Vybrat barefoot boty pro děti není zas taková věda, jak by se mohlo zdát. Stačí dodržet rady z našeho průvodce a můžete si být jisti, že vyberete vhodné boty. Kromě toho, podle čeho boty vybírat, také poradíme, jak poznat, jestli botičky dobře sedí.

Velikost barefoot bot

Tak jako u jakýchkoliv jiných bot, tak i u barefoot bot neexistuje jedna univerzální tabulka velikostí, která by platila pro všechny boty. Proto při výběru sledujte velikost bot konkrétního výrobce. Kvalitní e-shopy je uvádí buď přímo u jednotlivých produktů, nebo na ně odkazují.

Jak podle tabulky určit správnou velikost boty? Délka v mm v tabulce značí vnitřní délku boty. Proto nejdříve změřte chodidlo dítěte, jak o tom píšeme níže. Poté k délce většího chodidla připočtěte nadměrek 6–12 mm (více se dozvíte v odstavci o nadměrku). To je výsledná velikost boty, kterou hledejte v tabulce velikostí.

Dvě možnosti, jak změřit nohu

Když měříte nohu dítěte pro výběr bot, změřte obě nožky, může mezi nimi být rozdíl. Máte dvě možnosti, jak na to. Pořídit si měřidlo chodidel nebo chodidlo pečlivě obkreslit na papír.

 • Délku chodidla změřte od nejdelšího prstu ke kraji středu paty
 • Šířku změřte v nejširším místě chodidla

Nadměrek u dětských bot: Co to je a proč se řeší?

Nadměrek je prázdný prostor v botě mezi chodidlem a vnitřní částí boty. V botě by měl vždy být, aby noha měla prostor k pohybu. Je důležitý pro správnou práci prstů při došlapu.

 • U prvních bot pro děti, které začínají chodit, volte nadměrek délky botiček 6–8 mm, u dětí, které už jsou ve své chůzi stabilní by nadměrek neměl přesáhnout 12 mm.
 • Do šířky volte nadměrek 2–3 mm. U zimních bot přidejte, aby se vám do nich vešla teplá ponožka.

TIP: Vaše batole už se pustilo do prvních krůčků? Přečtěte si, jak vybrat první botičky.  

Jak poznat, jestli dítěti boty dobře sedí?

Mačkáním špičky bot nebo vkládáním prstů za patu toho o tom, zda dítěti boty dobře sedí, moc nezjistíte. V první řadě chodidlo dobře změřte. Až boty vyberete a obujete, sledujte následující ukazatele, které vám prozradí, zda barefoot botičky dobře sedí:

 • Boty se nevyzouvají, za patou nevzniká volný prostor
 • Nikde netlačí (pokud je vám to dítě schopné říct)
 • Dítě v botách nevytáčí špičky
 • Při chůzi s botami dítě nezakopává
 • Nezvedá kolena do výšky
 • Při chůzi neslyšíte značné plesknutí boty o zem
 • Chůze dítěte je stejná, jako když chodí bez nich (U prvních botiček, kdy je má dítě poprvé na noze, se první krůčky lišit mohou, dejte mu chvilku, než si zvykne)

Jak poznat, že jsou dítěti malé boty?

Malinkatým dětem měřte nohy každý měsíc, rychle rostou. Jakmile zjistíte, že je odměrek menší jak 5 mm, je čas pořídit nové boty. Stejný minimální odměrek by měl být u školkových dětí a školáků. Školkovým dětem měřte nohy jednou za dva měsíce, školákům pak jednou za tři měsíce. Může se vám to zdát jako krátký interval, ale raději častěji, nežli pozdě – deformity prstů z nevhodných bot jsou častým jevem už u předškolních dětí a můžou se táhnout až do dospělosti. 

Chystáte se pořídit barefoot boty pro děti? Pak by se mohla hodit recenze KKboty.cz, e-shopu, ve kterém jsme koupili dětské barefoot botičky pro první krůčky a v článku zhodnotili naši zkušenost.