Teploty začínají klesat, dny se pomalu krátí a zima už je za dveřmi. Vršky hor za chvíli pokryje pěkná vrstva sněhu, a nejen po celé republice, ale i v zahraničí se brzy otevřou skiareály. Abyste si ale mohli užívat nenahraditelného pocitu brázdění sjezdovek, ať už na lyžích, nebo na snowboardu, budete se nejprve muset pořádně vybavit. Dnes se proto zaměříme na tu nejdůležitější část zimního oblečení. Poradíme, jak vybrat lyžařskou bundu.

Lyžařská bunda je pro zimní sjíždění kopců bezpochyby tím opravdu nejzákladnějším kusem oblečení. Jejím úkolem je ochránit vaše tělo před nepříznivými vlivy počasí, abyste si mohli i v té nejtužší zimě užívat sněhové pokrývky a přitom vám bylo příjemné teplo a nefoukalo vám na záda. Ne každá bunda, co má v názvu „lyžařská“, to ale opravdu dokáže.

Pojďte se proto s námi podívat na jednotlivé parametry, podle kterých byste měli lyžařskou bundu vybrat, aby vás nezradila ani v těch nejnáročnějších podmínkách. Při nákupu se pak můžete inspirovat i naším výběrem těch nejlepších konkrétních modelů – pro pány i pro dámy.

husky-mistral-vyrazna-cihlova-nejlepsi-lyzarska-bunda-panska-cervena

Velmi kvalitní pánská bunda na lyže od české značky Husky nabízí perfektní rovnováhu mezi nízkou hmotností a dostatečným zateplením. Je voděodolná, s 20 000mm vodním sloupcem, nabízí prodyšnost 20 000 g/m²/24 h, disponuje 6 kapsami, má syntetickou výplň a kromě lyžování se hodí i na treky v nejrůznějších podmínkách. Je tak vhodná pro ty nejnáročnější jezdce.

Zlatá střední cesta

nejlepsi-lyzarska-bunda-panska-cerna-kilpi

Vysoce odolná pánská lyžařská bunda od společnosti Kilpi. Disponuje membránovým materiálem SIBERIUM s vodním sloupcem 20 000 mm a prodyšností 10 000 g/m²/24 h. Je vybavena 4 kapsami, vyhledávacím reflektorem RECCO pro zvýšení šance na nalezení v případě nehody, mnoha dalšími vychytávkami a neurazí ani náročné lyžaře.

Kvalitní pánská lyžařská bunda za rozumnou cenu

trimm-nejlepsi-lyzarska-bunda-panska-zelena

Levná ale přesto velmi spolehlivě funkci plnící lyžařská bunda od společnosti Trimm s účinnou tepelnou izolací, vodním sloupcem 10 000 mm a prodyšností 5000 g/m²/24 h. Hodí se zejména pro začátečníky a rekreační lyžaře.

Kvalitní lyžařské bundy pro dámy

Nejlepší dámská lyžařská bunda pro náročné

nejlepsi-damska-bunda-kilpi-tyrkysova-lyzarska

Pro ty, které prahnou po tom nejlepším, je lyžařská bunda Kilpi Team-W jako stvořená. Nabízí výborné zahřívací schopnosti při nízké hmotnosti. Je voděodolná do 20 000 mm vodního sloupce, má prodyšnost 10 000 g/m²/24 h, 6 kapes, 2 vrstvy s 4 směrnou elasticitou a mnoho dalšího. To vše ve stylovém modročerném provedení.

Zlatá střední cesta

nejlepsi-damska-bunda-kilpi-bila-lyzarska

Opravdu kvalitní dámská lyžařská bunda Kilpi Hattori-W je vhodná pro všechny lyžařky – od začátečníků až po profesionálky. Nabízí vodní sloupec 20 000 m, prodyšnost 10 000 g/m²/24 h, 6 kapes a spoustu dalšího. Bunda je lehká, ale zároveň velmi efektivně udržuje teplo.

Kvalitní dámská lyžařská bunda za rozumnou cenu

Levná ale kvalitní lyžařská bunda Kilpi, která uspokojí zejména rekreační nebo začátečnické lyžařky. Má 2 postranní kapsy, kapsu na skipass, je lehká, ale přitom dokonale zahřeje. Vodní sloupec materiálu je 5000 mm, prodyšnost 5000 g/m²/24 h.

K čemu budete bundu potřebovat?

Nejprve si zodpovězte na tuto otázku. Pro každého je totiž ideální bunda trochu jiná. Nelze tak říct, že čím dražší model, tím více vám bude vyhovovat. Pokud máte např. v plánu lyžovat v teplejších měsících v teplejších oblastech a za jakéhokoliv deště odcházíte ze sjezdovky do bufetu, můžete asi na nepromokavosti a schopnost udržování tepla trochu ušetřit. Jestli naopak hodláte lyžovat v mrazivých podmínkách někde na severu, budete hledat co nejodolnější a třeba i trochu těžší ale za to teplejší bundu. Když chcete jít na skialpy nebo jezdit ve volném terénu, bude to chtít něco dobře voděodolného a prodyšného, ale zase spíše lehčího. Způsobů využití lyžařských bund je opravdu spousta, takže si zkuste představit situace, do kterých se v ní dostanete vy.

Tip: Ještě důležitějším kusem výstroje ke sjíždění kopců než správná bunda je samotné skluzové vozidlo. Ať už potřebujete obměnit to své, nebo byste jím rádi obdarovali blízké, myslíme na vás. Na našem webu jsme si proto připravili i podrobné návody na to, jak vybrat lyže i jak vybrat snowboard. Tak hurá na sjezdovku!

Materiál

Tím nejhlavnějším, na co se musíte při výběru jakékoliv zimní bundy zaměřit, je materiál. Právě ten totiž zajišťuje voděodolnost, větruvzdornost nebo třeba prodyšnost. Pojďme se podívat, co vlastně všechny tyto i další pojmy znamenají a proč jsou tak důležité.

Udržení tepla

Aby vás lyžařská bunda udržela v teplíčku, je potřeba sledovat několik vlastností. Zaprvé doporučujeme vybírat raději bundy se syntetickou výplní než s klasickým peřím. Syntetická výplň totiž na rozdíl od druhého zmíněného dokáže zadržet teplo i při zvýšené vlhkosti.

Druhým podstatným parametrem je gramáž materiálu. Zde je potřeba znovu zhodnotit, jak a kdy budete svou bundu používat. Téměř vždy totiž platí, že čím těžší bunda je, tím bude pravděpodobně i lépe izolovat teplo. Pokud máte v plánu lyžovat v již poměrně teplém dubnu na italském ledovci, budete pravděpodobně chtít něco trochu jiného, než kdybyste chtěli sjíždět skandinávské kopce uprostřed mrazivého ledna. Pro lepší představu toho, jaká gramáž by byla ideální zrovna pro vás, přikládáme následující infomrace:

  • Méně jak 80 g/m² – Lehká bunda, vhodná pro častý pohyb, skialpinismus nebo freeride.
  • 80-120 g/m² – Středně teplá bunda, která zahřeje, ale zároveň se v ní bude dobře hýbat.
  • Více jak 120 g/m² – Velmi teplá, ale trochu těžší bunda. Uplatníte ji při lyžování ve velmi nízkých teplotách či sněhových vánicích. Na běžky si s ní ale rozhodně nezajdete.
nejlepsi-lyzarske-bundy

Ochrana proti mokru

Kromě nízkých teplot je v zimním období tím největším nepřítelem mokro. Ať už se chystáte na upravenou sjezdovku, nebo chcete brázdit volným terénem, musíte s ním počítat. Sněžení nebo déšť vás může přepadnout kdekoliv a kdykoliv. Proto je potřeba, aby vaše nová lyžařská bunda nepropustila žádnou, nebo alespoň co nejméně vody. V opačném případě totiž můžete lyžování rovnou zabalit. Promoknutí vás totiž nesmírně vyčerpává a v teplotách pod bodem mrazu tím navíc riskujete i své zdraví.

Voděodolnost a vodní sloupec

Voděodolnost je permanentní vlastnost určitého materiálu (látky) nepropouštět vodu. Pokud máte například voděodolné boty a stoupnete si s nimi do vody, měli byste být v suchu. Upřímně řečeno ale téměř každý materiál jednou vodu propustí. Snažíme se proto najít takovou látku, která nás proti vodě ochrání co nejefektivněji a nejdéle. K tomu nám poslouží tzv. vodní sloupec, ve kterém se voděodolnost měří.

Vodní sloupec nám určuje, jaký tlak je daný materiál schopen vydržet, než vodu propustí. Nejčastěji se jeho hodnota udává v mm. Jednoduše tak platí, že čím vyšší je hodnota vodního sloupce daného materiálu, tím více odolá vodě.

Info: Vodní sloupec se měří tak, že se testovaná látky vloží do stroje, kde je proti němu zespoda tlačena voda. V moment, kdy propustí první kapku, je test zastaven a změří se výška vody pod látkou.  

V praxi to funguje asi následovně. Čím větší silou (tlakem) voda působí nebo dopadá na bundu, tím odolnější materiál je potřeba, aby vodu nepropustil. Na bundu může větší tlak vyvíjet třeba silný vítr při dešti nebo těžký batoh. Pro běžné lyžování a ochranu před občasnými dešti postačí zhruba 7000 mm vodního sloupce. Např. látky s technologií Gore-Tex ale odolají až tlaku 28 000 mm vodního sloupce. To je dostatečně na to, aby vás ochránily i před opravdu velkými lijáky.

Vodoodpudivost

Na druhé straně stojí vodoodpudivost. To je takový doplněk voděodolnosti. Jde o dočasnou schopnost vnějšího materiálu odpuzovat díky povrchovému napětí kapky vody tak, že z bundy stékají dolů a nevsakují se do materiálu. Aby ale tento proces fungoval, je potřeba vodoodpudivost pravidelně obnovovat. Nejjednodušším způsobem je např. impregnace bundy nebo její sušení v sušičce na jemný program s vyšší teplotou.

Vodoodpudivost (např. nanesená impregnace) vás tak sama od sebe ochrání před vodou maximálně při menším deštíku, protože pokud bude daný materiál jen málo voděodolný, stejně za chvíli promokne. Správná vodoodpudivost na druhou stranu může zvýšit voděodolnost, protože díky ní daný materiál tak rychle nenasákne. Pravidelná impregnace nebo občasné sušení je tak rozhodně na místě.

Větruvzdornost

Již jsme si vysvětlili, jak vás dokáže kvalitní lyžařská bunda ochránit od mokra. Druhým největším nebezpečím na sjezdovce je ale vítr. Proto je potřeba koukat po takových materiálech, které vás před ním aktivně ochrání, takže vám nebude foukat na záda. To by totiž mohlo vyústit v klasické nachlazení, ale taky třeba zápal plic. Pro větruvzdornost bohužel žádná jednotka neexistuje, takže je potřeba spoléhat se na uživatelské recenze, popisy produktů nebo jednoduše vlastní zkušenost s daným materiálem.

Prodyšnost

Na druhou stranu je ale potřeba, aby bunda dobře odvětrávala a uměla si poradit s potem. Zní to sice nereálně, ale moderní bundy to naštěstí umí – pustí vzduch ven, ale ne dovnitř. Díky tomu se při sportu nebudete tolik potit. Pocení totiž může vést nejen k nepříjemnému pocitu a rychlejší únavě, ale v kombinaci s nízkými teplotami může člověk i tak lehce nastydnout. Jde tak o další důkaz, že výběr správné bundy nemá vliv jen na komfort, ale jde vlastně i o investici do zdraví.

Prodyšnost se udává v g/m²/24 h. Pokud lyžujete spíše rekreačně a příliš se při sportu nenadřete, bude vám stačit prodyšnost okolo zhruba 5000 g/m²/24 h. Pro ty, co ale berou lyže opravdu jako sport nebo jednoduše ocení co největší sucho, doporučujeme koukat po bundách s prodyšností 10 000 g/m²/24 h i více.

bunndy-na-lyze-damske

Další vychytávky a vlastnosti, na které si dát při výběru pozor

Jak jsme psali už výše, nejdůležitější na celé bundě je materiál. Všechno ostatní už jsou vlastně jen „plusy“. Pojďme si tak jen v krátkosti shrnout další věci, na které se můžete při výběru lyžařské bundy zaměřit.

  • Stavba bundy – Každá bunda má trochu jiný styl. Na trhu najdete opravdu široký výběr, takže si určitě najděte takový střih, který vám vyhovuje. Zaměřit se můžete např. na počet a rozestavění kapes, způsob zapínání nebo třeba možnost odepínání jednotlivých částí (např. kapuce).
  • Obratnost – U lyžařské bundy je obzvlášť důležité, aby něco vydržela. Stejně tak je ale potřeba, abyste se v ní mohli dobře hýbat. Lyžování je přeci jen sport a pokud je bunda příliš těžká a špatně se v ní hýbe s rukama, není to to pravé ořechové.
  • Kapsa na skipass – Počet a rozestavení kapes může mít každá bunda trochu jinak a každý ocení něco jiného. Velmi dobrou vychytávkou je ale kapsa pro skipass na levé ruce. Díky té nemusíte při každém průchodu turniketem složitě s rukavicemi čipovou kartu vytahovat, ale jednoduše k němu přiložíte ruku a jdete.
  • Značka – Výrobců lyžařských bund je, stejně jako výrobců čehokoliv jiného, neskutečné množství. Pokud máte některou značku raději než jinou, můžete si tím při výběru pomoci. Rozhodně by to ale neměl být primární parametr pro rozhodování. Mezi některé známé společnosti vyrábějící lyžařské bundy patří např. Kilipi, Nordblanc, Salomon, Alpine Pro nebo třeba Husky.
  • Uživatelské recenze – Posledním pomocným ukazatelem při výběru konkrétní bundy mohou být i recenze jiných uživatelů. Zkuste si některý kus vybrat a poté se jukněte na to, co o něm píší recenzenti. Možná vás to přesvědčí o správném výběru, nebo se naopak ujistíte o různých úskalích daného modelu.

Závěr

Nepochybujeme, že teď už máte docela ucelenou představu o tom, jak si správně vybrat novou lyžařskou bundu ať už pro sebe, tak pro někoho jiného. Seznámili jsme vás s nejrůznějšími pojmy, jako je voděodolnost, prodyšnost nebo třeba větruvzdornost. Prozradili jsme vám, na co má u lyžařské bundy vliv gramáž materiálu a představili jsme si některé další vychytávky, kterými mohou různé lyžařské bundy disponovat. Nyní vám tak přejeme už jen příjemný nákup a co nejvíce naježděných sjezdovek.