Občas se stane, že slyším od své maminky tuto větu: „Kéž by něco takového existovalo, když ty jsi byla ještě malá.“ Opět jsem tuto větu slyšela, když uviděla, že moje dcera Terezka stojí na učící věži v kuchyni a pomáhá mi s mytím zeleniny k obědu. Nepřekvapilo mě to – učící věž je totiž úžasný pomocník nejen pro děti, ale i pro rodiče. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že nejnáročnějším obdobím je pravděpodobně to, kdy se naše malé miminko naučilo stát a chodit – najednou se stává dost velkým na to, aby se chtělo do všeho zapojit, vše vyzkoušet, vše umět. Avšak kdyby existovalo nějaké kouzelné zaklínadlo, které toto období usnadní, vyslovili byste jej? Jestliže ano, mám pro vás dobrou zprávu – tím kouzlem je právě učící věž a můžete ji mít i vy. Poradím vám, jak vybrat učící věž pro dítě, aby splňovala vaše požadavky.

K čemu je učící věž dobrá? Aneb ano nebo ne?

Když jsem se rozhodovala, zda učící věž pro dceru vůbec pořídit, bylo pro mě prioritní to, aby měla opravdu využití a nestala se jen věšákem na oblečení. Zjistila jsem, že jednu z největších výhod má pro rodiče. Není totiž v domácnosti lepšího pomocníka než toho, který vám dokáže zabavit dítě na dlouhou chvíli, udělat ho při tom šťastným, a ještě ho i něco naučit. To má za následek klidného rodiče, který má pro dítě prostě a jednoduše nevyčíslitelnou hodnotu.

Pojďme si říct výhody, které poskytuje přímo vašemu dítěti:

  • zvýší jeho sebedůvěru – stává se méně závislým na svých rodičích, rozvíjí svůj potenciál, a dokonce i snižuje separační úzkost
  • rozvíjí motorické schopnosti 
  • je bezpečnější než klasické schůdky, nabízí tedy využití i v koupelně nebo při hledání oblečení ve skříni
  • poskytuje dítěti potřebný rozhled – každý malý človíček rád objevuje svět kolem sebe a limitem se stává jeho výška, s učící věží to však nebude problém a bude moct pozorovat dění, které ho zajímá, aniž by hrozilo nebezpečí zranění
  • poskytne vám a dítěti více času společně a budete ho mít pod neustálým dohledem ihned po ruce
  • rozvíjí samostatnost – dítě si samo umyje jablko, nalije vodu do hrníčku, vyčistí si zuby…

Jediná nevýhoda, která mě po letech používání napadá, je ta, že si domů pořídíte další kus nábytku. To znamená, že pro něj musíte mít místo a pravidelně se o něj starat (zejména při pomoci v kuchyni bude potřeba učící věžvždy umýt). Avšak tato nevýhoda mě doteď neodradila a neodradí zřejmě žádného rodiče – benefity ji totiž několikanásobně převyšují.

rostouci-ucici-vez-bila

Kdy pořídit učící věž?

S pořízením počkejte, dokud vaše dítě bude samostatně stát. Naopak od té chvíle nejsou žádná omezení, co se věku týče – učící věže mají vysokou nosnost a budou vašemu dítěti sloužit, dokud nebude natolik vysoké, aby samo dosáhlo na pracovní plochu a na další místa, kam bez učící věže dosáhnout nemůže. Má dcera ji ve věku téměř pěti let stále využívá.

INFO: Přečtěte si recenzi, jak jsme testovali rostoucí učící věž, kterou jsme pořídili na recenzovaném e-shopu Luceda.cz.

Jak vybrat učící věž?

Pomocí nám budou tyto otázky, které sami sobě položme:

  • k jakému účelu ji potřebuji? (je na prvním místě zabavení dítěte hrou nebo pomoc při domácích pracích?)
  • jaký rozměr budu potřebovat do svého domu/bytu? (věž pro dvě děti, skládací, menší, větší…)
  • jak by měla vypadat? (materiál, barva, design…)
  • chci nějaké funkce navíc? (Montessori, rostoucí, multifunkční…)
  • kolik peněz mohu utratit? (můžete pořídit levnější, dražší, nebo si dokonce zkusit učící věž vyrobit – vždy však dbejte na bezpečnost a nosnost!)

Typy učících věží

Vybrat správnou učící věž není tak komplikované, jak by se mohlo zdát. V podstatě máte na výběr z následujících typů.

  • pro dva / pro dvojčata – finančně výhodnější než pořizovat dvě, nebudou se hádat, a také budou mít dostatek místa
  • s tabulí – dítě si může samostatně kreslit, pokud už ho přestane bavit společná činnost s vámi, ale zároveň dítě budete mít pořád na očích
  • s klouzačkou –pro mou dceru jasná volba, zároveň dítěti poskytne fyzickou aktivitu, i když je doma
  • multifunkční / víceúčelová – přestavbou se z ní stane stoleček se židličkou, znamená to však častější manipulaci, může se však hodit do menších bytů
  • skládací – skvělá volba do malinkých prostorů, kde šetříte každým kouskem, protože skutečná úspora prostoru není tak velká
  • Montessori – pomáhají rozvíjet u dětí dovednosti podle principu této výuky (ale to v podstatě plní každá věž, protože dítě vede k samostatnosti, nenechte se tak unést marketingem a neplaťte zbytečně peníze za něco jen proto, že je to Montessori)
  • rostoucí – výškově nastavitelná plošina (jedna věž poslouží po několik let, protože se dá nastavit na několik výšek – rostoucí věž jsme testovali, podívejte se, jak funguje)

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu učící věže, věřím tomu, že vám bude minimálně tak skvělým pomocníkem, jako byla a stále je pro nás. 

Vybíráte zboží pro děti? Podívejte se i na naše další články v sekci Rodiče a děti.