Koupě nového bytu či domu je pro mnohé lidí splněním snu, ať už je od developera či nikoliv. Nicméně při koupi bytu od developera se dočkáte nového, moderně vybaveného bydlení, kde si vše můžete přizpůsobit podle svých představ. Je však dobré vědět, že tato cesta financování nového bydlení může přinést i určitá rizika, a proto je dobré být ve střehu po celou dobu vyřizování. Abyste se vyhnuli případným problémům, připravili jsme pro vás seznam bodů, na které byste měli dát pozor.

Dbejte na důkladnou kontrolu smluvních podmínek

Před nákupem bytu je nutné si důkladně prostudovat kupní smlouvu. Ve smlouvě by měly být jasně uvedeny všechny podstatné informace jako například:

  • cena bytu,
  • termín předání,
  • sankce v případě prodlení,
  • možnosti odstoupení od smlouvy a další.

Pokud si se smlouvami nevíte moc rady, doporučujeme najít si právního poradce, který vám se vším pomůže. Věřte nám, že tato investice se vám ve světle možných problémů opravdu vyplatí a nebudete jí litovat.

Reputace developera je víc než důležitý faktor

Před koupí bytu je dobré si prověřit reputaci developera. Jak dlouho působí na trhu? Jaké má reference od předchozích zákazníků? Je v insolvenčním řízení nebo má nevyřízené stavební spory? Tyto informace mohou napovědět, zda je developer důvěryhodný. Důkladný výběr developera vám ušetří mnoho starostí do budoucna. Při výběru nehleďte pouze na cenu nemovitosti, ale zajímejte se, jak probíhaly jeho předchozí projekty a jakým stylem s kupci komunikuje.

Kontrolujte kvalitu stavebních prací a použité materiály

Jedním z nejdůležitějších faktorů je kvalita stavebních prací a použité materiály. Můžete navštívit již dokončené projekty daného developera a promluvit se s obyvateli. Případně můžete trochu zasurfovat na internetu a zkusit zjistit informace on-line. Zjistěte, zda jsou současní obyvatelé s kvalitou bydlení spokojeni a zda se některé problémy nevyskytly například až po nastěhování. Právě tohle všechno byste následně měli hlídat i u stavby vašeho bytu.

byt od developera

Zjišťujte informace o lokalitě a plánované infrastruktuře

Lokalita bytu je pro dnešní život klíčová. Měli byste zjistit, jak je na tom lokalita s dopravou a jakými spoji např. městské hromadné dopravy se k bytu dostanete. Stejně tak je nesmírně důležité zjistit si dostupnost k nejbližšímu zdravotnickému zařízení, obchodu, školy (školy) případně pošty a dalších služeb. Stejně tak je dobré se informovat o plánovaném vývoji lokality.

Tip: Vybírejte takového developera, který se o lokalitu dobře stará i po výstavbě projektu. Jedna věc je totiž vybudovat byt a druhá vybudovat domov. Zajištění celkové infrastruktury nabídky služeb u postavených projektů nabízí developer Finep, který staví nabízí dostupné a příjemné bydlení v Praze, např. na byty na prodej v Praze 9 se můžete podívat zde.

Berte ohled na energetickou náročnost a další provozní náklady

Energetická náročnost bytu může výrazně ovlivnit výši měsíčních nákladů na bydlení. Informujte se, jaké jsou předpokládané náklady na vytápění, vodu a další poplatky. Zjistěte také, zda je v ceně bytu zahrnuto i parkovací stání, sklep, nebo zda se jedná o dodatečné náklady. Vždy je lepší vše zjistit dopředu, protože posléze s tím váš “budget” nemusí počítat.

Při koupi bytu od developera je důležité si uvědomit, že se jedná o značnou investici, která vyžaduje důkladnou přípravu a uvážení. Naše tipy vám mohou pomoci se lépe orientovat na trhu novostaveb a vyhnout se případným problémům. Pamatujte, že nejdůležitější je dělat rozhodnutí, se kterými budou souhlasit všichni členové rodiny, a která vám přinesou radost z nového bydlení. Pokud uvažujete o bydlení v Praze a nevíte, jaké jsou možnosti, obraťte se na spolehlivého developera, který vám se vším pomůže a poradí.