Boty do vody jsou sice někdy opomíjenou, ale v mnoha případech velmi užitečnou součástí výbavy pro různé vodní sporty. Nejčastěji si je balíme na letní dovolenou k moři, když se obáváme ostrých kamenů na pláži a ježků, skrývajících se podél břehu ve vodě, ale vhod přijdou třeba i při koupání v rybníku, potápění, canyoningu a rybolovu nebo jízdě na kajaku či paddleboardu. Boty do vody se vyplatí nosit hned z několika důvodů – chrání chodidla před pořezáním od kamenů a zpříjemňují po nich chůzi, výrazně snižují riziko zranění způsobené mořskými živočichy v čele s ježovkami a korály a usnadňují pohyb či stání na kluzkých površích, ať už jde o mokré kameny, nebo různá „prkna na vodu“. Podívejte se na to, jak vybrat boty do vody, aby splnily vaše očekávání a cítili jste se v nich pohodlně.

Naše tipy

Nechcete strávit hledáním těch správných bot do vody moc času? Máme pár tipů na kvalitní boty do vody za příznivou cenu pro každého člena rodiny.

Dámské boty do vody

AQUOS BAUM dámské boty do vody růžové oranžové

Pánské boty do vody

AQUOS BAUM pánské boty do vody, černé, velikost 44

Neoprenové boty do vody

ENTH DEGREE QD BOOTS Neoprenové boty do vody, černé, velikost 42

Dětské boty do vody

Dětské boty do vody slipstop barevné s rybičkama

Boty do vody pro miminka

Pro malou mořskou vílu

Sterntaler Korál Aquashoe bee boty do vody pro miminko holčičku

Pro malého krále moří

Playshoes Boty do vody s UV 50+ zelené pro miminka klučičí

Výběr bot do vody

Využití

Při výběru bot do vody si nejprve ujasněte, kde a při jakých činnostech je plánujete nosit. Vedle klasických bot, které jsou určeny pro plavání a dováděni v moři či rybníce, existují speciální typy bot do vody, například pro různé vodní sporty, jako je windsurfing nebo kajak. Boty na windsurfing, paddleboarding a podobné sporty jsou dostupné v nízkém a kotníkovém provedení a bývají vybaveny páskem pro upevnění chodidel v botách. Na výpravy za divokou vodou jsou zase připraveny speciální pevné šněrovací boty do vody, které připomínají turistickou obuv. Některé modely těchto šněrovacích bot jsou opravdu univerzální, když je lze používat při jízdě v kajaku, canyoningu či rybaření.

Materiál svršku

Boty do vody by měly být vyrobeny z materiálu, který něco vydrží, a samozřejmě jim nesmí vadit voda – to je u bot určených do vody standardem, ale je dobré na to myslet v případě, že přemýšlíte nad pořízením jiného typu obuvi pro účely koupání a dalších vodních radovánek, byť to není ta nejlepší možnost. Také se hodí, aby byl materiál odolný vůči UV záření, díky čemuž si udrží svou funkčnost a vzhled po dlouhé roky. Tyto podmínky splňuje neopren, který je navíc příjemný na dotyk a obvykle nedře, jako tomu může být u gumových bot. Chybu určitě neuděláte s neoprenovými botami s pevnou a zároveň pružnou gumovou podrážkou. Nároky na odolnost proti prodření ovšem splňují i jiné voděodolné syntetické materiály, používané na výrobu svršku bot do vody, vedle zmíněné gumy například i nylon nebo textil.

Přehled vlastností bot do vody dle materiálu jejich svršku

  • Neoprenové boty do vody – velmi pohodlné, dobře drží na nohách, vhodné i do chladné vody (viz Tip níže)
  • Gumové boty do vody – celogumové boty při plavání dobře sedí na nohách a rychle usychají, ale jejich nazouvání je trochu náročnější (lépe se nazouvají mokré či přímo ve vodě)
  • Nylonové boty do vody – na dotyk působí mírně drsnějším dojmem než textilní boty, po nasáknutí vodou se u nich zvyšuje tendence zouvat se
  • Textilní boty do vody – jsou poměrně pohodlné a než se dostanou do vody také lehké, ale typická je pro ně vyšší náchylnost na prodření nebo roztržení při kontaktu svršku se skálou a při plavání mohou dle konkrétního provedení hůře držet na nohách

TIP: Neoprenové boty pro vodní sporty na rozdíl od bot z jiných materiálů dokážou udržet nohy v teple i v chladné vodě. Do teplejší vody se hodí nízké neoprenové boty, které jsou většinou vyrobeny z 1–3 mm tlustého neoprenu. Jejich hlavním úkolem je chránit chodidla před pořezáním. Vysoké neoprenové boty do vody, jež se běžně vyrábí z 3–7 mm tlustého neoprenu, mimo ochrany před pořezáním zajistí vašim chodidlům včetně konečků prstů dobrý tepelný komfort i ve velmi studené vodě.

Podrážka

Podrážka má být nejen tuhá, aby vám zpříjemnila chůzi po kamenech a zabránila zranění chodidel při stoupnutí na ostrý kámen nebo mořského ježka, ale také by z důvodu bezpečnosti měla mít dobrou přilnavost. Boty s protiskluzovou podrážkou oceníte zejména na kluzkých površích, jako jsou mokré kameny a skály. Klasické boty do vody díky pevné a tlusté podrážce (většinou z gumy, méně často z měkčího silikonu) poskytují dostatečně vysokou úroveň ochrany pro pohodlnou chůzi po pláži i ve vodě na kamenech a rovněž před propíchnutím. Ještě lépe jsou na tom pevné boty na canyoning. Boty na surfing, windsurfing či paddleboarding často mají tenčí měkkou podrážku – nižší míra ochrany je u nich vykoupena lepším citem při stání na „vodních prknech“ potřebným pro jejich přesné ovládání.

 INFO: Rovněž v kategorii bot do vody se objevuje trend barefoot obuvi s tenkou podešví, která se snaží o napodobení chůze naboso. Přestože barefoot boty do vody nabízí výhody přirozené bosé chůze, dokážou zpravidla nabídnout dobrou úroveň ochrany chodidel.

Velikost

U bot do vody je zvlášť důležitá volba správné velikosti. Stačí, aby byly boty jen o trochu větší, a už vám mohou ve vodě začít snadno sklouzávat z chodidel i při pouhém plavání. V menších botách se vám pak mohou zase rychle vytvořit nepříjemné otlaky, odřeniny nebo puchýře. Při testování na suchu by bota měla pevně obepínat celé chodidlo, ale zároveň vás nikde nesmí tlačit. Volnější vám může být v prostoru pro prsty. Prsty potřebují prostoru o trochu více, abyste jimi mohli poměrně snadno pohybovat.

INFO: Z řádků výše je patrné, že není ideální jako boty do vody používat žabky, oblíbené pantofle značky Crocs a jejich alternativy ani sandály. V takové obuvi chodidla nejsou dostatečně chráněna a při chůzi v nich nemají oporu, zvlášť ve vodě z nich navíc mohou lehce vyklouznout.

Až půjdete k vodě, nezapomeňte si přibalit svačinku. Máme pro vás recept na flapjacky, které jsou skvělé na cesty, a další recepty s použitím lyofilizovaného ovoce