Nutriční potřeby se liší podle metabolických i genetických predispozic. Svá specifika má tak i výživa seniorů. Co by měla obsahovat a jakým způsobem to účinně zajistit? Proč užívat imunitní doplňky pro seniory?

Jaká by měla být výživa pro seniora

Výživu seniora ovlivňují některé specifické faktory. Jedná se v nejvyšší míře o snížení chuťových vjemů, poruchy chrupu, ale také menší pocit žízně. To vede často k nutričně chudé stravě, která neobsahuje potřebné složky.

S doplňky z webu allnutrition.cz snadno zajistíte sobě nebo svým nejbližším potřebný přísun vitamínů, minerálů a dalších účinných látek. V kombinaci se snahou o úpravu životosprávy do přijatelné podoby tak mohou tyto přípravky výrazně napomoci zlepšit celkovou kondici.

Organismus běžného seniora je ohrožen celou řadou specifických projevů, které souvisejí právě primárně s narůstajícím věkem. Patří k nim jednak celkově snížená imunita, ale i osteoporóza či anémie.

Jaká specifika obecně má výživa ve vyšším věku?

Především je nutné zajistit energetickou dostatečnost stravy. Tu je nutné přizpůsobit pohybovému režimu i zdravotnímu stavu. Při stabilizovaném stavu se doporučuje v rámci interní medicíny 25–30 kcal/kg/den. Na druhou stranu je zapotřebí vyhnout se nežádoucímu navyšování hmotnosti, které by v dospělém věku nemělo přesáhnout 5 kg.

Tekutiny by měly tvořit základ celkového složení běžné stravy seniora. Množství je individuální, uvádí se 1,5 až 2 litry.

Jak by mělo vypadat složení základních živin

Stejně tak by měl být jídelníček vyvážený a obsahovat všechny základní živiny, to znamená sacharidy, bílkoviny i tuky. Bílkoviny by měly být zastoupeny v poměru 1–1,25 g/kg tělesné váhy/den. Pro srovnání, u dospělého jedince v aktivním věku je to cca 0,8 g.

Ve výživě seniorů reprezentuje typický problém nadměrný přísun tuků. Dostačující je podíl do 30 % celkového příjmu energie. Asi 20 % by mělo připadat na nenasycené mastné kyseliny, zbylých 10 % pak na ty nasycené.

Sacharidy mají ve správně koncipovaném jídelníčku běžného seniora tvořit cca 50 až 55 % z celkového energetického příjmu. Preferovat je vhodné polysacharidy.

pestry-jidelnicek-pro-duchodce

Které vitamíny by měl senior především získat

Pro seniora jsou zvláště důležité i další nutrienty v podobě vitamínů, minerálů a stopových prvků. Důležité jsou především:

Minerální látky

  • železo v množství 1 g – jakožto prevence osteoporózy
  • vápník v množství 1,5 g – z hlediska krvetvorby
  • draslík v množství 2 gramy – především u pacientů užívajících diuretika

Vitamíny

  • vitamín C v množství 100 mg – pro podporu imunitního systému
  • vitamín D v množství 10 µg – pro optimální vstřebávání vápníku
  • kyselina listová v množství 200 µg – pro krvetvorbu
  • vitamín B12 v množství 2 µg – rovněž důležitý z hlediska krvetvorby

Kvůli snížené činnosti trávicí trubice je navíc vhodné zajistit i vyšší příjem vlákniny.

Proč se nevhodná strava propisuje do celkového zdravotního stavu

Jak už bylo řečeno, samotná strava nemusí být pro pokrytí výše uvedených potřeb u seniora dostačující. Typickým problémem je zejména nedostatek ovoce, zeleniny a masa ve stravě. Zhoršený nutriční stav seniora následně vede k rozvoji nejrůznějších patologií.

Zcela charakteristický je hlavně deficit vitaminů B a C. Ruku v ruce s věkem kráčí i snížená schopnost organismu vytvářet vitamín D. Ten funguje jako modulátor našeho imunitního systému, neboť stimuluje aktivitu některých populací bílých krvinek. Konkrétně bylo průzkumy zjištěno, že se jedná o T lymfocyty a další složky buněčné imunity.

To vede k dalšímu oslabování obranyschopnosti a k celkově horšímu zdravotnímu stavu. Ve zvýšené míře se senioři mohou stát náchylnějšími i k dalším onemocněním. Zvláště závažný průběh mohou v tomto věku mít dokonce i běžné respirační choroby. Právě přísun vitamínů je tak pro celkovou zdravotní kondici každého seniora klíčový.

Máte trápení s klouby nebo vás v pohybu omezují problémy se zády? Přečtěte si, jak si poradit s bolestí bez prášků.