Televizi má dnes doma skoro každý a je třeba uznat, že spousta z nich nabízí velmi kvalitní obraz. Skvěle si poradí s přehráváním filmů a nezklamou ani při hraní her. Proč tedy někdo dává přednost domácímu projektoru? Mohou za to především dva důvody. Prvním z nich je, že některé projektory dokážou nabídnout tak velkou úhlopříčku obrazu, kterou běžně dostupné televize nemohou. Druhým z těchto důvodů pak je fakt, že promítání obrazu projektorem s sebou přináší nezaměnitelnou atmosféru, která se postará o umocnění zážitku nejen při sledování nejnovějších filmů nebo hraní akčních videoher. Pokud vás tento druh zážitku láká a chcete jej mít kdykoliv k dispozici u sebe doma, přečtěte si, jak vybrat správný projektor pro domácí kino.

V článku se nejdříve zaměříme na důležité parametry a vlastnosti moderních projektorů, abyste se v nich při výběru dokázali snáze orientovat, a na konci článku naleznete tři tipy na osvědčené projektory, s jejichž koupí neuděláte chybu.

Umístění projektoru

Vzhledem k tomu, že velikost úhlopříčky promítaného obrazu je závislá zejména na projekční vzdálenosti, je dobré si hned na začátku výběru ujasnit, kam projektor umístíte. Důležitou roli tedy hraje vzdálenost, jak daleko od projektoru bude zeď nebo projekční plátno. Úhlopříčka obrazu se dle konkrétního modelu projektoru pro domácí kino a projekční vzdálenosti může pohybovat od méně než jednoho metru až do několika metrů. Podle projekční vzdálenosti se také vybírá vhodné rozlišení projektoru, o tom ale více v následující kapitole.

Pokud vhodné místo pro umístění projektoru nenaleznete u vás doma přímo proti zdi, ale potřebujete projektor umístit nalevo nebo napravo, hledejte modely s vodorovnou korekcí lichoběžníkového zkreslení. Při zavěšení na strop nebo prostém položení na televizní stolek je zase užitečná vertikální korekce lichoběžníkového zkreslení. Tyto funkce umožňují upravit promítaný obraz tak, aby nebyl nijak deformovaný.

Zmíněny právě byly dvě nejčastěji využívané možnosti umístění – připevnění ke stropu a postavení na nábytek. Volba samozřejmě závisí na uspořádání místnosti, kde budete projektor používat. Jen mějte na paměti, že projektor by neměl být umístěn příliš blízko u zdi nebo jiného kusu nábytku, aby se dokázal spolehlivě chladit.

jak-vybrat-projektor

Rozlišení

Rozlišení domácího projektoru bezesporu patří mezi základní parametry. Rozlišení se totiž zásadně podílí na výsledné kvalitě obrazu. Zjednodušeně – čím vyšší má projektor rozlišení, tím vyšší je ostrost obrazu.

Dostupné jsou dnes projektory s rozlišením od 800×480 px. Pokud však požadujete kvalitnější podání obrazu, za rozumné základní rozlišení lze považovat rozlišení HD (1280×720 px), nebo u projektorů o něco častější rozlišení 1280×800 px. Za zlatý střed pro domácí kino můžeme jasně označit Full HD projektory s rozlišením 1920×1080 px, čemuž odpovídá i široká nabídka. Pro nejnáročnější diváky a hráče jsou určeny projektory s rozlišením 4K (3840×2160 px), případně 4096×2160 px.

U předchozího odstavce je třeba zdůraznit, že se jedná o hodnoty nativního rozlišení, což je rozlišení, ve kterém projektor promítá obraz. Hodnota maximálního rozlišení udává nejvyšší rozlišení, které je projektor schopný přehrát, ale nemusí ho v tak vysokém rozlišení umět promítat.

Při volbě rozlišení projektoru jsou samozřejmě důležité vaše nároky na kvalitu obrazu a dále také vzdálenosti, ze které ho budete sledovat a jak daleko bude projektor umístěn od zdi nebo plátna. Čím dále je projektor umístěn od zdi a naopak čím blíže budete sedět obrazu, tím větší rozlišení je vhodné. Obecně lze doporučit, že při projekční vzdálenosti větší než 3 metry nebo pozorovací vzdálenosti menší než 3 metry, se vyplatí pořídit Full HD projektor, protože HD projektor již neposkytne dostatečně kvalitní obraz a takový zážitek.

projektor-pro-domaci-kino

Světelný tok

Světelný tok je veličina, která udává světelný výkon záření (zjednodušeně jas) promítaného obrazu. Jeho ideální hodnotu při výběru ovlivňují světelné podmínky v místnosti, ve které chcete obraz promítat, a také nároky na zřetelnost obrazu. Se zvyšujícím se množstvím světla v místnosti stoupají i nároky na projektor, který musí být schopen produkovat vyšší světelný tok.

   
Světelný tok projektoru   
   
Použití   
   
>2000 lm   
   
zatemněné místnosti; noční promítání   
   
2000–2500 lm   
   
místnosti, které nelze zcela zatemnit   
   
2500–3000 lm   
   
méně prosvětlené místnosti   
   
   
jasné promítání i za denního světla   

Kontrast

Například u kancelářského projektoru není vysoký kontrast až tak zásadní, ovšem u domácího projektoru, který je určen primárně pro přehrávání filmů ve vysoké kvalitě, případně pro hraní her, je situace jiná. Kontrast udává poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem obrazu a výrazně ovlivňuje schopnost přesného vykreslování detailů. Čím vyšší kontrastní poměr je, tím lépe, protože například černá pak je opravdu černá. Domácí projektor by měl nabízet kontrast alespoň 10 000:1, nejlepší modely však dosahují i několikanásobně vyšší hodnoty.

Technologie promítání

U projektorů se můžete setkat s více technologiemi promítání obrazu – DLP, LCD či LED. Mezi moderními projektory využívající některou z těchto technologií lze z hlediska promítaného obrazu nalézt několik menších rozdílů. Žádné se ale není třeba vyhýbat, jde spíše o to, co osobně preferujete.

DLP projektory jsou charakterizovány věrnějším podáním černé barvy než LCD projektory, z čehož vyplývá vyšší kontrast. Jsou také méně náročné na údržbu, protože nejsou tak náchylné na prach. Zejména při akčních záběrech však někdo může pozorovat tzv. duhový efekt, kdy je na hranách objektů pozorovatelné duhové spektrum barev, nebo jsou vidět barevné pruhy přes celý obraz. Pozorování duhového efektu se týká jen malé části populace, vaše sledování to tak vůbec nemusí ovlivnit.

Charakteristika LCD projektorů je přibližně patrná z předchozího odstavce. Nevytváří tedy duhový efekt, jsou náchylnější na znečištění prachem a mají nižší kontrast. Jejich výhodou je mírně lepší podání barev (s výjimkou černé) a nejlevnější modely se dají pořídit za nižší cenu než DLP projektory.

Pro LED projektory jsou charakteristické menší rozměry, nižší hmotnost a především dlouhá životnost (až 30 tisíc hodin) díky použití LED, zatímco předchozí dvě technologie využívají projekční lampy se zhruba třetinovou životností. Ve všech případech je naštěstí možné lampu nebo diodu vyměnit. Obraz LED projektorů bývá kvalitní, ale nevýhodou je nižší světelný tok, hlavně u levnějších modelů, takže nejsou tolik vhodné k promítání za jasného denního světla.

jak-vybrat-dobry-projektor

Hlučnost

Projektory potřebují pro své chlazení ventilátory, které pochopitelně vydávají nějaký hluk. Zpravidla nejsou tyto ventilátory nijak zvlášť hlasité, ale především při sledování filmů v malé místnosti mohou diváka trochu rušit. Ideálně by se hlučnost projektoru měla pohybovat do zhruba 30 decibelů.

Nadstandardní funkce a vlastnosti

  • Zoom – umožňuje přiblížit obraz
  • PiP (Picture in Picture – obraz v obraze) – umožňuje zobrazit obraz ze dvou různých zdrojů najednou
  • Vestavěný reproduktor – není nutné projektor připojit k audio soustavě (pro běžné používání je to však vhodné)
  • Dálkové ovládání – usnadňuje ovládání projektoru
  • 3D – schopnost zobrazovat 3D obraz
  • Miracast – umožňuje bezdrátové sdílení obrazu nebo hudby například z mobilního telefonu
  • Integrovaná baterie – umožňuje až několikahodinový provoz bez připojení k elektrické síti

Kompatibilita

Aby projektor mohl zobrazovat nějaký obsah, musíte k němu připojit vhodný zdroj. Z toho důvodu se na projektoru nachází různé druhy vstupů a také výstupů, které pro změnu slouží například pro propojení s audio soustavou. Dostatečné možnosti propojení si při výběru ověřte podle toho, z jakého zdroje plánujete přehrávat požadovaný obsah. Jako zdroj může posloužit například počítač, mobilní telefon nebo externí disk, který připojíte přes některý ze vstupů z následujícího seznamu, nebo přes Wi-Fi síť, pokud to projektor umožňuje.

Vstupy a výstupy, kterými mohou být projektory vybaveny:

   
    
HDMi      
   
    
Display-Port      
   
    
S-Video      
   
    
VGA      
   
    
USB      
   
    
Anténa      
   
    
DVI      
   
    
MHL      
   
    
Jack 3,5 mm      


Komponentní nebo kompozitní video
   
    
Čtečka paměťových karet      
   
    
a další…      

TIPY NA PROJEKTORY PRO DOMÁCÍ KINO

Kvalita za rozumnou cenu: Projektor Epson EH-TW6150

Zlatá střední cesta: Projektor Optoma EH340UST

Pro náročné diváky: BenQ W2700

Pro opravdu náročné diváky, kteří se spokojí jen s tím nejlepším, lze doporučit projektor BenQ W2700 využívající technologii DLP s rozlišením 4K. Tento projektor lze označit jako plnohodnotné domácí kino, protože tomu odpovídají i jeho parametry. Pro sledování je vzhledem ke světelnému toku 2000 lm potřeba spíše potemnělá místnost, ale díky velmi vysokému rozlišení, technologii HDR a kontrastu 30 000:1 je poté obraz opravdu skvostný. Možnost sledování ve 3D je samozřejmostí. Úhlopříčka obrazu dosahuje od 30” do 200”.

TIP: Opravdové fajnšmekry bezpochyby zaujme netradiční typ projektoru vyrobený známou značkou Hisense se speciální promítací plochou.