Vánoce patří k nejoblíbenějším obdobím v roce. Rády je přitom nemají pouze děti, ale také dospělí, kteří si spolu s nimi užívají jedinečnou atmosféru, jež v tomto čase panuje. K Vánocům neodmyslitelně patří mnoho symbolů, jedním z největších je bezpochyby ozdobený vánoční stromek. A přestože se v řadě domácností zdobí umělé stromky, nic nenahradí dojem z toho živého. Právě proto se v tomto článku zaměříme na to, jak vybrat živý vánoční stromek, který k vám domů přinese tu pravou vánoční pohodu.

Nejdříve se zaměříme na samotný výběr živého vánočního stromku, v další části článku pak následují odpovědi na otázky, které si řada lidí v souvislosti s nimi každý rok pokládá.

Výběr vánočního stromku

Výběr vánočního stromku závisí především na vašich představách ohledně jeho vzhledu. Různé druhy stromků se kromě vzhledu odlišují ještě svými vlastnostmi, zejména výdrží, než začnou opadávat.

Druhy vánočních stromků

V České republice jsou na Vánoce nejoblíbenější tři druhy stromků – smrk, borovice a jedle. Podívejte se na jejich charakteristiku.

Smrk

Smrk má krátké a tuhé jehličí a husté větve, které se příliš neprohnou ani při zatížení těžšími ozdobami a díky kterým působí bohatým dojmem.

Oblíbený smrk ztepilý má zelené až šedozelené jehličí, které docela brzy opadává. Smrk pichlavý, známější pod názvem smrk stříbrný podle barvy jeho jehličí, který se také používá jako vánoční stromek, vydrží déle vypadat svěže než smrk ztepilý, ale jeho jehličí je více pichlavé.

Borovice

Borovice má delší jehličí než smrk a dokáže provonět místnost svou typickou vůní. Větve nejsou na kmenu tak hustě rozmístěny. Barva jehličí je obvykle sytě zelená a kvalitní stromky, které mají přístup k vodě, vydrží bez opadávání jehličí velmi dlouho, výrazně déle než smrk. Cenově se jedná o nejdostupnější vánoční stromky, i když cena smrků nebývá o moc vyšší.

Jako vánoční stromek se používá buď borovice černá, nebo borovice lesní. Borovice lesní má při srovnání s borovicí černou drobnější jehličí. Borovice černá bývá nepatrně dražší.

Jedle

Oblíbená je také jedle, nejvíce pak jedle kavkazská, pro kterou je typické pravidelné uspořádání větví. Jehličí je příjemně lesklé a vzhledem k jeho měkkosti poměrně málo pichlavé. Na pevné větve se nemusíte bát pověsit těžší ozdoby. Jedle téměř vždy vypadá dobře a symetricky, ale patří také k nejdražším vánočním stromkům.

jak-vybrat-vanocni-stromecek

Velikost vánočního stromku

Vánoční stromky jsou k dostání v různých výškách a šířkách. Nejprodávanější jsou každoročně stromky s výškou mezi 1,5–2 metry, ideální velikost vánočního stromku však nelze určit, záleží na více faktorech a vašich individuálních preferencích. Roli hraje to, kolik máte doma na stromek místa. Při výběru musíte brát v úvahu, zda stojan se stromkem postavíte na podlahu, nebo na nějaký podstavec. Od velikosti stromku se pak odvíjí jeho cena, což je rovněž důležité kritérium.

TIP: Počítejte s tím, že poté, co doma stromek vybalíte ze sítě, ve které se převáží, a zavěsíte na něj různé ozdoby a cukroví, větve trochu klesnou. Stromek tak bude zabírat větší prostor, než při jeho prohlídce před koupí.

Vzhled vánočního stromku

Při koupi nehleďte jen na velikost stromku, ale také na to, aby dobře vypadal. Musí vám připadat čerstvý, o tom hodně napoví barva a kondice jehličí a také vůně stromku. Dále by měl stromek mít rovný kmen a větve by neměly být zlomené nebo úplně ulomené.

Vzhled stromku velmi ovlivňuje hustota větví. Záleží na vašem vkusu, jestli se vám líbí méně, nebo naopak více husté stromky. Pokud však máte v plánu stromek bohatě ozdobit, neměl by být příliš hustý, aby se na něj vešly všechny ozdoby, které chcete, a přitom nepřipomínal světélkující cirkusové šapitó.

Koupě vánočního stromku

Vánoční stromek si můžete pořídit v klasickém venkovním prodeji, například před obchodním centrem nebo na trzích, ale také máte možnost koupit živý vánoční stromek online. Při online nákupu si specifikujete druh stromku a jeho výšku a šířku. Někdy máte dokonce možnost si na základě fotografií, které vám prodejce zašle dle vaší specifikace, vybrat konkrétní stromek. Následně prodejce stromek doručí až k vám domů, díky čemuž odpadají starosti s jeho převozem.

jak-vybrat-vanocni-stromek

Užitečné rady a informace o vánočních stromcích

Jak dlouho nechat vánoční stromek?

Vánoční stromek by měl stát doma ozdobený od Štědrého dne do svátku Tří králů, který připadá na 6. ledna. Faktem však je, že v mnoha domácnostech se stromek zdobí dříve a nechává se déle, aby si jej rodina více užila.

Jak dlouho vydrží vánoční stromek?

Výdrž vánočního stromku závisí na tom, jaký druh stromku máte a jak se o něj budete starat. Do Tří králů by měly vydržet všechny stromky. Pokud se ho rozhodnete mít doma déle, nejdříve začne opadávat smrk, který i v dobrých podmínkách začne opadávat maximálně na konci ledna. Nejdelší výdrží se může pochlubit borovice, která někdy vydrží dokonce až do března.

Jak udržet vánoční stromek čerstvý?

Vánoční stromek udržíte čerstvý tak, že ho hned po koupi postavíte do vody a ve vodě ho necháte stát po celou dobu, než se ho rozhodnete vyhodit. Samozřejmě ho do vody nedávejte celý, jde o to, aby mohl přijímat vodu v místě řezu. Ideální je k tomuto účelu pořídit stojan, který je zároveň nádržkou na vodu. Stromek by pak neměl stát v blízkosti zdroje tepla, jako jsou radiátory nebo krb, a nejlépe by na něj nemělo dopadat přímé sluneční záření.
Tip: Pokud budete stromek kupovat s větším předstihem před Štědrým dnem, nechte ho venku v chladu, kde ho stačí postavit do obyčejného kbelíku s vodou.

Jak ozdobit vánoční stromek?

Ozdobení vánočního stromku opět záleží především na vašem vkusu. Přece se musí líbit hlavně vám samotným. Málokdo kupuje každý rok nové ozdoby a spíše používá stále ty samé, případně s menší obměnou. Ozdoby můžete ladit do jedné barvy, ale mohou být i pestrobarevné. Tradičně oblíbené jsou červenozlatá nebo modrostříbrná kombinace.
Pro lepší vzhled je vhodné volit skleněné ozdoby před plastovými. Odolnost plastových ozdob se však může hodit v domácnostech s dětmi či rozvernými domácími mazlíčky. Zajímavou alternativou jsou dřevěné ozdoby. Samozřejmě nezapomeňte dát na špičku stromu hvězdu nebo ozdobnou špici. Na stromku by dále nemělo chybět osvětlení ani ozdobné řetězy.

Ozdobit si nezaslouží pouze vánoční stromek, ale celý byt nebo dům. Jak doma spolehlivě navodíte pohodovou sváteční atmosféru? Inspirujte se v článku plném vánočních dekorací.

Jak dlouhý světelný řetěz pořídit na vánoční stromek?

Ideální délka světelného řetězu na domácí vánoční stromek, aby byl celý obalen zářícími světýlky, dle obecného doporučení odpovídá zhruba desetinásobku výšky vánočního stromku. K výsledku pak můžete přičíst 5 metrů, aby byl stromek ještě krásnější. Například pro 2 metry vysoký strom tak lze na základě výpočtu doporučit 20–25 metrů dlouhý světelný řetěz.

INFO: Na výběr řetězu pro vzrostlé venkovní stromy tento výpočet není vhodné používat. Na široké, několik metrů vysoké stromy je třeba pořídit delší řetězy, než udává tento výpočet.

Jak vyhodit vánoční stromek?

Způsobů, jak vyhodit vánoční stromek, nebo se ho prostě nějak zbavit, je více. Řada měst a obcí zajišťuje svoz vánočních stromků od popelnic a kontejnerů na komunální odpad a následně se recyklují. Stromek v tomto případě nedávejte přímo do kontejneru. Dále ho můžete odvézt přímo do sběrného dvora. Dobrým řešením je také stromek rozštěpkovat a štěpky hodit do kompostéru, případně stromek rozřezat a spálit v krbu.

Už víte, jak vybrat stromek, ale máte vybrané všechny dárky pro rodinu a přátele? Pokud ne, prohlédněte si naše tipy na dárky a třeba narazíte na ty pravé dárky pro své blízké.