Narodilo se vám miminko a vy mu chcete být neustále na blízku, i když spinká? Chcete si být jistí, že je s ním vše v pořádku? Pak se vám bude hodit zařízení, které vám to umožní. Pojďme se proto společně podívat, jak vybrat dětskou chůvičku – jaké existují typy, jaké mají možné funkce a která bude nejlépe odpovídat vašim představám a potřebám. Na závěr přidávám 3 tipy na chůvičky, které jsme doma vyzkoušeli a používali.

Typy dětských chůviček

Než se vrhnete na volbu konkrétní chůvičky, zamyslete se, co od přístroje očekáváte. Chůvičky můžeme rozdělit následovně:

  • Audiochůvičky – postačí vám, že dítě uslyšíte a ono uslyší vás
  • Video chůvičky – chcete také vidět, jak se dítě pohybuje
  • Smart chůvičky – audio a video přenos vám nestačí, chcete i další funkce, jako je propojení s chytrým telefonem

Audiochůvičky mají nejméně funkcí, proto patří mezi nejlevnější kousky. Oproti tomu smart chůvičky jsou funkcemi nabité, a to odráží i jejich cena. A na jaké parametry se při výběru zaměřit?

Dosah signálu chůviček

U audio či video chůviček se dosah běžně pohybuje mezi 300 až 1000 metry s tím, že jakékoli překážky, jako jsou zdi, dosah zkracují. U smart chůviček je dosah limitovaný dosahem wi-fi sítě, na kterou jste připojeni.

Způsob přenosu

Technologie přenosu ovlivňuje, jak kvalitní bude signál a do jaké míry bude náchylný k rušení. Proto chůvičky vybírejte podle toho, zda žijete v bytovém domě nebo v domě rodinném.

  • Analogový přenos – s tím si vystačíte, bydlíte-li v rodinném domě nebo méně zastavěné oblasti. Mají nižší frekvence a menší počet kanálů. Díky tomu mají větší dosah. V porovnání s digitálním přenosem je však analogový náchylnější na rušení jinými zařízeními.
  • Digitální přenos – chůvičky vysílají na vyšších frekvencích a mají vyšší počet kanálů, avšak především v místech s překážkami mají nižší dosah. Jsou vhodné do panelových a bytových domů, kde hrozí, že budou rušeny chůvičkami sousedů a dalšími zařízeními.
  • Internetový přenos – signál je přenášen pomocí internetu, přičemž přijímačem je chytrý telefon nebo tablet. Díky tomu mají chůvičky mnoho funkcí zprostředkovaných přes aplikaci. Jedná se o tzv. smart chůvičky.

Počet kanálů

Kvalitu přenosu ovlivňuje i počet kanálů, které je možné v případě nevhodných podmínek přeladit. Proto platí, že čím více kanálů chůvičky nabízí, tím lépe. V panelovém domě nebo hustě osídlené oblasti upřednostněte digitální přístroje s větším množství kanálů, ideálně 50 a více. V případě, že dojde k rušení signálu na jednom kanálu, přeladíte na jiný. V rodinných domech vám bude stačit kanálů méně.

Bezpečnost chůviček

Pořizujete-li smart chůvičky, dbejte na kvalitní zabezpečení wi-fi sítě a vyspělé technologie samotných chůviček. Nejvhodnější je vsadit na technologii DECT, která zvládne zaznamenat rušení signálu a je schopná automaticky přeladit na jiný kanál.

Způsob napájení

Při výběru myslete také na způsob, jak chůvičky nabíjet. Většina se napájí ze sítě, ale pokud se chytáte cestovat, zvažte možnost napájení na baterie nebo z powerbanky.

Výdrž baterie

Další z parametrů, který byste měli při výběru zohlednit je výdrž baterie. Samozřejmě čím delší, tím lepší.

Kvalita a funkce kamery

U video chůviček a smart chůviček se zaměřte také na kvalitu kamery a obrazu. U displeje chtějte minimálně kvalitu Full HD.

Chcete dítko sledovat, i když v noci spinká? Pak se neobejdete bez funkce nočního vidění, které využívá infračervenou diodu, a vy tak máte přehled o miminku a jeho pohybech i za tmy. Pozor, některé chůvičky zvládnout noční vidění, když je kamera připojená do sítě, jakmile ale změníte napájení na powerbanku, funkce nočního vidění může být omezena.

Monitor

Monitor by měl mít alespoň dva palce, aby bylo miminko na chůvičce dobře vidět.

Umístění chůviček

Když přemýšlíte, jak vybrat chůvičky, myslete také na to, kam je budete umisťovat. Zda je možné chůvičky pouze položit na poličku, na postýlku či je někam zavěsit.

Co ještě chůvičky umí?

Chůvičky nemusí plnit pouze sledovací funkci. U některých chůviček jsou dostupné i další možnosti jejich používání:

  • Oboustranný přenos zvuku – nejenže uslyšíte své miminko, ale můžete ho na dálku i ukonejšit svým hlasem
  • Noční světlo – pokud vaše dítě nemá rádo tmu, chůvička může posloužit i jako světýlko
  • Teploměr a vlhkoměr – můžete sledovat podmínky v místnosti
  • Projektor – na zeď chůvičky miminku promítnou obrázky či jiné multimediální soubory
  • Hraní ukolébavek a hudby – můžete vašemu miminku na spaní pouštět písničky, které ho uklidní a uspí
  • Funkce VOX – chůvička šetří baterii tak, že se sepne jen, když miminko začne vydávat zvuky nebo je v okolí něho nějaký hluk
  • Nastavení citlivosti na zvuky vydávané miminkem

Osobní tipy na chůvičky ze zkušenosti na závěr

1.    Zkušenost s iBaby Care M2C PRO

Jako první jsme pořídili smart chůvičku iBaby Care M2C PRO na wifi, která byla v podstatě jen kamerou a komunikovala přes aplikaci v telefonu. Byli jsme s ní velmi spokojeni – uměla vše, co slibovala – opravdu kvalitní video, s možností záznamu a fotografií, včetně velmi vydařeného nočního vidění. Díky speciálnímu tvaru se dala namotat na postýlku i na kočár, fungovala bezproblémově i s powerbankou. Po zabezpečeném připojení telefonu lze obraz z kamery sledovat i vzdáleně, na telefonu přes data mimo dosah wifi. Kamera ale musí být k wifi připojena. Po roce a půl jsme chůvičku chtěli vyměnit, protože jsme začali cestovat obytkou, kde jsme wifi k dispozici neměli.    

2. Zkušenost s chůvičkou TrueLife NannyCam H32

Tato chůvička je zřejmě dobrým standartem, je mezi chůvičkami značně oblíbená a i my jsme chůvičku Trulife NannyCam H32 na doporučení mých kamarádek vybrali. Dvě kamarádky ji používají v bytě, mají kameru neustále u postýlky a rodičovskou základnu maximálně o pokoj vedle. V takovém případě chůvička funguje bez problémů. My jsme však měli větší nároky, a poté, co jsem zjistila, že stačí s rodičovskou základnou vyjít mimo dům, v podstatě 5 metrů od kamery, ale za cihlovou stěnu, signál byl fuč. Taktéž signál zmizel v momentě, kdy jsem se venku vzdálila na 50 metrů. Noční vidění nefunguje v momentě připojení kamery na powerbanku. Do bytu dle zkušeností kamarádek skvělé, jinak nepoužitelné. Hledali jsme dál.

3. Zkušenost s chůvičkou Philips Avent

Našli jsme tu pravou. Chůvička Philips Avent sice patří k těm dražším, ale za všechny ty peníze svou kvalitou opravdu stojí. Funguje jak ze sítě, tak do powerbanky (základna i kamera). Obraz je dostatečně ostrý (u první zmíněné chůvičky díky rozlišení displeje telefonu je obraz ještě detailnější), a to i při nočním vidění. Signál má opravdový dosah (vyzkoušeno 150 metrů – z jedné budovy do druhé, tzn. dvě tlusté cihlové zdi, bez ztráty signálu). Rodičovská základna upozorňuje na stav baterie, má funkci VOX – šetření baterie. Obousměrná komunikace. Monitoruje teplotu místnosti, kde mimiko spí. Základna nabízí i režim vibrací jako upozornění na dění – to se může hodit, když máte další dítě. Jsme s ní maximálně spokojeni. Tak jako mi ji doporučila moje sestra, i já mohu naprosto upřímně doporučit všem. Komu se zdá drahá, doporučuju navrhnout rodině, aby se složila jako dar k narození dítěte nebo k narozeninám.