Vyberte rostoucí učící věž

Když vybíráte naučnou, či učící věž; pojmenujte ji, jak vám to vyhovuje, setkáte se hned s několika typy. K dostání jsou Montessori učící věže, s tabulí, se skluzavkou, 2v1, 3v1 a rostoucí věže. Po zhodnocení jednotlivých typů jsem dospěla k závěru, že jediné, co smysl má je rostoucí učící věž. O těch zbylých si můžete přečíst dále v článku. Důvodem, proč má smysl právě rostoucí učící věž je praktický – stačí koupit jednu a ta vyroste s vaším dítětem – a zase se zmenší s dítětem dalším.

Učící věž: Rozměry testovaného kousku

Vybrala jsem učící věž v bílé barvě, která ladí s naší kuchyní, a která taky, po ozkoušení, dělá mému dítěti radost. Nejvyšší bod věže je 80 cm. Běžná výška linky se pohybuje mezi 80 a 90 cm. Ideální souhra.

Má 3 zástrčky na prkno, kde dítě stojí, a to ve výškách 24, 37 a 50 cm. Moje dítě má 14 měsíců, 82 cm a využívá prostřední zástrčku. Věž je 42 cm široká a co do hloubky má 57 cm dole a 40 cm nahoře.

jak-vybrat-ucici-vez-pro-dite

Výhody a nevýhody učící věže pro děti

L

Ideální jako učící věž od 1 roku, díky své bezpečnosti i výšce (testováno se 14měsíční holčičkou, která sama ještě nechodí)

L

Odpovídá běžné výšce kuchyňské linky (80 cm)

L

Snadno do ní dítě vleze, i z ní sleze (někdy je potřeba vyndat bezpečnostní přepážku – viz video níže)

L

Je bezpečná, dítě je chráněno ze 4 stran

L

Je rostoucí, možnost nastavení rozměrů: 3 výšky desky, na které dítě stojí (24 cm, 37 cm a 50 cm)

L

Boční kruhy nejsou jen designovým prvkem, poslouží k snadnému přenosu věže, pokud ji nechcete šoupat po zemi

L

Bezpečnostní zábrana v oblasti zad dítěte je vyndavací. Pro malé dítě, které zatím schodek nezdolá popředu, slouží jako extra zábrana, přes kterou nepřepadne.

L

Když už dítě samo chodí a je stabilnější při svých pohybech, využije otvory po bocích věže k přidržení rukama.

L

Má zaoblené hrany, přispívá k bezpečnému používání výrobku

L

Snadná údržba – stačí otřít hadříkem

L

Dle prodejce jsou barvy atestovány, bezpečné pro výrobu dětského nábytku. 

K

Jako nevýhoda mi zprvu přišlo pevné uchycení stoupací desky pomocí šroubů, ale má to bezpečnostní charakter a stupínek stejně neměníte obden, ale podle aktuální výšky dítěte.

K

Věz je robustní, myšleno pevná, stabilní a bezpečná, určena pro děti už od 1 roku, tomu odpovídá i její váha – 15 kg. To pro někoho může být nevýhoda, ale věž se dá snadno šoupat po zemi, případně přenášet díky otvorům na bocích.

INFO: Zatím nemáte zkušenost s nákupem na Luceda.cz? Pak se vám bude hodit i tato recenze e-shopu.

Video: Prohlédněte si rostoucí věž detailně

Pár poznámek k zamyšlení

Učící věž s tabulí nebo se skluzavkou nabízí něco extra, ale když se na to podíváme z praktického hlediska:

  1. Máte v kuchyni tolik místa, abyste tam využili skluzavku nebo myslíte, že je vhodné kreslit křídou na tabuli v kuchyni, potažmo kdekoliv doma? Pamatujete ze školy, kolik prachu křída nadělá?
  2. Budete přenášet učící věž neustále mezi kuchyní a jinou místností, aby se dítě mohlo sklouznout, nebo si něco namalovat na malou plochu tabule, kterou prostor na učící věži nabízí?

INFO: Kolegyně psala článek na téma, jak vybrat učící věž, ve kterém zmiňuje, že její dcera má věž se skluzavkou a je nadmíru spokojená. Já dávám přednost rostoucí věži a skluzavku máme zvlášť. Výběr je tedy na vás.

Obdobně je potřeba zamyslet se nad skládací věží – kolik místa skutečně ušetří? 20 cm? Opravdu máte doma tak málo místa, že to je něco, co využijete?

Pak tu máme učící věže Montessori. Některé e-shopy je tak prezentují, protože (bohužel) koncept Montessori se stal marketingovým trhákem, trendem a zárukou vysokého výdělku. Ve skutečnosti, každá učící věž by se dala označit jako Montessori, protože z tohoto konceptu vychází. Dětská výuková věž, jak samotný název říká, slouží k tomu, aby se dítě učilo samo, bylo zodpovědné za své učení a my jsme jen pomocníci, kteří ho tím provádějí – o tom Montessori je, a to je to, co učící věž poskytuje. Nehledě na to, zda je tímto pojmem označena či ne.

Učící věže 2v1 obvykle nabízí možnost rozložit učící věž na stolek s židlí – opravdu budete tento proces opakovaně několikrát za den, podle častých změn aktivit vašeho dítěte, provádět, nebo nakonec raději koupíte k učící věži ještě stolek s židličkou do pokoje, kde budete moct položit pastelky a papíry a bude to pro vás i vaše dítě jednodušší? Rozložení na stolek má také tu nevýhodu, že učící věž nenabízí možnost několika poloh, jako tomu je u rostoucích věží.

Obdoba je pak ještě učící věž 3v1, kdy je ke stolku a židličce přidaná tabule. Dětem raději pořiďte pořádnou tabuli, na fixy, bez prachu z kříd, na které se mohou vyřádit.

A to vše jsou mé důvody, proč jsem se rozhodla pro rostoucí učící věž. A to právě na zmíněném e-shopu Luceda.cz, který prodává kromě nábytku i dětské zboží, hračky a potřeby pro maminky, kde jsem našla výběr už na první pohled kvalitních učících věží – a nejen to, tuto věž mohu z vlastní zkušenosti doporučit.