácnost jak prachu a smetí, tak i alergenů, roztočů, bakterií, virů, a podobně.
 • V neposlední řadě je třeba zvážit, zda požadujete jen suché čištění, anebo i mytí tvrdých podlah či praní koberců.

Dalšími kritérii při výběru nového vysavače bývají: sáček nebo pevný zásobník na smetí, příkon a výkon, typ filtrace, hmotnost přístroje a jeho ergonomie, příslušenství (hubice sací, štěrbinová, podlahová, na čištění matrací, čalounění a textilu, na zvířecí chlupy, univerzální kartáče, atd.), délka přívodního kabelu, hlučnost, energetická třída a roční spotřeba elektrické energie, poměr ceny k výkonu, vysávání vody, akumulátorové napájení a doba dobíjení akumulátoru, moderní programy a funkce, zda při luxování dochází k víření prachu, anebo jestli umí přístroj zvlhčovat a osvěžovat vzduch.

A nyní se pojďme na vysavače a jejich kategorie podívat trošku zblízka.

Jak vybrat tyčový vysavač?

S těmito vysavači je snadná manipulace. Zvolit si můžete tyčový vysavač, který se nabíjí akumulátorem, anebo síťový, s přívodním kabelem do elektrické zásuvky. Vzduch je zde nasáván přímo přístrojem, nikoliv hadicí. Vysavačům je nutné čas od času vyměnit sáček, anebo vyčistit sběrnou nádobu. Kdy to udělat, zjistíte velice rychle získanou praxí, anebo vás přístroj upozorní, že jsou zásobníky plné. Tedy, pokud si vysavač s takovou funkcí pořídíte. Zde je malá ochutnávka, abyste měli na otázku „jak vybrat vysavač snazší odpověď.

Tyčový vysavač Philips PowerPro Aqua 3v1

Tento praktický multifunkční tyčový vysavač je určen pro každodenní rychlý úklid. Je bezsáčkový a vyluxuje a umyje všechny druhy podlahové krytiny. Kromě toho je jeho součástí ruční vysavač na luxování matrací, čalouněného nábytku či textilu, anebo špatně přístupných rohů. Vysavač je bezkabelový, napájený výkonným 25,5 V lithium – iontovým akumulátorem. Při plném nabití baterie vydrží vysávat až jednu hodinu. K umývání tvrdých podlah slouží inovativní stírací systém s optimálním vlhčením. Zásobník na vodu má objem 0,2 litru, a nádoba na prach 0,6 litru. Dokonalé zachycování mikročástic umožňuje třívrstvý filtr. Sací systém TriActive Turbo zajistí vysoký výkon luxování. S vysavačem je možné zároveň luxovat i stírat, anebo tyto úkony můžete provádět samostatně.  Příslušenství: kartáč 2 v 1, adaptér napájení ze sítě, štěrbinový nástavec, 2 polštářky z mikrovlákna.

Při rozhodování, jestli je to pro vás ten pravý výrobek, by vám mohly pomoci i některé technické údaje:

 • doba nabíjení baterie – 5 hodin
 • umytá plocha na jedno naplnění nádržky – 50 m2
 • úroveň hluku – 83 dB
 • filtrační systém – německá třívrstvá technologie
 • výstupní filtr – pěnový
 • hmotnost vysavače – 4,7 kg

Jak vybrat robotický vysavač?

Nemáte čas, případně chuť už víckrát luxovat? Nevadí. I takováto situace má dostupné řešení, a tím je robotický vysavač. Uklidí za vás – precizně a naprosto samostatně. Zbaví vaše podlahy všech nečistot; některé modely jsou opatřeny UV-C lampou, která hubí choroboplodné zárodky, anebo antibakteriálním systémem čištění. Ale nějaká práce vás přece jenom nemine. Po dokončení vysávání je nutné vysypat zásobník na nečistoty, vyklepat filtr a vyčistit rotační kartáče.  Každý z nás má na podlaze nějaké množství vlasů, které nejsou na pohled mnohdy ani vidět. Kartáče na sebe vlasy navíjejí a někdy bývají štětinky kartáčů tak omotané, že by se mohly bez pravidelné údržby poškodit.

K robotickým vysavačům můžete – kromě náhradních dílů – zakoupit ještě různé příslušenství, jako třeba právě hřeben na vyčesávání vlasů z rotačních kartáčů. A jak vybrat robotický vysavač? Vodítkem vám mohou být následující informace.

ETA Felix 1226 90000 bílý

Koss sluch�tka Kph/7 Kph/5 Featherweight

Tento robot českého původu dokáže ušetřit spoustu času i námahy. Nejen, že vysává, ale rovněž podlahy vytírá. A jak takový robotický vysavač pracuje? Nový vysavač umístíte do dobíjecí základny, kterou jste připojili do zásuvky. Chcete-li uklízet, tak buď ručně, anebo nastavením časovače, vyšlete robota, aby vykonal svou práci. Ten – díky technologii Intelligent Navigation Systém – zmapuje prostor a vytvoří optimální trasu tak, aby nepřejížděl víckrát již vyčištěná místa. Nepřetržitě, tedy bez potřeby dobití baterie, může pracovat až 2 hodiny. Když přístroj uklidí, sám se vrátí do docku. Do stanice zajede i tehdy, jestliže je potřeba baterii dobít, a přitom ještě není uklizeno.

Robotický vysavač Eta Felix je vhodný pro všechny druhy tvrdých podlah a pro koberce do výšky vlasu cca 1 cm. Pokud máte mezi jednotlivými místnostmi přechodové lišty nižší než 1,5 cm, nemusíte vysavač hlídat, sám tuto překážku překoná a přejede do dalšího pokoje.

Pro úklid v domácnosti je možné navolit si některý ze tří režimů, jimiž jsou: automatický úklid bytu, úklid jen určené malé plochy a úklid podél stěn. Robot pomocí senzorů sám rozpozná překážky, tj. například nábytek, a vyhne se jim. Je opatřen i čidlem pro pád ze schodiště. Robotickému vysavači neunikne žádné smetí – disponuje rotačními metličkami, které vysavač přesahují a vymetou i prach a nečistoty kolem stěn, anebo v rozích.

Technické parametry:

 • typ akumulátoru – 14,4 V Li-Ion
 • dobití akumulátoru – trvá 5 hodin
 • hladina hluku – maximálně 67 dB
 • účinný antialergenní HEPA filtr
 • zásobník na nečistoty – objem 0,5 litru
 • váha výrobku – 3,8 kg
 • výška 8 cm, průměr 33 cm

Jako příslušenství balení se dodává nabíjecí základna, napájecí adaptér, dálkový ovladač, 2 náhradní postranní kartáče – metličky, 2 mopovací textilie, HEPA filtr, čistící hřeben, šroubovák (na demontáž metliček – ty je po každém úklidu nutno očistit od vlasů), nádobka na vodu o objemu 0,15 litru.

Robotické vysavače mají obvykle tvar disku o průměru cca 32 – 45 cm; v současnosti se už objevují i přístroje jiných tvarů – především trojúhelníkových, aby vysavač mohl lépe obsloužit rohy, prostory kolem nábytku a ostatní místa hůře přístupná.

Jak vybrat ruční vysavač

Tyto malé vysavače upotřebíte tam, kde potřebujete čistit jen menší prostory: může jít o čalouněný nábytek, rozsypané drobky, vyluxování sedaček v autě, vysávání matrací nebo malých koberečků, a podobně. Prodávají se buď samostatně, anebo také bývají součástí tyčových vysavačů, z nichž se jednoduše oddělí a jsou připraveny k použití. Ruční vysavače mají integrovanou baterii, a tu musíte pravidelně dobíjet. Některé jsou dodávány i se stanicí, která slouží jak pro odkládání vysavače, tak pro jeho dobíjení. V ručních přístrojích se nepoužívají sáčky, ale jen plastové zásobníky, které vysypete, případně umyjete a vrátíte na své místo. Některé typy těchto vysavačů mají i nástavec na vysávání mokrých nečistot. Ten využijete kupříkladu v případě rozlitých nápojů. Většina ručních vysavačů je napájena baterií, ale občas se objeví i takové druhy, které lze připojit do sítě.

Electrolux Rapido ZB6106WDT

Pohodlné odstraňování prachu a drobných nečistot z malé plochy. Tento malý přenosný výrobek jistě najde uplatnění i ve vaší rodině. Každou chvíli se totiž někde něco nadrobí, případně rozlije, a tento výrobek vám poslouží při suchém i mokrém vysávání. Na jedno nabití baterie vydrží luxovat přibližně 14 minut. Baterie se dobíjí asi 4 hodiny. Výrobky Elektrolux jsou dostatečně výkonné a kvalitní přístroje. U uvedeného vysavače můžete navíc přepínat mezi dvěma rychlostmi. Nečistoty se zachycují v půllitrové nádobce, kterou po úklidu jednoduše vysypete.

V přední části je vysavač opatřen dvěma měkkými Soft Steer kolečky, takže se snadno posunuje po povrchu, a přitom nic nepoškrábe.

Produkt váží 1,31 kg, a jeho rozměry jsou: šířka 17,1 cm, výška 41,9 cm.

K ručním vysavačům se počítají i přenosné automobilové vysavače, které fungují na autobaterii.

Black-Decker PV1200AV

Ruční vysavač do auta má otočnou přední část a umožňuje nastavení až do deseti různých poloh. Tak je možné vyluxovat i špatně přístupná místa, kterých je ve vozidle celkem dost.

Vysavač na okna

Už máte také dost toho věčného šmrdlání oken hadrem, stěrkou, anebo čímkoliv jiným? Dá to spoustu práce, a přitom je to k vzteku, protože tam nakonec stejně najdete šmouhy. Obzvlášť tehdy, když na okna posvítí sluníčko. Zkuste si tedy vybrat některý z vysavačů na okna, a ušetříte si – kromě námahy a času – také nervy.

Tento okenní vysavač vám udělá spoustu radosti. Při výběru není proč váhat – tenhle typ má funkci 3 v 1, to znamená, že okna namočí, umyje a ještě vyleští. Na jakém principu to všechno funguje? Naplníte nádobku vodou a čisticím prostředkem, několikrát stisknete rozprašovat a okna budou navlhčená. Hadříkem z mikrovlákna okenní tabule umyje a o zbytek se postará stěrka s vysavačem – okna budou vyleštěná a také suchá, neboť vysavač odsaje přebytečnou tekutinu.

Okenní čistič s vysavačem můžete rovněž využít při čištění auta, zrcadel, obkladů nebo sprchového koutu. Tak co myslíte, vybrali byste si tohoto skvělého pomocníka? Pokud ještě nejste rozhodnuti – je tu ještě jedno velké plus: vysavač na okna vydrží na jedno nabití až 60 minut v provozu!

Jaký si vybrat vysavač – se sáčkem či bezsáčkový?

Zde nejspíš přichází v úvahu individuální volba. Každý z nás má jiné potřeby, jiné zvyky, jiné názory, a proto bude záležet na každém jednotlivci, pro jaký typ vysavače se rozhodne. Oba druhy mají své pro i proti.

Jedná se o velmi výkonný přístroj s minimální hlučností a s cyklonovou separací prachu. Díky bezsáčkové technologii nebudete muset vydávat peníze za nové sáčky a také se zaobírat jejich věčným sháněním. K zachycení nečistot je určen zásobník o objemu 1,5 litru, který po naplnění vysypete do popelnice, v případě potřeby vymyjete. Při bezsáčkovém luxování nedochází k víření starého prachu.

K bezsáčkovým vysavačům můžeme zařadit i vysavače s vodním filtrem. Vzduch s nasátými nečistotami je veden do nádržky s vodou, kde se větší nečistoty oddělí a jemné částečky prachu a pylu zachytí HEPA filtr, jenž slouží jako sekundární filtrace. Účinnost vysávání je vysoká – až 99 %. Vysavače s vodní filtrací jsou ideální pro alergiky a astmatiky, neboť dokáží zachytit veškeré mikročástice. Jen nezapomeňte před použitím doplnit vodu do filtrační nádobky a po dokončení práce ji i s nečistotami vylít.