Pokud máte v oblibě túry v přírodě nebo poznávání cizích měst, nemusíte se svých zájmů na dlouho vzdát ani po narození dítěte. Stačí pár měsíců a už ho můžete vzít s sebou, aby od malička poznávalo svět. A to přímo z vašich zad. Jediné, o co musíte doplnit svou dobrodružnou výbavu, je krosna na dítě. Ta umožňuje vydat se s dítětem i na poměrně náročné túry, záleží hlavně na vaší kondici a pak samozřejmě i na výdrži a trpělivosti dítěte. Prozkoumejte náš výběr nejlepších typů krosen na výlety s malým dítětem a podívejte se na to, jak vybrat krosnu na dítě, aby byla každá cesta co nejpohodlnější jak pro vašeho potomka, tak i pro vás.
Naše tipy
Nelze jednoznačně říct, jaká je nejlepší krosna na dítě, vhodnost výběru totiž záleží na vašich požadavcích, které se odvíjí od způsobu využití krosny, a významnou roli jistě hraje i cena. Proto jsme pro vás vybrali hned několik kvalitních modelů krosen na dítě s různými vlastnostmi a z různých cenových kategorií, z nichž si po přečtení našeho průvodce výběrem můžete snadno vybrat a zaručeně neuděláte chybu.
Cenově dostupná krosna na dítě Ferrino Squirrel
Superlehká krosna na dítě LittleLife Adventurer Carrier Blue
Superlehká krosna na dítě LittleLife Adventurer Carrier Blue
Krosna na dítě Thule Sapling pro vášnivé turisty
Výběr krosny na dítě
Komfort pro dítě a pro rodiče
Správná ergonomie je u krosny na dítě vůbec to nejdůležitější, jinak by výlet pro nikoho nebyl příjemný. Pohodlí, které nabízí turistická krosna na dítě, lze hodnotit ze dvou pohledů – z pohledu dítěte a z pohledu toho, kdo krosnu nese.
Z pohledu dítěte je zásadní, aby se do krosny bez problémů vešlo a jeho místo se dalo přizpůsobit přesně jeho tělu. Zaměřte se zejména na hloubku a šířku prostoru pro dítě a významnou roli hraje také polstrování a provedení opěrek a bezpečnostních pásů – vše musí poskytovat dostatečný komfort, nic nesmí nikde tlačit. Od použitých materiálů se pak odvíjí prodyšnost krosny. Samozřejmě platí, že čím lepší odvětrávání bude nosítko na záda pro děti nabízet, tím lépe, protože mít na sobě propocené oblečení není příjemné ani pro dítě, ani pro jeho rodiče.
Rodič by se měl vedle pohodlí dítěte zajímat rovněž o své pohodlí. K požadované úrovni komfortu při nošení krosny přispějí vyhovující ramenní popruhy a bederní a hrudní pás. Ramenní popruhy by proto měly být dostatečně široké a polstrované a bederní i hrudní pás musí jít snadno přizpůsobit postavě. Pokud plánujete, že si budete krosnu s dítětem střídat, krosna musí vyhovovat oběma rodičům (nosičům). Pro již zmíněné odvětrávání hledejte krosnu s dobře odvětrávaným zádovým systémem.
Úložný prostor
Dále záleží na velikosti a provedení úložného prostoru na věci. Když nebudeme počítat dítě, tak se toho do krosny na dítě pochopitelně nevejde tolik jako do nějakého klasického modelu. Zamyslete se nad tím, bez čeho se na plánované túry či procházky s dítětem na zádech nikdy nevydáte. Jestliže mezi základní položky vašeho nákladu běžně patří svačina, pití a lehká bunda, krosna by měla všechny tyto věci pojmout.
V případě některých dětských turistických nosítek se musíte smířit s tím, že slouží pouze k nošení dítěte a nic dalšího do nich nedáte, případně mají jen malou kapsu na peněženku a telefon. U krosen na dítě, které již disponují nějakým větším úložným prostorem, plní roli hlavního úložného prostoru kapsa zpravidla umístěná ve spodní části krosny. Počítat ovšem stejně můžete s prostorem o objemu maximálně něco přes 20 litrů, což odpovídá menšímu turistickému batohu.
INFO: Na túry se vůbec nehodí klasická nosítka, která dovolují nosit dítě na břiše. Tato nosítka jsou určena pro pohyb doma, na zahradě a krátké procházky.
Výbava
Při výběru se krosny na dítě se dále zaměřte na její výbavu. Buď součástí samotné krosny, nebo samostatně prodávaná může být následující výbava:
- třmeny na nohy – opora pro nohy dítěte je velmi důležitá pro jeho pohodlí, zvlášť na delších trasách
- stříška proti slunci a větru – měla by být dostatečně velká a zajišťovat ochranu nejen svrchu, ale i ze stran
- pláštěnka
- zrcátko – pro kontrolu dítěte nemusíte krosnu sundávat ze zad
- kapsa na hydrovak
Nosnost
Nosnost se napříč různými modely krosen na dítě příliš neliší, setkáte se s hodnotami kolem 20 kilogramů, odchylka bývá nanejvýš 2 kilogramy. Počítat vždy musíte s hmotností dítěte i věcí, které do krosny dáte. Naštěstí děti s takovou hmotností už běžně raději chodí po svých, takže se nemusíte bát, že by vám nezbyla dostatečná rezerva pro uložení všech potřebných věcí.
Časté otázky o krosnách na dítě
Od kdy se může dítě nosit na krosně?
S krosnou a dítětem na zádech můžete podle některých výrobců začít vyrážet ven už od 6 měsíců věku dítěte. Rozhodující je však to, zda dítě dokáže bez potíží udržet vzpřímenou hlavičku a mělo by se umět samo posadit a vydržet delší dobu sedět.
Kdy už je dítě na krosnu moc velké?
Krosny se využívají k nošení dětí do 3–4 let, byť vzhledem ke své nosnosti by krosny obvykle dokázaly unést i starší děti. Starší děti už ovšem dávají přednost chůzi po svých a jejich nošení na zádech se pro rodiče stává docela náročné. Každopádně oběma variantám musíte přizpůsobit plánování výletů.
Jak dlouho může být dítě na krosně?
To, jak bude dítě snášet nošení na krosně, je velmi individuální. Pokud mu sezení na krosně a neobvyklý výhled ze zad jednoho z rodičů nebude vadit, můžete se vydat i na dlouhou túru. Samozřejmě je ideální napoprvé začít kratším výletem, abyste věděli, jak bude dítě reagovat. Během túry se pak doporučuje dělat přestávky maximálně po 2 hodinách, kdy dítě z krosny musíte vyndat a dopřát mu chvíli volného pohybu.
Na co myslet na túře s dítětem v krosně?
- Na začátku túry se důkladně přesvědčte o tom, že je vše správně nastaveno a dítěti se sedí pohodlně.
- Po každém usazení na krosnu nezapomeňte zkontrolovat pevné dotažení bezpečnostních popruhů.
- Protože se dítě na krosně aktivně nepohybuje a zároveň s vámi ani nebude v těsném kontaktu, v chladnějším počasí musíte úměrně tomu přizpůsobit jeho oblečení.
TIP NA ZÁVĚR: Chystáte se na túry s dítětem? Pro inspiraci, kam na výlety s dětmi sledujte web pivesko.cz nebo instagramový profil @pivesko.cz nebo mamouzlehka.cz.