Elektrokoloběžky lze označit za jeden ze současných trendů osobní dopravy. I koloběžky s elektrickým motorem stále slouží k účelu, na jaký jsme byli vždy zvyklí – k zábavě, ale ve velkém měřítku se staly také praktickým dopravní prostředkem. Vyrazit na nich lze na výlet do přírody, děti na nich mohou jezdit s kamarády v okolí domu a zejména ve větších městech může být elektrokoloběžka nejlepší volbou pro co možná nejrychlejší přesun z domova do práce a zase zpět. Pokud nevíte, jak vybrat elektrokoloběžku, ale některá ze zmíněných situací vás láká, informace pro správný výběr najdete v tomto článku.

V článku se zaměříme na nejdůležitější kritéria výběru elektrokoloběžky, které byste měli brát v úvahu. Získáte tak představu o tom, jaká elektrokoloběžka je pro vás ta pravá a na které parametry byste se měli při nákupu v kamenném obchodě či na e-shopu nejvíce zaměřit. Na konci článku pak najdete výběr elektrokoloběžek, které podle nás patří k nejlepším kandidátům ke koupi ze současné nabídky na trhu.

Způsob jízdy

Výběr elektrokoloběžky zásadním způsobem ovlivní hned první rozhodovací kritérium, a to způsob jízdy. Konkrétně tedy to, pro koho je určena a kde na ní bude dotyčný jezdit. Dle těchto kritérií lze elektrokoloběžky rozdělit do tří základních kategorií:

  • Elektrokoloběžky do města
  • Elektrokoloběžky na výlety/do lehkého terénu
  • Elektrokoloběžky pro děti

Elektrické koloběžky do města jsou ideální například na cesty do práce. Často mají menší kola, díky nimž je koloběžka dobře ovladatelná a velmi hbitá. Vzhledem k tomu, že se na nich předpokládá jízda po zpevněných chodnících a silnicích bez hrbolů, menší kola by neměla být velkou překážkou pro komfort jízdy. Obvykle mají kompaktní rozměry a nízkou hmotnost pro snadný přenos koloběžky.

Pokud vás láká s elektrokoloběžkou občas vyrazit na výlet, rozhodně se vyplatí, když sáhnete po modelu s většími koly a gumovými pneumatikami, protože pravděpodobně budete jezdit i po horších cestách. Ani tyto koloběžky nebývají určeny do náročného terénu, ale přejet štěrk na cestě či menší hrbol jim nedělá potíže. Navíc s většími koly je koloběžka stabilnější při rychlejší jízdě.

Za samostatnou kategorii se považují elektrokoloběžky pro děti. U těchto koloběžek obvykle nejsou kladeny takové nároky na výkon nebo dojezd, dětská elektrokoloběžka by měla být především lehká, přiměřeně výkonná a za přijatelnou cenu. I s relativně horšími parametry tyto koloběžky dokážou dětem poskytnout spoustu zábavy.

elektorkolobezka-skladaci

Motor a rychlost

Výkon motoru patří mezi nejdůležitější parametry při výběru elektrokoloběžky. Od výkonu motoru se odvíjí její maximální rychlost, které je schopna dosáhnout, a také ovlivňuje schopnost udržovat rychlost při jízdě do kopce či při jízdě těžšího jezdce.

Vhodný výkon elektrické koloběžky orientačně ukazuje následující tabulka:

Výkon Užití
Do 100 W pro menší děti, rovinatý terén
100–300 W kratší cesty po městě, pro jezdce s nižší hmotností
300–500 W cesty po městě, kratší výlety
500–800 W pro těžší jezdce na cesty po městě, výlety po okolí ve zvlněném terénu
Nad 800 W dlouhé výlety v členitém terénu, pro těžší jezdce

 

U nejlevnějších modelů pro děti se maximální rychlost pohybuje kolem hodnoty 10 km/h. Za standardní maximální rychlost lze ovšem považovat rychlost 25 km/h, kterou nabízí největší počet modelů na trhu. Nejrychlejší elektrokoloběžky pak dosahují rychlosti až 50 km/h.

Baterie a dojezd

Čím vyšší kapacitu má akumulátor koloběžky, tím vyšší lze očekávat dojezd. Dojezd elektrických koloběžek se obvykle pohybuje od 10 do 50 km, u nejlepších modelů to může být ještě více. Běžnou a dostatečnou hodnotou bývá dojezd kolem 30 km.

Elektrokoloběžka by pochopitelně měla nabízet takový dojezd, abyste vždy dojeli do cíle. Po vybití baterie je sice na většině modelů možné jet jako na normální koloběžce, ale musíte počítat se ztíženou jízdou kvůli odporu motoru. Při výběru berte v úvahu obvyklou rychlost jízdy, výškový profil plánovaných cest a hmotnost jezdce. Udržování konstantní vysoké rychlosti, kopcovitý terén a vyšší hmotnost jezdce dokážou velmi výrazně snížit odhadovaný dojezd, který je uváděný výrobcem.

Tip: Baterie s vysokou kapacitou se jeví jako lepší volba. Nezapomeňte však na to, že takové baterie mají vyšší hmotnost a také jsou dražší.

Konstrukce a nosnost

Rám bývá nejčastěji z hliníku (duralu), což zajišťuje nižší hmotnost, méně často můžete narazit na koloběžku s ocelovým rámem. Nejlevnější dětské elektrokoloběžky mohou velmi zřídka mít plastový rám. Obvykle se elektrokoloběžky vzhledem příliš neliší od těch klasických, výjimečně jsou však dostupné elektrokoloběžky se sedátkem.

Důležitým údajem je nosnost koloběžky. V kategorii dětských elektrokoloběžek začíná nosnost na 50 kg, u elektrokoloběžek pro dospělé se nejčastěji setkáte s hodnotami 100 kg a 120 kg, maximálně pak s nosností 150 kg.

Poměrně velké množství modelů elektrokoloběžek lze složit, aby vám doma nezabíraly tolik místa a také je snáze šlo převézt autem. Pokud tedy hledáte způsob, jak doma ušetřit každý kousek prostoru, nebo plánujete koloběžku převážet v kufru auta, vybírejte v kategorii skládacích koloběžek.

Při častém přenášení nebo převozu oceníte nižší hmotnost koloběžky, proto se případně zaměřte i na údaj o hmotnosti. Nejlehčí kvalitní elektrokoloběžky váží okolo 10 kg, velké množství modelů má hmotnost do 15 kg, ale některé modely mohou vážit i přes 20 kg.

elektrokolobezka

Kola

V případě kol je nejdůležitější jejich velikost a dále také materiál, který se odvaluje po silnici. Vhodná velikost kol vychází ze způsobu užívání, jak už bylo zmíněno na začátku článku. Větší kola se hodí pro rychlejší jízdu a lépe si poradí s nástrahami méně kvalitních cest, například se štěrkem nebo menšími výmoly a hrboly. Jejich nevýhodou je o něco horší ovladatelnost a menší hbitost koloběžky. Menší kola mají z logiky věci opačnou charakteristiku.

Jednoduše tak platí, že velká kola jsou vhodná pro výlety, kdy vás nezaskočí horší jízdní povrch. Také můžete bez obav delší dobu jet vyšší rychlostí, aniž by se koloběžka chovala neklidně. Malá kola jsou lepší při kratších jízdách ve městě.

Co se týká materiálu kol, na výběr je ze dvou možností. Tvrdá celistvá kola, vyrobená většinou z polyuretanu, jsou dobrou volbou do města na hladké cesty, protože jízda po nerovnostech s nimi není příliš pohodlná. Jejich výhodou je, že je nemůžete píchnout. Gumová nafukovací kola nabízí pohodlnější jízdu, a proto jsou vhodnější pro jízdu na nerovném povrchu. Může však u nich dojít k defektu, stejně jako je tomu u jízdního kola.

Info: Některé koloběžky nabízí kompromis v podobě předního gumového a zadního tvrdého kola.

Brzdy

Běžně je na výběr z následujících tří typů brzd, které mohou být vzájemně kombinovány:

  •  Nášlapné
    • brzdí se pomocí tlaku nohy na blatník zadního kola
    • horší účinek za mokra
  • Kotoučové
    • nejúčinnější typ brzd
    • ovládá se páčkou na řídítkách jako na jízdním kole
  • Elektronické
    • plynulé a pohodlné brzdění, ovšem s nižším brzdným účinkem
    • nefunguje s vybitou baterií – proto se často kombinuje s mechanickým typem brzd

Výbava

Elektrokoloběžky mohou nabídnout ještě některé speciální funkce. Mezi nejčastěji nadstandardní výbavu patří: 

  • Tempomat
    • automaticky udržuje rychlost jízdy, stejně jako v autě
  • Rekuperace
    • prodlužuje dojezd koloběžky tím, že přeměňuje a ukládá energii z brzdění do baterie
    • systém je účinný při jízdě s častým zpomalováním
  • Propojení s telefonem
    • po propojení zjistíte v mobilní aplikaci například údaje o ujeté vzdálenosti
    • některé aplikace umožňují uzamčení koloběžky

Nejlepší elektrokoloběžky na trhu

Elektrokoloběžka do města – Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Výkon

300 W

Dojezd

45 km

Maximální rychlost

25 km/h

Hmotnost

14,2 kg

Nosnost

100 kg

Výbava

tempomat; systém rekuperace energie

Elektrokoloběžka na výlety i do města – Elektrická koloběžka City Boss GV5 černá 10″

 

Výkon 500 W
Dojezd 35 km
Maximální rychlost 35 km/h
Hmotnost 22 kg
Nosnost 150 kg
Výbava tempomat; USB port pro nabíjení telefonu

 

Elektrokoloběžka pro děti – LAMAX E-Scooter S5000

Výkon

250 W

Dojezd

16 km

Maximální rychlost

24 km/h

Hmotnost

8,4 kg

Nosnost

90 kg

Výbava

pojistka proti nechtěnému rozjezdu