Topíte doma palivovým dřevem a platíte za jeho nařezání? Pokud chcete ušetřit, nechte si dřevo dovážet v celku a pořiďte si štípačku na dřevo. Levněji získáte dřevo už jedině tak, že vám dovezou celý strom nebo začnete se samotěžbou. Určitou alternativou štípačky na dřevo bývá kalač, sekera či klíny. Při používání ale brzy zjistíte, o jakou namáhavou práci jde. Dopředu se ovšem dere otázka: Jakou štípačku vybrat? V tuto chvíli si položte i tyto otázky: Jak často a jaké množství polen budete štípat? Kde budete štípat? Jaký druh dřeva budete používat? Jakou délku polen a průměr potřebujete? Proto čtěte dál a dozvíte se nejen odpovědi na tyto otázky, ale podíváme se spolu na srovnávání tří nejprodávanějších štípaček na dřevo.

Horizontální či vertikální štípačka?

Jakmile si zodpovíte předešlé otázky, vše náhle dostane ten správný ráz. Ujasníte si, že při menším objemu a průměru polena do 25 cm, je lépe volit štípačku horizontální, která se také spíše používá na dřevo smrkové, z jedle, břízy a borovice, tedy na polena ze stromů s měkčím dřevem. Na tvrdé dřevo, delší a silnější polena, pořiďte vertikální štípačky.

  • Štípačky na dřevo se ovšem nedělí jen na vertikální a horizontální, ale v dnešní době se vyrábí i hybridní. Oba typy štípaček se liší přizpůsobenou konstrukcí pro pokládání polen na ležato nebo postavení na průřez.
  • Obě štípačky obsahují štípací mechanismus, píst a klín, někdy i sadou štípacích klínů.
  • Hybridní štípačky umožňují zvolit horizontální či vertikální polohu dle potřeby. Proto vás asi nepřekvapí, že se jedná o dosti drahé přístroje a jsou používány při profesionální zpracování dřeva.

Nejprodávanější štípačky na dřevo

Vybrali jsme nejprodávanější štípačky na dřevo z několika e-shopů a po jejich porovnání jsme vybrali top produkt pro vertikální a horizontální štípače, které nalznete níže. Také platí, že horzinotální štípače jsou řádově levnější než štípače vertikální.   

Štípačky do 10 000 Kč

Štípačky nad 20 000 Kč

Nejlepší štípačky na dřevo

Na samém konci článku nesmí chybět ani výběr těch nejlepších štípaček na dřevo, tady jsou:

Stroj je určen pro špalky o průměru 50–350 mm s maximální délkou 500 mm. Tento pomocník je vhodný pro přípravu palivového dřeva do krbů a kotlů. Jeho velkou výhodou je obouruční ovládání za pomocí pák s ochrannými kryty a seřazení zdvihu štípacího klínu. Manipulace je snadná díky kolům a tažné rukojeti. Stroj také disponuje odkládacími plochami.

L

Chlubí se robustním ocelovým rámem, výkonným hydraulickým čerpadlem a závěsným pracovním stolem (310 × 300 mm).

L

Výkon 3 000 W.

L

Maximální štípací tlak 8 t.

K

Vyšší pořizovací cena

Rychlostí až 100 polen za hodinu budete mít vše rychle naštípané. Je tichá a bezpečná, má kompaktní rozměry. Díky držadlům a kolům je zcela mobilní – snadno ji přesunete tam, kde ji zrovna potřebujete mít. Disponuje také ochrannou klecí, prodlouženým pracovním stolem, pojistkou uvolnění polena při výpadku proudu a má automatickou funkci návratu pístu.

L

Vyvine vysoký tlak až 4 tuny

L

V této cenová kategorii nezvykle vysoce kvalitní štípací klín z kované oceli.

L

Robustní konstrukce zajišťující dlouhou životnost.

L

Nízká cena

K

Pouze na menší polena (do 37 cm)

Baví vás manuální práce? Pak by se vám mohl hodit i článek Jak vybrat aku vrtačku