Jestliže váš mobilní telefon trpí na časté vybíjení se, určitě jste již zvážili nákup powerbanky. A vzhledem k tomu, že právě čtete tyto řádky, tak jste se k tomuto činu pravděpodobně už i odhodlali, ale nevíte, jak vybrat powerbanku tak, aby vyhovovala všem vašim potřebám. Přesně na to se v tomto článku zaměříme, a navíc poradíme, jak vybrat powerbanku pro jakékoliv využití, ať už si chcete dobít mobil jednou za den, nebo potřebujete záložní zdroj energie na týden dopředu.

Základní otázkou, kterou byste si měli položit před výběrem téměř čehokoliv, a powerbanky tedy nevyjímaje, je, k čemu vlastně budete danou věc potřebovat. Ujasněte si, zda vám postačí levný a lehký zdroj záložní energie pouze pro svůj mobil, nebo budete potřebovat objemnější powerbanku, z níž budete chtít nabíjet třeba i více zařízení zároveň. Když budete mít jasno, můžete se pustit do čtení řádků níže. V těch si už představíme konkrétní parametry, podle kterých powerbanku vybírat, prozradíme, co ta či ona hodnota znamená a proč je, nebo není důležité si na ni dát pozor.

Na trhu je dnes nepřeberné množství powerbank, ze kterého si vybere každý. Lehce dnes najdete modely za cenu okolo 200 korun, stejně tak jednoduše ale pořídíte i výkonné přenosné alternátory, které vám do plna nabijí i notebook. Obrovskou výhodou je i to, že z většiny powerbank můžete krom mobilního telefonu dobít i jiná zařízení jako například hodinky, MP3 nebo třeba bezdrátová sluchátka.

Eloop E41 10000mAh White-levna-powerbanka

Velmi lehká i levná powerbanka s kapacitou 10 000 mAh a indikací stavu baterie vhodná na nabíjení mobilu i při kratších vícedenních výletech. 

kvalitni-powerbanka-alza-AlzaPower Metal 20000mAh Fast Charge + PD3.0 černá

Levná, lehká a objemná powerbanka s kapacitou 20 000 mAh, indikací stavu baterie, podporou rychlonabíjení a 3 sloty na nabíjení více zařízení najednou.

nejlepsi-powerbanka

Velmi kvalitní a objemná powerbanka s kapacitou 40 000 mAh, indikací stavu baterie, podporou rychlonabíjení a 4 výstupy pro nabíjení více zařízení najednou. Nemá problém ani s plným dobíjením notebooků a jiných zařízení s objemnější baterií.

Kapacita

Tím hlavním ukazatelem, který udává „výkon“ powerbanky, je její kapacita. Ta nám prozrazuje, kolik toho z ní při jejím plném nabití nabijeme dále. Stejně jako u jiných dobíjecích baterií se kapacita powerbanky udává v mAh. To nám ulehčuje práci, protože si tak můžeme například jednoduše spočítat, kolikrát si zhruba budeme moci z powerbanky dobít náš mobil.

Většina elektronických zařízení (zejména po dlouhodobém používání) však ani při plném nabití nedosahuje 100 % maximální kapacity své baterie. Při nabíjení z powerbanky pak dochází k určité ztrátě energie, takže její použitelná kapacita může být až o 15-25 % nižší, než se udává. Jestliže má například baterie vašeho mobilního telefonu kapacitu 2000 mAh, tak jej budete moci z 7500mAh powerbanky s průměrnou 20% ztrátou energie plně dobít zhruba 3×.

INFO: Obyčejné powerbanky pro nabíjení mobilů, tabletů či notebooků mívají kapacitu v rozmezí zhruba 5-40 tisíc mAh. Na trhu však naleznete i takové, jejichž kapacita je mnohonásobně vyšší a mohou dobít třeba i baterii u auta. Takové kusy jsou však mnohem větší i těžší a do batohu si je rozhodně nestrčíte.

Doba nabíjení powerbanky

Při výběru je pak vhodné myslet i na to, za jak dlouho se vám powerbanka nabije. O tom rozhoduje vstupní proud. Ten se udává v ampérech (A) a jednoduše platí, že čím vyšší je, tím rychleji bude powerbanka nabitá. Průměrná doba nabíjení 1000 mAh při vstupním proudu 1 A je zhruba 1 hodina. Záleží však i na výstupním proudu zdroje, ze kterého nabíjíte (např. z počítače nebo notebooku to bude trvat déle než přímo ze zásuvky). Za takový základ vstupního proudu pro běžné používání se tak dnes udává asi 1,5-2 A. Existují sice i powerbanky s vyšším vstupním proudem, ty ale nemusí fungovat s každým zařízením.

Rychlost nabíjení

Doba, za kterou z powerbanky dobijete jiné zařízení, se vypočítává podobně jako doba, za kterou se nabije samotná powerbanka. Záleží tedy na výstupním proudu powerbanky a vstupním proudu mobilu, laptopu nebo čehokoliv jiného, co nabíjíte. Výstupní proud se však může u každého slotu lišit, takže můžete mít powerbanku se dvěma USB porty, z nichž jeden bude mít vyšší výstupní proud než ten druhý, a tudíž z něj budete nabíjet rychleji.

jak-vybrat-powerbanku-rychlost-nabijeni

Počet a druhy slotů

Základní menší a levnější powerbanky častou obsahují pouze jeden USB port na nabíjení nějakého zařízení a jeden micro USB port pro nabíjení sebe. Pokud však máte v plánu nabíjet více zařízení najednou, ujistěte se, že má vámi vybraná powerbanka více slotů pro připojení. Jestli pak budete chtít nabíjet například notebook, budete možná potřebovat i jiný slot než jen klasické USB. V případě, že nemáte micro USB a chtěli byste samotnou powerbanku dobíjet jiným způsobem, můžete si vybrat model, který má pro nabíjení například USB-C slot nebo konektor lightning. Ten ocení zejména uživatelé iPhonů, protože díky tomu mohou nabíjet powerbanku stejným kabelem, jakým nabíjejí svůj mobil.

Rozměry a váha

Vzhledem k tomu, že vám má powerbanka zajistit potřebnou energii na cesty, měla by se bez problémů alespoň vejít do batohu a neměla by působit žádnou větší zátěž. I na to je při jejím výběru potřeba myslet. Jak jsme již zmínili, na internetu dnes můžete koupit i powerbanky s obrovskou kapacitou, čím je ale vyšší, tím je zpravidla vyšší i hmotnost powerbanky. Pokud si plánujete vzít powerbanku například na nějaký výlet do přírody, určitě hledejte kompromis mezi dostatečnou kapacitou a co nejskladnějšími rozměry a váhou. Jestli ale budete powerbanku přepravovat v dopravních prostředcích, můžete nějaký ten gram navíc obětovat za větší kapacitu.

Další funkce a vlastnosti

Výše jsme si představili pět nejzákladnějších parametrů, podle kterých byste se měli rozhodně při výběru nové powerbanky řídit. Samozřejmě však existuje celá řada dalších ukazatelů, jež vám mohou při vybírání pomoci, úplně všechny vám ale bohužel popsat nezvládneme. V krátkosti jsem vám tak vypsali alespoň pár dalších věcí, které by vám mohli pomoct při řešení otázky, jak vybrat powerbanku.

  • Značka – Výrobců powerbank je obrovská spousta. Jestliže jste při výběru ještě furt na vážkách, ale s některou značkou máte lepší zkušenosti než s jinou, můžete se orientovat i podle tohoto ukazatele.
  • Solární nabíjení – V dnešní době se dá přímým slunečním zářením nabíjet ledasco. Některé powerbanky nejsou výjimkou. Stačí si je po cestě připevnit třeba k batohu a ony se dobijí sami.
  • Bezdrátové nabíjení – Další funkcí, kterou jistě řada uživatelů ocení, je možnost nabíjení bez kabelu. Na některé modely powerbank totiž stačí mobil pouze položit a on se začne dobíjet bezdrátově. Tato funkce se označuje Qi, je však potřeba, aby ji podporovalo i nabíjené zařízení.
  • Ukazatel stavu nabití – Je nepříjemné, když nemáte přehled o tom, do jaké míry je vaše powerbanka zrovna nabitá. Vřele proto doporučujeme pořízení takového modelu, který aktuální stav baterie jakýmkoliv způsobem zobrazuje.
  • Rychlonabíjení – No a jestli neradi ztrácíte nabíjením jakýkoliv čas navíc, můžete zvolit možnost rychlonabíjecí powerbanky. Ty většinou nejsou o moc dražší než ty klasické, ale mohou nabíjet třeba i dvakrát rychleji. Stejně jako u Qi nabíjení je ale potřeba, aby rychlonabíjení podporovalo i dobíjené zařízení.

Závěr

Doufáme, že jsme vás nezahltili mnoha informacemi, ale odnesli jste jen a pouze to, co jste potřebovali vědět k tomu, abyste si teď již stoprocentně správně vybrali tu powerbanku, která bude splňovat všechny vaše potřeby. Víte, v čem se udává kapacita powerbanky, co rozhoduje o tom, jak rychle se nabije i vybije a máte přehled o téměř všech funkcích, jež vám může vaše přenosná nabíječka poskytnout. Přejeme vám tedy úspěšný nákup a hodně užitého času na cestách.

Zajímáte se o elektronické vychytávky? Pak by se vám mohl hodit článek o tom, jak vybrat projektor pro domácí kino, nebo by vás mohl zaujmout článek obsahující nejlepší volanty k PC

Málokdoví, že za kryptoměnami stojí také „technická vychytávka“ jménem blockchain. O tom jindy, ale dnes alespoň prozradíme, jak koupit bitcoin na Coinbase