Ani ve světě mobilních telefonů a počítačů neztratilo čtení knih své místo. Stále se jedná o oblíbenou kratochvíli pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od všech povinností. Přesto čtení knih již nemusí být stejné jako před lety – klasické knihy totiž nahrazují stále populárnější čtečky knih. Proč? Mají totiž pár nesporných výhod. Například nepotřebujete velkou knihovnu, ani do žádné nemusíte chodit, ale všechny knihy můžete mít v jednom malém zařízení. Jestli už jste se rozhodli, že je čas přestat plnit svůj byt knihami a pouze nevíte, jakou vybrat čtečku knih, tento článek je přesně pro vás.

Po představení výhod a nevýhod čteček elektronických knih ve srovnání s klasickými tištěnými knihami v článku najdete naše tipy na nejlepší čtečky v různých cenových kategoriích. A pokud vás téma čteček knih zajímá více a na výběru toho nejlepšího modelu pro vaše potřeby vám opravdu záleží, nechybí obsáhlá část o tom, jak vybrat čtečku knih.

V čem jsou čtečky knih lepší než klasické knihy?

L

Jsou lehké a zaberou málo místa. – Tím spíše, když zvážíte, kolik titulů lze nahrát do jedné čtečky. Tyto vlastnosti se hodí nejen, když si chcete brát zásoby čtení s sebou, například na dovolenou, ale dokonce i doma, kde už na papírové knihy jednoduše nezbývá místo.

L

Elektronické knihy bývají levnější než ty klasické.

L

Můžete si nastavit velikost písma pro pohodlné čtení.

Jaké jsou nevýhody čteček knih oproti klasickým knihám?

K

Chybí pocit z držení skutečné knihy.

K

Počáteční pořizovací náklady

K

Nutnost dobíjení – Čtečky knih sice vydrží na nabití velmi dlouho, ale úplně se tomu prostě nevyhnete.

Naše tipy

Jaká čtečka knih je podle nás nejlepší? Podívejte se na naše tři favority.

Levná čtečka knih – Amazon New Kindle 2020

Amazon New Kindle 2020, 8GB, White - BEZ REKLAM

Dostupná čtečka Kindle je vhodnou volbou pro občasné čtenáře, kteří za tento typ přístroje nechtějí zbytečně moc utrácet a raději si za ušetřené peníze pořídí pár elektronických knih. I přes příznivou cenovku má čtečka Amazon New Kindle 2020 dostatečnou výbavu pro bezproblémové používání. Podsvícený dotykový displej E Ink o velikosti 6” nabízí rozlišení 800 × 600 px. Nerozšiřitelná paměť disponuje kapacitou 8 GB.

Zlatá střední cesta – PocketBook 632 Touch HD 3

PocketBook 632 Touch HD 3, Spicy Copper, 16 GB

Ve střední kategorii nás nejvíce zaujala čtečka PocketBook 632 Touch HD 3. Displej o velikosti 5,98” umožňuje pohodlné čtení každé knihy a přitom čtečka padne akorát do rukou. Rozlišení podsvíceného displeje E Ink je velmi slušných 1448 × 1072 px. Paměť čtečky má velikost 16 GB bez možnosti rozšíření paměťovou kartou.

Nejlepší čtečka knih – PocketBook 741 InkPad Color

PocketBook 741 InkPad Color Moon Silver
Nejlepší cenově dostupnou čtečkou knih je podle nás PocketBook 741 InkPad Color se 7,8” podsvíceným displejem. Z názvu je patrné, že se jedná o model s barevným elektronickým inkoustem, konkrétně je zde využita technologie E Ink new Kaleido. Displej disponuje vysokým rozlišením 1872 × 1404 px. Čtečka má velikost paměti 16 GB a navíc slot na micro SD kartu.

Jak vybrat čtečku knih

Typ displeje

Standardem u čteček knih jsou E Ink displeje, známé jako elektronický inkoust. Výhodou tohoto typu displeje je, že je velmi dobře čitelný i na přímém světle a čtení je díky němu podobné jako u tištěné knihy. Technologie elektronické inkoustu je navíc energeticky nenáročná, díky čemuž čtečky knih svou výdrží na nabití překonávají vzhledem podobné tablety s LCD displejem.

Dříve byly dostupné pouze čtečky zobrazující odstíny šedé, dnes už si můžete vybrat i barevný E Ink displej. Čtečky knih s technologií E Ink Kaleido, která označuje právě barevný displej, nabízí výrobce PocketBook. Ilustrace a fotografie na tomto displeji sice vzhledem k omezenému počtu barev nevypadají jako třeba na displeji telefonu nebo tabletu, ale přesto se jedná o zajímavý pokrok.

Zřídka lze narazit na čtečky knih s LCD displejem, které se podobají klasickému tabletu. Tato zařízení však nejsou obecně doporučována, protože čtení na lesklém displeji není tak pohodlné, více unavuje oči a výdrž baterie je nižší, podobná právě tabletům.

Podsvícení displeje

E Ink natolik připomíná vlastnosti tištěné knihy, že i u něj narazíme na jeden běžný „problém“ – ve tmě toho moc nepřečtěte. Naštěstí pro všechny čtenáře, kteří nejsou zvyklí číst pouze přes den, existuje pohodlné řešení v podobě podsvícení displeje. Podsvícení je tlumené a nesvítí vám naplno do očí, takže při čtení za šera nebo ve tmě vás oči nebudou bolet. Jedná se o šikovnou funkci, za kterou se vyplatí i něco připlatit.

Intenzita podsvícení je obvykle regulovatelná. Buď ji lze nastavovat manuálně, nebo to některé čtečky dělají automaticky. Setkat se můžete se dvěma typy automatické regulace. První funguje na jednoduchém principu – upravuje jas dle denní doby, podle času. Druhý typ pak je o poznání spolehlivější, když pro svou funkci využívá integrovaný světelný senzor.

Velikost displeje

Velikost displeje, která se udává v palcích (palec = 25,4 mm), je dalším podstatným parametrem. Čím větší displej, tím více textu se vejde na stránku. To se hodí zejména v případě, že máte nastavené velké písmo. Pochopitelně jsou čtečky s větším displejem méně skladné a těžší, na což musíte myslet při přenášení.

Nejčastěji se setkáte s displeji o velikosti 6”, běžně pak můžete narazit i na větší displeje s velikostí 7“ nebo 7,8”. Existují však i čtečky s opravdu velkými displeji, v nabídce najdete dokonce větší než 10”.

jak-vybrat-ctecku-knih

Rozlišení displeje

Ještě zůstaneme u displeje, ten je totiž u čteček knih opravdu tím hlavním. Opomíjet byste při výběru neměli ani rozlišení displeje. Rozlišení displeje značí to, z kolika obrazových bodů je složen a přímo tak ovlivňuje ostrost obrazu, v tomto případě zejména písmen. Písmena jsou tedy při vyšším rozlišení displeje lépe čitelná.

Rozlišení se udává v pixelech (px) a jak je psáno výše – čím vyšší hodnoty, tím lépe. Rozlišení může být například 1448 × 1072 px. První číslo u čteček knih obvykle vyjadřuje počet pixelů, které se vejdou na výšku displeje a druhé číslo značí počet pixelů na šířku displeje. Někdy mohou být čísla prohozená, to ale snadno poznáte – delší strana má vždy více pixelů.

Výdrž baterie

Čtečky knih se sice musí dobíjet, ale naštěstí v tomto ohledu nejsou tak náročné jako mobilní telefony či tablety. Díky technologii displeje E Ink, která byla popsána výše, nabízí čtečky knih výdrž na jedno nabití i nižší desítky hodin při aktivním používání. Při běžném používání ji tak reálně budete dobíjet jednou za několik týdnů, jednou za měsíc. Samozřejmě je jejich výdrž závislá na využívání dalších funkcí, zejména zapnuté podsvícení displeje dokáže výdrž znatelně ovlivnit. I s ním vás však čeká velmi slušná porce kvalitně stráveného času při čtení na jedno nabití.

Podporované formáty

Pozor si při výběru čtečky knih musíte dát na to, jaké formáty elektronických knih podporuje. Nejrozšířenější formáty e-knih jsou EPUB, PDF a MOBI. Pro jistotu si tedy ověřte, zda je čtečka podporuje, jinak byste později měli zbytečné problémy. Naštěstí moderní čtečky si obvykle s těmito formáty poradí, a dokonce podporují i řadu dalších formátů, například DOCX. Výjimkou jsou populární čtečky Kindle od Amazonu, které nepodporují formát EPUB, ale základním formátem je MOBI. Vzhledem k jejich popularitě si však běžně můžete vybrat, zda chcete elektronickou knihu koupit a stáhnout ve formátu EPUB nebo MOBI, takže to nepředstavuje zásadní problém.

Některé čtečky jsou dokonce vybaveny hudebním přehrávačem a podporují formát MP3, takže si při čtení, nebo jen tak můžete užívat poslech vaší oblíbené hudby.

Velikost paměti

Velikost paměti by vás měla zajímat hlavně v případě, že plánujete do čtečky nahrávat velké množství titulů. V současnosti běžně seženete čtečky knih s pamětí alespoň 8 GB, maximálně pak čtečky nabízí 64GB paměť. Některé modely navíc umožňují paměť rozšířit paměťovou kartou. Už 8 GB paměti by však mělo být pro většinu uživatelů více než dostačující. Počet knih, které lze do takové čtečky nahrát, nelze obecně definovat, protože záleží na velikosti nahrávaných knih, ale počítat můžete s několika stovkami až několika tisíci knihami.

Ovládání

Ovládání čteček knih může být řešeno buď pomocí tlačítek, nebo se ovládají přes dotykový displej (případně je možná kombinace obojího). Ovládání tlačítky bylo dříve rozšířené, ale standardem u současných modelů čteček jsou již dotykové displeje, které nabízí pohodlnější a rychlejší ovládání. Základní ovládání čteček knih je poměrně jednoduché, takže se dotykového displeje nemusí obávat ani uživatelé, kteří na něj nejsou zvyklí z jiných zařízení.

Možnosti připojení pro přenos dat

Zde pro úplnost uvádíme přehled možností připojení pro přenos dat.

  • USB / Micro USB / USB-C
  • Wi-Fi
  • Jack 3,5 mm (pro připojení sluchátek)
  • Bluetooth
  • Mobilní signál