Přemýšlíte, jak vybrat zámek do dveří a nevíte, jak na to? Dveře by měly – kromě estetického účelu – splňovat službu bezpečnostní. Takže je jasné, že k bezpečnostním dveřím si přece nevyberete obyčejnou vložku. Stejně jako vstupní dveře, tak i zámek a kování měly splňovat nejvyšší bezpečnostní třídu.

Jak při výběru zámku postupovat?

Hodně záleží na tom, kam zámek vlastně potřebujete – jde-li opravdu o vchodové dveře, anebo branku, garáž, zahradní domek, atd. V zásadě byste se ale měli držet následujících bodů.

Nakupujte u odborníků

Bezpečnostní cylindrickou vložku, zámek a další nezbytné příslušenství nakupujte pouze u firem s certifikovaným sortimentem dle ČSN nebo Národního bezpečnostního úřadu. Jen tak k sobě budou jednotlivé prvky „pasovat“, a budou mít odpovídající jakost.

Čtyři bezpečnostní třídy

Existují čtyři bezpečnostní třídy zámkových systémů a pochopitelně platí – čím vyšší třída, tím je systém sofistikovanější:

  1. Základní ochrana
  2. Dostatečná
  3. Vysoká
  4. Velmi vysoká ochrana  – zámek odolá odvrtávání, vytržení i dalším druhům násilí

Tip: Z výrobků firem působících v ČR lze jmenovat například bezpečnostní vložky ADLO. Bezpečnostní třída jejich nejvyšší řady dokonce přesahuje třídu 4, za což vděčí technologii, kterou má firma až do roku 2030 patentovanou.

Nešetřete tedy na produktu, který vám dokáže ochránit vaši nemovitost a majetek.

jak-vybrat-zamek-do-dveri

Kvalita zámku

Ke kvalitnímu zámku obdržíte rovněž návod k montáži, bezpečnostní kartu a informace o výrobě náhradních klíčů, včetně doporučení k údržbě. Pokud byste zjistili, že náhradní klíče může k vybranému zámku vyrobit kdokoliv, vůbec ho raději nekupujte.

Pravé nebo levé dveře

Při koupi zámku (hovoříme stále o zadlabacím zámku, jenž je vsazen do dveří, do něj se usadí cylindrická vložka a přidá se kování) je nutné vědět, jsou-li vaše dveře pravé nebo levé. Postavte se ke dveřím z té strany, z níž je vidět na panty. U které ruky v té chvíli panty jsou, takové máte i dveře.

Rozteč, hloubka zádlabu, čelo

Další důležitou informací, které vám napoví, jak vybrat zámek do dveří, je rozteč. Jedná se o vzdálenost mezi středem kliky – tedy osou čtyřhranu – a středem otvoru pro cylindrickou vložku. Neméně důležitá je i hloubka zádlabu: vzdálenost od čela zadlabacího zámku k ose otvoru pro vložku a šířka a výška čela – tedy té části zámku, která je vidět na užší hraně dveří.

vlozka-do-dveri-jak-vybrat

Správný typ vložky

Cylindrické vložky mohou být oboustranné – tam bude klika z obou stran dveří, anebo jednostranné – z vnitřní strany klika, zvenku madlo nebo koule; promyslete dobře, co je pro vás nejlepší. Vložky mohou mít i různý profil otvoru pro klíč a současně odlišný stupeň odolnosti.

Kdy je nejvyšší čas starý zámek vyměnit?

  • Jestliže při zamykání „přeskakuje“ mechanismus
  • Je opotřebená cylindrická vložka, tzn., že klíč je možné zasunout jen částečně, případně vůbec; anebo se musí hledat správná poloha klíče při odmykání
  • Kování se při uchopení za kliku pohybuje

Nyní tedy máte přehled o tom, jak vybrat zámek do dveří. Pokud si svého majetku opravdu ceníte, existuje možnost, kromě hlavního zámku, instalovat ještě jeden až dva přídavné zámky. Obvykle se umísťují nad hlavní zámek, do horní poloviny dveří. Ke každému zámku můžete mít jiný klíč, ale dnes je možné i to, že zámky můžete zamykat pouze jedním klíčem, abyste u sebe nemuseli nosit zbytečně moc velký svazek.