Je tu zima. Sjezdové tratě se opět plní sněhem a všichni se těšíme, jak jimi zas budeme brázdit sem a tam. K tomu je ale zapotřebí i něco jiného než jen skipas na oblíbenou lanovku. Ať už hledáte, jak vybrat sjezdové lyže pro sebe, nebo jimi snad chcete obdarovat někoho jiného, jste tu správně. Přesně s tím vám totiž poradíme. A probereme vše – od druhu lyží a osobních zkušeností až po konkrétní parametry jako rádius, délka nebo tvrdost.
Abychom mohli sjezdové lyže vybrat správně, budeme si zpočátku muset odpovědět na několik otázek. Poté se budeme moci vrhnout na konkrétní parametry a příklady.
Jak zkušený lyžař jste?
Naprosto vážně si zkuste odpovědět. Nepřeceňujte se, ale zároveň své zkušenosti zbytečně neshazujte. Špatný výběr totiž může mít za následek špatný požitek z jízdy, nebo naopak nebezpečné ohrožení sebe i ostatních lyžařů. Přirozeně se zkuste najít v jedné z následujících lyžařských kategoriích. Nasměrujete se tak k lepšímu rozhodování při konkrétních parametrech, které si popíšeme níže.
Začátečník
Možná, že se na lyže chystáte poprvé v životě, nebo jste na nich stáli naposledy na lyžařském kurzu v šesté třídě základní školy, kde se vám lyžování zprotivilo tak, že jste na něj zanevřeli a teď se po letech chystáte prolomit ledy. Tak, či tak, budete pravděpodobně hledat celkově spíše menší a měkčí lyže s kompozitním jádrem i spíše menším až středním rádiusem (o všem bude ještě řeč).
Středně pokročilý / Pokročilý
Pokud již na lyžích něco umíte, nebo snad dokonce lyžujete každoročně, ale stále se z většiny kopců nepouštíte v plné rychlosti, budete pravděpodobně při výběru lyží hledat střední cestu. Zároveň se vám už ale rozšiřuje portfolio možností, jak své lyže využívat. Třeba se rozhodnete opustit komfort sjezdovky a pustíte se do volné přírody nebo vás okouzlí triky freestyle lyžování. Každé z těchto způsobů využití má své specifické lyže, které podrobně rozebereme níže v jednotlivých typech.
Sportovní / Závodní lyžař
Milujete adrenalin, rychlou jízdu a od malička nemáte minimální pud sebezáchovy? Lyže jste si museli zamilovat hned po prvním kontaktu s nimi. Pokud je na sjezdovce vnímáte jako část svého těla a nemáte problém tento ďáblův nástroj zkrotit i v nejvyšších rychlostech, pak pro vás budou vhodné tvrdé, například titanalové modely, ze kterých by začátečníky maximálně tak bolely nohy a praskaly nervy, avšak vám zaručí pevné propojení se sjezdovkou i v těch nejvyšších rychlostech.
Teď, když už jste si zhruba určili své lyžařské schopnosti, se můžeme pustit dále. Nyní si musíte říct, co od lyží očekáváte, tj., kde s nimi hodláte brouzdat. Na toto určení vám pomůže následující rozdělení.
Druhy sjezdových lyží
Allround / All mountain lyže
Nejširší výběr lyží budete mít právě v této kategorii. Allround neboli Allmountain lyže jsou, jak již název odkazuje, univerzální lyže pro širokou veřejnost. Šířka pod vázáním se pohybuje zhruba v rozmezí 70–85 mm, což zajišťuje jak pohodlnou jízdu po upravené sjezdovce, tak bezpečí při jízdě na rozježděném odpoledním sněhu. Větší šířka lyží pak nabízí i možnost pro ty, kteří rádi zavítají i do volného terénu. Střední oblouk těchto lyží je středem mezi obřačkami a slalomkami, tedy zhruba 14–16 metrů (i o tom bude řeč níže). Jsou vhodné zejména pro začínající a středně pokročilé lyžaře nebo pro ty, kteří rádi přejíždějí z uhlazené sjezdovky do volné přírody tajů okolních lesů.
Lyže pro dlouhý oblouk – „obřačky“
Již název tohoto druhu lyží odkazuje na jednu ze závodních lyžařských disciplín – obří slalom. Do této skupiny spadají lyže s větším středním obloukem (tedy zhruba 16–25 metrů). To znamená, že jste s lyžemi schopni opsat mnohem delší oblouk než s ostatními typy. Zároveň jsou však tvrdší a pod vázáním užší (cca 65–70 mm), což zajišťuje pevné přilnutí k upravené sjezdovce ve vyšších rychlostech a zároveň možnost rychlejšího přehranění. To však ale znamená i složitější ovladatelnost při nižších rychlostech a horším terénu. Tudíž jsou tyto lyže doporučené spíše pro zkušenější lyžaře, kteří rádi brázdí na vyznačených a dobře upravených sjezdovkách.
Lyže pro krátký oblouk – „slalomky“
Stejně jako obřačky jsou i slalomky užší pod vázáním a také jsou spíše tvrdší, díky čemuž jsou určené hlavně pro zkušenější lyžaře na připravených sjezdovkách. Jak však ale název napovídá, představují jakýsi protipól obřačkám. Slalomky totiž mají naopak velmi malý střední oblouk (cca 10–13 m), který je vhodný pro rychlé střídání obloučků. Oproti obřačkám jsou většinou o něco kratší.
Freestyle / Freeride lyže
Poslední skupinou, kterou si pro naše účely vymezíme, jsou freestylové a freeridové lyže. Oba druhy jsou víceméně podobné. Jsou určeny pro jízdu v těžším terénu volné přírody a perfektně si s nimi užijete jízdu po čerstvém prašanu. To je možné díky větší šířce pod vázáním, jimiž freestylové a freeridové lyže disponují (80–140 mm). Největší změnou oproti ostatním lyžím jsou však prohnuté konce na obou stranách lyží. Díky nim můžete pohodlně jezdit i pozadu a předvádět famózní triky.
Teď už jsme si definovali, co hledáme, tak je čas se podívat na jednotlivé parametry, které je potřeba u výběru lyží zohlednit.
Parametry lyží
Délka lyží
Délka lyží závisí na velikosti a váze každého individuálně. Ohledně tohoto parametru však kolují i jisté „fámy“. Kromě tělesných předpokladů totiž závisí i na typu lyží. Zatímco slalomky by měly být oproti lyžaři menší třeba až o 20 cm, závodní obřačky s velkým rádiusem mohou svého jezdce převyšovat i o 10 cm. Uvádíme podrobné doporučení pro délky lyží každého druhu:
- All-round / All-mountain: o 5–15 cm nižší oproti výšce lyžaře
- Obřačky: o 10 cm nižší a až o 10 cm vyšší oproti výšce lyžaře
- Slalomky: o 10–20 cm nižší oproti výšce lyžaře
- Freestyle / Freeride: o 15 cm nižší a až o 5 cm vyšší oproti výšce lyžaře (nižší se hodí spíše na freestyle a triky, vyšší spíše pro jízdu mimo sjezdovku)
Zároveň však platí, že pro zkušenější lyžaře se hodí spíše delší v daném rozmezí, pro začátečníky pak naopak spíše kratší. Také je důležité určovat délku lyží podle váhy – pro těžší lyžaře jsou vhodné spíše delší lyže a naopak.
Rádius lyží
Rádius lyží je hlavním parametrem, který rozlišuje jeden typ od druhého. Rádius lyže znamená její přední vykrojení, tedy průměr kružnice, jež špička lyže opisuje (viz obrázek). Jednoduše řečeno, čím nižší rádius, tím kratší oblouk jste schopni s lyžemi snadno udělat. I zde přikládáme obvyklé rádiusy pro lepší představu:
- All-round / All-mountain: cca 12–16 m
- Obřačky: 16 a více m
- Slalomky: do 13 m
- Freestyle / Freeride: cca 14–17 m
Tvrdost lyží
Tvrdost lyží je dalším důležitým parametrem při jejich výběru. Měkčí lyže jsou většinou z kompozitového jádra, tvrdší pak většinou z dřeva obohaceného o titanal. Tvrdší lyže sice logicky vydrží víc a jsou většinou i dražší, zároveň však mohou působit problémy v ovladatelnosti pro lyžaře začátečníky. Tvrdší lyže jsou tak lepší pro zkušené lyžaře, jejich výhodou také je, že přejíždění nerovností je s nimi jednodušší – když máte techniku a fyzičku. Opět platí, čím těžší lyžař, tím by i lyže měly být tvrdší.
Šířka středu
Šířka středu určuje, jak široká je lyže pod vázáním. S jejím určením je to poměrně jednoduché.
- Užší střední šířka (cca 65–75 mm) = lepší přilnavost ve vyšších rychlostech na upravené sjezdovce, avšak horší ovladatelnost v nižších rychlostech a ve špatném terénu (tedy vhodné pro zkušené lyžaře na upravené sjezdovky).
- Širší střední šířka je naopak lepší pro jízdu v horším terénu a zároveň nabízí lepší ovladatelnost při nižších rychlostech. Je tedy vhodná pro allround / allmountain (cca 70–90 mm), freestyle (cca 80–90 mm) a freeride (cca 90–140 mm) lyže.
Značka lyží
Soustředit se na značku je přežitek. Určitě není dobré výběr lyží podcenit, přeci jen nechcete zbytečně šetřit na něčem, čemu vlastně na sjezdovce svěřujete vlastní život. Zároveň ale není pravidlem, že dražší lyže znamenají nutně lepší lyže. Existuje mnoho prestižních značek, jako jsou Elan, Salomon, Fischer, Atomic nebo Head, u kterých víte, že mají dlouholetou tradici výroby a na kvalitu se můžete spolehnout.
Rozdíl mezi dámskými, pánskými a unisex lyžemi
Při výběru vás možná zarazí i rozdělení lyží na pánské a dámské. Jaký mezi tím může být rozdíl? Inu, lyže jsou většinou víceméně unisex, tedy vhodné pro obě pohlaví. Dámské lyže bývají lehčí, protože se předpokládá nižší váha než u mužů. Jsou také připravené na opatrnější a pomalejší jízdu. To však neznamená, že by pro zkušené lyžařky vyžadující rychlé tempo neexistovaly lyže. Hlavním faktorem vedoucím k dělení lyží podle pohlaví je pak design. Dámské lyže se soustředí na jiné barvy a jednoduše se dají najít i prvotřídní sportovní kusy s dámským vzhledem.
Shrnutí
Doufáme, že jsme vás provedli výběrem od začátku až do konce a vy už teď přesně víte, jak lyže vybrat. Seznámili jste se s jednotlivými typy, s tím jak je rozlišit a už víte, co znamenají jednotlivé parametry jako tvrdost, střední šířka, rádius a délka lyží a taky víte, jaký je rozdíl mezi lyžemi pro jednotlivá pohlaví. Výběr je teď už jen na vás, parametry znáte, stačí jen vybrat design. My vám v něm přejeme hodně štěstí a doufáme, že se brzy budete spokojeni se svou novou koupí prohánět po zasněžených svazích.
Kde koupit lyže
Lyze-radotin.cz – E-shop specializující se čistě na lyže, v případě potřeby vám poradí na chatu nebo telefonu, každý den od 9:00 do 20:00.
Sportisimo.cz – Vybrat můžete online napříč všemi prodejnami a vyzvednout si na té, která je vám nejblíž, v případě nespokojenosti ihned vrátit.
Alza.cz – Velký výběr, možnost koupě na splátky.
Správně vybrané lyže zajistí skvělé zažitky z lyžování, ale při jízdě na lanovce vás nezahřejí. Proto to chce vybrat i správnou lyžařskou bundu.