Finský výrobce tradičních mobilních telefonů Nokia nedávno uvedl na trh nový model, který navazuje na předchozí poměrně úspěšný počin Nokia 5.3. Čím se novinka s názvem Nokia 5.4. od své starší verze liší? A jaká je její konkurenceschopnost mezi širokou nabídkou své třídy?

V jednoduchosti je krása

Největším lákadlem, které tento model může reálně nabídnou, je čistota softwarového provedení. Žádné zbytečné zatěžování různými nadbytečnými aplikacemi. Startovacím operačním systémem je Android 10, ovšem v té nejčistší formě, jakou si dokážete představit. Při prvotním spuštění telefonu najdete pouze ty nejdůležitější systémové aplikace a pár nejpoužívanějších Google aplikací – zbytek záleží už pouze na vás a vaší potřebě. Zajímavým plusem je také garance každoměsíční aktualizace systému po dobu 3 let. Samozřejmostí těchto aktualizací je zlepšování bezpečnosti, zároveň ale také plynulý přechod na novější verze Androidu (Android 11, Android 12).

Uspokojivé provedení

Oproti svému předchůdci je Nokia 5.4 o něco menší, což ovšem není žádným mínusem. Díky svým rozměrům se pohodlně ovládá i jednou rukou, což bývá mnohdy u podobných modelů poněkud křečovitou záležitostí. Celkový vzhled smartphonu je velmi sympatický, nutno však dodat, že povrch zadní strany je poněkud náchylnější na škrábance a jiné mechanické opotřebení, a tak je určitě vhodné vložit toto zařízení do kompatibilního ochranného obalu. Ačkoli není telefon nijak těžký, působí velmi bytelně a svým materiálovým zpracováním i kvalitně. Za určitý nedostatek lze považovat umístění reproduktoru, který je bohužel pouze jeden, a to na pravé straně spodní hrany. To může při některých typech úchopů (např. při hraní her) znamenat překrytí reproduktoru prstem nebo dlaní a tím pádem i nežádoucí ztlumení zvuku. Z pohledu výdrže baterie se může zdát, že 4000 mAh je spíše nižší než u konkurenčních modelů, ve výsledku ale telefon na jedno nabití vydrží až 2 dny, což je běžná délka pro chytré telefony. Díky Bluetooth 4.2 pak snadno připojíte kdejaké zařízení, jako jsou chytré hodinky nebo sluchátka.

nokia-5-4-displej

Hráči mají zelenou

Pro standartní hráče, kteří nevyžadují tu nejlepší techniku a bohatě jim stačí, že hra funguje tak, jak má, bude Nokia 5.4 dobrým herním společníkem. Načítání her je překvapivě rychlé a díky velikosti telefonu je ovládání pohodlné i pro jedince s kratšími prsty. Byť displej nedisponuje rozlišením Full HD, ale pouze HD+, je i tak obraz dostatečně ostrý a šikovně se přizpůsobuje automatickým nastavením jasu. Co možná trochu chybí, je nastavení hracího módu pro blokování notifikací.

Chytré prvky, které překvapí

Asi nejzajímavější chytrou funkcí tohoto zařízení je pomocné boční tlačítko pro aktivaci Asistenta Google (virtuální asistent s umělou inteligencí). Většina uživatelů tuto vychytávku při každodenním používání ocení, jsou však i tací, kteří by uvítali možnost propůjčení této rychlé volby libovolné aplikaci (resp. funkci) – to bohužel nelze. Můžete ale v nastavení telefonu tlačítko jednoduše deaktivovat. Velmi podařeným prvkem je také čtečka pro otisk prstů, která funguje opravdu dobře a lze skrze ni posouvat notifikace zobrazující se na displeji.

nokia-5-4-recenze

Komu je telefon Nokia 5.4 určen

V zahraničí patří nový model Nokie k jedněm z nejlepších levných telefonů současnosti. U nás se prodává o něco dráže, přesto však má potenciál vybojovat si své místo na trhu u uživatelů, kteří vyhledávají především jednoduchost. Pro náročného jednice tento telefon nejspíš nebude dostačující, ocení jej však ti, kteří mají rádi praktičnost, jasnost a přijatelnou cenu za spolehlivý výkon.

Kde koupit Nokiu 5.4?

Smartphone Nokia 5.4. nabízí za rozumnou cenu např. MALL.CZ v modré i fialové barvě. E-shop nabízí k telefonu také službu pojištění proti odcizení nebo poškození za 659 Kč.

Potřebujete vybrat vhodný tarif pro svůj nový telefon? Srovnejte si je na Nevolame.cz.

Jste spíš náročnější uživatel a je vám bližší Apple? Pak se vám může hodit recenze iPhone SE 2020.