Je důležité udělat první krok. Ačkoliv tuto větu budeme slýchat v obrazném slova smyslu po celý život, je třeba si uvědomit, že zdravý první krok uděláme v batolecím věku. Na straně rodičů je milá povinnost podpořit dítě v chůzi a vytvořit mu bezpečné prostředí. K tomu poslouží kvalitní první botičky. Poradíme vám, jak vybrat první boty na chození a na co se při výběru zaměřit.

Kdy koupit dítěti první boty? Nastal už správný čas?

O výběru prvních bot začínáme uvažovat ve chvíli, kdy je onen pověstný první krůček na spadnutí. Drobek se začíná pomalu zvedat a snaží se hledat oporu v nábytku. Neustále padá zpět na zadeček a neúnavně to znovu zkouší. My, jako rodiče, bychom v tomto období měli myslet nejen na pořízení roztomilých fotek a videí, ale i na to, jak správně dítě pro první krůčky obout. Ukážeme vám, jak na první boty, prozradíme i to, jaké první boty na doma nebo jaké první boty na zimu.


Podpořte přirozenou chůzi

Chůze je nejpřirozenějším pohybem a správné držení těla se učíme od prvních krůčků. Kdy obout první botičky? Ve chvíli, kdy dítě začíná samo chodit, byť s oporou nábytku. Přirozená je chůze naboso, dítě dobře vnímá styk chodidla s podložkou a učí se udržovat stabilitu. Jestliže je letní období nebo máte doma teplo, je nejlepší, aby první krůčky procvičovalo dítě zcela bez bot. Mělo by ale chodit po měkkém povrchu. Doma koberec, venku písek nebo travnatý povrch. Je přirozené, že venku máte tendenci dětské chodidlo chránit, proto první boty na chození mohou mít podobu kožených capáčků.

Doma můžete dítěti připravit různé podoby koberečků a podložek. Například kombinovat pěnové puzzle, rohože, běžný koberec a koberec s dlouhým vlasem.

Jaké první botičky jsou ty pravé?

První boty byste měli vybrat takové, které dítě na noze nebude prakticky vnímat. Pro dítě by téměř neměl být rozdíl v tom, zda chodí bosky nebo v prvních botách. A protože vám své pocity nepopíše, ukážeme vám, jak poznat správné první boty.

  • Dítě chodí přirozeně, nezvedá příliš kolena.
  • Po obutí bot nevytáčí chodidla do stran.
  • V botách dítě nezakopává.
  • Při chůzi jsou podrážky bot téměř neslyšitelné (neobjeví se hlasité plácnutí boty o podlahu).

Boty, které neomezují v pohybu a dítě v nich uskuteční první krok, jsou capáčky nebo přímo označená obuv na první krůčky. Boty jsou měkké, lehounké, jejich podrážka je tenká a vyrobená z kůže nebo gumy. Botka chrání před uklouznutím, ale neomezuje přirozený nácvik chůze.

Proč je důležité pořídit kvalitní první botičky?

Nelze si nevšimnout, jak děti rychle rostou. Dramatickou rychlostí se vyvíjí také kosti, které se začnou zpevňovat až později. Pokud byste vybrali první dětské boty špatně, může dojít až k deformaci chodidel. Výsledky různých výzkumů dokonce naznačují, že ačkoliv se děti narodí téměř vždy se zdravým chodidlem, už v prvních třídách lékaři zaznamenávají problémy s chodidly. Ty bývají obvykle způsobeny botami s nevhodně tvarovanou špičkou, tvrdou podrážkou, nebo dokonce podpatkem. Časté omezování přirozeného vývoje chodidla nevhodnou botou nedovoluje dětské nožce přirozený vývoj. Dětské nožičky potřebují co nejvíce volnosti, aby zesílily a mohly se správně vyvíjet.  

prvni-boty-pro-dite

Jak poznat, že jsou vybrané boty vhodné?

Předtím než půjdete vybrat první boty pro děti podle níže uvedených kritérií, je důležité znát správnou velikost bot. Měří se délka i šířka chodidla, zohledňuje se výška nártu. Měření zvládnete sami doma, případně vám s ním pomůžou pracovníci obchodů.

  • Správný tvar špičky – prsty mají dostatek prostoru, i když budou roztažené. Tvar špičky by měl připomínat ploutev.
  • Lehká obuv – dítě by botu na noze nemělo téměř cítit.
  • Měkká podrážka – při chůzi i běhu se podrážka flexibilně ohýbá. Výhodou je protiskluzová podrážka.
  • Tenká podrážka – pod podrážkou dítě ucítí nerovnosti povrchu, učí se našlapovat.
  • Bez podpatku – jakékoliv změny v profilu podrážky jsou na škodu. Váha těla se musí o chodidlo opírat rovnoměrně. Zvýšení podrážek v oblasti paty, byť minimální, mění těžiště těla.

Barefoot první boty pro děti

Barefoot bota je tenká a ohebná všemi směry. Někdy je nazývána bosobotou, protože je přirozenou volbou pro zdravou chůzi bez omezení. Barefoot botky respektují vrozený tvar chodidla, prsty mají dostatek prostoru a jsou doplněny tenkou podrážkou. První chodci vnímají nerovnosti povrchu a učí se reagovat a držet stabilitu. Proto jsou barefoot boty nejvhodnější pro chůzi v přirozeném terénu, jako je trávník, štěrk, písek a jiné měkké povrchy. Naopak nejsou vhodné pro dlouhou chůzi na chodnících.

Jak vybrat barefoot boty

Jakmile nastane správná doba, kdy koupit první boty pro dítě, vybírejte obuv, která má certifikaci zdravotní nezávadnosti. Certifikované boty splňují přísné požadavky ortopedů a pediatrů. Barefoot boty by neměly mít silnější podrážku než 3 mm, klenba není podpořena tvarovatelnou stélkou. Bota nemá vyvýšenou patu či špičku, ve špičce jsou boty dostatečně široké. Velikostně sedí bota s nadměrkem 6 až 12 mm.

TIP: Přečtěte si podrobný návod, jak vybrat barefoot boty pro dítě.

prvni-boty-na-chozeni

Jak vybrat první boty podle ročních období

Kvalitní a odolné materiály jsou nutné zejména do vlhkého počasí nebo pro zimní období. Při nepřízni počasí jsou vhodné dětské boty doplněné membránou proti vlhkosti, ta může být z různých materiálů. Boty s membránou vybírejte jako první boty na jaro.

První zimní botičky

V chladných podzimních dnech může dítě začít trénovat chůzi venku v zateplených capáčcích, botky ale nesmí provlhnout.

Jestli se vaše dítko učí chůzi v zimním období, mohou být podlahy v domě nebo bytě příliš chladné. Měkké capáčky proto obouvejte i v interiéru. V chůzi nebudou nijak omezovat a nožka bude příjemně zahřátá. Venkovní zimní bota může vypadat jako zateplený capáček, přes který přetáhnete speciální zimní návlek.

První boty do sněhu

Teplá zimní obuv pro první krůčky venku je vyšší a s kožešinou. Je o něco pevnější než klasický capáček, přesto je podrážka měkká a ohebná. První boty do sněhu bývají doplněny goretexovou membránou proti vodě. Boty jsou prodyšné, ale zajistí, že nožky dětí zůstanou v teple a suchu.

Kdy dát první boty?

Kdy obout první botičky? Myšleno boty, ve kterých naše děťátko už dokáže chodit po svých i venku? Nejdříve po třech měsících samostatné chůze.
A co dříve platné pravidlo, že dětské boty mají mít šněrování a pevný kotník? To už je dnes překonáno. První boty s pevným kotníkem pořizujte ve stejnou chvíli jako výše zmíněné první boty na ťapání.


Tipy na první botičky

Přidáváme pár tipů na první botičky, které nám doporučili na KKboty.cz jako nejlepší možnou variantu pro děti, které už začaly chodit, ale stále střídají chůzi s lezením. Botičky jsou dostupné v různých barevných varinatách:

Další vhodné botičky pro první krůčky jsou Superfit Papageno.

Kde koupit první botičky?

Do kvalitních bot je třeba investovat, investujete do zdravé chůze dětí. I když z nich brzy vyrostou, není dobré jejich nákup podceňovat. Tady je pár tipů, kde koupit první botičky dětem: