Kvalitní kuchyňská váha je nepostradatelný pomocník pro pečení a vaření. Pokud se tedy v kuchyni alespoň občas pustíte do složitějšího úkolu, než je ohřívání párků, určitě ji musíte mít. Váha se také téměř nezastaví v případě, kdy sledujete svůj denní příjem energie a makroživin při dietě. Různé modely kuchyňských vah se ovšem, jak už to bývá, liší a ne s každou byste byli spokojeni. Jestli zařizujete novou kuchyni, případně vám stávající váha právě dosloužila, jistě se vám bude hodit pár rad, jak vybrat kuchyňskou váhu, aby splnila vaše představy a pohodlně se vám s ní pracovalo. V průvodci výběrem se zaměříme se na digitální modely vah, které jsou oproti mechanickým vahám mnohem rozšířenější.

Naše tipy na nejlepší kuchyňské váhy

Hledáte nejlepší kuchyňskou váhu na trhu? Vybrat jednu, která by byla jednoznačně nejlepší, nelze, záleží totiž na vašich požadavcích odvíjejících se především od způsobu využití váhy. Každopádně jsme pro vás vybrali několik oblíbených modelů kuchyňských vah, jež rozhodně stojí za pozornost.

Levná kuchyňská váha s hladkou plochou – MAX MKS1101B

Spolehlivá kuchyňská váha s hladkou plochou – Emos EV023

Stylová kuchyňská váha s miskou – Orava EV-3 S

Nutriční kuchyňská váha – ETA Nutri Vital

Závěsná kuchyňská váha – Beurer Kuchyňská váha KS 52

Jak vybrat kuchyňskou digitální váhu

Digitální kuchyňské váhy vynikají vysokou přesností vážení. Svou přesností výrazně překonávají váhy mechanické. Ovládání digitálních vah je obvykle jednoduché a většina modelů nabízí praktickou funkcí pro vynulování aktuální hmotnosti, což usnadňuje přidávání dalších surovin na váhu – nemusíte nic počítat. Chcete-li vážit rychle, přesně a třeba i získat informace o nutričních hodnotách vážených potravin, digitální váha je jasnou volbou. Podívejte se na nejdůležitější kritéria jejího výběru.

Typ váhy

Nejčastěji se v kuchyních setkáte s klasickými stolními vahami. Stolní kuchyňské váhy jsou snadno přenosné, takže je můžete používat tam, kde je to pro vás právě nejvýhodnější. Díky tomu na váhu bez problému postavíte i velký hrnec, pouze si musíte dát pozor, aby se nepřevážila.

Dále existují závěsné kuchyňské váhy. Jde o speciální typ vah, který se věší v prostoru kuchyňské linky na zeď. Pro schopnost uspořit místo na lince se hodí zejména do malých kuchyní s omezeným pracovním prostorem. Vážicí plocha se dokonce dá sklopit, takže závěsná váha vám ve chvíli, kdy nebudete nic vážit, překážet opravdu nebude. Pověšení na zdi však přináší podstatné omezení – nedáte na ni velký hrnec nebo mísu. Tento typ vah navíc i přes svou poměrně zajímavou přednost není příliš oblíbený, což se projevuje velmi omezenou nabídkou.

TIP: Potřebujete někdy zvážit malé množství koření, čaje nebo sypkých či kapalných surovin? Pořiďte si kuchyňskou vážicí lžíci. Maximální váživost važicích lžic sice dosahuje jen stovek gramů, ale zase jsou velmi přesné – běžně váží s přesností 0,1 g.

Velikost vážicí plochy/mísy

Na trhu převažují váhy, jejichž prostor na vážení má podobu rovné–hladké plochy, na kterou můžete dát buď rovnou váženou surovinu, nebo skoro jakoukoliv nádobu a až do ní začít vršit suroviny. Stolní váhy však mohou být vybaveny také odnímatelnou/vyjímatelnou miskou.

  • Pro váhy s hladkou važicí plochou jsou charakteristické kompaktní rozměry, takže je snadno schováte i do šuplíku, aby nezabíraly místo na lince. Važicí plocha je zpravidla o něco větší než papír formátu A5 (210 × 148 mm).
  • Kuchyňské váhy s miskou se vyplatí hlavně v případě, že budete váhu používat při pečení, jsou ideální pro vážení sypkých surovin. Objem misky se pohybuje v rozmezí 1–2,5 litru.
jak-vybrat-kuchynskou-digitalni-vahu

Maximální váživost

Největší počet modelů digitálních kuchyňských vah má maximální váživost 5 kg. V případě, že potřebujete, aby váha byla schopná zvážit i vyšší hmotnost, vybírat můžete z mnoha modelů s maximální vážností o hodnotě 10 kg nebo 15 kg. Nabídka kuchyňských vah s vyšší maximální váživostí, typicky 20 kg a 30 kg, je již poměrně omezená.

Přesnost vážení

Ty nejpřesnější kuchyňské váhy váží s přesností 0,1 g. Jedná se zpravidla o dražší modely vah určené například na vážení koření, případně je ocení baristé při přípravě kávy. Vůbec nejčastěji mají digitální váhy při vážení toleranci 1 g, což je pro běžné užívání naprosto dostačující.

Funkce

Kuchyňské váhy mohou nabízet následující funkce:

  • výpočet nutričních hodnot – kuchyňská váha s nutriční kalkulačkou má v paměti databázi nutričních hodnot velkého množství potravin a surovin, po zvolení potraviny/suroviny vám nutriční váha ukáže její hodnoty energie, bílkovin, sacharidů, tuků či vlákniny v závislosti na zjištěné hmotnosti
  • připojení k chytrému telefonu – chytrá kuchyňská váha se prostřednictvím Bluetooth spojí s vaším chytrým telefonem, na jehož displeji uvidíte naváženou hmotnost a po zvolení potraviny/suroviny také nutriční hodnoty; v mobilní aplikaci si dále někdy můžete skládat jídelníček
  • funkce dovažování (TARE) – s pomocí dovažovací funkce vynulujete aktuální naváženou hmotnost – nemusíte tak odečítat hmotnost nádoby, do které přidáváte suroviny, a vynulovat hmotnost můžete rovněž před přidáváním dalších surovin
  • automatické vypnutí – pomůže prodloužit výdrž baterie
  • indikátor slabé baterie – díky upozornění budete moci včas koupit novou baterii
  • změna měrných jednotek – možnost volby mezi gramy, kilogramy, mililitry, litry, uncemi nebo librami
  • hodiny
  • minutka
  • budík

TIP: Některé stolní váhy mají na své spodní straně praktický držák, díky němuž je můžete pověsit na zeď. Uspoříte tak prostor na kuchyňské lince a když budete chtít něco zvážit, váhu budete mít hned připravenou k použití.

Design a materiál

Práci s vahou vám dokáže zpříjemnit její vzhled, a proto by se vám měla líbit a svým designem zapadnout do stylu vaší kuchyně. Na výběr jsou jak váhy v jednobarevném provedení – narazíte hlavně na váhy v bílé, černé nebo nerezové barvě –, tak i váhy s různými motivy. Oblíbené jsou váhy s jednoduchým moderním designem i retro vzhledem.

Pokud jde o materiál, ze kterého je vyrobena vnější schránka, nejrozšířenější jsou celoplastové váhy. Vážicí plocha nebo miska jsou ovšem často vyrobeny rovněž z nerezu nebo skla. U vah s hladkou vážicí plochou se někdy setkáte i s využitím dřeva, většinou bambusu.

Řešíte i další vybavení do kuchyně? Mrkněte na všechny články z kategorie gastro