Lednice s mrazákem patří mezi zařízení, bez nichž se dnes neobejde snad žádná domácnost. Prodloužení životnosti potravin, které by bez umístění do chladu nevydržely dlouho poživatelné, totiž výrazně zvyšuje komfort každodenního života. Většinou jsou v kuchyních tato dvě zařízení vzhledem k praktičnosti a úspoře místa sloučena do jednoho celku a výsledkem jsou tzv. kombinované, případně americké lednice. A protože je chladnička s mrazákem tak důležitým pomocníkem, vyplatí se pořádně věnovat jejímu výběru. V tomto článku se podíváme na to, jak vybrat lednici s mrazákem do každé domácnosti, aby co nejlépe odpovídala vašim potřebám a měla nízké provozní náklady.

Oblíbená No Frost lednice s mrazákem LG GBP62DSNCN1

lednice s mrazákem velká LG

Vestavná lednice s mrazákem BEKO BCSA285K3SN

vestavná lednice s mrazákem bílá BEKO BCSA285K3SN

Retro lednice s mrazákem AMICA VD 1442 AM

retro lednice s mrazákem AMICA VD 1442 AM více dostupných barev béžová žlutá modrá černá červená

Nerezová lednice s mrazákem BOSCH KGE49AICA

Nerezová lednice s mrazákem Bosch stříbrná KGE49AICA vnitřní uspořádání

Americká lednice GORENJE NRS9182VX

Americká lednička s ledem GORENJE-NRS9182VX

Průvodce výběrem lednice s mrazákem

Užitný objem

Užitný objem lednice a mrazáku by měl odpovídat vašim běžným potřebám, které se odvíjí zejména od počtu členů v domácnosti a vašich nákupních a stravovacích zvyklostí. Rozhodně se nevyplatí pořizovat zbytečně velkou lednici kvůli tomu, že jednou za rok pořádáte velkou oslavu narozenin. Po zbytek roku by potenciál lednice zůstal nevyužitý, což by vyústilo ve zbytečně vysoké náklady na provoz. Obecně se doporučuje mít 70 litrů objemu lednice a 25 litrů objemu mrazáku na osobu.

Rozměry

Při výběru lednice samozřejmě musíte brát v úvahu prostor, kam ji plánujete umístit. Do daného prostoru se musí lednice bezpečně vejít a nezapomeňte ani na to, že ji budete muset do kuchyně nějak dostat a poté zapojit do zásuvky, která může být umístěna u boční strany lednice. Když nebudete vnějším rozměrům lednice věnovat patřičnou pozornost, tak vás při jejím zapojování, nebo dokonce ještě před jejím dotažením do kuchyně může čekat nepříjemné překvapení. Dále myslete na to, že kvůli cirkulaci vzduchu by mezi zadní stranou lednice a zdí měla zůstat alespoň zhruba 3–5 centimetrů široká mezera.

Rozložení lednice a mrazáku

Důležité je také uspořádání lednice a mrazáku. Popřemýšlejte o tom, jaké z možných uspořádání vám bude nejvíce vyhovovat na základě vašich potřeb a rozvržení kuchyně. V případě klasických lednic s mrazákem, jež se označují jako kombinované lednice, máte na výběr ze dvou základních provedení a lednici i mrazák v sobě rovněž ukrývají americké neboli side-by-side lednice.

 • mrazák dole, lednice nahoře – Kombinované lednice s mrazákem dole bývají vyšší a mají objemnější mrazák než lednice s mrazákem nahoře. Vzhledem k tomu, že lednici lidé obvykle otevírají častěji než mrazák, se jedná o rozšířenjěší variantu kombinovaných lednic.
 • mrazák nahoře, lednice dole – Kombinované lednice s mrazákem nahoře jsou většinou menší lednice vhodné do malých bytů nebo na chatu. Uvažovat se o nich vyplatí také v případě, že často ukládáte a vyndáváte potraviny z mrazáku.
 • americké (side-by-side) lednice – Americké lednice s mrazákem jsou velmi objemné a hodí se tak do domu, kde žije několikačlenná rodina. Typická je pro ně nadstandardní výbava, mnoho modelů disponuje například výrobníkem ledu. Daní za větší komfort je vyšší spotřeba energie. Dostupné jsou v různém uspořádání, některé modely mají pouze dveře, jiným nechybí spodní zásuvky mrazáku.

TIP: Praktická je u lednice možnost změny směru otevírání dveří, díky čemuž ji bude pohodlné používat v každé kuchyni. Většina modelů lednic tuto možnost nabízí, ale najdou se i výjimky. Proto se před pořízením lednice přesvědčte, že má zvolená lednice panty na té správné straně v závislosti na jejím umístění ve vaší kuchyni nebo je lze i s madly dveří přendat na druhou stranu.

Volně stojící, nebo vestavná?

Podle provedení vaší kuchyně můžete vybírat buď z volně stojících, nebo vestavných modelů lednic s mrazákem.

 • volně stojící lednice s mrazákem – Lze je umístit, kamkoliv se vejdou a kde budou mít v dosahu zásuvku. Jedná se o rozšířenější typ lednic, čemuž odpovídá jejich velmi široká nabídka.
 • vestavné lednice s mrazákem – Jsou určeny k zabudování do kuchyňské linky, aby s ní vytvořily jednolitý celek. Model musíte vybrat přesně na míru dostupnému prostoru pro lednici a jejich instalace je pochopitelně náročnější. Mezi výhody vedle elegantního vzhledu patří úspora místa v kuchyni a díky zabudování do linky často také nižší reálná hlučnost.

Energetická účinnost

Lednice a mrazák jsou neustále v provozu, a proto je jejich spotřeba velmi důležitým kritériem výběru. Hodnocení energetické účinnosti lednice naleznete na energetickém štítku. Lednice se podle spotřeby energie zařazují do energetických tříd. Samozřejmě platí, že čím lepší energetické třídy lednice s mrazákem dosahuje, tím nižší můžete očekávat spotřebu energie, a tedy i provozní náklady. Nejúspornější lednice spadají do třídy A, nejméně hospodárné lednice patří do třídy G. Vedle třídy energetické účinnosti se na energetickém štítku vyskytuje údaj o roční spotřebě energie, užitném prostoru lednice a mrazáku a hlučnosti zařízení při chlazení.

Americká lednice s dávkování i drcením ledu a vychlazenou vodou Gorenje

Funkce a technologie

Moderní lednice s mrazákem jsou vybaveny různými pokročilými funkcemi technologiemi, které přispívají k úspornému provozu, zamezují vzniku námrazy, prodlužují životnost potravin či rozšiřují schopnosti tohoto zařízení.

 • No Frost – samoodmrazovací lednice s mrazákem brání tvorbě námrazy pomocí rozvádění studeného suchého vzduchu po celé lednici
 • ionizátor – obohacování vzduchu o záporně nabité ionty zabraňuje tvorbě mikroorganismů a přispívá tak k prodloužení životnosti potravin
 • nulová zóna – zvláštní zásuvka v lednici, v níž se teplota blíží bodu mrazu, určená pro uložení rychle se kazících potravin, jako je syrové maso, ovoce nebo zelenina
 • upozornění na nedovřené dveře – při nedovření dveří lednice se ozve zvukový signál
 • chytré lednice – umožňují vzdálené ovládání přes aplikaci v chytrém telefonu
 • Multi-Airflow – cirkulace chladného vzduchu zajišťuje rovnoměrné rozložení teploty v celé lednici
 • super chlazení a mrazení – krátkodobé rychlé snížení teploty umožní rychle zchladit, respektive zmrazit nově vložené potraviny a ty dříve uložené ochránit před oteplením
 • dávkovač studené vody
 • výrobník ledu

Mrazicí výkon

Mrazicí výkon vyjadřuje, kolik kilogramů potravin dokáže mrazák zmrazit za 24 hodin. Obvykle se hodnota mrazicího výkonu pohybuje v řádu jednotek až nižších desítek kilogramů za 24 hodin. Pokud máte v oblibě velké nákupy – například masa, které pak najednou ukládáte do mrazáku –, vyberte zařízení s vysokým mrazicím výkonem.

Výkon mrazení

Výkon mrazení je něco jiného než mrazicí výkon. Výkon mrazení udává, jaké teploty je schopný mrazák dosáhnout, respektive na jakou teplotu dokáže zmrazit potraviny. Běžně se označuje pomocí hvězdiček. Od teploty skladování se odvíjí doba, po jakou můžete bezpečně skladovat rychle se kazící potraviny, jako je například syrové maso.

Počet hvězdiček

Teplota skladování

Doporučená doba skladování

*

–6 °C

několik dnů

**

–12 °C

několik týdnů

***

–18 °C

několik měsíců

****

–24 °C

možné dlouhodobé skladování

Akumulační doba

Akumulační doba říká, jak dlouho zůstanou potraviny v mrazáku zmražené poté, co dojde k odpojení lednice ze sítě či výpadku proudu. Akumulační doba se odvíjí od kvality izolace mrazáku a samozřejmě platí, že čím delší akumulační doba je, tím lépe, protože v případě výpadku proudu je vyšší šance, že danou situaci obsah vašeho mrazáku přečká bez újmy. Dobrá izolace se navíc zpravidla příznivě projevuje na spotřebě lednice.

Hlučnost

Především pokud budete trávit čas v blízkosti lednice nejen při vaření, ale i při odpočinku, což je typické pro byty s kuchyňským koutem, tak oceníte, když lednice bude co nejtišší. Tichá lednice by měla mít hlučnost nižší než 40 dB, u nejtišších modelů lednic na trhu se hlučnost pohybuje kolem 35 dB.

Design

Zapomenout nesmíme ani na design lednice. Zejména pokud si zařizujete novou moderní kuchyni, jistě chcete, aby lednice s dalším vybavením kuchyně ladila. Vedle klasických bílých lednic, které se nejlépe hodí do bílých a světlých kuchyní, jsou oblíbené nerezové lednice nebo lednice v černé barvě. Tato méně tradiční, byť v současnosti velmi rozšířená barevná provedení zpravidla působí na první pohled luxusnějším dojmem a bez problémů zapadnou do moderních i starších kuchyní, kde vládnou tmavší odstíny nebo dřevo. Někomu pak mohou do oka padnout také retro lednice, jež se nabízí i v neobvyklých barevných provedeních.

Sháníte i další vybavení do kuchyně? Nejen o něm hojně píšeme i v kategorii Gastro