Box je oblíbeným sportem i mezi amatéry, kteří usilují o zlepšení své fyzické kondice. Jde o aktivitu velmi nenáročnou na vybavení. Potřebný je především boxovací pytel. Poradíme, jak ho vybrat a doporučíme nejlepší boxovací pytle

Typ pytle

Klasické boxovací pytle lze rozdělit na volně stojící, zvané též stacionární a závěsné. Závěsný boxovací pytel je klasickým řešením. Vyžaduje však ukotvení ke stropu. Nevýhodou je, že potřebuje poměrně dost prostoru. Zároveň si musíte pořídit ještě i držák pro ukotvení boxovacího pytle.

V omezených podmínkách je tak možné volit pytel volně stojící. Doporučit je možno toto řešení i do těch místností, kde do stropu vůbec není z různých důvodů možné vrtat. Výhodou těchto pytlů je i skutečnost, že pokud je nepoužíváte, můžete je snadno uklidit. Téměř nikdy tak nepřekážejí.

Velikost pytle

Velikostní rozpětí boxovacích pytlů je poměrně široké. Výběr modelu se odvíjí od preferované techniky.

Menší pytle ve velikosti 80 až 120 cm se hodí pro nácvik úderů. Pro trénink kopů se doporučují boxovací pytle v rozměru nejméně 120 až 150 cm. Větší pytle však mohou nabídnout i rozměr až 220 cm.

nafukovaci-boxovaci-pytel

Hmotnost pytle

Jednoduché pravidlo, ze kterého můžete vhodný pytel přímo pro vás odvodit, zní, že jeho hmotnost by měla odpovídat polovině hmotnosti vaší. Tj. muž o průměrné váze 80 kg potřebuje pytel, který váží cca 40 kg.

Boxovací pytel je však nutné volit nejen s ohledem na tělesnou konstituci, ale i dle počáteční úrovně boxera. Pro děti a začínající boxery je vhodné pořídit menší pytle.

Nejlehčí modely začínají v této kategorii na hmotnosti 5 kg, ty nejtěžší dosahují cca 50 kg. Rozpětí je tedy poměrně široké. Začátečníkům se obvykle doporučuje nepřekročit s vybraným pytlem hmotnost 35 kg.

Plnitelnost pytle

O použitelnosti pytle rozhoduje také to, jak tuhý je. Začátečník by měl preferovat pytel měkčí. Z tohoto pohledu je možné pytle rozdělit na již vyplněné, dále prázdné, které je nutné zcela naplnit, a pytle plnitelné, tedy ty, které náplň obsahují a lze ji zároveň přidávat a ubírat.

  • Typ plnitelný se doporučuje opět začínajícím a amatérským boxerům. S jeho používáním se eliminuje riziko zranění. Navíc lze u začínajících sportovců očekávat rychlý progres. V pozdější fázi je proto možné náplň do pytle jednoduše přidat a upravit si jej tak na vyšší tuhost.
  • Pytle určené pro naplnění využívají profesionální boxeři, kteří již mají představu o tom, jaká tuhost pytle jim vyhovuje a jaký materiál uvnitř preferují.
  • Vyplněný boxovací pytel je vhodný pro pokročilejší amatéry, kteří mají s výběrem boxovacího pytle již zkušenost a jsou schopni si vybrat vhodný typ. Nevýhodou těchto pytlů je zcela neměnná hmotnost.
jak-vybrat-boxovaci-pytel

Typ výplně

Typ výplně souvisí s životností pytle. Používají se různorodé materiály. Běžně se setkáte s textilní drtí (syntetická i přírodní vlákna), gumou, případně plastem.

Kvalitnější pytle jsou plněny pískem, případně kůží. Nejkvalitnější pytle se plní vzduchem. Důvod je jednoduchý, vzduchová výplň se nemůže žádným způsobem sesednout a pytel tak zůstává v původní kvalitě.

Materiál pytle

O kvalitě pytle rozhoduje nejen jeho výplň, ale také vnější potah. Ten může být vyroben z různých materiálů.

Levné modely zpravidla nabídnou vinyl či textilní plátno, případně také syntetickou kůži. Svou roli v tomto směru hraje i vzhled, syntetická kůže bývá preferována těmi, kteří si potrpí na tradiční vzhled a současně nechtějí investovat příliš vysokou částku.

Vysoká kvalita i nezaměnitelný vzhled jsou typické pro přírodní (pravou) kůži. Současně se však takové pytle řadí k těm dražším dostupným na trhu.

Nejlepší boxovací pytle

Stacionární boxovací pytel

Outshock je značkou, za kterou se skrývá francouzský prodejce sportovního zboží Decathlon. Celá řada je zaměřena výlučně na vybavení pro box.

Chybět v ní tak nemůže ani boxovací pytel s označením Outshock 1000. Stacionární verze představuje kvalitní volbu pro začínající boxery. Díky výšce 160 cm se hodí pro klasický box, ale také kickbox a další druhy sportů.

Tento model se vyznačuje velmi stabilní základnou, kterou je možno naplnit vodou či pískem. Jedná se o boxovací pytel nafukovací, který s univerzální pumpou nafouknete již za 5 vteřin. Nabízí velmi účinné tlumení, minimální nafouknutí zajistí kopy i údery bez rizika, že dojde ke zranění.

Závěsný boxovací pytel

nejlepsi-boxovaci-pytel

Značka Fitforce dodává na trh především sportovní oblečení a vybavení pro fitness. Nezapomíná tak ani na vyznavače boxu.

K nejoblíbenějším výrobkům z dílny této značky se řadí klasický závěsný boxovací pytel Fitforce PB1-40KG-120CM. Pytel svými parametry bude vyhovovat široké škále rekreačních sportovců. Nabízí výšku 120 cm a hmotnost 40 kg. Opatřen je centrálními úchyty a řetězem pro zavěšení. Vyroben je ze syntetické kůže, díky čemuž nabídne dostatečnou odolnost a zároveň klasické designové provedení. Výplň pytle je tvořena textilní drtí.

Boxovací pytel pro děti

Značka DBX BUSHIDO se orientuje na ty nejnáročnější zákazníky. V nabídce tak má i boxovací pytel speciálně navržený s ohledem na děti.

Konkrétně je tento pytel DBX BUSHIDO vytvořen pro děti ve věku od 5 do 14 let. Určen je především těm malým boxerům, které absolvují intenzivní tréninky s cílem věnovat se sportu profesionálně. Tomu odpovídá i vysoká kvalita provedení.

Pytel je vyroben z vysoce odolného materiálu známého pod názvem Plawil. To je dvouvrstvá plachtovina. Náplň pytle pak tvoří textilní drť. Pytel je určen k zavěšení, je proto vybaven pevnými popruhy a ocelovým okem.

Nafukovací boxovací pytel

Everlast je tradiční americkou značkou boxerských a sportovních potřeb. Neodmyslitelně je s ní taktéž spojena ikona tohoto sportu Muhammad Ali.

V portfoliu této značky nechybí kromě klasických boxovacích pytlů ani ty stacionární. K těm nejkvalitnějším patří model Power Tower v nafukovacím provedení. Vyroben je z vysoce odolného syntetického materiálu, který je odolný vůči propíchnutí.

Díky základně naplnitelné vodou je pytel dostatečně stabilní. Jeho celková výška činí 157 cm a dosahuje hmotnosti 15 kg. Vyhoví tak nenáročným uživatelům a dětem.