První trimestr je pro dítě nejrizikovější období, matka by se měla šetřit a radostná zpráva o miminku by zatím měla zůstat v tajnosti. Od druhého trimestru je potřeba začít trošku se základní přípravou na miminko. Kromě výbavičky musíte také myslet na uzpůsobení bytu. Zakrývání zásuvek ještě chvilku počká, ale prostor v ložnici, aby se vešla postýlka nebo přestavba místnosti na dětský pokojíček už by se odkládat neměla.

Kdy nakupovat výbavu pro miminko

Ohledně přípravy na miminko se názory některých maminek dost rozchází. Každá žena má jinou představu, jak miminko vychovávat, a stejně tak má i jiný přístup k přípravě na příchod miminka. Některé ženy jsou nedočkavé a začnou nakupovat první oblečení s prvním náznakem druhé čárky na těhotenském testu. Jiné raději počkají, až když lékař těhotenství potvrdí a dozví se na prvním screeningu, že je miminko v pořádku. Jsou také maminky, které tomu nemohou uvěřit až do samotného konce těhotenství a oblečení nakupují pár dní před plánovaných porodem.

Doba, kdy nakupovat výbavu pro miminko je na vás, ale myslete na to, že může dojít i k předčasnému porodu. Minimálně kočárek, vajíčko do auta a postýlku byste měla mít vyřešenou na konci druhého trimestru. Na druhou stranu, dnes už není problém sehnat oblečení pro miminko na každém rohu, a i kdybyste rodila předčasně, než vás pustí z porodnice, kdokoliv z vaší rodiny stihne výbavu pořídit.

Nezbytná výbava pro miminko

Před příchodem miminka budete potřebovat mnoho věcí. Trh je rozmanitý a nabízí veliký prostor pro výběr kočárku, postýlky nebo autosedačky, což jsou jedny z nejvíce finančně náročných položek a hlavně věci, bez kterých se neobejdete. Kromě toho samozřejmě musíte myslet i na oblečení, kosmetiku a plenky. Dopředu si promyslete, zda budete užívat jednorázové nebo látkové plenky.

Častým dotazem u prvorodičky bývá velikost oblečení. Velikost oblečení je dána délkou miminka. Nejmenší velikost je 50, některá miminka ji zcela přeskočí. Pro nedonošená miminka se musí oblečení řešit individuálně. Číslování oblečení je s rozestupem 6 cm, následuje tedy 56, 62, 68 atd.

PINOKIO-detsky-overal-Wooden-Pony-z-organicke-bavlny-62

Co je tedy považováno jako nezbytná výbava pro miminko?

  • Oblečení
    • Body – 6 kusů (pokud máte zimní miminko, hodí se body s dlouhým rukávem)
    • Dupačky – 6 kusů
    • Overaly – 4 kusy (pro miminko nemusíte odlišovat pyžamko, dokud neleze po zemi),
    • Ponožky – 3 ks (Přečtěte si, jak vybrat ponožky pro miminko)
    • Čepička, rukavičky (pro zimní miminka)
    • Mikina nebo teplákový overal – 2 ks
  • Výbava
    • Kočárek s korbičkou (Přečtěte si, jak vybrat kočárek)
    • Vajíčko (pokud máte auto), ideálně s isofixem
    • Fusak do kočárku (na podzim a zimu)
    • Deka (na přehození dítěte ve vajíčku, v létě místo peřinky)
    • Postýlka (vyhněte se hnízdečku a dalším nesmyslům do postýlky)
    • Dětské povlečení a prostěradlo – 2 ks
    • Peřinka (polštář pro miminka ne)
    • Matrace (přečtěte si, jak vybrat matraci do dětské postýlky)
    • Monitor dechu
  • Hygiena
    • Mast na opruzeniny (Bepanten, Sudocream, Weleda)
    • Olej na tělíčko (Weleda, Hipp)
    • Mýdlo (Weleda, Hipp, SebaMed – ale stačí mýt i pouze vodou)
    • Líh a dezinfekční čtverečky na péči o pupík (proškolí vás v porodnici)
    • Plenky velikost newborn
    • Vlhčené ubrousky (někdy požadují s sebou do porodnice), doma si vystačíte i s perlanem – namočíte do vody a je to jako vlhčený ubrousek – s tím rozdílem, že vyjde levněji a je ekologičtější – lze opakovaně prát, je to textilní tkanina, bez jakýchkoli chemických zvlhčovadel)
    • Látkové pleny (využijete při přebalování, koupání, ublinkávání, proti sluníčku v kočárku apod.) – alespoň 10 ks
    • Vanička (pokud nemáte vanu)
    • Dětské nůžky (bez ostrých špiček)
    • Kartáček na vlasy (když se vám narodí vlasaté miminko)
    Weleda-mesickovy-kojenecky-set

    Co nekupovat pro miminko

    Než začnete vybírat oblečení, které si myslíte, že je vhodné, na chvilku se zastavte. V prvé řadě je potřeba si ujasnit, že není potřeba nakupovat kvanta oblečení, neboť miminka v prvním roce nejvíce rostou.

    Nesnažte se ani vybírat oblečení, které nemá rozepínání mezi nožičkami. Jedná se především o dupačky, u přebalování totiž ztratíte zbytečně mnoho času, když budete dupačky neustále sundávat a oblékat po každém přebalování, a miminko z toho taky nadšené nebude.

    Zipy, knoflíky, pevná guma v pase a různé vystouplé obrázky. Na první pohled hezká ozdoba, z hlediska funkčnosti pro dítě zcela nepředstavitelné. Všechny tyto předměty mohou dítě při ležení tlačit.

    Na Instagramu a všude uvidíte hnízdečka, mantinely a další nesmysly do postýlky, které akorát tak ruší spánek, či ještě hůř, ohrožují miminko při dýchání. V postýlce vám stačí kvalitní matrace, povlečení, peřinka či deka, ideálně monitor dechu.

    Drogerie pro miminko

    Výběr kosmetiky bývá poněkud složitější, každému miminku totiž vyhovuje něco zcela jiného. Lékárny nebo drogerie nabízí vzorečky některých značek, vyzkoušet můžete přímo na vašem miminku. Do výbavy budete potřebovat mýdlo na tělíčko, olejíček a mast na opruzeniny (pokud se vám narodí vlasaté mimino, tak i šampón). Kosmetiku nakupujte pouze sensitive, je vhodná i pro děti s citlivou pokožkou. Mezi hodně oblíbené značky patří Weleda, Hipp nebo SebaMed. Příprava na miminko by neměla být podceněna, na druhou stranu se také nic nestane, když tatínek dokoupí, než vás pustí z porodnice.

    Při nakupování drogerie také nesmíte opomenout dětský prací prášek, oblíbený je český výrobek Jelínek mimi. Vyhněte se přidávání aviváže. Opět můžete přistoupit na metodu vzorečků.

    jelinek-mimi-praci-prasek-pro-novorozence-male-deti

    Výbava pro podzimní miminko

    Seznam věcí pro miminko narozené na podzim nebude dlouhý. Všeobecně platí, že miminka by měla mít o jednu vrstvu více, než si obléknete vy. Přihlíží se na to, že se neustále pohybujete, zatímco miminko jen leží a potřebuje být neustále v teple. Na podzim je za jednu vrstvu považována i deka nebo tenký fusak. NIKDY se nesnažte určit, zda je miminku teplo nebo zima tím, že mu sáhnete na ručičky nebo nožičky. U dětí se tělesná teplota kontroluje sáhnutím na zádička mezi lopatky.

    Pokud se miminko potí, nestačí jen svléknout jednu vrstvu. Miminko musíte převléknout do suchého, kromě toho, že mu může být zima, může snadno nastydnout, kdyby fouknul studenější vítr. I kvůli němu je tak důležitá lehčí čepička.

    Výbava pro jarní miminko

    Jaro a podzim jsou všeobecně dost zrádná období, neboť nikdy přesně nemůžete odhadnout, jak bude. Pokud zrovna přemýšlíte, jak oblékat miminko na jaře do kočárku, zvažte variantu dvojího oblečení. Kočáry mají často úložné prostory, vložte do něj deku, případně další teplou mikinku. Začátek jara bývá poměrně chladný, odpověď na otázku, jak obléct miminko v 10 stupních je snadná – vrstvení. Nevybírejte zbytečně moc teplé oblečení, volte raději více variant oblečení, kdy můžete postupně vrstvy svlékat nebo oblékat. Základem je teplá bundička, čepice a deka nebo fusak. Miminko by se nemělo ani zpotit – zbavit se potníčků není jen tak.

    Výbava pro novorozence v létě

    Bývá zvykem, že porodnice nabízí erární oblečení pro miminka. Toto oblečení je vyprané v prádelnách a hygienicky ošetřeno, funguje pouze pro miminka v porodnici. Na cestu domů musíte mít připravené vlastní oblečení. Nejlepší variantou je připravit doma ke dveřím, tatínek jej vezme do porodnice v den, kdy vás propustí domů.

    Porodnice propouští maminky s dětmi nejčastěji kolem oběda, což je během léta nejteplejší část dne. Z porodnice se doporučuje odjet autem, abyste byli doma rychleji. Pro takový případ budete potřebovat autosedačku pro miminko neboli vajíčko. Jak obléct miminko z porodnice v létě, aby leželo pohodlně nejen ve vajíčku?

    • Čepička – každému novorozenci na hlavu patří čepička. Chrání nejen ouška, aby do nich nenafoukalo, ale taky udržuje teplotu dětského tělíčka, které ji zatím neumí samo regulovat.
    • Body – body oblékněte s dlouhým rukávem a nejlepší variantou bývá bavlněné.
    • Dupačky – dupačky nebo tenké punčocháče jsou taktéž nezapomenutelný základ. I kdyby bylo venku 20° Celsia, myslete na to, že miminka se ve vajíčku nehýbají a doteď byly zahřáté u maminky v bříšku, kde je 38 stupňů.
    • Deka – pokud chcete v autě zapínat foukání, určitě nezapomeňte přes nožičky ještě přehodit tenkou deku. Miminka neumí regulovat vlastní teplotu, jsou plně závislé na mamince.

    INFO: Bude se vaše miminko vozit v kočárku Thule Urban Glide nebo Thule Glide? Sepsali jsme podrobný článek o tom, jak vybrat autosedačku vajíčko kompatibilní s Thule kočárkem

    Výbavička pro zimní miminko

    Jestliže je vaše miminko narozené během zimního období, budete potřebovat i teplejší oblečení. Miminko oblékejte na vrstvy, nekupujte nadměrně teplé overálky, vezměte raději více tenkých vrstev, abyste dítě mohli přiobléknout nebo svléknout. Oproti nezbytné výbavě dokupte ještě kombinézu, teplejší čepičky, svetříčky, punčocháče a rukavičky. Výbava pro únorové miminko také musí obsahovat zimní fusak a deku.

    Jak správně oblékat miminko?

    Dětská tělíčka jsou velice křehká a potřebují péči. Pro děti je oblékání dost stresové, snažte se jim toto období usnadnit.

    • Než začnete dítě svlékat, ujistěte se, že máte připravené všechno oblečení, i plenky a další potřeby na přebalování. Nenechávejte miminko nikde ve výšce ležet samotné, i když se neumí ještě otáčet, nikdy nemáte dostatečnou jistotu, že ho nevyděsí náhodný hlasitý zvuk, kterého se miminko lekne a trhne sebou. Neštěstí je hned na světě.
    • U oblékání se snažte na miminko mluvit. Urychlit oblékání pomohou také překládací body. Na bříšku tak vznikají dvě vrstvy, které nejen zahřejí v zimě, ale ušetříte si také oblékání přes hlavičku, pouze navléknete rukávy. Při oblékání body netahejte za ručičky miminka, snažte se rukáv shrnout, abyste ruku prostrčili rovnou.
    E-shopy, kde výbavu pro miminko pořídíte: