Vánoční osvětlení k Vánocům jednoduše patří. Snad každého potěší pohled na rozzářený vánoční stromek nebo vkusně vyzdobený dům. Samozřejmě byste to s různými světýlky neměli úplně přehánět a je vhodné volit takové, které se hodí dovnitř k vám domů, nebo ven na váš dům. Pokud hledáte inspiraci, jak můžete svůj domov o vánočních svátcích stylově rozsvítit, jistě vám pomůže článek o tom, jak vybrat vánoční osvětlení na stromek, dům i do interiéru, který jsme pro vás připravili.

V článku nejdříve představíme pár tipů na nejkrásnější kousky vánočního osvětlení dovnitř i ven. Poté se již zaměříme na výběr interiérového a venkovního vánočního osvětlení. Interiérové a venkovní osvětlení se liší ochranou proti vodě a také jsou pro každý případ vhodné jiné varianty osvětlení. Na konci článku dále naleznete odpovědi na časté otázky, které každý rok padají v souvislosti s připevněním a zapojením vánočního osvětlení či ideální délkou světelného řetězu.

Jak vybrat vánoční osvětlení na stromek

Voskové svíčky sice navozují jedinečnou atmosféru, ale na vánoční stromek se pochopitelně moc nehodí, aby stromek nezářil až příliš. Naštěstí existuje elektrické vánoční osvětlení na stromeček, a to v různých variantách, takže máte spoustu možností, jak ho vyzdobit.

Světelné vánoční řetězy

Klasikou v kategorii osvětlení vánočního stromku jsou světelné řetězy. Dostupné jsou v různých délkách, provedeních a barevných variantách.

Na světelném řetězu se mohou objevit buď imitace klasických svíček, kde je hořící knot nahrazen bezpečnější žárovkou (klasickou či LED), nebo je tvořen z velkého množství malých světýlek. Dobrou volbou jsou řetězy s LED světly, které se vyznačují nízkou spotřebou elektrické energie.

Řetěz je nabízen buď v podobě velké smyčky, nebo dlouhého provazu se dvěma konci, přičemž na jednom konci se nachází zástrčka na zapojení do zásuvky. S „provazovým“ řetězem se o něco lépe pracuje.

Co se týká barev světýlek na vánočním řetězu, záleží zejména na vašem vkusu, jaké vyberete. Světýlka mohou být všechny stejné barvy, ale také mohou zářit všemi barvami. Při výběru barvy osvětlení je dobré brát v úvahu další výzdobu stromku, jako jsou skleněné, případně plastové ozdoby nebo třpytivé ozdobné řetězy. Pokud třeba budete mít všechny ozdoby v oblíbené modrostříbrné kombinaci, světelný řetěz hrající všemi možnými barvami nebude na stromku vypadat nejlépe.

Bezdrátové vánoční osvětlení na stromek

Jednotlivé žárovky světelného řetězu jsou sice obvykle propojeny zeleným kabelem, aby splynul s jehličím, ale i přesto je vidět, čímž trochu kazí celkový vzhled vánočního stromku. Navíc snižuje variabilitu rozmístění žárovek. Řešením je pořídit bezdrátové vánoční osvětlení na baterie, které na stromek rozmístíte přesně tak, jak se vám to bude líbit, a nikdy nebudete muset rozmotávat žádné kabely.

Nejčastěji má bezdrátové osvětlení na stromek podobu svíček. Dále se s bateriovým napájením nabízí i kratší světelné řetězy a závěsy, které se zpravidla než na stromek více hodí pro výzdobu dalších míst v interiéru.

Stupeň ochrany interiérového osvětlení

Světelné řetězy i další osvětlení do interiéru by měly splňovat stupeň ochrany IP20, což značí ochranu před vniknutím předmětů o průměru nad 12 mm a délkou přes 80 mm. Tato ochrana má zabránit například strčení prstu do míst, kde by hrozil zásah elektrickým proudem. Osvětlení s touto ochranou není odolné proti vodě, takže ho rozhodněte nepoužívejte jako venkovní osvětlení stromů nebo domu. Informace o stupni ochrany jsou u kvalitního osvětlení běžně uvedeny na obalu daného osvětlení.

jak-vybrat-vanocni-osvetleni-na-stromecek

Rozsviťte nejen stromek, ale rovnou celý domov

Hlavní dominantou každého vánočně vyzdobeného domova vždy bude vánoční stromek, ale to rozhodně neznamená, že už interiér nijak dál vyzdobit nemůžete. Na stole či nízké skříňce skvěle vypadá lucerna, ať už s voskovou svíčkou, nebo svíčkou na baterie. Zejména děti ocení prostorové světelné dekorace, jako je postava sněhuláka nebo soba s dekoračními světýlky. Svítící postavičky, hvězdy nebo svícny s několika žárovkami se pak hodí umístit za okno, aby si je mohli prohlížet kolemjdoucí.

Jak vybrat vánoční osvětlení na dům

Venkovní vánoční osvětlení dává jasně najevo, že máte období vánočních svátků v oblibě. Nemusíte si na dům navěsit tisíce žárovek, jako byste chtěli vyhrát soutěž o nejlepší výzdobu ve městě, ale nějaké hezké osvětlení na domě a venkovních stromech vám zvedne náladu vždy, když se na svůj dům zvenku podíváte, například při cestě do práce, nebo když se budete po náročném dni vracet domů. Jaké venkovní vánoční osvětlení tedy můžete vybrat?

Světelné vánoční řetězy

Stejně jako v interiéru, tak i v případě venkovního osvětlení domu a stromů patří mezi nejoblíbenější druhy světelné řetězy. Typicky se na nich nachází mnoho malých LED žárovek. Výběr barvy osvětlení opět závisí na vašem vkusu.

Hojně používané jsou světelné řetězy, které se skládají ze stejně, nebo různě dlouhých svislých provazců žárovek vedle sebe. Díky tomu, že se nejedná pouze o jednu svítící linku, lze elegantně vyplnit nějakou plochu, třeba část okna. Z toho důvodu se tento typ řetězů nazývá světelné závěsy.

Krátké světelné řetězy se používají také jako vánoční venkovní osvětlení do truhlíků. Praktické je v tomto případě voděodolné provedení s bateriovým napájením.

Světelné rampouchy

Velmi populární jsou světelné rampouchy. Jedná se o kabelem propojené LED pásky, někdy umístěné v plastových trubicích, které obvykle napodobují padající sníh, když se diody postupně rozsvěcují a zhasínají tak, aby tento světelný vodopád připomínal právě padání sněhu.

TIP: Praktickou vychytávkou u světelných řetězů a rampouchů je možnost jejich vzájemného propojení. Vánoční spojovací osvětlení jednoduše propojíte pomocí konektorů a můžete tak vytvořit velmi dlouhý řetěz nebo ohromující soustavu rampouchů napájenou z jediné zásuvky.

Vánoční projektory

Pokud jste opravdu velkými fanoušky vánoční výzdoby, můžete zapřemýšlet o pořízení dekorativního projektoru, který dokáže na dům staticky či dynamicky promítat různé ornamenty, většinou sněhové vločky nebo hvězdy. Existují projektory nejen pro venkovní, ale i speciálně pro vnitřní použití.

Stupeň ochrany venkovního osvětlení

U venkovního osvětlení je opravdu nutné dbát na dostatečný stupeň ochrany před vnějšími vlivy, aby bylo odolné vůči rozmarům počasí. Proto vybírejte osvětlení s minimálním stupněm ochrany IP44. Tento stupeň ochrany zaručuje, že osvětlení odolá tryskající vodě ze všech směrů a také zamezuje úrazu elektrickém proudem, když je odolné proti vniknutí velmi malých cizích předmětů. Konkrétně to znamená, že nebudete elektrickým proudem zasaženi ani při nebezpečném dotyku nástrojem či drátem s průměrem větším než 1 mm.

jak-vybrat-venkovni-vanocni-osvetleni

Praktické tipy a rady

Jak dlouhý by měl být světelný řetěz na vánoční stromek?

Vhodnou délku světelného řetězu na vánoční stromek, aby ho světýlka hustě zdobila odshora až dolů, uvádí následující tabulka:

Výška vánočního stromku

Délka světelného řetězu

1,5 m

15–20 m

2 m

20–25 m

2,5 m

25–30 m

3 m

30–35 m

3,5 m

35–40 m

4 m

40–45 m

5 m

60–80 m

6 m

80–100 m

7 m

90–110 m

Jak připevnit vánoční osvětlení na dům?

Vánoční osvětlení můžete na dům připevnit více způsoby. Asi tím nejjednodušším způsobem je využití lepicí pásky. Elegantnějším a spolehlivějším řešením jsou šroubovací háčky nebo natloukací skoby v dřevěném podbití střechy. Malé šroubovací háčky můžete v podbití nechat klidně po celý rok a nikdo si jich nevšimne.

Jak připevnit vánoční osvětlení na okno?

Vánoční osvětlení do okna lze omotat kolem garnýže, případně ho na garnýž zavěsit pomocí provázku. Pokud garnýže nemáte, nebo chcete vánoční osvětlení umístit z venkovní strany oken, dobře poslouží odstranitelné samolepicí háčky, které při sundávání osvětlení po svátcích jednoduše strhnete. Při umístění osvětlení dovnitř i ven si pak opět můžete pomoci průhlednou lepicí páskou, která při rozvážném použití není příliš nápadná.

Jak zapojit venkovní vánoční osvětlení?

Pro zapojení venkovního vánočního osvětlení s klasickým síťovým napájením z 230V zásuvky je často nutné použít prodlužovací kabel, protože obvykle zásuvka není v blízkosti místa, kde po zavěšení světelného řetězu visí jeho zástrčka. Nezapomeňte na to, že rovněž prodlužovací kabel by měl splňovat minimální stupeň ochrany IP44.

Další věcí, která se hodí při zapojení venkovního osvětlení, jsou spínací hodiny. Na spínacích hodinách nastavíte, v jakou denní dobu má osvětlení svítit, a jeho spuštění a vypnutí pak každý den probíhá automaticky. Nemá totiž smysl mít osvětlení zapnuté celý den. Přes den, kdy jsou všichni včetně vás práci, ho mnoho lidí neuvidí a ani není moc výrazné, jde tak akorát o zbytečné plýtvání elektřinou. Úplně stačí, když osvětlení bude svítit v ranních, pozdních odpoledních a večerních hodinách. Někdy můžete narazit přímo na vánoční osvětlení s časovačem, takže nejsou spínací hodiny do zásuvky potřeba.

Vánoce a světýlka k sobě bezpochyby patří, stejně tak jako si Štědrý den nedokážeme představit bez stromečku a dekorací. Přečtěte si, jak vybrat vánoční stromek a prohlédněte si vánoční inspiraci. Nezapomněli jsme ani na adventní kalendáře či tipy na dárky. A pro ty, kteří klasicky nakupují dárky v den Vánoc máme i tipy na dárky na poslední chvíli