Chytré hodinky Garmin patří mezi nejoblíbenější chytré hodinky vůbec. Produkty značky Garmin jsou pověstné svou kvalitou zpracování, spolehlivostí a v případě hodinek zejména přesností měření. Sportovní a dobrodružné ambice jsou u těchto hodinek patrné na první pohled – zaujmou robustní konstrukcí a přehledně zobrazují všechny důležité informace.

V článku si představíme nejpopulárnější řady chytrých hodinek Garmin. Garmin nabízí také chytré náramky, ale těmi se zabývat nebudeme. Dozvíte se například to, pro koho jsou hodinky dané řady určeny a jaké nabízí funkce. Nakonec se podrobněji podíváme na služby Garmin Pay a Garmin Connect.

Řada Forerunner

Jak už název napovídá, řada Forerunner je určena především běžcům, a to od začátečníků až po ty, pro které je nejen běh neodmyslitelnou součástí každého dne.

Základní modely Forerunner 35 a Forerunner 45 jsou ideální volbou pro začínající běžce. Díky GPS modulu zaznamenávají trasu a další informace o vašem běžeckém výkonu a měří přitom váš srdeční tep. Z naměřených údajů o běhu dokonce odhadují hodnotu VO2 max neboli maximální využití kyslíku, což je důležitý ukazatel aerobní vytrvalosti. Nabízí režimy i pro další sporty, například cyklistiku nebo fitness, a monitorují běžnou denní aktivitu. Výdrž baterie v GPS režimu dosahuje až 13 hodin a v běžném režimu zhruba 7 dní. Vodotěsné jsou do 50 metrů. Hodinky Forerunner 35 mají jako jediné z této řady hranatý displej.

Chytré hodinky Forerunner 245 se zařazují do střední třídy a oproti předchozím modelům podporují také měření plavání v přírodě nebo ve vnitřním bazénu. Výdrž baterie v režimu GPS dosahuje úctyhodných 24 hodin.

Nejvyšší modely řady Forerunner jsou opravdovými specialisty na měření sportovních aktivit. Vhodné jsou pro sportovce, kteří se věnují triatlonu a vytrvalostním disciplínám. Modely Forerunner 745 a Forerunner 945 umožňují nahrání písniček přímo do hodinek, zatímco ostatní hodinky řady nabízí pouze možnost ovládání přehrávače mobilního telefonu. Stejně jako ostatní hodinky této řady vynikají výdrží baterie, hodinky Forerunner 945 se mohou pochlubit výdrží až 36 hodin v režimu GPS.

Do hodinek řady Forerunner (kromě modelu Forerunner 35) lze díky službě Connect IQ stahovat aplikace třetích stran, speciální datová pole, další widgety a nové ciferníky. V případě modelu Forerunner 45 je možné stahovat pouze jiné ciferníky. Modely Forerunner 745 a Forerunner 945 podporují bezkontaktní platby pomocí služby Garmin Pay.

Řada Vivomove

Chytré hodinky Garmin Vivomove jsou velmi elegantní fitness hodinky, jejichž charakteristickým znakem je standardní způsob ukazování času pomocí klasických ručiček a ciferníku. Ve středu ciferníku se nachází displej, který, pokud je vypnutý, ani nevidíte. Díky tomu je jen málokdo rozezná od klasických hodinek.

Modely Vivomove3 Sport a Vivomove3S Sport jsou vhodné pro každého, kdo hledá hodinky se schopností měřit denní aktivitu, jako je počet kroků nebo analýza spánku, které zároveň zvládnou přesně zaznamenávat GPS údaje při sportování venku a monitorovat srdeční tep při běhu, chůzi, silovém tréninku nebo plavání a přitom se při běžném nošení jednoduše stanou jen obyčejnými hodinkami. Nechybí ovšem ani chytré funkce v podobě zobrazování příchozích hovorů, zpráv a dalších notifikací nebo ovládání hudebního přehrávače v telefonu. Služba Garmin Pay není podporována.

V režimu chytrých hodinek dosahuje výdrž baterie až 5 dní, v režimu klasických hodinek dokonce 12 dní. Kromě dostupnosti v jiných barevných provedení se tyto dva modely liší pouze průměrem těla hodinek (Vivomove3 Sport – 44 mm, Vivomove3S Sport – 39 mm), z čehož vyplývá o několik gramů rozdílná hmotnost, a páskem s odlišnou šířkou (20 mm oproti 18 mm).

Model pohybující ve střední cenové hladině Vivomove3 Style i model vyšší třídy Vivomove3 Luxe nabízí kromě jedné výjimky stejné funkce jako modely s přívlastkem Sport. Zmíněnou výjimkou je podpora služby Garmin Pay. Velkým rozdílem je ovšem vyšší rozlišení displeje, které ve svém důsledku znamená, že u modelů Sport se funkce chytrých hodinek zobrazují pouze v dolní polovině displeje, zatímco u těchto dvou modelů se zobrazují rovněž v horní polovině

Hodinky Vivomove 3 Style a Vivomove 3 Luxe mají shodný průměr těla o velikosti 42 mm. Pravděpodobně největší rozdíly mezi hodinkami řady Vivomove spočívají v použitých materiálech. Srovnání materiálů je pro přehlednost uvedeno v následující tabulce.

 

Vivomove3 Sport, Vivomove3S Sport

Vivomove3 Style

Vivomove3 Luxe

Materiál těla hodinek

Tvrzený polymer

Eloxovaný hliník

Ocel + povrchová úprava z 24kt zlata

Materiál lunety

Ocel

Eloxovaný hliník

Ocel

Materiál krycího skla

Chemicky tvrzené minerální sklo

Gorilla Glass

Safír

Materiál řemínku

Silikon

Silikon nebo Nylon

Kůže nebo Ocel

Řada Venu

Řada Venu zahrnuje dva už na první pohled velmi rozdílné modely. Prvním z nich je model Venu Sq s hranatým LCD displejem. V jeho výbavě nechybí snímač srdečního tepu a GPS modul a mezi jeho funkce patří například monitorování denní aktivity, měření sportovních aktivit, jako je běh, jízda na kole, posilování nebo lyžování, a možnost placení díky službě Garmin Pay. Také poskytují odhad VO2 max. Na displeji se zobrazují oznámení o příchozích hovorech či zprávách a podívat se můžete také na předpověď počasí.

Hodinky Venu Sq s přívlastkem Music pak navíc umožňují nahrání až 500 skladeb přímo do paměti hodinek, u základní verze lze pouze ovládat přehrávač připojeného mobilního telefonu. Jejich výdrž na jedno nabití dosahuje 14 hodin při používání GPS nebo 6 dní v režimu chytrých hodinek.

Druhým modelem řady jsou chytré hodinky Venu, které mají kulatý AMOLED displej s vyšším rozlišením a výraznějším kontrastem barev. Funkce tohoto modelu rozšiřuje integrovaný barometr a mají i počítadlo vystoupaných pater. V nabídce sportovních módů se navíc objevuje režim pro skialpinismus. Stejně jako Venu Sq Music umožňují nahrání 500 skladeb přímo do hodinek. Ve srovnání s Venu Sq mají vyšší výdrž baterie při používání GPS – 20 hodin, v režimu chytrých hodinek se však obejdou bez nabíjení pět dní, tedy o den méně.

Do všech hodinek řady Venu lze stahovat aplikace třetích stran, speciální datová pole, další widgety a nové ciferníky díky službě Connect IQ.

Řada Vivoactive

V rámci řady Vivoactive jsou aktuálně dostupné modely Vivoactive4 a Vivoactive4S, které vyčnívají svou elegancí, a tak se stejně jako na trénink hodí i do společnosti. Liší zejména velikostí displeje – 1,3” oproti 1,1”. Vzhledem k velikosti jsou chytré hodinky Vivoactive4S určeny spíše pro ženy, o čemž svědčí i dvě další barevné kombinace – kromě stříbrného těla s šedým řemínkem a tmavě šedého těla s černým řemínkem lze zvolit také kombinace Rose Gold/bílý řemínek a LightGold/růžový řemínek.

Větší Vivoactive4 nabízí vyšší výdrž baterie, konkrétně 18 hodin při používání GPS nebo 8 dní v režimu chytrých hodinek, Vivoactive4S jsou na tom s 15 hodinami a 7 dny jen nepatrně hůře. Ani u této řady nechybí možnost stahování aplikací třetích stran nebo dalších widgetů a ciferníků pomocí služby Connect IQ.

Co se týče nabízených funkcí, jsou oba modely naprosto shodné. Měřit lze mnoho různých sportovních aktivit venku i uvnitř a samozřejmostí je měření srdečního tepu, odhad VO2 max či monitorování denní aktivity. Dostupná je služba pro bezkontaktní platby Garmin Pay a jistě oceníte i chytrá oznámení z telefonu, například o příchozích hovorech nebo zprávách. Do paměti hodinek lze nahrát až 500 skladeb, takže při sportu u sebe nemusíte mít svůj telefon, a přesto můžete poslouchat vaši oblíbenou hudbu.

Řada Instinct

Chytré hodinky Garmin Instinct jsou robustní GPS hodinky, jejichž odolnost splňuje dokonce i vojenské normy. Tak jako další hodinky Garmin nabízí přednastavené profily pro měření různých sportovních aktivit, například běhu, jízdy na kole, plavání nebo lyžování se záznamem srdečního tepu a trasy. I modely této řady na displeji zobrazují notifikace z mobilního telefonu o hovorech či zprávách. Není však dostupná služba Garmin Pay.

V rámci řady jsou dostupné modely Optic a Solar Optic. Největším rozdílem mezi těmito modely je výdrž baterie, protože u modelu Solar Optic je výrazně prodloužena díky vestavěným solárním panelům v displeji hodinek. Zatímco model Optic má výdrž baterie 16 hodin při plnohodnotném používání GPS a 40 hodin v režimu UltraTrac, ve kterém se poloha aktualizuje méně často, model Solar Optic může díky solárnímu nabíjení dosáhnout výdrže až 38 hodin, respektive 145 hodin v režimu UltraTrac.

Na výpravách řada dobrodruhů jistě ocení barometrický výškoměr, teploměr (s možností připojení externího čidla) nebo také funkci TrackBack, která slouží pro navigaci zpět do místa startu. Hodinky Solar Optic jsou navíc vybaveny snímačem okysličení krve.

Řada Fenix

Všechny chytré hodinky řady Fenix jsou určeny pro ty nejnáročnější uživatele. Jedná se o extrémně všestranné hodinky, které vás nezklamou snad v žádné situaci. Jsou připraveny na různé sportovní aktivity včetně golfu nebo plavání, náročnou turistiku i na běžný den v práci. V nabídce je více velikostí hodinek a mnoho barevných kombinací, takže si každý může bez problémů hodinky vybrat přesně podle svých představ.

Vzhledem k velkému počtu modelů je složité je všechny souhrnně popsat, ve zkratce lze napsat, že jim nechybí vůbec nic. Umožňují bezkontaktní platby pomocí služby Garmin Pay, uživatel může stahovat aplikace třetích stran, další widgety a ciferníky pomocí služby Connect IQ a dostupná je funkce UltraTrac pro výrazné prodloužení výdrže baterie při GPS záznamu (s menší přesností záznamu). Některé modely jsou nabízeny také ve verzi se solárním sklem Power Glass, které zajistí prodloužení výdrže hodinek na jedno nabití.

Garmin Pay

Služba Garmin Pay, která je dostupná ve vybraných chytrých hodinkách Garmin, umožňuje provádět bezkontaktní platby na všech místech s patřičným platebním terminálem. Poté, co uživatel nahraje údaje o kartě do paměti hodinek, může s jejich pomocí spolehlivě provádět platby, aniž by u sebe musel mít platební kartu nebo mobilní telefon.

Platby pomocí služby Garmin Pay v České republice podporuje většina bank. Pokud však tuto funkci požadujete, pro jistotu si po výběru modelu podporujícího Garmin Pay, ověřte podporu služby u vaší banky.

Garmin-connect

Garmin Connect

Garmin Connect je služba, která poskytuje přehled vašich sportovních i běžných denních aktivit. Kromě základního přehledu si můžete zobrazit také podrobnou analýzu všech nahraných aktivit. Nejčastěji uživatelé využívají analýzu běhu, chůze nebo jízdy na kole, ale pokud vlastní hodinky podporující další definované sportovní režimy, dočkají se také vyhodnocení sportů, jako je sjezdové lyžování, plavání, golf, nebo dokonce potápění. Všechny informace, včetně zaznamenané trasy, se v příslušném rozhraní zobrazují přehledně a těšit se můžete také na řadu užitečných grafů.

Služba je dostupná v podobě webové stránky nebo mobilní aplikace, v obou případech v češtině. Mobilní aplikaci lze nainstalovat na zařízení s operačním systémem iOS nebo Android. Služba je zdarma, stačí vlastnit kompatibilní zařízení s připojením k internetu.

TIP: Zjistěte více o dalších chytrých hodinkách: