Rozdílným procesem výroby vznikají typově různé dřevěné brikety. Když se k této variabilitě přidá široké spektrum dřevin, ze kterých se vytvářejí, najdete opravdu velkou nabídku ekobriket. Chcete se vyznat v tak rozmanitém výběru? Přečtěte si následující řádky.

Z čeho jsou dřevěné brikety?

Dřevěné brikety vznikají recyklací odpadní suroviny z dřevozpracujícího průmyslu v podobě pilin, hoblin a štěpky. Pro jejich výrobu se používají různé druhy listnatých a jehličnatých dřevin, také zbylá praná kůra a případně i jejich směsi. Existují 3 různé druhy lisů produkující rozdílné druhy dřevěných briket, které mají své využití v různých topeništích.

Dřevěné brikety RUF

Prvním typem jsou kvádrové dřevěné brikety RUF. Vznikají v hydraulickém listu pomocí dvojitého stlačení dřevní hmoty do formy standardizované velikosti. V některých případech výrobce dřevěných briket vytlačí do cihličky své logo nebo název RUF. Pro představu velikosti jejich rozměry odpovídají pálené cihle. Kvádrové brikety dřevěné se hodí do menších krbů, ale teplo domova vám zařídí i v kotlích a kamnech. V jejich případě je potřeba mít dokonale vyladěný přívod vzduchu, abyste předešli doutnání.

Válcové dřevěné brikety

Dřevěné brikety s kruhovým průřezem o průměru zhruba 10 cm a délce až 30 cm vytváří odlišný typ lisu. Ten cyklickým přiklepáváním za zvýšené teploty produkuje nekonečnou ekobriketu, která se na konci procesu rozláme na podobně velké kusy. Tyto dřevěné brikety se hodí do větších krbů, kotlů a kamen. Doba hoření a žhnutí je delší než u cihliček a zpočátku je nutný silnější přívod vzduchu, aby prohořela vnější krusta.

Dřevěné brikety válcovité

Speciální druhy dřevěných briket

Těm nejmenším dřevěným briketám se říká puky. Mají tvar kruhu s průměrem 8 až 10 cm, ale maximální délka je do 8 cm. Zpravidla jsou však kratší. Svým designem připomínají hokejový puk. Využijete je v malých kamnech, jako jsou například legendární Petry.

Šnekový lis produkuje nejtvrdší a nejsilněji stlačenou variantu „válcovek“ do větších topenišť. Dokonce je na jejich rozdělení potřebná speciální pila, protože klasická by se na nich ztupila. Prodej dřevěných briket Pini Kay není tak častý. Když po nich toužíte a objeví se, ihned si je pořiďte.

Jak původní strom ovlivní dřevěné brikety?

Vlastnosti stromů se přenášejí i do dřevěných briket a stlačením a zhutněním hmoty se ještě znásobí. Tuto koncentraci energie v menším objemu než u klasických špalků využijete na maximum. Měkká biomasa „jehličnanů“ má vysokou výhřevnost a snadněji se lisuje. Do jediné dřevěné brikety se vejde až trojnásobek původního dřeva. Velmi rychle prohřejí místnost. Oproti tomu „listnáče“ stejně jako jejich dříví udržují stabilní teplotu po dlouhou dobu. Kůrové ekobrikety s mírným a pomalým prohříváním místností jsou vhodné na noc.

Hlavní výhodou všech dřevěných briket je bezpochyby úspora času. Už nemusíte trávit hodiny štípáním a sušením dřeva, zbyde vám tak více času na vaše koníčky, rodinu a další aktivity.

Kde koupíte dřevěné brikety?

Potřebujete si pořídit zásoby na letošní topnou sezónu? E-shop Optimtop.cz má širokou nabídku kvalitních a zároveň nejlevnějších dřevěných briket, které jsou stále skladem. Doprava je po celé České republice zdarma. Pokud se budete před nákupem chtít poradit, zavolejte na infolinku, kde ochotně zodpoví všechny dotazy.