Prodejny s dětským zbožím jsou plné různých druhů autosedaček. Tápete-li, poradíme vám, kdy koupit vajíčko, podle čeho se rozhodovat, kdy je čas na pokračovací autosedačku a proč je vhodné vozit dítě co nejdéle proti směru jízdy.

Novorozenci pořiďte vajíčko

Autosedačka, které se říká vajíčko, je určena těm nejmenším dětem. Nezapomeňte ji proto vzít s sebou do porodnice. Byť se všechny autosedačky řídí stejnou normou, jsou mezi nimi rozdíly. Levnější vajíčko bude s největší pravděpodobností lehčí. V ideálním případě byste si měli v prodejně autosedačku osahat. Pokud už s vyvinutím menší síly vidíte, že se vám materiály autosedačky doslova hýbou pod rukama, sáhněte po dražším a bezpečnějším kousku. Myslete na to, že v případě autonehody je to jediná věc, která bude vaše miminko chránit.

INFO: Vajíčko se dá snadno pomocí adaptérů nasadit i na kočár. Pokud jste si pořídil některý z řady Thule Urban Glide nebo Urban, poradíme, jak vybrat i Thule vajíčko.

Proč je lepší dávat autosedačku proti směru jízdy?

Asi jste už viděli, že vajíčka se vozí proti směru jízdy a někteří rodiče tak vozí i větší děti. Možná vás to zarazilo a na jazyku vás svrbí otázka proč. Odpověď je velmi jednoduchá. Otočení dětské autosedačky proti směru jízdy znamená větší bezpečnost pro vaše dítě. Největší počet nehod vzniká čelním nárazem. Co se stane, když dítě sedí po směru jízdy? Už při rychlosti 50 km/h, což je běžná rychlost při jízdě po městě, vymrští síla nárazu vaše dítě směrem dopředu a následně ho velkou silou zarazí zpět do sedačky. Během toho může dojít ke zranění lebky, krku i hrudníku. Při sezení v opačném směru je dítě nejdříve natlačeno do sedačky, což eliminuje riziko zranění.


Kdy koupit pokračovací autosedačku?

Na tuto otázku není úplně jednoznačná odpověď. Záleží vždy na výšce a hmotnosti vašeho dítěte. Ale obecně počítejte s tím, že vajíčko bude miminko používat zhruba první rok svého života. Autosedačky najdete se systémem ISOFIX i bez něj. Umístění autosedačky se systémem ISOFIX je snazší, protože pouze zacvaknete systém do již připravených zdířek v sedačce. Před koupí si tedy ověřte, zda vaše auto tuto možnost zacvaknutí má, nebo ne. Na trhu jsou také autosedačky, které jsou otočné. To oceníte zejména tehdy, když budete dítě do auta upevňovat nebo ho z něj vyndávat. Autosedačku si pohodlně otočíte směrem ven a manipulace s dítětem nemusí vypadat jako zápas s divokou zvěří. Cena takových modelů je ale vyšší.


Jaké parametry tedy sledovat při vybírání pokračovací sedačky?

  • Kolik kg má vaše dítě.
  • Jak je vaše dítě vysoké (nesmí mu vyčnívat hlava nad opěrku sedačky).
  • Zda je autosedačka otočná, či nikoli.
  • Zda má autosedačka systém ISOFIX (pokud vaše auto disponuje kotevními úchyty), či se upevňuje do auta pomocí popruhů nebo bezpečnostního pásu.

Očekáváte přírůstek? Pak nezapomeňte pořídit výbavičku pro miminko.