Snad každý malý kluk má rád chvíle strávené hraním si s autodráhou. A není to zábava jen pro kluky, případně holky, které mají rády auta, ale vyhrají si s ní i dospělí. Autodráhy zkrátka mají své jedinečné kouzlo. Není však autodráha jako autodráha, je více různých typů a také se liší jejich vhodností dle věku. Chvíle plné zábavy sice přinese snad každá z nich, ale vy jistě chcete tu, která je pro vás nejvhodnější a udělá vám, a především dítěti, největší radost. Proto jsme pro vás připravili článek o tom, jak vybrat autodráhu.

Nejdříve na vás v článku čekají naše tipy na autodráhy, které podle nás patří k těm nejlepším pro děti různého věku. Pokud si chcete dát práci, abyste vybrali tu nejlepší autodráhu podle vašich požadavků a potřeb, využijte podrobného průvodce výběrem autodráhy, který následuje v další části článku.

Nejlepší autodráhy

Nechcete výběru věnovat příliš času a přitom vybrat to nejlepší? Sice neexistuje jedna univerzálně nejlepší autodráha, ale s níže vybranými chybu neuděláte.

Autodráha pro nejmenší – Tut Tut deluxe silnice

Vtech Tut Tut - Sada deluxe silnice

Autodráha Tut-Tut je vhodná již pro děti od 1 roku. Jedná se o bytelnou silnici, ke které náleží autíčko, mluvící a hrající melodie. Autíčko při hraní s dráhou komunikuje pomocí tzv. chytrých bodů Smartpoint, které se nachází na různých místech dráhy.

Autodráha pro malé závodníky – Bburago Ferrari Race & Play garáž

BBURAGO Ferrari Race & Play garaz-jak-vybrat-autodrahu

Propracovaná mechanická autodráha Bburago Ferrari je určena pro děti od 3 let, které naprosto nadchne.

Třípatrová garáž s výtahem, čerpací stanicí a automyčkou ve spojení se dvěma kovovými auty Ferrari umožňují popustit uzdu fantazii naplno.

Elektrická autodráha za příznivou cenu – Autodráha Carrera GO!!!

Carrera Autodr�ha GO 62522 Victory Lane

Analogová elektrická autodráha pro 2 auta Carrera GO!!! v měřítku 1:43 nabízí dlouhé hodiny zábavy a napětí dětem již od 5 let. Projíždění klasických i klopených zatáček je zkrátka zábavou, která jen tak neomrzí. Autodráhu navíc můžete rozšířit o řadu dalších dílů, jako jsou skokánky nebo mosty.

Carrera Autodr�ha D132 30016 Spirit of Speed

Autodráhy Carrera patří k těm nejvyspělejším na trhu a jasně to dokazuje digitální autodráha Carrera Spirit of Speed určená pro děti od 8 let. Na digitální autodráze v měřítku 1:24 se může najednou prohánět až 6 aut v měřítku 1:32. Délka trati je opravdu solidních 8 metrů, autodráha tak zabere poměrně hodně místa, po sestavení má rozměr 321 × 152 cm. K dráze si můžete přikoupit velké množství dílů pro realističtější závody a ještě větší porci zábavy. Dostupná je aplikace Carrera App na propojení autodráhy s mobilem, tabletem nebo počítačem. Přímo v balení naleznete závodní vozy Porsche 911 RSR #92 „Pink Pig Desing“, Chevrolet Corvette C7.R „No.3“, a Aston Martin Vantage GT3 „Heart of Racing, No.23“.

Jak vybrat autodráhu

Průvodce výběrem autodráhy vám představí základní kritéria výběru, abyste se v nabídce obchodů lépe orientovali a dokázali si vybrat tu nejlepší autodráhu přesně pro vás.

Dle věku

Při výběru autodráhy musíte v první řadě zohlednit věk dítěte. Pro nejmenší děti do 3 let je vhodná dětská autodráha, některé jsou určeny dokonce dětem od 1 roku. Jedná se o jednoduché mechanické autodráhy, které nenabízí elektricky poháněná auta na ovládání.

Pro děti ve věku 3 až 5 let většinou bývají stále určeny ještě mechanické autodráhy, ovšem větší a propracovanější. Pro děti od 6 let můžete vybrat buď vyspělou, akční mechanickou autodráhu nebo již také elektrickou autodráhu. Elektrické autodráhy jsou totiž často doporučovány právě pro děti od 6 let.

Typ autodráhy

Mechanická autodráha

Benefitem tohoto typu autodráh je to, že u malých dětí rozvíjí motoriku a kreativitu.

Auta obvykle nejsou poháněná, nanejvýš mohou být k autodráze přiložena auta na setrvačník. Autodráhy pro nejmenší děti jsou jednoduché a odolné, propracovanější autodráhy pro starší děti (zhruba od 3 let) mají například podobu vícepodlažních parkovacích garáží, jejichž součástí je mechanický výtah.

Elektrická autodráha

Elektrické autodráhy se dělí na dva typy – analogové a digitální. Elektrické autodráhy podporují rozvoj soustředění, zručnosti a schopnosti rychlé reakce.

U analogové autodráhy jezdí auta ve vodicí liště, ze které nemohou libovolně přejet na jinou dráhu. Možná je pouze pevně daná změna dráhy, a to na dílech určených pro křížení, které zaručují, že při závodech mají obě auta vždy po objetí dvou kol stejně dlouhou trasu. Standardně mají dvě dráhy a jsou tak určeny pro maximálně dva jezdce. Rychlost aut je dána elektrickým napětím ve vodící liště, které se mění dle síly stisku ovladače.

V případě digitální autodráhy se mohou auta na zvláštních částech tratě, kdy je přidána další dráha, předjíždět. Do třetí dráhy může auto vjet na výhybce, a to na pokyn předaný stiskem tlačítka na ovladači. Díky větší variabilitě jsou závody aut na digitálních autodráhách zajímavější. Na trati přitom nemusí jezdit pouze dvě auta jako u analogových autodráh, ale může závodit i více jezdců zároveň. Mohou mít bezdrátové ovládání, někdy nabízí možnost propojení s mobilním telefonem nebo tabletem.

nejlepsi-autodrahy

Následující body výběru se již budou týkat zejména elektrických autodráh, i když některé z nich, například o počtu aut v balení, platí i pro ty mechanické. V kapitole o známých výrobcích pak naleznete výrobce mechanických i elektrických autodráh.

Měřítko autodráhy

Nejčastěji se elektrické autodráhy vyrábí v měřítku 1:32, které je považováno za standardní měřítko. Auta v měřítku 1:32 mají délku zhruba 10–13 centimetrů. Výhodou je, že je v tomto měřítku dostupné velké množství náhradních a doplňkových dílů pro dráhy, takže si po dokoupení potřebných dílů můžete doma postavit takovou trať aut, po jaké toužíte. Samozřejmostí pak je i celá řada samostatně prodávaných aut v tomto měřítku, kterými se můžete po dráze prohánět.

Méně často narazíte na zmenšené autodráhy v měřítku 1:43, u kterých najdete auta o délce 7–8 centimetrů, nebo v měřítku 1:64. V omezené míře se můžete setkat ještě s několika dalšími, nestandardními měřítky. Autodráhy v menším měřítku jsou zpravidla levnější a méně náročné na prostor po postavení autodráhy.

Množství dílů

Autodráha se může vejít do rohu pokoje, ale také může zabírat všechno volné místo. Proto při výběru myslete na to, kolik místa máte doma k dispozici, protože autodráhu pravděpodobně nebudete chtít po každém použití skládat.

Velikosti autodráhy pak odpovídá počet rovinek, zatáček a dalších dílů, například podpěr pro mosty nebo poutavých loopingů (smyček). U dražších autodráh dostanete, nebo si častěji spíše můžete přikoupit řadu doplňků, například počítadlo kol, boxovou uličku nebo tabuli zobrazující pořadí jezdců. Nejjednodušší autodráhy mají tvar oválu, ty větší mohou dokonce napodobovat reálné okruhy. Pro zajímavější zážitky lze doporučit autodráhu s délkou tratě alespoň 5 metrů.

Samozřejmě se zaměřte i na to, kolik aut a jaká jsou v balení autodráhy. U známých výrobců autodráh si můžete přikoupit různé modely aut, máte tak možnost ovládat na dráze auto od vaší oblíbené automobilové značky.

Napájení

Elektrické autodráhy využívají dva základní typy napájení:

  • Baterie – levnější autodráhy; není nutný přístup k zásuvce, ovšem baterie je třeba měnit
  • Síťový adaptér – rozšířenější; v podstatě neomezená doba jízdy bez starostí

Známí výrobci

Při výběru autodráhy neuděláte chybu, když se podíváte do nabídky některého ze známých výrobců. Níže naleznete příklady několika nejznámějších výrobců, kvalitní autodráhy však můžete najít také u jiných značek.

Nejznámější výrobci autodráh:

 

Máte rádi automobilové závody a chcete si je užívat v pohodlí a bezpečí domova? Kromě autodráhy se můžete závodů účastnit také v mnoha počítačových hrách, z nichž některé dokonce věrně napodobují reálné vozy a tratě. Pro maximální zážitek při hraní těchto her je nepostradatelným příslušenstvím k počítači kvalitní volant. Podívejte se na, dle naší redakce, nejlepší volanty k PC a jak je vybrat.