Aku vrtačka je takzvaný „must have“ každé domácnosti. Kompaktní design a snadná obsluha z ní činí nepostradatelného pomocníka, který pomůže při jakékoliv činnosti každého muže i ženy. Ať už se jedná o montování nábytku, psí boudy nebo pověšení poličky, tak se téměř vždy bude hodit. V dnešním světě je však na výběr neuvěřitelné množství, v kterém se lze snadno ztratit. A tak nastává otázka jak vybrat aku vrtačku, která poslouží Vašim účelům.

Cena

Cena je velmi citlivé téma pro řadu lidí, nicméně jde taky o jeden z klíčových rozhodovacích faktorů pří výběru jakéhokoliv nářadí. Je nutné brát koupi aku vrtačky jako investici, protože Vám ušetří spoustu času a práce. Proto je lepší si připlatit za léta odzkoušenou technologii osvědčených značek. Pokud uvažujete nad její koupí, tak byste měli alespoň přibližně vědět, kolik peněž do takového nástroje chcete investovat.

Obecně by se dalo říci, že slušné aku vrtačky s dobrými parametry seženete od 1 500 Kč do zhruba 2 500 Kč. Aku vrtačky pod touto cenovou hranicí bývají dosti často značně nekvalitní a nízká cena je na jejich provozu znát. Nad touto cenovou hranicí se nacházejí aku vrtačky vyšší střední třídy a profesionální aku vrtačky, které nabízejí to nejlepší ve své cenové kategorii. V této kategorii se můžete setkat s tzv. bezuhlíkovou aku vrtačkou, neboli „brushless“. Jedná se o označení typu motoru, který je výkonnější a má podstatně menší spotřebu než motor komutátorový. Avšak tyto bezuhlíkové aku vrtačky jsou zpravidla dražší.

Mějte na paměti, že s nižší cenou zkrátka přichází kompromisy, a tak levné aku vrtačky bývají celé plastové a jednoduše na nich můžete spatřit očividné šetření při výrobě.

aku-vrtacky

Proč chcete aku vrtačku?

Cenová kategorie jde ruku v ruce s typem práce, na kterou chcete aku vrtačku používat. Proto se rozhodněte, jestli budete aku vrtačku se šroubovákem využívat na příležitostné smontování nábytku, práci okolo domu nebo se hodláte živit profesí, kde je dobrá aku vrtačka základem. Pro příležitostné využívání vystačí průměrná aku vrtačka, která odvede práci. Nicméně pro práci jako řemeslník je vhodné zainvestovat do opravdu výkonné aku vrtačky, která práci značně zjednoduší.

Aku vrtačka a její baterie

Napájecí napětí aku vrtačky souvisí s tím, na co tento nástroj chcete. Dvě nejrozšířenější napětí baterie jsou 12 V a 18 V. Chcete-li malou aku vrtačku na malé nenáročné práce, tak zcela postačí méně výkonná 12 V verze. Nejoblíbenější variantou je však 18 V verze, která je sice větší, ale za to má více síly, poradí si s náročnějšími pracovními úkony a cenově není výrazně odlišná od 12 V verze.

Nezapomeňte se také dívat na kapacitu baterie, která určuje jak dlouho aku vrtačka vydrží, než bude třeba dobít. Obecně platí čím více Ah akumulátor má, tím lépe.

Značka

Pokud máte v dílně nebo doma více akumulátorového zařízení je obecně lepší zůstat u jedné značky, tak abyste mohli baterie využívat pro více aku nářadí. Značky mají totiž svůj „aku program“, tedy jednotlivé druhy aku nářadí mají kompatibilní rozhraní pro baterie dané značky.

Se značkou také souvisí do jisté míry cena. Světově známé značky mají zpravidla vyšší ceny, než méně známé, ale stejně dobré aku nářadí. Mezi špičkové profesionální značky patří:

 • DeWALT
 • Milwaukee
 • Makita
 • Festool
 • Rigid
 • Ryobi

Tyto značky nabízejí nejlepší nářadí na světě a cena odpovídá kvalitě. V případě, že se profesionálně živíte řemeslem, nebo stojíte o kvalitní nářadí, tak doporučujeme upínat oči k těmto značkám.

proklepova-aku-vrtacka

Mezi méně známe značky, které se spíše orientují na střední cenovou kategorii, patří:

 • Black & Decker
 • Parkside
 • Einhell
 • nižší třídy značek Makita a DeWALT
 • řada dalších levnějších značek

Značky jako je třeba Bosch, Narex, Metabo a Hitachi patří někam na pomezí výše zmíněných kategorií. Jedná o kvalitní značky, nicméně nářadí bývá často hodně drahé.

Aku vrtačka s příklepem?

Velké množství aku vrtaček má funkci příklepu, mnoho uživatelů však neví k čemu příklep je. Příklep je funkce, která značně usnadňuje vrtání do betonu, cihel a podobného materiálu. Mimo klasické odřezávání materiálu, jako je tomu u vrtání do dřeva a kovu, tak příklep materiál odlamuje a drtí. Je třeba se zase zamyslet, zda tuto funkci u vrtačky vůbec využijete, protože příklep navyšuje cenu.

Je lepší zakoupit aku vrtačku bez příklepu a k tomu přikoupit elektrickou příklepovou vrtačku, která nabízí vyšší a stabilnější výkon než aku varianta, říká Jakub z e-shopu Ynaradi.cz.

Podle čeho dále srovnávat

Dále lze vrtačky srovnávat podle otáček a točivého momentu, obecně platí čím více, tím lépe. Více stupňů rychlosti jsou příjemným bonusem, ale ne nutností. Nižší váha je lepší, neboť při práci nenamáháte tolik zápěstí. Profesionálním řemeslníkům se vyplatí srovnávat i maximální velikosti vrtáků.

bezuhlikova-aku-vrtacka

Na co si při výběru dát pozor

Označení napětí baterie

Některé vrtačky jsou označeny napětím 20 V, což je úplně to stejné jako označení 18 V, pouze to lépe zní. Ono totiž jednotlivé články, z kterých je baterie složena, mají napětí 3,6 V. Napětí baterie se pak odvíjí od počtu jednotlivých článků, tedy u 18 V to je 5 článků s napětím 3,6 V. Často se tedy jedná o marketingový tah, který však na fyzické vlastnosti vrtačky nemá žádný dopad.

Baterie součástí balení

Prodávání aku vrtačky bez samotného akumulátoru zni poněkud divně, nicméně je to zcela běžné praktikování některých značek. Baterie je na vrtačce to nejdražší, proto se vždy ujistěte, že součástí balení je i baterie.

Nabíječka součástí balení

Ano, některé značky prodávají své aku nářadí bez nabíječky, která je potřebná pro opětovné dobytí akumulátoru. Zkontrolujte tedy raději, jestli je nabíječka součástí balení.

Shrnutí hlavních bodů

Tak si tedy shrňme na co se zaměřit při výběru aku vrtačky:

 • Cena – stanovte si limit, omezíte tím výrazně množství výběru aku vrtaček.
 • Třída vrtačky – hobby používání nebo profesionální práce.
 • Druh práce – méně výkonná nebo výkonnější vrtačka, 12 V / 18 V.
 • Značka – zda máte další aku nářadí v rámci jednoho aku programu.
 • Příklep – reálné využití této funkce.
 • Balení – dávejte pozor co vše je součástí balení.