Pudry jsou základní výbavou každé ženy a mnoho z nás na ně nedá dopustit. Zafixují líčení, zmatní pleť a mohou zakrýt některé nedostatky. To jsou důvody, proč většina z nás nosí alespoň jeden pudr neustále u sebe. Nabídka je ale velká a jak se v ní vyznat? Pojďme se podívat, jak vybrat pudr, jak ho koupit a proč pudr vůbec používat. Níže naleznete přehled všech druhů pudrů, se kterými se můžete setkat, stejně jako tipy na tři top pudry, které jsme pro vás vybrali. Potom už bude výběr pudru, který dodá vaší pleti šmrnc, hračka.

Kompaktní pudr

Kompaktní pudr je jeden z nejčastěji používaných pudrů, který je oblíbený zejména pro svoji schopnost zakrývat lesklá místa. Zároveň kompaktní pudr tolik nevysouší pleť, takže je vhodný i pro osoby se sušší pletí. Má v podstatě stejné složení jako práškový pudr, akorát je smíchaný s různými pojidly.  Tento druh pudru se také ideálně hodí k zafixování make-upu nebo na cesty, když potřebujete mít možnost se rychle přepudrovat.

Sypký pudr

Sypký neboli práškový pudr, je vhodný zejména pro ženy, jejichž pleť je vlhčí, a tak nevadí, že ji pudr vysuší. Tento typ pudru má vzdušnější konzistenci a výsledek po napudrování je velmi přirozený, někdy má díky němu pleť sametový nádech. Je také velmi vhodný pro zafixovaní make-upu, vhodnější je ale pro ženy, které používají spíše lehké líčení.

Minerální pudr

Minerální pudry mají podobné vlastnosti jako jiné pudry, ale navíc obsahují minerální látky, které pleť ochrání a vyživí. Jsou vyrobeny z přírodních látek, takže jsou vhodné i pro alergiky a ty, jejichž pleť se snadno podráždí. Vyrábějí se také minerální pudry, které zároveň kryjí a sjednotí pleť.

jak-vybrat-pudr

Transparentní pudr

Tyto pudry nemají téměř žádnou barvu a samy o sobě tedy odstín vaší pleti nijak nezmění. Hodí se zejména, pokud chcete perfektně zafixovat make-up, bez toho, aby pudr ovlivnil jeho vzhled. U transparentních pudrů si můžete, stejně jako u dalších typů, vybrat mezi sypkým a kompaktním pudrem. Je dobré myslet na to, že transparentní pudr v podstatě vůbec nekryje a nepomůže vám tak se zakrytím nedostatků.

Fixační pudr

Fixační pudry mohou být opět mnoha druhů, ale mají jeden společný znak, vždy výborně fixují make-up. Chrání vaše líčení před dotykem a dalšími vnějšími jevy v průběhu celého dne a prodlužují tak jeho životnost.

Rozjasňující pudr

Kromě běžného složení mají rozjasňující pudry navíc obsah drobných částeček, které odrážejí světla a zajistí prozáření a rozjasnění pleti. Používají ho zejména ženy, jejichž pleť je přirozeně bledá a bez jiskry. U rozjasňujících pudrů je ale nevýhodou to, že nedokonalosti pleti budou naopak zvýrazněny. Ženy s problematickou pletí by se tedy tomuto typu pudru měly vyhnout.

Konturovací pudr

Díky konturovacím pudrům můžeme vypadat jako po návratu z dovolené u moře po celý rok. Jsou vhodné pro ztmavení pleti, a hlavně její konturování, tedy zvýraznění například lícních kostí. S konturovacími pudry je ale třeba pracovat velmi opatrně, protože je snadné to s nimi přehnat a výsledek poté působí velmi nepřirozeně.

Zapékací pudr

Zapékací neboli baking pudr, je jedinečný typ pudru, který se začíná těšit čím dál větší oblibě. Většinou je to transparentní pudr, který se ale na obličej nanáší v mnohem větší vrstvě, než je běžné. Poté se nechá na pleti několik minut působit, kdy se díky teplu z vašeho obličeje spojí korektor a make-up, které máte nanesené pod pudrem. Poté se pomocí oprášení pudr odstraní a zůstane jen perfektní vzhled pleti, kterého lze dosáhnout jiným způsobem jen velmi obtížně.

Top 3 pudry

Stále se nemůžete ve velké nabídce pudrů vyznat a netušíte, jaký si napoprvé vybrat? Inspirujte se naším výběrem top 3 pudrů.

Sypký pudr se štětcem Clinique 35 g

Tento luxusní pudr je velmi lehký a hebký, díky čemuž je výsledný vzhled přirozený a slušivý. Je vhodný pro zafixování make-upu a zároveň díky přidaným minerálním látkám o pleť i pečuje. Pudr je rovněž hypoalergenní a vhodný pro všechny typy pleti, včetně mastné. Mírnou nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Clinique Blended Face Powder and Brush pudr odst�n Transparency NeutraI 8 35 g

Vlastnosti:

 • Přirozený a slušivý vzhled
 • Hypoalergenní a pro všechny typy pleti
 • Přidané minerální látky
 • Dobře fixuje make-up
 • Vyšší cena

Rimmel London Stay Matter Powder 14 g

Tento transparentní pudr s přírodním složením perfektně fixuje make-up a zajistí jeho ochranu během celého dne. Díky bavlně a heřmánku je redukován lesk a zároveň podpořena kvalita pleti. Velkou výhodou je také jeho nízká cena.

Rimmel Stay Matte pudr odst�n 001 Transparent 14 g

Vlastnosti:

 • Dobře fixuje make-up
 • Přírodní složení
 • Nízká cena
 • Podpora kvality pleti

Zapečený pudr Flormar terracotta 9 g

Na závěr přidáváme jeden tip na zapečený pudr od značky Flormar. Lze si u něj vybrat mezi matnou a rozjasňující verzí, obě ale mají podobně vlastnosti. Díky obsahu vitamínů a olejových komplexů je pleť pudrem vyživována a chráněna před stárnutím. Pudr vás také ochrání před slunečním zářením, jelikož patří mezi takzvané spf pudry. Díky zapečení je pudr výjimečně hebký a příjemný.

Flormar-pudr-terracotta

Vlastnosti:

 • Obsah vitamínů a olejových komplexů
 • Ochrana před slunečním zářením
 • Matná i rozjasňující verze
 • Hebký a příjemný
 • Vhodný pro všechny typy pleti

Často se ptáte

Níže najdete odpovědi na nejčastější otázky, které se v souvislosti s používáním pudrů objevují.

Proč používat pudr?

Důvodů, proč používat pudr, je celá řada. Pro ty, kteří používají líčení a chtějí, aby jim na obličeji vydrželo po celý den, je pudr ideálním fixátorem, který prodlouží životnost make-upu. Ale i pro ostatní může mít pudr celou řadu benefitů. Sjednocuje pleť, zmatňuje a zamaskuje menší nedokonalosti.

Jak vybrat pudr?

Nabídka pudrů je opravdu široká a pro každého je také ideální trochu jiný typ pudru. Záleží především na stavu pleti. Pro sušší pleť je vhodnější kompaktní pudr, zatímco pro mastnější pleť se nabízí použití sypkého pudru. Odstín pudru je vhodné sladit s odstínem make-upu, který používáte, případně s tónem pleti. Dále záleží na tom, co od pudru očekáváte, můžete si vybrat mezi rozjasňujícími, transparentními nebo třeba konturujícími pudry.

Jak koupit pudr?

V dnešní době již pudr seženete i v každém supermarketu. Pokud vám ale více záleží na konkrétní značce a typu pudru, porozhlédněte se v drogérii, obchodě nebo e-shopu s kosmetikou. Mezi ověřené e-shopy s kosmetikou patří třeba Notino.cz nebo Douglas.cz.

Jak nanášet pudr?

To, jak budete pudr nanášet, záleží na typu pudru, který jste si vybrali. Obecně platí, že pro nanášení kompaktních pudrů se většinou používá houbička, která obvykle bývá součástí balení. Tuto houbičku můžete i namočit a dodat tak pudru ještě více přilnavosti. Sypké pudry jsou na nanášení o něco složitější, většinou se využívají štětce.

Zajímáte se o módu a krásu? Zjistěte, jaké jsou aktuální trendy v oblékání